Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.  (Przeczytany 1489 razy)

Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Lipiec, 2022, 11:30 »
CK wprawdzie odrzuca ten fragment, ale wart przypomnienia:

"Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie" (Mk 16:17-18).


Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Lipiec, 2022, 12:28 »
Nie spożywanie Ciała i Krwi od roku 1935 stało się zwyczajem u ŚJ:

„Wszyscy inni obecni na dorocznych obchodach Pamiątki są pełnymi szacunku obserwatorami, którzy nie spożywają emblematów” (Strażnica 15.03 2010 s. 27).

Spożywający stanowią ułamek procenta.
Gdyby spożywało 85 000 osób, to byłby to 1% ŚJ.
W 2021 r. spożyło 20 746 osób.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec, 2022, 14:46 wysłana przez Roszada »


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Lipiec, 2022, 17:08 »
Ciężko powiedzieć co wyrugowała strażnica, ponieważ to bardzo późne wyznanie chrześcijańskie. Zanim usystematyzował się kanon nowego testamentu istniało wiele sekt chrześcijańskich mających własne poglądy i ewangelie. Poglądy te zostały z czasem wyrugowane przez dominujące sekty, więc mówienie o praktykach pierwszych chrześcijan to najwyżej mówienie o praktykach tych spośród nich, którzy po czasie zostali uznani za prawowiernych. Historia chrześcijaństwa u jego zarania jest niezwykle ciekawa i bogata, podobnie jak księgi które nie załapały się do kanonu.


Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Lipiec, 2022, 19:34 »
Za komuny ŚJ mówili mi: "my jak pierwsi chrześcijanie zbieramy się po domach".
Nie mogli mieć sal królestwa wtedy.
Nawet nie wiedziałem kiedyś, że na Zachodzie jest inaczej.

Tak więc zbieranie się "w domach" zostało zastąpione przez sale królestwa.

„Pozdrówcie także Kościół, który zbiera się w ich domu” Rz 16:5; por. 1Kor 16:19, Kol 4:15, Flm 2, Dz 2:46, 12:12.

Łamanie chleba z Dz 2:42 i 46 też nie jest praktykowane.
No chyba, że ŚJ uznają to jako zwykły posiłek.


Offline bene

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Sierpień, 2022, 00:15 »
Zamienili wykonywanie woli Boga na wykonywanie woli Ciała Kierowniczego.
Mk 3:33-35 NWT-PL Ale on na to rzekł do nich: "Któż jest moją matką i moimi braćmi?" (34) I rozejrzawszy się po tych, którzy wokół niego w krąg siedzieli, powiedział: "Oto moja matka i moi bracia! (35) Każdy, kto wykonuje wolę Boga, tan jest mi bratem i siostrą, i matką".
Wszak wszystkim jest wiadomo, że braci Jezusa jest tylko 144000 na przestrzeni co najmniej 2000 lat. A skoro tylko tylu może wykonywać wolę Boga reszta Świadków Jehowy wykonuje wolę Ciała Kierowniczego
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Sierpień, 2022, 13:00 »
O agapach wspomnianych w Judy 12:

„Owe »uczty miłości« braterskiej prawdopodobnie urządzane były nawet jeszcze wśród odstępczych chrześcijan, aż z powodu zdarzających się wówczas nadużyć i wypaczeń zostały całkowicie zaniechane. (…) Dlatego też podobne »uczty miłości« braterskiej nie zostały wznowione przez prawdziwych chrześcijan naszych czasów” (Strażnica Nr 17, 1965 s. 2).
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpień, 2022, 13:55 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Sierpień, 2022, 18:07 »
ŚJ zagubili nie tylko wzywania imienia Jezusa, ale i bezpośrednie zwracanie się do niego czy wręcz modlenie się do Niego:

„I rzucali w Szczepana kamieniami, a on błagał: „Panie Jezusie, przyjmij mojego ducha”.” (Dz 7:59)

„Amen! Przyjdź, Panie Jezusie.” (Obj 22:20).

Potrafili czasem przyznawać, że to są modlitwy:

„Czy uczeń Szczepan nie skierował w modlitwie prośby wprost do Jezusa i czy podobnie nie postąpił apostoł Jan? – Istotnie, Szczepan tuż przed oddaniem ostatniego tchu powiedział: »Panie Jezu, przyjmij ducha mego!« (Dzieje 7:59, NP)” (Strażnica Rok CII [1981] Nr 10 s. 4).


„Jednakże w wielu przekładach można przeczytać, że Szczepan »modlił się« do Jezusa. A przypis w angielskim wydaniu Przekładu Nowego Świata wyjaśnia, że grecki wyraz przetłumaczony tu na »błagał« może też oznaczać »wzywał; zanosił modlitwę«” (Strażnica Nr 1, 2005 s. 31).



Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Sierpień, 2022, 19:43 »
Wydaje się, że skutecznie wyrugowano z używania powiedzenie Tomasza "Pan mój i Bóg mój!",
Ja nie znam żadnego ŚJ, który by mi za Tomaszem powtórzył te słowa mówiąc, że on tak samo mówi.

Znam jeden przypadek wyrugowania słów "Bóg mój":

*** w71/7 s. 11 ***
Jednakże po upływie tygodnia ujrzał i usłyszał Jezusa na innym zgromadzeniu, a przekonawszy się o jego tożsamości, wyznał: „Pan mój”
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1970523?q=%22Jednak%C5%BCe+po+up%C5%82ywie+tygodnia+ujrza%C5%82+i%C2%A0us%C5%82ysza%C5%82+Jezusa%22&p=par


Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Sierpień, 2022, 20:18 »
ŚJ wyrugowali używanie słów „Bogiem było Słowo” z J 1:1.
Ja nie znam z literatury ŚJ żadnego tekstu sprzed 1808 r., który by miał w tym wersecie słowo „bogiem”, tak jak oni używają.

Diaglott z roku 1864, wydawany kiedyś przez Towarzystwo jest drugim takim najstarszym tłumaczeniem Nowego Testamentu z XIX wieku, na który powoływał się C. T. Russell i Świadkowie Jehowy. Wcześniej był tylko także unitariański (B. Wilson też był unitarianinem) następujący przekład:

1808 „i słowo było bogiem”..... The New Testament, in An Improved Version, Upon the Basic of Archbishop Newcome’s New Translation: Witch a Corrected Text (1808) (Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata 1994 s. 414).

Ten przekład to, według broszury pt. „Słowo” – kogo miał na myśli apostoł Jan? (1965 s. 5), „poprawiony” przez unitarian tekst wyżej wymienionego arcybiskupa.

Była też książka z 1829 r.

*** bi7-app s. 414 3 Jezus — boski ***
1829  „i Logos był bogiem”             The Monotessaron; or, The Gospel History, According to the Four Evangelists, tom. 1,  John S. Thompson, Baltimore.

A gdzie są wieki I-XVIII?


Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Sierpień, 2022, 11:20 »
Nie mamy żadnych dowodów, że chrześcijanie I wieku utożsamiali Jezusa z Michałem.
Towarzystwo tymczasem wierzy, że Jezus to Michał.

Ale początkowo Russell nie utożsamiał tych osób:

„‘Niech wszyscy aniołowie Boga uwielbiają go’ [to musi obejmować Michała, wodza aniołów, stąd Michał nie jest Synem Boga]” (“Let all the angels of God worship him” [that must include Michael, the chief angel, hence Michael is not the Son of God] – ang. Strażnica listopad 1879 s. 48 [reprint]; por. też ang. Strażnica lipiec 1879 s. 9).


Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Sierpień, 2022, 13:07 »
ŚJ odeszli całkowicie od nazewnictwa biblijnego.
PNŚ 2018 podaje:

„I ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, jeszcze innych ewangelizatorami, pasterzami i nauczycielami” (Ef 4:11).

Tymczasem w orgu funkcjonują całkiem inne nazwy:

głosiciel, pionier, misjonarz, koordynator, nadzorca obwodu (do 2014 r. nadzorca okręgu).

Spotkałem grupy protestanckie, co się trzymają dość sztywno tego biblijnego nazewnictwa.


Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Sierpień, 2022, 10:48 »
Nie mamy żadnych dowodów, że chrześcijanie w I w. używali słowa Jehowa.


Offline Gwałcidusza

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Sierpień, 2022, 14:58 »
ŚJ nie wznoszą nigdy oczu w górę przy modlitwie. Takie jest moje doświadczenie z zebrań, studiów i kongresów.

Jn11,41
Zabrali więc kamień. Wtedy Jezus podniósł oczy ku niebu+ i zaczął mówić: „Ojcze, dziękuję Ci, że mnie wysłuchałeś.

Mt 14,19
Potem kazał tłumom ułożyć się na trawie. Następnie wziął te pięć chlebów oraz dwie ryby i patrząc w niebo, pomodlił się

Mk 7,34
Następnie popatrzył w niebo, westchnął głęboko i powiedział do tego człowieka: „Effata”, co znaczy „Otwórz się”


Offline Roszada

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Sierpień, 2022, 20:12 »
Zebrania

*** od rozdz. 7 s. 60 ***
"Obecnie zebrania chrześcijańskie odpowiadają wzorowi z czasów apostolskich".

Jakie to zebrania?

*** dx86-20 Zebrania (zborowe) ***
studium Strażnicy: (...)
wykład publiczny:
zbiórki do służby kaznodziejskiej:
zborowe studium Biblii (dawniej: zborowe studium książki):
zebranie chrześcijańskiego życia i służby (zebranie w tygodniu):


Offline Turbulent_Business

Odp: Praktyki pierwszych chrześcijan które wyrugowała Strażnica.
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Sierpień, 2022, 21:11 »
Zebrania

*** od rozdz. 7 s. 60 ***
"Obecnie zebrania chrześcijańskie odpowiadają wzorowi z czasów apostolskich".

Jakie to zebrania?

*** dx86-20 Zebrania (zborowe) ***
studium Strażnicy: (...)
wykład publiczny:
zbiórki do służby kaznodziejskiej:
zborowe studium Biblii (dawniej: zborowe studium książki):
zebranie chrześcijańskiego życia i służby (zebranie w tygodniu):

Kurde, ale fajnie by bylo wiedzieć kto wtedy nosił mikrofony. Albo jakiej rozdzielczości byl rzutnik na którym puszczali filmy pokazujące jak zakładać nowe zbory wśród pogan...
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac