Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2014 - Nowa nazwa Świadków Jehowy w Polsce i statut, duchowni ŚJ  (Przeczytany 5364 razy)

Offline Roszada

Nowa nazwa Świadkowie Jehowy w Polsce oraz „charakter zakonny” i „urząd duchowy” niektórych Świadków Jehowy

   W miesiącu maju 2014 roku Towarzystwo Strażnica dokonało korekty nazwy organizacji Świadków Jehowy w naszym kraju:

„Od wielu lat posługiwaliśmy się osobą prawną noszącą nazwę: Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce. Pragniemy poinformować, że Ciało Kierownicze zatwierdziło zmianę tej nazwy oraz postanowień Statutu tej osoby prawnej (Dzieje Apostolskie 16:4, 5). W dniu 13 maja 2014 Minister Administracji i Cyfryzacji wydał decyzję stwierdzającą wejście tych zmian w życie. Nowa nazwa tej osoby prawnej to: Świadkowie Jehowy w Polsce” (List Do wszystkich zborów w Polsce 21.05 2014 r.).

   W Polsce 13 maja 2014 roku Świadkowie Jehowy opublikowali również swój nowy statut, który został zamieszczony na jednej ze stron internetowych:

http://www.piotrandryszczak.pl/do=art/statut/Statut_2014.pdf

https://drive.google.com/file/d/0B6x59Q9rx60oTmdfQ0tBazNCQ3c/view

   Wynika z niego, że od teraz u Świadków Jehowy istnieje „Wspólnota Specjalnych Sług Pełnoczasowych”, do której należą „członkowie Wspólnoty” i „starsi”.
W artykule 47 napisano, że ta „Wspólnota ma charakter zakonny”, a w artykule 48, iż „Członkostwo we Wspólnocie jest urzędem duchowym”.
   W artykule 51 podano, że osoby sprawujące „urzędy duchowe” są odpowiednikami „osób duchownych i osób zakonnych” w innych kościołach.
   Kwestie te opisują artykuły 44-72 „Statutu Świadków Jehowy w Polsce”.
   „Charakter zakonny” i „urząd duchowy” to nowe określenia dla wspomnianej grupy Świadków Jehowy zaliczanej do „Wspólnoty Specjalnych Sług Pełnoczasowych”.

W USA już w roku 1950 ŚJ uzyskali ten status duchowny:
https://sjwp.pl/'nowe-swiatla'-archiwum/1950-status-'duchownych'-sj-w-usa/msg85983/#msg85983
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec, 2022, 13:46 wysłana przez Roszada »


Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 114
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: 2014 - Nowa nazwa Świadków Jehowy w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Kwiecień, 2015, 12:11 »
Czyli wreszcie w świetle prawa mogą się powołac na TAJEMNICĘ SPOWIEDZI?????
Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8


Offline gedeon

Odp: 2014 - Nowa nazwa Świadków Jehowy w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Kwiecień, 2015, 22:29 »
Historię Badaczy Pisma Świętego w Polsce należy podzielić na sześć etapów.

 

I etap to 1910 do 1945 obowiązująca nazwa to Badacze Pisma Świętego, każdy Zbór ma autonomię a każdy członek jest w nim zarejestrowany. W Zborach obowiązywały zasady demokracji i każdy przez głosowanie miał prawo do wyrażenia swojej opinii. Zbory wystawiały swoich przedstawicieli na Zjazd Krajowy który w sposób demokratyczny wybierał Zarząd Krajowy. Zarząd Krajowy miał siedzibę w Łodzi na ulicy Rzgowskiej 24. Nazwa Świadkowie Jehowy w tym okresie nie była znana w Polsce.

 

II etap to lata 1939 do 1945 okres wojny w tym czasie formalnie za dzieło w Polsce odpowiadało Biuro w Szwajcarii ale w praktyce nikt polskimi braćmi się nie przejmował. W tym okresie były tylko malutkie lokalne grupy, dla zasad bezpieczeństwa żadnych dokumentacji nie prowadzono. Pod okupacja niemiecką obowiązywała nazwa Internationale Bibelforscher-Vereinigung - IBV, czyli Międzynarodowi Badacze Pisma Świętego. Nazwa Świadkowie Jehowy w tym okresie nie była znana w Polsce.

 

III etap to lata 1945 do 1950, Badacze Pisma Świętego wychodzą u ukrycia i organizują zbory,podejmuje prace Zarząd Krajowy z siedzibą w Łodzi na ulicy Rzgowskiej 24. Do roku 1947 zbory zachowały demokratyczny model jaki był w okresie przed wojennym z obowiązującą nazwą Badacze Pisma Świętego. Zbory prowadziły tez rejestry swoich członków.

W 1947 roku do Polski przybywają dwaj misjonarze polskiego pochodzenia, Stefan Behunick i Paweł Muhalak, to oni przywieźli w teczce do polski nazwę Świadkowie Jehowy i pełnomocnictwa do reorganizacji polskich zborów i demokratyczny zarząd Zborów zaczęto zastępować teokratycznym. Zbory nadal prowadziły rejestry swoich członków i wydawały legitymację.

IV etap od 1950 do 1990, to etap całkowitej konspiracji, zbory polskie zostały całkowicie ubezwłasnowolnione od Centrali w Brooklynie. W tym czasie nie prowadzono żadnej rejestracji członków w skali kraju, były to tylko zakodowane zapiski na użytek zboru.

V etap w 1990 roku to rejestracja i wpisanie do rejestru wyznania o nazwie „Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce”. Rejestracja podzieliła wyznawców na dwie grupy, jedna grupa to ok 80 osób które otrzymały członkostwo jako reprezentanci w zarejestrowanym wyznaniu, mającym osobowość prawną i pozostali którzy stanowili tylko Wspólnotę wyznaniową nie mając żadnego prawnego powiązania z zarejestrowanym Związkiem Wyznaniowym. Zbory tracą autonomię na rzecz Centrali, zaczyna obowiązywać nazwa skrócona Świadkowie Jehowy. Zbory prowadza imienne wykazy wyznawców ale nie wydaja wiernym zaświadczeń o ich członkostwie w  „Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce” Dlatego ok 125 tyś wiernych staję się luźnymi członkami Grupy Społecznościowej o nazwie Świadkowie Jehowy nie mając żadnego prawnego umocowania w zarejestrowanym wyznaniu.

 VI etap od 2014, następuje zmiana statutu i nazwy na Świadkowie Jehowy w Polsce, zgodnie ze statutem zbory są jednostkami organizacyjnymi ale bez osobowości prawnej. Co to dało wiernym....a no nic. Wierni są członkami duchowymi zboru i zostają pozbawieni wszelkich praw o decydowaniu w sprawach Zboru i Związku. Pozostają im tylko obowiązki, bezwarunkowe posłuszeństwo, głoszenie, obecność na zebraniach oraz ponoszenie kosztów utrzymania związku wyznaniowego. Jaka jest sytuacja prawna wiernych należących do duchowego zboru, na dzień dzisiejszy nie potrafię odpowiedzieć.

 zachęcam do odwiedzenia strony Jacka Zahorskiego i zapoznanie się z historią statutów.

http://www.jw-ex.pl/...isana-statutem/