Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1937 - Strażnica w Polsce obłożona zakazem  (Przeczytany 896 razy)

Offline Roszada

1937 - Strażnica w Polsce obłożona zakazem
« dnia: 27 Czerwiec, 2015, 10:51 »
W Polsce, minister spraw wewnętrznych obłożył zakazem czasopismo Strażnica, któremu zarzucano zawieranie „treści wywrotowej” („Rocznik Świadków Jehowy 1994” s. 199).
ŚJ zaczęli wbrew prawu wydawać ją „we własnym zakresie” (jw.).

*** yb94 s. 199 Polska ***
W roku 1937 minister spraw wewnętrznych obłożył zakazem Strażnicę, którą Świadkowie Jehowy posługiwali się łącznie z Biblią na swoich zebraniach zborowych. Strażnica nie zawierała żadnej treści wywrotowej, niemniej duchowieństwo nie życzyło sobie jej obiegu na terenie, który uznawało za strefę swoich wpływów. Z kolei nasi bracia, zdecydowani „bardziej słuchać Boga niż ludzi”, zaczęli powielać ją we własnym zakresie (Dzieje 5:29).


Offline Roszada

Odp: 1937 - Strażnica w Polsce obłożona zakazem
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maj, 2016, 11:34 »
W Polsce, minister spraw wewnętrznych obłożył zakazem czasopismo Strażnica, któremu zarzucano zawieranie „treści wywrotowej” („Rocznik Świadków Jehowy 1994” s. 199).
ŚJ zaczęli wbrew prawu wydawać ją „we własnym zakresie” (jw.).
Próbowałem dociec co to znaczy "we własnym zakresie".
Otóż polonijna Strażnica nadal ukazywała się z napisem Strażnica.
Natomiast krajowa z 1938, której mam pojedyncze egzemplarze, nie miała napisu Strażnica, ale zaraz zaczynał się artykuł do studium.

Natomiast w reklamie w broszurze z 1938 r. tak oto napisano co do prenumeraty na 1939:

"Zwiastun Królestwa Chrystusowego"
Jedyne czasopismo tego rodzaju, liczące 16 stronic, wychodzi dwa razy w miesiącu. (...)
"Nowy Dzień", ul. Długa 46 m 52, Warszawa
Proszę mnie zanotować jako rocznego abonenta "Zwiastuna Królestwa Chrystusowego"... (Uleczenie 1938 s. 62).

Tak więc, zmieniono tytuł Strażnicy na jakiś czas, tak jak zakazany w roku 1936 Złoty Wiek zmieniono w Nowy Dzień.

Oficjalna nazwy czasopisma Strażnica:

*** dx86-14 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1939:
Strażnica i Zwiastun Królestwa Chrystusa (zmiana tytułu i strony tytułowej, 1 stycznia): w00 1.1 9; jv 724
Strażnica Zwiastuje Królestwo Jehowy (zmiana tytułu, 1 marca) (po polsku od 1 października): kr 44; jv 139, 724; re 36