Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1938 - Armagedon kwestią kilku lat i wstrzymywanie się z zakładaniem rodzin  (Przeczytany 1699 razy)

Offline Roszada

W roku 1938 rozpoczęto kampanie nawoływania do niezawierania małżeństw i nierodzenia dzieci, wobec bliskiego Armagedonu, za kilka lat:

„Jeśli, słuchając Bożego polecenia, klasa Jonadabów lub Wielka Rzesza będzie wstępować w związki małżeńskie i rodzić dzieci po Armagedonie to, czy nie byłoby biblijnie słuszne dla nich czynić podobnie przed Armagedonem? I czy powinno się teraz zachęcać Jonadabów do zawierania małżeństw i rodzenia dzieci? Nie, brzmi odpowiedź, potwierdzona przez Pismo Święte” (ang. Strażnica 01.11 1938 s. 323).

„Są dziś na ziemi Jonadabowie, którzy są Panu oddani i niewątpliwie okażą się wiernymi. Czy byłoby to zgodne z Pismem Św., aby się żenili już teraz i zaczęli płodzić dzieci? Nie – brzmi odpowiedź – poparta przez Pismo Św. Ale wróćmy do proroczego obrazu! Synowie Noego i ich żony nie mieli dzieci przed potopem, ani podczas potopu, zanim wody poopadały, a ziemia oschła. Z sprawozdania widać, że upłynęły dwa lata po potopie, zanim znowu zaczęły rodzić się dzieci (1 Mojż. 11:10-11). Nie ma też żadnego dowodu w Piśmie Św., że do arki dostały się jakie dzieci, lecz jest jedynie mowa o tym, że weszło do niej osiem osób (...) Daleko lepiej dla nich będzie, gdy pozostaną bez brzemion i hamulców, aby mogli czynić wolę Pana, jako im Pan rozkazuje, a także, aby ich w Armagedonie nic nie hamowało” (Spojrzyj faktom w oczy 1938 s. 46, 47).

„Jonadabowie, którzy teraz myślą o zawarciu małżeństwa, uczynią, zdaje się lepiej, gdy poczekają parę lat, zanim ognista burza, burza Armagedonu przeminie, aby potem wejść w stosunki małżeńskie i korzystać z błogosławieństw, związanych z uczestnictwem w napełnianiu ziemi sprawiedliwymi dziećmi” (jw. s. 49).

Ta kampania odeszła prawdopodobnie wraz ze śmiercią Rutherforda, albo wraz z końcem wojny.


Offline Roszada

W połowie lat 40. i w latach 50. XX wieku nadal kładziono nacisk, że na rodzenie dzieci przyjdzie czas po Armagedonie (ale od małżeństw już tak nie odwodzono), powołując się na Biblię:

„Podobnie i dzieci, zrodzone po Armagedonie »wielkiemu mnóstwu« »drugich owiec« Pańskich, zachowanych w walce, i którzy odtąd wykonywać będą boskie zlecenie »rozradzajcie się i rozmnażajcie, i napełniajcie ziemię« będą zobowiązani uczynić z siebie osobiste poświęcenie się Bogu przez Króla, Jezusa Chrystusa” (Strażnica Nr 3, 1951 s. 14 [ang. 01.02 1945 s. 44]).

Przy okazji zauważmy z jakim opóźnieniem 6 lat ukazywały się czasem artykuły polskie po angielskich.
Dziś to byłaby epoka. Wtedy nikt nie zauważał, że w Polsce stare światła czasem mieszano z nowymi. :)


Offline M

Daleko lepiej dla nich będzie, gdy pozostaną bez brzemion i hamulców, aby mogli czynić wolę Pana, jako im Pan rozkazuje, a także, aby ich w Armagedonie nic nie hamowało” (Spojrzyj faktom w oczy 1938 s. 46, 47).

„Jonadabowie, którzy teraz myślą o zawarciu małżeństwa, uczynią, zdaje się lepiej, gdy poczekają parę lat, zanim ognista burza, burza Armagedonu przeminie, aby potem wejść w stosunki małżeńskie i korzystać z błogosławieństw, związanych z uczestnictwem w napełnianiu ziemi sprawiedliwymi dziećmi” (jw. s. 49).

Ta kampania odeszła prawdopodobnie wraz ze śmiercią Rutherforda, albo wraz z końcem wojny.

Jest gdzieś dostępny skan całej tej broszury? A jeśli nie to czy mógłbyś ją zeskanować? Te "fakty" są tak ciekawe, że każdy powinien móc je zobaczyć na własne oczy :)


Tusia

  • Gość
Jest gdzieś dostępny skan całej tej broszury? A jeśli nie to czy mógłbyś ją zeskanować? Te "fakty" są tak ciekawe, że każdy powinien móc je zobaczyć na własne oczy :)










Offline M

Piotrze, dzięki za odpowiedź, ale pytanie to zadałem już po wizycie na Twojej stronie :). Interesowałby mnie skan całej broszury, żeby móc wrzucić go do Archiwum.


Tusia

  • Gość
Piotrze, dzięki za odpowiedź, ale pytanie to zadałem już po wizycie na Twojej stronie :). Interesowałby mnie skan całej broszury, żeby móc wrzucić go do Archiwum.

Już poprosiłem znajomego o zeskanowanie całej broszury. Będzie  8-)


Offline Roszada

Już poprosiłem znajomego o zeskanowanie całej broszury. Będzie  8-)
Przecież ona jest zeskanowana.
Ja ją mam chyba od Liberala. 12,7 mega, ale nieprzeszukiwalna.


Offline M

Przecież ona jest zeskanowana.
Ja ją mam chyba od Liberala. 12,7 mega, ale nieprzeszukiwalna.

A faktycznie, jest u Liberała na chomiku. Ok, to przerobię ją żeby była przeszukiwalna i wrzucę do Archiwum.


Offline M

Wstawiłem: https://wtsarchive.com/pub/1938-ftf-p_spojrzyj-faktom-w-oczy

Przy okazji znalazłem w niej fajny cytacik (strona 26):

Cytuj
Obyś i ty, który poznajesz te fakty, spiesznie stanął po stronie Boga i Jego Królestwa, gdyż inaczej zgi­niesz w Armagedonie!

Ostro wtedy jechali ;D.


Offline Roszada

No super, nawet przeszukiwalna wersja. :)