Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pierwsze "nowe światło"  (Przeczytany 592 razy)

Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Pierwsze "nowe światło"
« dnia: 02 Wrzesień, 2023, 17:08 »
Ciekawe czy odnotowano coś takiego jak "pierwsze nowe światło" u świadków Jehowy/Badaczy Pisma?
Czy wie ktoś od kiedy mammiejsce ta ich tradycja podawania "lepszego zrozumienia" jakiejś nauki jako obowiązującej?


A prz okazji, czy oni zawsze byli tacy dogmatyczni? Na zasadzie "wszystko albo nic"? Każda najdrobniejsza pierdołka jest uznawana jako aktualne zrozumienie i trzeba się jej trzymać tak jak każą starsi panowie?
Podejrzewam, że nie. Ciekawe, od kiedy się tak usztywnili?
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline donadams

Odp: Pierwsze "nowe światło"
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Wrzesień, 2023, 17:44 »
Roszada ma bardzo dobre wątki o nowych światłach. Dział można przeglądać okresami, pewnie znajdziesz tam jakieś dawne, być może najstarsze.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Gostek

Odp: Pierwsze "nowe światło"
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Wrzesień, 2023, 22:09 »
Wpierw należałoby ustalić., od kiedy jako organizacja zaczęła istnieć.
Czy od czasu kiedy to Russell w małych grupkach studiował Pisma. Czy potem jak zarejestrowali Pensylwańskie Towarzystwo Biblijne. Czy może od kiedy nazwali się "Badaczami Biblii. Albo, też od tego momentu, kiedy to obwieścili wszem i wobec, że zmienili nazwę na  Świadkowie Jehowy.
Bez ustalenia początku organizacji, zawsze mogą powiedzieć że z tamtymy" nowymi światłami " się nie utożsamiają.


Offline donadams

Odp: Pierwsze "nowe światło"
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Wrzesień, 2023, 13:36 »
Słuszna uwaga. Ja bym jednak spojrzał na to, co sami o sobie mówią, a mówią wprost, że wszystko zaczęło się od grupki badaczy Pisma Świętego w USA, do której należał Russell i to jego jako pierwszego podają jako początek "nowożytnej historii Świadków Jehowy".

Oczywiście w niektórych artykułach szaleli i padały takie nazwiska jak Tyndale czy Newton, ale może jednak zatrzymajmy się w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli sami wskazują na Russella, myślę że należy brać pod uwagę wszystkie nauki począwszy od jego działalności.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline NNN

Odp: Pierwsze "nowe światło"
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Wrzesień, 2023, 18:31 »
Kiedyś zanotowałem sobie pewne fakty, abym mógł wracać jak zapomnę.

 Wspólne nauki Adwentystów i Świadków Jehowy:

Wspólnym pomostem pomiędzy Adwentystami a Świadkami Jehowy byli oczywiście Badacze Pisma Świętego (zobacz książkę „Świadkowie Jehowy głosiciele Królestwa Bożego” ss. 42 – 49).

1.)  Dlaczego Adwentyści nazywają Świadków Jehowy fałszywymi prorokami i „Małym Babilonem”?

2).  „ Nowe, jaśniejsze światło” istnieje także u Adwentystów. Przyszło ono wtedy, jak nie dokonało się widzialne przyjście Chrystusa i ustanowiło „niewidzialne przyjście” (1844).  (Przysłów. 4:18).  Każdy tom „Wykłady Pisma Świętego” Russella zaczyna się od zacytowania powyższego wersetu, w wersji przekłamanej, jak obecnie u świadków. Russell znał tę interpretację od adwentystów; za czasów Rutherforda zwrot „jaśniejsze światło” było doskonale znane i rozumiane: „W roku 1929 zabłysnęło jasne światło. Roku tego Strażnica podała objaśnienie z Pisma świętego, rozdziału 13 do Rzymian.” (książka Prawda was wyswobodzi s.292).

3).  Także u Adwentystów Jezus jest Archaniołem Michałem.

4).   Adwentyści i Świadkowie Jehowy mają w swej historii oczyszczanie świątyni. U Adwentystów nastąpiło to wcześniej (po 1844 roku), więc to Świadkowie odgapili to zdarzenie od nich?

5).  Adwentyści nie decydowali się na rodzenie dzieci w czasie końca ( E. White – 1876) i na zawieranie małżeństw ( E. White – 1885). To samo, tylko o wiele później - Świadkowie.

6).  Adwentyści także głoszą „dni ostatnie”  i „koniec systemu rzeczy” oraz Armagedon. Też im się nie sprawdza.

 7).  Adwentyści nie stosują się dzisiaj  ściśle do diety E. White (mleko, sery [ostre], mięso), itd. Wielokrotnie reinterpretowali jej nauki i daty. Świadkowie też obecnie jakby uznawali Russella tylko za proroka, ale wiele jego nauk odrzucili lub zmienili.

8). U Adwentystów i u Świadków istnieje tak zwany „pokarm na czas słuszny” („teraźniejsza prawda”). Jonas Wendell (1815 – 1873) gorliwy kaznodzieja  adwentystyczny, nauczający w duchu nauk Williama Millera  swoje poglądy ogłosił w opublikowanym w 1870 roku dziele pt. „Teraźniejsza Prawda czyli Pokarm na Czas Słuszny”,  gdzie zawarł przekonanie o mającym nastąpić w 1873 r. powtórnym przyjściu Chrystusa (po zawodzie w roku 1844).

9). Świadkowie od Adwentystów przejęli także naukę o piekle (nie ma), duszy (duszą jest cały człowiek i zwierzęta, śmierć duszy) oraz odrzucili naukę o Trójcy (Królestwo Boże panuje  s.14 ak. 7).

10). Zarówno Adwentyści jak i Świadkowie, jak im się nie spełniło widzialne przyjście na ziemię Jezusa Chrystusa, zaczęli głosić niewidzialne jego przyjście (zarówno Adwentyści jak i BPŚ głosili już o tym w XIX wieku).

11. Świadkowie Jehowy bronią roku 1914 tak samo jak Adwentyści roku 1844 ("Prosto o roku 1844" Clifford Goldstein; W-wa 1996). W obu przypadkach chodziło o niespełnienie się głoszonych proroctw  i oczekiwań na widzialne przyjście Jezusa.

 12). Wspólne pieśni.

13). Wspólny obrazek na ścianę z dziecięciem, lwem, owieczką i cytatem z Izajasza. (?).

14. Wyrażenie „Strażnica” nie jest patentem ani Świadków Jehowy ani  Badaczy PŚ (Świadkowie J. Głosiciele Kr. Bożego strona 48 pod *). George Storrs (1796 - 1879) adwentysta, był autorem dzieła „Strażnica, czyli człowiek a śmierć i nadzieja na przyszłe życie” (z angielska: „The Watch Tower…”).

Opracowano: 2014.

 
 
 
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień, 2023, 19:00 wysłana przez NNN »
Nie walczę z organizacją, ja się przed nią bronię, jestem jej ofiarą!
Droga jest mi moja wolność.


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Pierwsze "nowe światło"
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Wrzesień, 2023, 21:09 »
(mtg): NNN wyjaśnienie, konkretne jasne do zrozumienia -BRAVO  :)


Offline Natan

Odp: Pierwsze "nowe światło"
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Wrzesień, 2023, 09:00 »

3).  Także u Adwentystów Jezus jest Archaniołem Michałem.

Dla ścisłości: Świadkowie wierzą, że jako Jezus jak Archanioł Michał miał początek w czasie, został stworzony i ma naturę anielską, a nie - boską. Adwentyści wierzą, że Chrystus w bycie przedludzkim nie miał początku i że Jego natura jest Boska, a od Wcielenia Bosko-ludzka. Kościół Adwentystów uznaje Chrystusa za drugą Osobę Trójcy, w pełni Boską i popiera modlenie się do Chrystusa i oddawanie Mu Boskiej czci. (Świadkowie wszystkie te nauki stanowczo odrzucają). To są istotne różnice, bowiem dla Adwentystów Chrystus jako Archanioł Michał sam nie jest żadnym aniołem w ścisłym sensie tego słowa, tylko zwierzchnikiem aniołów jako Pan. 


Offline Sebastian

Odp: Pierwsze "nowe światło"
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Wrzesień, 2023, 18:33 »
3).  Także u Adwentystów Jezus jest Archaniołem Michałem.
Dla ścisłości: (...) Kościół Adwentystów uznaje Chrystusa za drugą Osobę Trójcy
dla jeszcze większej precyzji trzeba dodać że istnieje wiele grup adwentystów tworzących różne odrębne kościoły i że są wśród nich kościoły trynitarne i antytrynitarne. Ale w tym nikt (oprócz Roszady) nie połapie się
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Natan

Odp: Pierwsze "nowe światło"
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Wrzesień, 2023, 18:00 »
dla jeszcze większej precyzji trzeba dodać że istnieje wiele grup adwentystów tworzących różne odrębne kościoły i że są wśród nich kościoły trynitarne i antytrynitarne. Ale w tym nikt (oprócz Roszady) nie połapie się

Ja miałem na myśli największy i główny, oficjalny Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.