Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania  (Przeczytany 1087 razy)

Offline Światus

Warto sprawdzić, czy i w Polsce udałoby się zrobić coś takiego.
Stan skupienia "betonu" prawdopodobnie by się nie zmienił, ale niektórzy mogliby zacząć się zastanawiać...

   Grupa byłych Świadków Jehowy chce, aby organizacja Świadków Jehowy w Holandii została pozwana za politykę dyskryminującego wykluczenia, którą ta organizacja wdraża. W Belgii proces sądowy w tej sprawie zakończył się sukcesem na początku tego roku. Holenderscy byli Świadkowie Jehowy zjednoczyli się w holenderskim Komitecie Przeciwko JW-shunningowi „Teraz jest czas” i zamierzają złożyć pozew zbiorowy. Stosując politykę wykluczania, Świadkowie Jehowy nawołują do nienawiści i dyskryminacji, a tym samym działają z naruszeniem art. 1 holenderskiej konstytucji, a w szczególności również art. 21 ust. 1 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

   19 września w Pointer Radio wielu byłych Świadków Jehowy opowiadało o swoich doświadczeniach z polityką „odrzucania”, którą wielu z nich odbiera jako „społeczny wyrok śmierci”. Edy Visser miał wątpliwości co do Świadków Jehowy i napisał w liście do zarządu w Emmen, że chce odejść z organizacji. Po pewnym czasie zauważył, że dotychczasowi znajomi go ignorują. „Wiem, że jestem wykluczony, ponieważ jesteśmy całkowicie ignorowani” – powiedział Edy Visser.

   To właśnie to doświadczenie, a zwłaszcza jego strukturalna natura, skłoniły do działania byłego Świadka Jehowy Patricka Haecka z Belgii. „W kontaktach z byłymi Świadkami Jehowy spotkałem osoby, które popełniły samobójstwo w wieku osiemnastu lat. Widziałem, jak ludzie kończyli w zakładach psychiatrycznych. Każdy poniósł szkody, emocjonalnie, rodzinne, szkody są ogromne – mówi Haeck.

Izolacja społeczna po odejściu z organizacji Jehowy

   Postępowanie karne w Belgii
Po latach przygotowań sprawa karna w Belgii w marcu ubiegłego roku doprowadziła do skazania Świadków Jehowy za mowę nienawiści, podżeganie do nienawiści i dyskryminację. Organizacja musi zapłacić grzywnę w wysokości 96 000 euro.

– Proces w Belgii jest dla nas ogromną inspiracją do rozpoczęcia teraz pracy tutaj – mówi współinicjator komitetu „Teraz jest czas” Henri Dahlem. – Po tym, jak profesor Fokko Oldenhuis z Pointer wskazał, że taki proces jest możliwy również tutaj, w Holandii, zebrało się kilka osób. Traumy są ogromne i mają ogromny wpływ na życie ludzi. Teraz nadszedł czas, aby podjąć kroki i wszcząć postępowanie karne również w Holandii – powiedział Dahlem.

Świadkowie Jehowy badani pod kątem wykluczenia strukturalnego byłych członków

   Komitet Sądowniczy Świadków Jehowy
Ważną rolę w wykluczaniu odgrywa wewnętrzny system prawny, Komitet Sądowniczy, który składa się z szeregu „starszych”. „Ja też w tym uczestniczyłem”, wyjaśnia Patrick Haeck. „Jeśli ktoś złamał zasadę, członek zboru może to zgłosić i występować jako świadek”. A jeśli jest dwóch świadków przestępstwa, wówczas zostaje ono uznane za udowodnione, a oskarżony może naprawdę tylko żałować. „Starsi są w rzeczywistości jednocześnie prokuratorem i sędzią i nie ma niezależnej obrony” – powiedział Haeck. Jeśli nie okażesz skruchy, może to oznaczać, że zostaniesz ogłoszony jako „społeczny wyrok śmierci”. Zostaniesz wtedy wykluczony przez Świadków Jehowy, a członkowie zboru nie mogą utrzymywać żadnych kontaktów z wykluczonymi byłymi świadkami Jehowy.

   Również w niedawnych wypowiedziach w Strażnicy, czasopiśmie Świadków Jehowy, organizacja wzywa do wykluczenia odstępców. „Poprzyj decyzję. Wykluczenie jest częścią postanowienia Jehowy. Jego pełne miłości napomnienie leży w najlepszym interesie wszystkich, łącznie z grzesznikiem”.

   Wraz z holenderskim Komitetem Przeciwko JW-Shunningowi „Teraz jest czas”, inicjatorzy chcą w najbliższym czasie zebrać historie ofiar polityki wykluczania.nia.

Źródło: https://pointer.kro-ncrv.nl/groep-ex-jehovahs-getuigen-vecht-het-uitsluitingsbeleid-in-nederland-aan#
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Estera

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Październik, 2021, 16:36 »
Warto sprawdzić, czy i w Polsce udałoby się zrobić coś takiego.

   Byłoby to pewnie możliwe i owszem.
   Ale jak życie pokazuje, do pracy brakuje rąk.
   A jednak w takiej sprawie trzeba by było zainwestować i emocje i czas i siły i środki zapewne.
   Ex-owie musieliby naprawdę jednomyślnie się zjednoczyć, utworzyć silną grupę, taką ... lokomotywę ... która by pociągnęła te wagony.
   I zdecydowanie, stanowczo i z determinacją doprowadzić działania do końca.
   Pomysł oczywiście jest bardzo dobry i myślę, że byłby do ugryzienia prawnie w polskiej konstytucji również.
   Ale kto na to znajdzie czas?
    :'( :'( :'( :'( :'(
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline NNN

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Październik, 2021, 17:03 »
A jednak jest jeden skromny człowiek w Polsce, który twierdzi, że działa w kierunku, aby uruchomić oskarżenie w sprawie o ostracyzm w naszym kraju.Te wiadomości z Holandii pochodzą właśnie z jego zbioru. Jakiś rok temu zaczął on rozpowszechniać nasze plakaty i ulotki, a także bez skrępowania chodzić po mieście w naszych koszulkach z nadrukami. Jak do tej pory był tolerowany jako  nieczynny, tak po tych działaniach szybko został napiętnowany wykluczeniem, tracąc nawet rodzonego brata, który go odwiedził przynosząc mu "dobrą nowinę " o tym, że widzą się po raz ostatni. Chociaż zderzenie z ostracyzmem jest dla niego bardzo bolesne, nie rezygnuje z różnych  okazji do prób wybudzania niektórych świadków. Jest to o tyle możliwe w pewnych przypadkach, że wydarzenia te dzieją się na "ścianie wschodniej", a tam wiele osób nawet u świadków jest przyzwyczajonych mimo wszystko do nie stronienia od osobistych kontaktów z osobami, którymi niektórzy pogardzają. Tym bardziej, jeśli się znali kilka dziesięcioleci, lub wychowywali się "w tej samej piaskownicy".
  Zapewniłem go o mojej i waszej pomocy (oby nie na wyrost) w razie, gdyby doprowadził sprawę ostracyzmu na wokandę. 
« Ostatnia zmiana: 15 Październik, 2021, 17:15 wysłana przez NNN »
Nie walczę z organizacją, ja się przed nią bronię, jestem jej ofiarą!
Droga jest mi moja wolność.


Offline janeczek

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Październik, 2021, 01:37 »
Niestety jest to trudne bo z tego co się dowiedziałem korzystają najmocniej z tradycji żydowskiej.
A jest trudne szczególnie w Europie jej podważanie, chyba nie muszę pisać dlaczego, jest to także skuteczne ma tradycję i dlatego tak się tego organizacja trzyma.
To oczywiście jest sprzeczne z nauką Pana Jezusa bo wywołuje podział nienawiść, co innego żydzi tam to norma jako lud wybrany mieli do tego prawo przynajmniej do przyjścia mesjasza.
Jedyne czego się boją to powszechna wiedza o tym że popierają nienawiść do bliźniego, a chyba niczym innym w ich wydaniu to nie jest, sami się przyznają do tego że nigdy nikomu nie wybaczą nawet wtedy jak wykluczyli a następnie sami przyjęli nauczanie tego którego wykluczyli.
Pokolenie które nie przeminie nim nastanie koniec, widać tu to samo co czynił szatan kusząc Pana.
Tak więc nie to że organizacja przegra jest dla nich najgorsze ale że społeczeństwo się dowie czym są, moją radością jest usłyszeć że odstępcy oczerniają Jehowę i głosząc ludzie się ich boją, koniczną rozmowę żeby ich krzywda nie spotkała.
Inicjatywa super miejmy nadzieję że dzięki mediom jeszcze więcej ludzi się o tym dowie.

Cherem

Cherem (hebr חֵרֶם – ‘klątwa’, dziś: ‘bojkot’, ‘ostracyzm’) – kara anatemy nakładana przez sąd rabinacki na osobę, która rażąco naruszyła przykazanie (micwa) lub odmówiła podporządkowania się orzeczeniom prawnym miejscowego rabinatu; najsurowsze klątwy rzucano na denuncjatorów w czasach prześladowań. Do przestępstw przeciw prawu religijnemu, za które grozi kara cheremu, należą: kontynuowanie pracy przed wyprawieniem pochówku zmarłemu, próba obejścia orzeczenia sądu rabinackiego przez odwołanie się do władz państwowych, znieważenie rabina, posiadanie groźnego psa i niezachowywanie stosownych środków bezpieczeństwa, odnoszenie się do kogoś jak do niewolnika, masturbacja, praca w wigilię święta Paschy, nieuzasadnione nałożenie klątwy. Pierwsza wzmianka o cheremie rozumianym jako wykluczenie ze społeczności pochodzi z Księgi Ezdrasza 10, 8: „Jeśli zaś chodzi o każdego, który – wbrew poleceniu przywódców i starszyzny – w ciągu trzech dni nie przybędzie, to cały dobytek jego będzie podlegał klątwie, a on wykluczony będzie ze społeczności powracających z wygnania”.

W epoce Talmudu istniały cztery rodzaje cheremu:

Nezifa (napomnienie) – najłagodniejsza forma. W Ziemi Izraela kara ta trwała siedem dni; w diasporze stosowano ją wobec osoby, która znieważyły egzylarchę w Babilonii lub ucznia, który znieważył swojego mistrza. Napomniany musiał przebywać samotnie w domu i z nikim się nie kontaktować.
Szamta – znaczenie tego aramejskiego słowa nie jest jasne, jednakże najprawdopodobniej ma ono związek z ruiną, zburzeniem. Istnieją kontrowersje co do sposobu, w jaki realizowano tę karę; niektórzy utożsamiają ją z klątwą niduj (patrz niżej).
Niduj – czas trwania tej kary wynosił zazwyczaj trzydzieści dni w Ziemi Izraela lub siedem dni w diasporze, lecz można ją było przedłużyć bezterminowo, jeżeli ukarany nie poprawił postępowania. Osoba ukarana przez niduj musiała ubierać się jak w żałobie i mogła wchodzić do synagogi wyłącznie bocznym wejściem, aby wysłuchać czytania Tory.
Cherem (właściwy) – najsurowsza postać anatemy; jedynie ta spośród czterech tu wymienionych nie wyszła z użycia po epoce Talmudu. Człowiek nią objęty ma zakaz słuchania i nauczania Tory, ponadto musi spełniać wszystkie przepisy żałobne, w tym powstrzymać się od noszenia butów ze skóry i mycia całego ciała, nie musi jednak rozdzierać szat. Wobec osoby wyklętej obowiązują pewne zakazy, m.in. nie wolno siadać w pobliżu kogoś takiego w odległości czterech łokci, wszyscy z wyjątkiem najbliższej rodziny muszą powstrzymać się od kontaktu z nim, wspólnego spożywania posiłków, nie wlicza się go do minjanu podczas wspólnych modłów i błogosławieństw. Jeśli człowiek umrze, znajdując się w tym stanie, kładzie się kamień na jego trumnie, na znak, że zasłużył na ukamienowanie. Jego bliskim nie wolno obchodzić po nim żałoby. Wymienione ograniczenia stanowią minimum wymagane przy tym rodzaju kary; formuła cheremu bywa surowsza w zależności od osoby winowajcy i ciężaru winy. W szczególnie drastycznych przypadkach sąd rabinacki może postanowić o nieobrzezaniu jego synów lub wyrzuceniu ich ze szkoły religijnej, a nawet zabronić mu wchodzenia w związek małżeński lub usunąć mezuzę z odrzwi jego domu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cherem
   
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Estera

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Grudzień, 2023, 00:01 »
   Ciekawe wnioski z kanału "BEREJCZYK".
      https://www.youtube.com/watch?v=S0pWa-Lai8g
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Lu_Ke Sky_Walker

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Grudzień, 2023, 07:51 »
   Ciekawe wnioski z kanału "BEREJCZYK".
      https://www.youtube.com/watch?v=S0pWa-Lai8g

Estera, podziwiam Cię, że masz czas i ochotę oglądać te wszystkie filmiki na temat SJ  na YouTube... Mnie to po prostu nudzi.  :o


Online Gostek

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Grudzień, 2023, 09:59 »
Jednych nudzi a drugich trzyma bardzo długie lata po odejściu .  Stopień uzależnienia zależy od wielu czynników.Np.jak bardzo byłeś zaangażowany  będąc ŚJ w organizacji ,jak bardzo wtedy w to wszystko wierzyłeś..?jak długo tam byłeś,czy byłeś zaangażowany w służbie,czy miałeś tam dużo przyjaciół.Poza tym to w ogóle jaki masz charakter ,czy cierpisz długo po stracie czegoś cennego czy raczej szybko zapominasz o tym co przez długie lata sprawiało ci radość ..Można by wymieniać dużo aspektów ,które mają z tym związek i wpływają na to czy po opuszczeniu organizacji długo cierpisz i nie potrafisz przejść do innego porządku czy też szybko obracasz się w drugą stronę i zostawiasz wszystkie rzeczy za sobą  . Każdy z nas inaczej reaguje na to co go spotkało tam . Bądźmy więc wyrozumiali jedni dla drugich i nie oszukujmy się też ,że ja to już tych rzeczy związanych z tematyką Świadków nie potrzebuję ,bo samo zaglądanie tu na forum świadczy że nie do końca jest to prawdą.😉
« Ostatnia zmiana: 23 Grudzień, 2023, 10:01 wysłana przez Gostek »


Offline Profesor Tutka

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Grudzień, 2023, 11:49 »
Jeszcze można wziąć pod uwagę stopień inteligencji.Im ktoś mniej skomplikowany(prostszy) tym trudniej mu zapomnieć ,że go ktoś oszukał lub wprowadził w błąd.Będzie pamiętał do grobowej deski. Z inteligientnymi jest zapewne inaczej.
Pomijam aspekt zarobkowy, bo to jest zrozumiałe i czytelne.Ktoś ma kanał,subskrybentów to i musi poświęcić czas na szukanie i przygotowanie materiałów,


Online Gostek

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Grudzień, 2023, 15:02 »
Jeszcze można wziąć pod uwagę stopień inteligencji.Im ktoś mniej skomplikowany(prostszy) tym trudniej mu zapomnieć ,że go ktoś oszukał lub wprowadził w błąd.Będzie pamiętał do grobowej deski. Z inteligientnymi jest zapewne inaczej.
Pomijam aspekt zarobkowy, bo to jest zrozumiałe i czytelne.Ktoś ma kanał,subskrybentów to i musi poświęcić czas na szukanie i przygotowanie materiałów,

Opowiadasz głupoty.😬


Offline Warszawa wschodnia

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Grudzień, 2023, 15:03 »
Nie jestem przekonany że to inteligencja ma wpływ na zapamiętywanie. Raczej inne cechy /takenty które mamy powodują ze sie zacietrzewiamy lub przechodzimy do porządku dziennego nad strata albo własną krzywda. "Prości" ludzi są czasem tak pełni miłości ze wybaczają szybko.
Zeby było zabawniej to chyba ten niby prosty człowiek częściej pomoże wrogowi w potrzebie. Oczywiście teza nie poparta badaniami panie profesorze T.


Offline Sebastian

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Grudzień, 2023, 15:33 »
Nie jestem przekonany że to inteligencja ma wpływ na zapamiętywanie. Raczej inne cechy /takenty które mamy powodują ze sie zacietrzewiamy lub przechodzimy do porządku dziennego nad strata albo własną krzywda. "Prości" ludzi są czasem tak pełni miłości ze wybaczają szybko. Zeby było zabawniej to chyba ten niby prosty człowiek częściej pomoże wrogowi w potrzebie.
a może prosty człowiek częściej zajmuje RADYKALNĄ postawę? i jest albo radykalny w mściwości albo radykalny w przebaczaniu...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Profesor Tutka

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Grudzień, 2023, 15:34 »
Nie sprawdzałem ani nie prowadziłem zadnych badań(jak na razie)To ocena ,że tak powiem z własnej autopsji.A poza tym, cytując  stare przysłowie "Chłop żywemu nie przepuści"


Offline paragraf4N wg.CK

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Grudzień, 2023, 15:49 »
Demencja najwyższym poziomem inteligencji ?


Offline Estera

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Grudzień, 2023, 18:27 »
Estera, podziwiam Cię, że masz czas i ochotę oglądać te wszystkie filmiki na temat SJ  na YouTube... Mnie to po prostu nudzi (...)
   Uważam, że ...
   Na większy podziw zasługuje  ... Światus czy Roszada  :-* ... .
   Którzy nigdy śj nie byli, a wertują i wstawiają tu różne bieżące materiały dotyczące organizacji śj.
   Jakoś w ich kierunku nie widzę Twoich uwag  ::)
   Stwierdziłeś też, że to Cię nudzi, a jednak ciągle tu zaglądasz i nie widać Twojego znudzenia czytaniem tegoż forum.
   Jakoś tak jedno drugiemu zaprzecza  >:D >:D   

   Poza tym.
   Większość tu moich wstawek jest dla tych co ze swoimi wątpliwościami nt org trafiają tu na forum.
   U mnie temat jest już przerobiony "wzdłuż i w szerz".
   I swoją opinię w tym temacie mam wyrobioną.
   A takie sytuacje, jak ta z Holandii czy ostatnio z Hiszpanii, Norwegii czy Japonii utwierdzają mnie tylko w tym, że jestem na właściwym miejscu.
   I podjęłam właściwe decyzje.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Lu_Ke Sky_Walker

Odp: HOLANDIA: Byli Świadków Jehowy sprzeciwiają się polityce wykluczania
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Grudzień, 2023, 20:02 »
Estera, nie do końca dobrze zostałem zrozumiany.
Nie chodziło mi o czas spędzany na tym forum, że jest bez sensu.
Miałem raczej na myśli to, że ludzie publikujący komentarze na YouTube to tylko zwykłe prywatne poglądy, interpelacje a nawet teorie czesto tak samo wątpliwej jakości jak publikacje ORGA. I dla mnie ich oglądanie to strata czasu - te komentarze do bzdur ORGA. Ale OK, ktoś może mieć inaczej niż ja więc przepraszam  :)