Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Proroctwo Ezechiela o Tyrze - idealny przykład manipulacji tekstem...  (Przeczytany 386 razy)

Offline Turbulent_Business

Jawna prowokacja z mojej strony. Ktoś się nie chce nerwowac że polemizuje z Biblią niech nie czyta dalej. Kontrargumenty mile widziane, jeśli dostanę sensowne argumenty zdanie z chęcią zmienię.

Świadkowie ( i nie tylko) uwielbiają wskazywać na spełnienie się proroctwa o Tyrze jako dowodu niezawodności Biblii (poniżej fragment z pierwszej lepszej straznicy). Jednak rozdział 26 przeczytany w całości jasno wskazuje że Tyr miał zburzyć Nabuchodonozor, a nie Aleksander. Wywody swiadkow i nie tylko sa to typowe przeinterpretowywania i przeinaczania tekstu. Tekst jest prosty: Nabuchodonozor zniszczy Tyr. Koniec.

Przekładając na język potoczny:

- Prorok Wiesiek: W przeciągu miesiaca (nie ma tego w proroctwie, ale powiedzmy że to ekwiwalent zycia Nabuchodonozora) Jasiek przyjdzie do Franka i strzeli mu w twarz i wybije wszystkie zeby.

- Życie: Jasiek próbuje 13 dni ale nie daje rady

- Znowu zycie: Za 50 lat Franek dostaje przypadkiem w pysk od Zdzisia i ten wybija mu wszystkie zeby.

- Interpreptacja: Prorok Wiesiek dokładnie przewidział że Jasiek będzie próbował ale tak na prawdę to żeby wybije Zdzisiek za parę lat, on na pewno mial to na mysli mowiac:" W przeciągu miesiąca Jasiek przyjdzie do Franka i strzeli mu w twarz i wybije wszystkie zeby"

Edit: Przy okazji Prorok Wiesiek mówi, że gdy Jasiek owe zeby wybije, Franek nigdy nie będzie już mówił. Okazuje się że Franek mówi, i to nawet po wybiciu zębów przez Zdziska (Ezech 26:14)

Ezechiel utrwalił na piśmie doniosłe proroctwo o zagładzie północnego sąsiada Izraela, Tyru, który zerwał przyjacielskie stosunki z ludem Bożym i stał się jego wrogiem (1 Królów 5:1-9; Psalm 83:3-9, Bw). Napisał: „Tak mówi Pan, Jahwe: Oto Ja jestem przeciw tobie, Tyrze. Sprowadzę na ciebie liczne ludy, podobnie jak morze spiętrza swoje fale. Zburzą  mury Tyru i rozwalą jego wieże. Wymiotę zeń jego proch i uczynię z niego nagą skałę (...) a twoje kamienie, drzewo i gruzy wrzucą do wody” (Ezechiela 26:3, 4, 12, Bp).

10 Czy rzeczywiście do tego doszło? Niewiele lat po ogłoszeniu przez Ezechiela tego proroctwa król babiloński Nabuchodonozor rozpoczął oblężenie Tyru (Ezechiela 29:17, 18). Nie było to łatwe przedsięwzięcie. Na stałym lądzie leżała tylko część miasta (tak zwany Stary Tyr), reszta zaś — na wyspie odległej jakieś 800 metrów od brzegu. Nabuchodonozor oblegał tę wyspę przez 13 lat, zanim się w końcu poddała.

11 Jednakże w roku 332 p.n.e. proroctwo Ezechiela spełniło się we wszystkich szczegółach. Azję najechał wówczas macedoński zdobywca Aleksander Wielki. Tyr stawił mu opór, czując się bezpieczny na swej wyspie. Aleksander nie chciał pozostawiać na tyłach potencjalnego wroga, ale nie miał też zamiaru iść w ślady Nabuchodonozora i oblegać miasto przez długie lata.

 12 Jaką obrał strategię? Zbudował groblę, po której jego żołnierze mogli się dostać na wyspę i zaatakować stojące na niej miasto. Zwróćmy jednak uwagę, czego użył do usypania tej grobli. The Encyclopedia Americana donosi: „Z gruzów zburzonej uprzednio lądowej części miasta zbudował w roku 332 ogromną groblę, aby połączyć wyspę z lądem stałym”. Po stosunkowo krótkim oblężeniu zrównano z ziemią również miasto na wyspie. Tym samym proroctwo Ezechiela spełniło się w całej rozciągłości. Nawet „kamienie, drzewo i gruzy” starego Tyru ‛wrzucono do wody’.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec, 2022, 16:07 wysłana przez Turbulent_Business »
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Proroctwo Ezechiela o Tyrze - idealny przykład manipulacji tekstem...
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Czerwiec, 2022, 16:07 »
(mtg): interesujące zestawienie Wieśka, Jaśka pod względem Ezechiela - posiadasz dar proroczy TB


Offline Turbulent_Business

Odp: Proroctwo Ezechiela o Tyrze - idealny przykład manipulacji tekstem...
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Czerwiec, 2022, 16:11 »
Można jeszcze dodać że Prorok Wiesiek skapnal się że coś jest nie tak i Jankowi obiecał inne ząbki, których ten rowniez nie wybił (Ezech 29:18-20)

Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Proroctwo Ezechiela o Tyrze - idealny przykład manipulacji tekstem...
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Czerwiec, 2022, 16:22 »
Można jeszcze dodać że Prorok Wiesiek skapnal się że coś jest nie tak i Jankowi obiecał inne ząbki, których ten rowniez nie wybił (Ezech 29:18-20)
wytłuszcze osobiście dodałem
BT czy masz na myśli PROTEZE  >:D


Offline Turbulent_Business

Odp: Proroctwo Ezechiela o Tyrze - idealny przykład manipulacji tekstem...
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Czerwiec, 2022, 16:42 »
wytłuszcze osobiście dodałem
BT czy masz na myśli PROTEZE  >:D

Hah! Nie proszę Pana. Obiecał mu nagrodę pocieszenia w postaci innych, Egipskich ząbków do wybicia:)
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Światus

Odp: Proroctwo Ezechiela o Tyrze - idealny przykład manipulacji tekstem...
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Czerwiec, 2022, 13:34 »
Ja nie wykluczałbym takiej interpretacji. W Biblii, a zwłaszcza w prorctwach, nie zawsze można brać wszystko dosłownie.

Turbulent, zwróć uwagę np. na Ewę: "Twoje potomstwo zdepcze mu głowę".
A przecież nie chodziło o Abla ani Kaina, tylko o "Jaśka z przyszłości"  :D

Podobnie proroctwo, jak u Ezechiela, znajduje się w Rodzaju 49 - błogosławieństwa Jakuba. Zabulon zamieszka, Issachar będzie się wylegiwał itp.

U Ezechiela jest mowa o Nabucco  ;)
Może więc być tak, że to któryś z jego następców wypełni proroctwo. Jest też możliwe, że proroctwo jest "wieloetapowe" - Nabuchodonozor rozpoczął jego spełnianie, Aleksander dokończył.

We śnie o posągu kolejne królestwa wywodzą się właśnie z królestwa Nabuch.
Niedawno spotkałem się z interpretacją, że stopy częściowo z żelaza, częściowo z ziemi, to Cesarstwo Rzymskie (Rzym - żelazo, Poganie (barbarzyńcy) - ziemia).
Niewykluczone zatem, że proroctwo mogło dotyczyć również Aleksandra.

Nie twierdzę jednak, że ta wersja jest prawdziwa. Można ją jednak wziąć pod uwagę.
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec, 2022, 13:37 wysłana przez Światus »
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Turbulent_Business

Odp: Proroctwo Ezechiela o Tyrze - idealny przykład manipulacji tekstem...
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Czerwiec, 2022, 14:54 »
Nie zostałem przekonany:)

W proroctwie o potomstwie mamy ogólnik.
Tutaj jest jasno napisane: Zrobi to Nabuchodonozor i miasto będzie gruzowiskiem. Nie stało się ani jedno ani drugie.

Jak napisze że jutro mój tata odbierze od Ciebie pożyczony śrubokręt, to czy to oznacza, że może kiedys odbierze go któreś z moich wnuków? Nie kupuje tego;)

Ale każdy może jak najbardziej rozumować jak chce, ja tylko mówię że dla mnie jest to rozciąganie słow proroka jak gumy od gaci, byle tylko nie przyznac że coś jest nie tak:)

Co do Daniela to Królestwa to: Babilon, Media, Persja, Grecja.

Jeśli ktoś chce mogę pogrzebać w domu w książkach i pokazać dlaczego tak twierdzę.
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Światus

Odp: Proroctwo Ezechiela o Tyrze - idealny przykład manipulacji tekstem...
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Czerwiec, 2022, 21:54 »
Na nie-świadkowej stronie jest ten sam cytat z Encyklopedii.
A dla zainteresowanych fragment o "suszeniu sieci".

   " Kilka pozostałych przepowiedni wypełniło się dużo później, po najeździe Aleksandra Wielkiego. Ezechiel przepowiadał bowiem, że Tyr będzie miejscem, gdzie rozciąga się sieci rybackie.
W niedalekim sąsiedztwie przybliżonego położenia starożytnego miasta znajduje się mała wioska, której mieszkańcy żyją z rybołówstwa. Po skończonych połowach suszą swoje sieci rozciągając je na przybrzeżnych skałach, które niegdyś stanowiły fundament majestatycznego Tyru. Ci prości rybacy stanowią tym samym ostatnie ogniwo proroctwa, które wypowiedział Ezechiel ponad 2,5 tysiąca lat temu – „będziesz miejscem gdzie rozciągają sieci rybackie”."

Źródło: http://www.radiopielgrzym.pl/autentycznosc-biblii-proroctwa-biblijne-cz4.html
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.