Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dusza we krwi a ...  (Przeczytany 4136 razy)

Offline rose

Dusza we krwi a ...
« dnia: 28 Czerwiec, 2015, 22:32 »
   Myszkując po forum trafiłam na wątki o krwi i przyszło mi do głowy takie pytanie: wg.świadków dusza człowieka to krew.Tak przynajmniej mi tłumaczyli przed 30-tu laty. Przytaczali wersety ze Starego Testamentu.
Czyli każda kobieta co miesiąc traci kawałek duszy?


Offline Roszada

Odp: Dusza we krwi a ...
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Czerwiec, 2015, 22:51 »
No i ta krew-dusza jest nieśmiertelna bo zdaje się "duszy zabić nie mogą". :)


Offline Fantom

Odp: Dusza we krwi a ...
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Czerwiec, 2015, 18:32 »
Teraz ta utracona część nieśmiertelnej duszy używa skrzydełek .Jak teraz uwolnic taka duszę z always?

 ,,  Do biblijnego i klasycznego rozumienia duszy zbliżamy się raczej wtedy, gdy mówimy, że człowiek jest istotą cielesną i duchową zarazem albo że jest osobą. To bowiem chcieli powiedzieć starożytni, w tym Biblia, mówiąc o "duszy". Na skutek deformacji i niezrozumienia pojęcia duszy, a także na skutek jego wieloznaczności, słowo to jest obecnie mniej używane, także w chrześcijaństwie i teologii. Nie oznacza to jednak zapomnienia o duchowej stronie człowieka. Po prostu mówimy dziś o niej inaczej.''
http://adonai.pl/wiara/?id=68
Rose chyba wiesz,że dusza ma wiele znaczeń?Byłem ŚJ i wiem,że wg. nich dusza nie jest tylko krwią.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Dusza_(teologia_katolicka)#cite_ref-SM_10-7
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Noc_spokojna

Odp: Dusza we krwi a ...
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lipiec, 2015, 19:39 »
No i ta krew-dusza jest nieśmiertelna bo zdaje się "duszy zabić nie mogą". :)
Jeśli krew to dusza, w/g SJ, to jak interpretują te wersety?

1Sa 18:1 bt Kiedy właśnie przestał przemawiać do Saula, dusza Jonatana przylgnęła całkowicie do duszy Dawida. Pokochał go Jonatan tak jak samego siebie.

2Ki 4:27 bt Kiedy przyszła do męża Bożego na górę, ujęła go za nogi. A Gechazi zbliżył się, żeby ją odsunąć. Lecz mąż Boży powiedział: «Zostaw ją, bo dusza jej w smutku pogrążona, a Pan ukrył to przede mną i nie oznajmił mi».

2Ma 6:30 bt Mając już pod ciosami umrzeć, westchnął i powiedział: «Bogu, który ma świętą wiedzę, jest jawne to, że mogłem uniknąć śmierci. Jako biczowany ponoszę wprawdzie boleść na ciele, dusza jednak cierpi to z radością, gdyż Jego się boję».

Psa 16:9 bt Dlatego się cieszy moje serce, dusza się raduje, a ciało moje będzie spoczywać z ufnością,

Psa 84:3 bt Dusza moja pragnie i tęskni do przedsieni Pańskich. Moje serce i ciało radośnie wołają do Boga żywego.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline falafel

Odp: Dusza we krwi a ...
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Lipiec, 2015, 00:10 »
Krew to dusza, nigdzie nie jest napisane, że dusza to krew :-)


Offline Fantom

Odp: Dusza we krwi a ...
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lipiec, 2015, 19:40 »
nefesz ma wiele znaczeń.
 Mędrcy określali duszę człowieka pięcioma imionami: nefesz, ruach, neszama, chaja i jechida. Nazwy te odpowiadają pięciu poziomom i wymiarom duszy. Nefesz jest motorem życia fizycznego. Ruach - decyduje o emocjonalnej osobowości człowieka. Neszama - definiuje wyjątkowość intelektualną. Chaja - decyduje o wolnej woli i wierze. Jechida - jest poziomem, na którym człowiek odnajduje wewnętrzne połączenie z Bogiem, niedostępne żadnym innym istotom (nawet aniołom). http://www.the614thcs.com/40.931.0.0.1.0.phtml

Pierwotnie używano trzech różnych słów hebrajskich:

nefesz נפש (szyja, gardło) – dusza ludzka, zwierzęca, bądź wegetatywna
ruah רוח (wiatr) – dusza jako zasady etyczne, emocje i wola
neszama נשמה – inteligencja duchowa
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline ambasador

Odp: Dusza we krwi a ...
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lipiec, 2015, 14:35 »
Krew to dusza, nigdzie nie jest napisane, że dusza to krew :-)

A to poniższe to co, jak należy to rozumieć ?

„  Wystrzegaj się tylko, aby nie spożywać krwi, gdyż krew to dusza, a nie będziesz spożywał duszy wraz z mięsem.  Nie będziesz jej spożywał, wylejesz ją na ziemię jak wodę.  Nie będziesz jej spożywał, aby dobrze się powodziło tobie i twoim synom po tobie, gdy będziesz czynił to, co prawe w oczach Pana.  „
[Pwt 12;23-25 BW].
ORAZ
„   Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego - dlatego dałem nakaz synom Izraela: nie będziecie spożywać krwi żadnego ciała, bo życie wszelkiego ciała jest w jego krwi. ...  „
[Kpł 17;14 BT].
Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź!
*
opis przy nicku jest żartem z określeń pewnej religii