Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1904 - Russell może być wybierany starszym przez wiele zborów  (Przeczytany 161 razy)

Offline Roszada

1904 - Russell może być wybierany starszym przez wiele zborów
« dnia: 30 Październik, 2022, 12:28 »
W tomie szóstym Russell napisał o sobie, że może być wybieranym na starszego w innych zborach:

„Gdyby nie znalazł się nikt zdolny do pełnienia takiej służby i nie posiadał warunków przez apostołów postanowionych, to należy wstrzymać się od wyboru starszych. Lepiej nie mieć żadnego starszego, niż niezdolnego. Tymczasem, póki nie znajdzie się brat zdolny do służby, niech odbywają się zebrania bez starszych, których może zastąpić Pismo Św. i podręczniki brata Russell’a pt. Wykłady Pisma Św. i Strażnice, który może reprezentować waszego starszego, jeśliby zgromadzenie tak sobie życzyło. Byłby on także rad, aby w sprawach dotyczących waszego dobra i mających łączność z Pismem Św. odnoszono się do niego listownie” (Nowe Stworzenie 1919 s. 339-340 [ang. 1904 s. 281]).

„Pytanie (1910): – W wypadku klasy małej, gdzie nie ma brata, któryby przewodniczył, jaka powinna być metoda badania tomów (...)
Odpowiedź. – Myślę, że powinny sobie radzić bez brata. Wspomniałem już w szóstym tomie, w odpowiedzi na podobne pytanie, że jeśli chcą, mogą uważać autora tego tomu za obecnego na ich zebraniu, jak to jest przedstawione w tym tomie” (Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania 1947 [ang. 1917] s. 773).

Posłuchano go w wielu zborach i wybrano:

   „Karol Taze Russell, później lepiej znany jako Pastor Russell, był największym kaznodzieją tegoczesnej doby. Wybrany był pastorem u przeszło 1,200 zgromadzeń” (Harfa Boża 1921 s. 146).


Offline Roszada

Odp: 1904 - Russell może być wybierany starszym przez wiele zborów
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Październik, 2022, 14:20 »
Współczesna publikacja mówi nie o 1200 zborach, ale o ok. 500: :)

„Ze względu na pracę pasterską wykonywaną pod kierownictwem Naczelnego Pasterza, Jezusa Chrystusa, niektóre zbory przez głosowanie uznały Russella za swego pastora. Tytułu tego nie nadał sobie sam. Pierwszy wybrał go na swojego pastora zbór w Pittsburghu w stanie Pensylwania w roku 1882. Potem uczyniło to około 500 zborów w USA i Wielkiej Brytanii” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 54).


Offline Sebastian

Odp: 1904 - Russell może być wybierany starszym przez wiele zborów
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Październik, 2022, 16:06 »
nastała pora na "marudzenie upierdliwego księgowego" :)

ja zanim podpiszę się pod sprawozdaniem finansowym jakiejś spółki, to muszę przejrzeć dokumentację.

Dla mnie to ma znaczenie czy majątek wynosi np. 500 tysięcy zł czy 1 milion 200 tys. zł (itd itp) bo muszę trzymać standardy i nie mogę podpisywać niczego w ciemno...

wiem że to marginalne zagadnienie ("mniejsza o większość") :) czy wybrało go 500 grup czy 1200 grup, ale... ciekawi mnie _jak_ weryfikowane są takie informacje zanim ktoś dopuści książkę do druku...

i skąd oni w ogóle biorą te informacje o życiu założyciela?
"tak sobie" piszą (zmyślają) "na pałę" i wszystko im jedno czy 1200 grup czy 500?
a jeśli ilość grup "zmalała" (bo zmalała a nie urosła!) to co stało się z pozostałymi 700 grupami?
podjęły uchwały, że brat Russell to kiepski badacz Biblii i nie nadaje się na starszego zboru?

gdyby najpierw ktoś napisał że wybrało go 500 grup, a po kilkudziesięciu latach że 1200 grup, to można by pomyśleć że np. były w siedzibie sekty 2 segregatory z uchwałami w tej sprawie i za pierwszym razem ktoś przejrzał pierwszy segregator a drugiego nie zauważył, ale...

ale tutaj jest odwrotna sytuacja i dlatego mnie zaciekawiło, czy te 700 "znikających" grup zostało zmyślonych czy najpierw wybrało Russella na starszego, a potem go zdegradowało...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: 1904 - Russell może być wybierany starszym przez wiele zborów
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Listopad, 2022, 16:57 »
Jak Russell stawał się kierującym zborami, które chciały bezpośrednich jego rządów?

Russell niby składał propozycje zborom, że może łaskawie im pomagać, a w rzeczywistości kładł powoli łapę na te zbory. Nawet doradzał im jak ma wyglądać jego przejmowanie władzy:

   „Pytanie (1912). – Czy jest właściwym dla kogokolwiek nominować brata Russella, aby był Pastorem Zboru na rok lub na jakikolwiek okres czasu, gdy zgromadzenie dokonuje wyborów? Myśl jest ta, że może brat Russell wolałby być reprezentowany tylko przez swoją literaturę, albo przez korespondencję?
Odpowiedź. – (...) Opatrznościowo, jestem jakoby Pastorem przez »Strażnicę« i przez korespondencję we wszystkich zgromadzeniach znajdujących się na liście »Strażnicy«. Jeśli bracia podejmą formalne głosowanie i obiorą mnie Pastorem, to będę zadowolony z tego sposobu, a jeśli nie życzą sobie tak postąpić, to jest ich sprawą. A czy wybory mają być na rok czy bez ograniczenia, jest także dla nich do zadecydowania” (Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania 1947 [ang. 1917] s. 396).

W zdaniu „jeśli nie życzą sobie tak postąpić, to jest ich sprawą” czuje się pewną ironię dla tych zborów.