Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P  (Przeczytany 3164 razy)

Offline Technolog

Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« dnia: 27 Marzec, 2021, 20:13 »
Mam prośbę o wrzucenie szkicu wykładu pamiątkowego S-31-P.


Offline Diotrefes

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Marzec, 2021, 22:53 »
OKAZUJ WDZIĘCZNOŚĆ ZA TO,CO ZROBILI DLA CIEBIE BÓG I CHRYSTUS!
Pieśń nr 25 i modlitwa początkowa
WYJĄTKOWE WYDARZENIE (6 min)
Spotkaliśmy się w tym miejscu, by okazać wdzięczność za miłość, którą okazali nam Jehowa Bóg i Jezus Chrystus
Tego dnia niemal 2000 lat temu Jezus oddał swoje życie, żebyśmy mogli otrzymać życie wieczne
Polecił swoim uczniom, by upamiętniali ten dowód miłości, obchodząc raz w roku prostą uroczystość (Łk 22:19, 20)
Zgodnie z tym poleceniem Jezusa miliony ludzi na całym świecie będą dziś wieczorem obchodzić uroczystość Wieczerzy Pańskiej
Spotkają się w Salach Królestwa i Salach Zgromadzeń, domach prywatnych i wynajętych pomieszczeniach, a nawet w więzieniach i pod gołym niebem
W krajach, w których działalność Świadków Jehowy jest zakazana, szczerzy ludzie ryzykują swoją wolność, by posłusznie spełniać ten nakaz Jezusa
[Wymień przeszkody, jakie musieli pokonać niektórzy obecni, by przybyć na uroczystość, i serdecznie pochwal ich za ten wysiłek]
W ubiegłym roku na całym świecie na uroczystość Wieczerzy Pańskiej przybyło_____________ osób
Dziś wieczorem poznamy zwięzłe odpowiedzi na następujące pytania:
1) W jaki sposób śmierć Jezusa otwiera nam drogę do uzyskania życia wiecznego?
2) Kto odnosi pożytek z ofiary Jezusa?
3) Kto powinien spożywać chleb i wino?
4) Co oprócz przybycia na tę uroczystość możemy robić, by okazać swoją wdzięczność?
W JAKI SPOSÓB ŚMIERĆ JEZUSA OTWIERA NAM DROGĘ DO UZYSKANIA ŻYCIA WIECZNEGO? (7 min)
Pierwszy człowiek, Adam, miał widoki na życie wieczne
Zależało to jednak od okazywania posłuszeństwa Bogu
Adam wypowiedział posłuszeństwo Bogu i przez to zaprzepaścił swoje widoki na życie wieczne
Dzieci, które później urodziły się Adamowi, podlegały już temu samemu wyrokowi śmierci [odczytaj Rzymian 5:12]
Czy bogobojni potomkowie Adama mogli mieć nadzieję na to, że kiedyś zostaną uwolnieni od tego odziedziczonego grzesznego stanu?
Oczywiście — umożliwiają to dwa największe dowody miłości:
1) Jehowa posłał swojego pierworodnego Syna, Jezusa, który urodził się na ziemi jako doskonały człowiek (Jn 3:16)
2) Jezus chętnie oddał za nas swoje życie (Mt 20:28; Jn 15:13)
Doskonałe życie, które Jezus za nas oddał, stanowiło równowartość tego, co stracił Adam (1Ko 15:22)
Adam wprowadził swoich potomków na drogę prowadzącą do śmierci
Jezus okazał posłuszeństwo aż do śmierci i tym samym umożliwił nam wyzwolenie [odczytaj Rzymian 5:19]
Ale dlaczego Jezus musiał umrzeć?
Jezus nie umarł dlatego, że dopuścił się jakiegoś zła; on nigdy nie popełnił grzechu (1Pt 2:22)
Zajął nasze miejsce i poniósł śmierć za nas, żebyśmy mogli żyć wiecznie (Jn 10:11; Heb 2:9)
Jakże porusza nas świadomość, że Jezus cierpiał za nas i umarł, żebyśmy my mogli żyć!
Ale gdzie ma być to życie? W niebie czy na ziemi?
KTO ODNOSI POŻYTEK Z OFIARY JEZUSA? (7 min)
Biblia roztacza przed wiernymi ludźmi dwie nadzieje
Ograniczona liczba dostąpi życia wiecznego w niebie, a ogromna większość będzie żyć na rajskiej ziemi, zgodnie z pierwotnym zamierzeniem Boga co do ludzkości
144 000 osób dołącza do Chrystusa w niebiańskim Królestwie [odczytaj Objawienie 14:1] (Obj 5:10)
W Królestwie Bożym, tak jak w większości rządów, tylko określona liczba osób sprawuje władzę
Ogromna większość obecnych na Wieczerzy Pańskiej nie ma nadziei niebiańskiej
Wyczekują oni błogosławieństw, jakie Bóg przygotuje dla nich na rajskiej ziemi (Iz 35:5, 6; 65:21, 22)
Będąc na ziemi, Jezus uzdrawiał chorych, a nawet wskrzeszał zmarłych
Jezus pragnie, by ludzie nie musieli już odczuwać skutków grzechu Adama
W Biblii nie podano, ile dokładnie ludzi będzie żyć wiecznie na ziemi (Obj 7:9, 10)
Ale osoby te nie są w żaden sposób mniej ważne czy mniej cenne dla Boga; On bardzo je ceni (Iz 65:23)
Jeśli właśnie taką masz nadzieję, to czy widzisz siebie jako cząstkę „nowej ziemi”? (Iz 65:17)
Bóg chce, żebyś tam żył!
Decyzja o tym, czy przyłączyć się do rodziny czcicieli Boga, należy do nas; nie możemy jednak wybrać, gdzie będziemy Mu służyć — w niebie czy na ziemi
Nie możemy sami zadecydować, czy ‛narodzimy się ponownie’ (Jn 3:5-8; w09 1.4 5, 6)
To Jehowa decyduje, gdzie będziemy Mu służyć
KTO POWINIEN SPOŻYWAĆ CHLEB I WINO? (7 min)
Z ofiary okupu złożonej przez Jezusa odnoszą pożytek zarówno osoby mające nadzieję niebiańską, jak i ziemską
Jednakże członkowie tej drugiej grupy nie spożywają emblematów. Dlaczego?
Jezus ustanowił Pamiątkę swojej śmierci w obecności ludzi, z którymi zawarł przymierze dotyczące swojego niebiańskiego Królestwa; łączna liczba osób objętych tą umową jest ograniczona do 144 000 (Łk 22:28-30)
Spożywać chleb i wino podczas dzisiejszej uroczystości mogą wyłącznie żyjący jeszcze na ziemi nieliczni członkowie tej grupy, która będzie sprawować władzę z Chrystusem w niebie
Przypomina to zaślubiny: Tylko państwo młodzi składają przysięgę małżeńską, ale wiele innych osób z radością obserwuje tę uroczystość
Ale skąd ktoś wie, że został wybrany przez Boga do życia w niebie?
Bóg posługuje się duchem świętym, żeby powiadomić i upewnić wybrane przez siebie osoby co do nadziei niebiańskiej (Rz 8:15-17; w04 15.3 6)
Osoby namaszczone duchem świętym nie potrzebują, żeby ktokolwiek inny potwierdzał ich nadzieję (Ef 1:18; 1Jn 2:20, 27; w20.01 s. 22, ak. 8, 9)
Jak Bóg by się czuł, gdyby osoba, której On nie wybrał, spożywała emblematy? (Rz 9:16; w91 15.3 s. 21, ak. 2)
Kiedy Jezus „przyjdzie” podczas wielkiego ucisku, zabierze pozostałych „wybranych” do nieba i obchody Pamiątki ustaną (1Ko 11:26; Mt 24:29-31; w18.01 s. 16, ak. 15)
Odtąd wierni ludzie na ziemi nie będą już obchodzili Pamiątki
Aby skorzystać z ofiary Jezusa, nie muszą spożywać tych emblematów — ani teraz, ani w przyszłości
DZISIEJSZA UROCZYSTOŚĆ PAMIĄTKI ŚMIERCI CHRYSTUSA (10 min)
Będziemy teraz obchodzić Pamiątkę według wzoru ustanowionego przez Jezusa [Dla dobra osób, które są na tej uroczystości pierwszy raz, krótko powiedz, co teraz nastąpi]
[Odczytaj i krótko omów 1 Koryntian 11:23, 24]
Jezus pomodlił się i podał 11 wiernym apostołom chleb
Przaśny chleb jest symbolem bezgrzesznego ciała Jezusa
[Wyznaczony brat krótko się pomodli, po czym zostanie podany chleb; mówca sam zadecyduje, czy podczas podawania chleba i wina udzielać jakichś wyjaśnień]
[Odczytaj i krótko omów 1 Koryntian 11:25]
Jezus się pomodlił, a następnie podał swoim naśladowcom wino
Czerwone wino jest symbolem cennej krwi Jezusa, która została „wylana za wielu, żeby mogli dostąpić przebaczenia grzechów” (Mt 26:28)
[Inny wyznaczony brat krótko się pomodli, a potem zostanie podane wino]
JAK JESZCZE MOŻEMY OKAZAĆ SWOJĄ WDZIĘCZNOŚĆ? (8 min)
Możemy okazać wdzięczność, jeśli będziemy oddawać cześć Jehowie
Ofiara złożona przez Jezusa otworzyła nam możliwość nawiązania bliskiej więzi z naszym kochającym niebiańskim Ojcem
Jehowa pobłogosławi twoim wysiłkom, żeby umacniać z Nim więź (Jak 4:8)
Bóg pomoże nam trzymać się Jego zasad, bo pragnie, byśmy zdołali tego dokonać!
Gdy jesteśmy zniechęceni, wylewajmy przed Nim swoje serca w szczerych modlitwach
Umacniajmy swoją wiarę w Boga przez nabywanie wiedzy (Jn 17:3)
Im więcej wiemy o Bogu i Chrystusie, tym większa jest nasza miłość do Nich
Regularnie korzystajmy z chrześcijańskich zebrań, nie tylko przy okazjach takich jak ta dzisiejsza
Jakże przyjemnie jest rozmyślać nad tym, co uczynił dla nas Jezus [odczytaj 2 Koryntian 5:14, 15]
W następnych dniach i tygodniach dalej z wdzięcznością rozmyślajmy o ofierze Jezusa
Starajmy się okazywać wdzięczność za to, co zrobili dla nas Bóg i Chrystus
Pieśń nr 18 i modlitwa końcowa
S-31-P — strona 2           NA 45 MINUT
© 2019 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania     Wszelkie prawa zastrzeżone



« Ostatnia zmiana: 27 Marzec, 2021, 23:16 wysłana przez Diotrefes »


Offline TakaKowalska

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Marzec, 2021, 08:11 »
A  czy zwróciliście uwagę na modlitwy przed i po pamiątce, modlono się o pomyślność, zdrowie i żebyzeby wtrwali 144.000 chyba po raz pierwszy


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marzec, 2021, 09:05 »
A  czy zwróciliście uwagę na modlitwy przed i po pamiątce, modlono się o pomyślność, zdrowie i żebyzeby wtrwali 144.000 chyba po raz pierwszy

Ciekawe co dla milionów Świadków Jehowy może oznaczać stwierdzenie "żeby wytrwali 144000"? Chyba jest to życzenie im rychłej śmierci, biorąc pod uwagę organizacyjne rozumienie zagadnienia Królestwa Bożego. Ponieważ liczba należących do grona 144000 rośnie, nastanie Królestwa Bożego niejako się oddala.
Podpowiadam Ciału Kierowniczemu nowe światło:
Gdyby członkowie 144000 musieli złożyć ofiarę ze swojego ziemskiego życia po każdej Pamiątce, to grono niebiańskich Braci Króla szybko by się skompletowało a ponadto ich braterstwo z Chrystusem byłoby pełniejsze. Egzekucji można by dokonywać po Pamiątce na jakiejś najbliższej lokalnej górze. Rachu ciachu i nie byłoby nowych powołań, czyli Rząd Królestwa byłby w komplecie. Jak potrzeba wersetów biblijnych to mogę je podesłać.

Jak myślicie ilu jeszcze Pamiątek potrzeba do skompletowania 144000?


Offline Mahershalalhashbaz

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Marzec, 2021, 09:19 »
Demotywacja level ekspert. Nie chciało się nikomu pisać nowego tekstu więc odkalkowali coś sprzed pandemii. Przecież ludzie nie spotkali się w tym roku w salach tylko siedzieli w domach przed kamerkami.
nihilista


Offline Blue

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Marzec, 2021, 14:31 »
Byłem na pamiątce, odstawiłem się dla mojej żony. Kupiłem wino, kwiaty, upiekłem chlebek. Traktuję to jako rytuał, w którym biorę udział dla spokoju mojej rodziny. Najważniejsze to zrobić sobie po uroczystości zdjęcie i pochwalić się najbliższym/znajomym. Nie wiem czy wiecie, ale to taki nowy trend - na Instagramach braci i sióstr zaroiło się od zdjęć przedstawiających posprzątany pokój, jałowy chlebek na serwetce, wino i kwiatki. No i odpicowanych "obserwatorów".

Trzeba jednak przyznać, że ta pamiątka była dość ciekawa. Wydaje się, że najwięcej czasu poświęcono na temat tego, by "niegodni" nie spożywali emblematów. Nie zdziwiło mnie to, bo tydzień przed pamiątką artykuł z Strażnicy był o tym samym. Również materiał na poranne wielbienie przed pamiątką zahaczał o ten temat. Widać zatem, że jest to znaczący problem w organizacji - za dużo osób spożywa emblematy. W Warwick zdają sobie sprawę z tego, że liczby się nie dodają. :D 

Czekałem więc na jakieś argumenty, które miałyby dowieść, że według Biblii są jacyś chrześcijanie, którzy nie mogą spożywać chleba i wina. No i doczekałem się: Łukasza 22:28-30: "28 „Wy zawsze byliście przy mnie+, gdy przechodziłem próby+. 29 Dlatego ja zawieram z wami przymierze co do Królestwa+ — tak jak mój Ojciec zawarł przymierze ze mną — 30 byście mogli jeść i pić przy moim stole w moim Królestwie+, i zasiadać na tronach+, żeby sądzić 12 plemion Izraela+."
Werset ten miał udowodnić, że Chrystus zawarł przymierze tylko z wyselekcjonowaną liczbą uczniów. Hmm...
Równie dobrze można by twierdzić, że ten werset dowodzi, że Jezus zawarł przymierze tylko z apostołami i tylko oni mogą spożywać jego krew i ciało. Przecież nie było tam nikogo innego. Na jakiej niby podstawie inni uczniowie z I wieku mieli spożywać chleb i wino?
Oczywiście, nikt w I wieku tak nie rozumiał tej relacji. Nikt nie sądził, że kiedyś pojawi się jakaś grupa ludzi, którzy nie będą mogli spożywać tych emblematów. Wszyscy chrześcijanie w I wieku jedli chlebki i pili wino.
To był najważniejszy argument w całym wykładzie. O innych szkoda mi siły na wciskanie klawiszy w klawiaturze. Załamałem ręce, wzniosłem oczy ku niebu i zapytałem Boga, dlaczego pozwala z siebie kpić. No cóż, nie odpowiedział.

PS. Jak coś to mam zapis wykładu z JW Stream.


Offline Technolog

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Marzec, 2021, 16:44 »
PS. Jak coś to mam zapis wykładu z JW Stream.
Ja poproszę.


Offline Blue

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Marzec, 2021, 17:01 »
Mogę to wysłać, ale jako link do google drive np.


Offline Takajaja

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Marzec, 2021, 17:14 »
Byłem na pamiątce, odstawiłem się dla mojej żony. Kupiłem wino, kwiaty, upiekłem chlebek. Traktuję to jako rytuał, w którym biorę udział dla spokoju mojej rodziny. Najważniejsze to zrobić sobie po uroczystości zdjęcie i pochwalić się najbliższym/znajomym. Nie wiem czy wiecie, ale to taki nowy trend - na Instagramach braci i sióstr zaroiło się od zdjęć przedstawiających posprzątany pokój, jałowy chlebek na serwetce, wino i kwiatki. No i odpicowanych "obserwatorów".


Blue, gorszysz mnie! Ty nasz mentalny "odstępczuchu" 😁
Ale dobrze rozumiem, że musisz tak.., bo nie da sie inaczej w tej chwili.
Szczerze współczuje tym, co muszą zaciskac zęby i się pieknie uśmiechać przed kamerami.
Ja jak widze to " lansowanie się" przed tymi kamerkami to mnie obrzydzenie bierze 🤢.

P.S Pytanie do tych co tak, jak Blue muszą tam jeszcz tkwić i błyszczec przed rodzinom.

Czy takie udawanie, szczerzenie ząbków przed kamerami przychodzi wam z łatwością? Zoom chyba wam teraz pomaga w tej farsie?


Offline Estera

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Marzec, 2021, 17:30 »
Byłem na pamiątce, odstawiłem się dla mojej żony. Kupiłem wino, kwiaty, upiekłem chlebek.
Traktuję to jako rytuał, w którym biorę udział dla spokoju mojej rodziny.
   Blue.
   Podziwiam Twoją determinację w takim zachowaniu.
   Wiem, robisz to, jak sam wspominałeś dla dobra swojej rodziny i z miłości do żony i bliskich.
   Podziwiam Cię za to, że masz jeszcze w ogóle siły by to robić.
   Rozumiem Twoje motywy i gratuluję wytrwałości.
   I napewno nie jest to emocjonalnie proste.
   Bo wszyscy mamy uczucia.
   Brawo.

   Ja niestety, już dawno emocjonalnie wysiadłam z tych rytuałów.
   W tym roku, choć już tam mnie nie ma kilka lat, jak nigdy wcześniej ...
   Dostałam sporo zaproszeń na skorzystanie z tej uroczystości, a nawet namiary streemowe, wielu, jak się okazuje o mnie pamięta.
   Co jest nawet miłą świadomością, ale nie na tyle, by razem z nimi to świętować.
   Na samą myśl o udziale w tym, mam bardzo mieszane uczucia, a przepaść duchowa nie do zasypania  :'( :'(
   Szkoda, że odejście z tej organizacji nie jest prostszą sprawą, wielka szkoda.
   Szkoda, że nie można jakoś tak szybko pozbierać tych swoich zabawek i wynieść się do innej, lepszej piaskownicy.
   Zapominając, gdzie się było.
   
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec, 2021, 17:33 wysłana przez Estera »
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Blue

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Marzec, 2021, 18:33 »
Blue, gorszysz mnie! Ty nasz mentalny "odstępczuchu" 😁
Ale dobrze rozumiem, że musisz tak.., bo nie da sie inaczej w tej chwili.
Szczerze współczuje tym, co muszą zaciskac zęby i się pieknie uśmiechać przed kamerami.
Ja jak widze to " lansowanie się" przed tymi kamerkami to mnie obrzydzenie bierze 🤢.

P.S Pytanie do tych co tak, jak Blue muszą tam jeszcz tkwić i błyszczec przed rodzinom.

Czy takie udawanie, szczerzenie ząbków przed kamerami przychodzi wam z łatwością? Zoom chyba wam teraz pomaga w tej farsie?

No nie jest. Dusi i zabija, szczególnie jak z ekranu jątrzy się mowa nienawiści wobec odstępców, osób LGBT i innych religi. Jednak jestem w sytuacji, w której sam mógłbym odejść z organizacji bez większych szkód dla mnie. Mógłbym znaleść pracę w swojej dziedzinie w firmie nieprowadzonej przez ŚJ.

Jednakże, bardzo kocham swoją żonę i jej rodzinę. Wiem, że moje jawne odstępstwo przyniosłoby mnóstwo cierpienia. Cierpienia oczywiście za które nie będzie odpowiedzialny ja, ale organizacjia. Mimo wszystko, w mojej mocy jest na razie je powstrzymać. Miną może lata, ale problem rozwiąże się sam. Na razie po prostu coraz mnie mniej w orgu i zamierzam obstawać przy tym kursie. Powoli już dotyka mnie tzn. softshuning. Od czasu do czasu słyszę, że inni się o mnie martwią lub rozmawiają o mojej duchowości. Nie za dużo mnie to obchodzi. Znam zasady tej gry i o ile ktoś nie będzie oszukiwał, na razie nie można mi zarzucić niczego co nadawałoby się pod KS. Po za tym, czym dłużej siedzę w orgu tym więcej mam okazji do antygłoszenia. Robię to z powodzeniem już od miesięcy i na razie jakoś duch świety/żaden seraf nie interweniuje. Nie wiem, albo głuchy i ślepy, albo go nie ma albo nie uważa, żebym robił cokolwiek złego.


Offline Takajaja

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Marzec, 2021, 19:55 »


Jednakże, bardzo kocham swoją żonę i jej rodzinę. Wiem, że moje jawne odstępstwo przyniosłoby mnóstwo cierpienia. Cierpienia oczywiście za które nie będzie odpowiedzialny ja, ale organizacjia. Mimo wszystko, w mojej mocy jest na razie je powstrzymać.

🤔 Blue, od tej strony nigdy na to, tak nie patrzyłam.
Bardzo ładnie to też ująłeś....  Dziekuje...

Życze ci z całego serca abys wybudził żonę i jej rodzine😊


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 262
  • Polubień: 2164
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Marzec, 2021, 23:38 »
Czy są jakieś wskazówki dla spożywających, ile tego wina, cały kieliszek czy tylko dzióbka umoczyć?


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 546
  • Polubień: 4643
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Marzec, 2021, 14:18 »
Miną może lata, ale problem rozwiąże się sam. Na razie po prostu coraz mnie mniej w orgu i zamierzam obstawać przy tym kursie. Powoli już dotyka mnie tzn. softshuning. Od czasu do czasu słyszę, że inni się o mnie martwią lub rozmawiają o mojej duchowości. Nie za dużo mnie to obchodzi. Znam zasady tej gry i o ile ktoś nie będzie oszukiwał, na razie nie można mi zarzucić niczego co nadawałoby się pod KS. Po za tym, czym dłużej siedzę w orgu tym więcej mam okazji do antygłoszenia.

Zrobiłem tak samo i prądy tego świata zepchnęły mnie całkowicie na duchową mieliznę. Otoczenie bacznie wypatrywało czy aby nie będzie ze mnie jawny odstępca. Tego boją się w sumie i to może być powodem do ataku. Jeśli spokojnie sobie na mieliźnie duchowej spoczniesz to staniesz się naturalnym i akceptowalnym widowiskiem, dasz powody do dyskusji i będzie git.

Po kilku latach jest święty spokój i cieszą się na twój widok na pamiątce i spamują ci telefon z radości że na zoomie się pojawiłeś :)

Oczywiście kontakt ze zborem się tli za sprawą aktywnej połówki i reszty rodziny, bo gdyby w komplecie odpłynąć na mieliznę duchową to było by to to samo co napisać list o odłączeniu :)



Offline John

Odp: Szkic wykładu Pamiątkowego S-31-P
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Marzec, 2021, 21:21 »
Blue ...

możesz wysłać  link do google drive z pamiątką

a może jest wykład specjalny pdf albo video

john