Ogłoszenia i przypomnienia
listopad 2020
DLA STARSZYCH1.
Zgromadzenia obwodowe. Jak podano w ogłoszeniu dla zborów, zgromadzenia obwodowe na żywo są zawieszone do odwołania. Z tego powodu zorganizujcie oglądanie programu zgromadzenia w następujący sposób:
1) Przed obejrzeniem programu zgromadzenia obwodowego należy przeprowadzić w zborze 30-minutowe studium Strażnicy bez odczytywania akapitów. Jeśli do zebrań zborowych wykorzystuje się jakieś narzędzie do wideokonferencji, takie jak aplikacja Zoom, to należy z niego skorzystać do przeprowadzenia tego skróconego studium Strażnicy. Wprawdzie należy policzyć obecnych na samym studium, ale nie trzeba ustalać liczby oglądających zgromadzenie.
2) Na koniec studium Strażnicy należy podać ogłoszenie, że wszyscy, którzy mogą, powinni teraz obejrzeć zgromadzenie obwodowe, korzystając z otrzymanego od starszych linku do serwisu JW Stream (zob. formularz „Dostęp do programów w serwisie JW Stream — przewodnik dla starszych i sług pomocniczych” [S-142]). Starsi powinni kierować się rozsądkiem przy ustalaniu, czy dostęp do tych nagrań przyznać komuś, kto jest wykluczony lub się odłączył. Należy też ogłosić, że na zakończenie zgromadzenia ktoś z domowników może wyrazić wdzięczność w modlitwie.
3) Po tym ogłoszeniu należy zaśpiewać drugą z podanych pieśni, zakończyć studium modlitwą i zapowiedzieć program zgromadzenia obwodowego. Można zachęcić głosicieli, żeby w następnym tygodniu porozmawiali ze sobą o myślach z programu, które im się spodobały. Grono starszych może też zdecydować, czy wyznaczyć jakąś porę, o której głosiciele pragnący omówić korzyści z programu mogliby to zrobić w mniejszych grupach za pomocą wideokonferencji, spotykając się na przykład w podpokojach w aplikacji Zoom.
Dodatkowe czynniki do rozważenia:
1) Jeśli jacyś głosiciele nie mają dostępu do serwisu JW Stream, starsi mogą transmitować nagrany program zgromadzenia obwodowego takim osobom za pośrednictwem narzędzia do wideokonferencji, na przykład aplikacji Zoom. Po studium Strażnicy pozostaną one połączone, żeby obejrzeć program. Wcześniej należy go pobrać na komputer gospodarza.
2) Bądźcie rozsądni i elastyczni. Niektórzy głosiciele z powodu sytuacji rodzinnej lub innych przyczyn mogą postanowić, że obejrzą program kiedy indziej.
3) Prosimy poczynić odpowiednie starania, żeby kandydaci z waszego zboru, którzy nadają się do chrztu, zostali zanurzeni na miejscu (zob. „Ogłoszenia i przypomnienia” [S-147] z września 2020 roku).
2.
Czyste wielbienie Jehowy — nareszcie przywrócone! Począwszy od tygodnia rozpoczynającego się 16 listopada 2020 roku, na zborowym studium Biblii będziemy rozważać książkę Czyste wielbienie. Osoby wyznaczone do prowadzenia studium powinny się trzymać planu na dany tydzień, zamieszczonego w miesięczniku Chrześcijańskie życie i służba — program zebrań. Rozpoczynając nowy rozdział, prowadzący poprosi o odtworzenie filmu z wprowadzeniem. Podczas omawiania materiału z ramek powinien zadawać obecnym pytania pomocnicze. Sam zdecyduje, czy należy odczytać tekst z danej ramki. Powinien umiejętnie wykorzystać szatę graficzną i — na ile czas pozwoli — skierować uwagę na przytoczone wersety (sfl rozdz. 6, ak. 3-7).
3.
Usługiwanie w odległym zborze. Ponieważ zbory wykorzystują do prowadzenia zebrań i organizowania służby kaznodziejskiej narzędzia do wideokonferencji, niektórzy głosiciele pytają, czy byłoby stosowne wspieranie jakiegoś odległego zboru, być może znajdującego się nawet w innym kraju lub podlegającego innemu Biuru Oddziału, bez konieczności fizycznego przenoszenia się na jego teren. Rozumiemy, że niektórzy mogą widzieć w tym okazję, żeby pomóc tam, gdzie są większe potrzeby. Nie ma jednak postanowienia, żeby w tej dziedzinie głosiciel usługiwał wirtualnie. Dlatego jeżeli ktoś nie zamierza w najbliższej przyszłości fizycznie przenieść się do jakiegoś odległego zboru, nie należy przekazywać tam jego formularzy „Zborowe zestawienie sprawozdań głosiciela” (S-21) (od rozdz. 8, ak. 30; sfl rozdz. 22, ak. 5). Jeżeli waszym zdaniem uzasadnione byłoby zrobienie wyjątku, skontaktujcie się z Działem Służby.
4.
Zachowywanie środków ostrożności podczas pandemii. Ogłoszenie dla zborów nie zmienia podanych wcześniej wskazówek co do korzystania z Sali Królestwa, zebrań zborowych czy służby kaznodziejskiej. Ufamy, że jako zamianowani mężczyźni będziecie dawać zborowi dobry przykład, podejmując z modlitwą osobiste decyzje dotyczące codziennych zajęć w czasie pandemii. Ponieważ wasze decyzje świadczą o rozsądku i ogromnym szacunku dla świętości życia, głosiciele będą skłonni naśladować waszą wierną postawę (Hebr. 13:7). Jeśli decyzje podejmowane przez głowę rodziny lub głosiciela w sprawach osobistych budzą wątpliwości, należy przejawiać skromność i równowagę (1 Piotra 5:2, 3).
5.
Zwracanie uwagi na bezpieczeństwo komputerowe. Bądź wyczulony na wszelkie próby złamania twojej nazwy użytkownika i hasła w serwisie jw.org. Osoby mające złe intencje mogą wykorzystać konta w domenie jwpub do rozesłania e-maili z niebezpiecznymi linkami. Takie linki mają skłonić odbiorcę do odwiedzenia złośliwych stron internetowych. Żadnych swoich danych, w tym nazwy użytkownika i hasła, nie wpisuj na stronie, którą odwiedziłeś przypadkowo lub której adresu nie rozpoznajesz.
6. Ponieważ przybywa zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, wszyscy użytkownicy domeny jwpub koniecznie powinni zwrócić uwagę na poniższe informacje, aby chronić swoje konto. Jeśli potrzebujesz pomocy w ich zrozumieniu, bezzwłocznie poproś o nią braci obeznanych z tymi zagadnieniami.
1)
Chroń swoją nazwę użytkownika i hasło: Nie ujawniaj innym swojego hasła do serwisu jw.org. Nikt z Biura Oddziału ani inny użytkownik domeny jwpub nigdy nie powinien kontaktować się z tobą i prosić o prywatne dane dotyczące twojego konta, takie jak nazwa użytkownika i hasło. Jeśli otrzymałeś taką prośbę, nie odpowiadaj na nią.
Upewnij się, że twoje hasło do domeny jwpub jest niepowtarzalne i nie używasz go do innych kont.
Niektóre przeglądarki internetowe oferują opcję zapamiętania hasła lub pozostania zalogowanym. Nie korzystaj z tych funkcji na żadnym komputerze, telefonie ani tablecie, którego używa ktoś jeszcze.
Po skorzystaniu z komputera, telefonu lub tabletu, który współdzielisz z kimś innym, zawsze się wyloguj.
2) Loguj się tylko na oficjalnych stronach używanych przez organizację:
Osoby mające złe intencje mogą używać stron internetowych podobnych do tych, którymi posługuje się organizacja.
Nie korzystaj z wyszukiwarek internetowych do wyszukiwania stron organizacyjnych i przechodzenia do nich. Adres takiej strony najlepiej wpisać ręcznie.
Zawsze starannie sprawdź adres strony w pasku adresu. Jeśli nie jesteś pewny, że to oficjalna strona, nie wpisuj nazwy użytkownika i hasła.
3) Nie klikaj pośpiesznie. Jeśli z domeny jwpub otrzymasz e-mail zawierający link, nie klikaj go pośpiesznie. Jeśli klikniesz lub otworzysz szkodliwe linki, mogą one zainfekować twój komputer, telefon lub tablet.
4) Co powinieneś zrobić, jeśli z domeny jwpub otrzymałeś e-mail z linkiem?
Jeśli się nie spodziewałeś e-maila z linkiem, nie klikaj go.
W miarę możliwości skontaktuj się z nadawcą tej wiadomości inną drogą niż wysłanie e-maila z domeny jwpub — na przykład za pomocą wideorozmowy, rozmowy telefonicznej czy wiadomości tekstowej — by potwierdzić, że to on wysłał ten e-mail z linkiem. o Jeśli nie wysłał on tego maila z linkiem albo jeśli nie możesz potwierdzić, że to zrobił, zgłoś sprawę, dzwoniąc do Działu Komputerowego w Biurze Oddziału, i poczekaj na dalsze wskazówki (kliknij link „Kontakt” u dołu strony po zalogowaniu do serwisu jw.org).
5) Jak ustalić, czy link jest bezpieczny?
Komputery. Najedź wskaźnikiem myszy na link, ale go nie klikaj. Pojawi się wtedy jego rzeczywisty adres (zob. poniższy przykład). Jeśli ten rzeczywisty adres nie jest ci znany, nie klikaj linku.
Telefony i tablety. Naciśnij i przytrzymaj link. Pojawi się wtedy jego rzeczywisty adres (zob. poniższy przykład). Jeśli ten rzeczywisty adres nie jest ci znany, nie stukaj w link.
6) Przeglądaj swoją historię logowania. Jeśli masz podstawy przypuszczać, że twojego konta w domenie jwpub używa ktoś jeszcze, od razu zmień hasło.
7) Aktualizacje zabezpieczeń. Regularnie instaluj w swoim komputerze, telefonie lub tablecie najnowsze aktualizacje zabezpieczeń.
DLA KOORDYNATORÓW GRON STARSZYCH1.
Ogłoszenia dla zborów. Zadbaj, żeby zostały one odczytane na najbliższym zebraniu w tygodniu. Dopilnuj, by ogłoszenie dotyczące zachowywania środków ostrożności w czasie pandemii zostało też odczytane na koniec najbliższego studium Strażnicy.
Ogłoszenia i przypomnienia
listopad 2020
DLA ZBORÓW1.
Zgromadzenia obwodowe. Wszystkie zgromadzenia obwodowe na żywo są zawieszone do odwołania. Dlatego w weekend, na który było zaplanowane zgromadzenie na żywo, zbór obejrzy za pośrednictwem serwisu JW Stream cały nagrany wcześniej program danego zgromadzenia. Starsi przekażą głosicielom i osobom zainteresowanym link do materiału filmowego oraz dodatkowe wskazówki, jeśli będą potrzebne. Tak jak w wypadku zgromadzeń obwodowych na żywo, nie będzie wtedy zebrania w tygodniu ani wykładu publicznego w zborze. W weekend odbędzie się jednak skrócone studium Strażnicy. Informacje na temat specjalnego spotkania z pionierami stałymi, specjalnymi i misjonarzami terenowymi, organizowanego zazwyczaj przy okazji zgromadzenia obwodowego, będą podane w dalszej części roku służbowego.
2.
Czyste wielbienie Jehowy — nareszcie przywrócone! Począwszy od tygodnia rozpoczynającego się 16 listopada 2020 roku, na zborowym studium Biblii będziemy rozważać książkę Czyste wielbienie. Zawiera ona uaktualnione wyjaśnienie proroctw zawartych w Księdze Ezechiela — zachwycających natchnionych wizji, które mają związek z naszą bezkresną przyszłością! Książka Czyste wielbienie pogłębi naszą wiarę w te proroctwa, umocni nas w postanowieniu wielbienia Jehowy w czysty sposób, tak jak On na to zasługuje, oraz zachęci do wyczekiwania czasu, kiedy narody będą musiały poznać wspaniałe imię Jehowy
(odczytaj Ezechiela 38:23). Każdego tygodnia starannie się przygotowuj. Gdy będziemy rozpoczynać omawianie nowego rozdziału, postaraj się przeczytać go w całości, żeby poznać w zarysie jego treść. Potem przestudiuj fragment przewidziany na dany tydzień. Odszukaj wersety, zwłaszcza te z dyspozycją „odczytaj”, i przeanalizuj ramki zawarte w danym materiale. Zwróć uwagę na wiele pięknych ilustracji, które są wynikiem starannych badań i mają pomóc w nauczaniu. O ile to możliwe, co tydzień bierz udział w studium.
3.
Wydania Strażnicy do rozpowszechniania i Przebudźcie się! z roku 2021. Strażnica do rozpowszechniania nr 2 i 3 oraz Przebudźcie się! nr 1, 2 i 3 z roku 2021 ukażą się mniej więcej z trzymiesięcznym opóźnieniem. Głosiciele mogą proponować w służbie inne publikacje z zestawu podstawowych narzędzi do nauczania.
4.
Kurs Służby Pionierskiej w roku 2020. W kwietniu 2020 roku zawieszono wszystkie szkolenia teokratyczne, łącznie z tegorocznym Kursem Służby Pionierskiej. Miło nam poinformować, że w drodze wyjątku wyrażono zgodę na przeprowadzenie Kursu Służby Pionierskiej w roku 2020 w trybie wideokonferencji. W stosownym czasie pionierzy kwalifikujący się do udziału w tym kursie otrzymają dalsze informacje.
5.
Zachowywanie środków ostrożności w czasie pandemii. Pragniemy was pochwalić za to, że w czasie obecnej pandemii wiernie trzymacie się zmienionych postanowień teokratycznych. Chociaż brakuje nam osobistego spotykania się ze zborem na zebraniach i uczestniczenia w służbie kaznodziejskiej w takim stopniu, w jakim byśmy chcieli, to zdajemy sobie sprawę, że te zmiany pomagają nam nie hańbić imienia Jehowy oraz chronić zdrowie swoje i naszych braci.
6. Mimo to pandemia wyrządziła naszej ogólnoświatowej społeczności braterskiej ogromne szkody. Do tej pory wirusem tym zakaziło się ponad 130 000 braci i sióstr. Chociaż wielu z nich wyzdrowiało, to z ogromnym smutkiem musimy Was poinformować, że na całym świecie z powodu zakażenia tym wirusem zmarło ponad 5000 naszych współwyznawców. Z tego względu Ciało Kierownicze poleciło wszystkim Biurom Oddziałów i specjalnym sługom pełnoczasowym zachowywać różne środki ostrożności. W większości wypadków oznacza to, że obiekty Betel pozostaną zamknięte, a specjalni słudzy pełnoczasowi będą przebywać na miejscu co najmniej do 1 lutego 2021 roku. Te środki ostrożności mają istotne znaczenie dla ochrony dzieła Królestwa. Cenimy wsparcie i zachęty, których udzielacie tym braciom i siostrom, bo to pomaga im lojalnie stosować się do otrzymywanych wskazówek. W dalszym ciągu módlcie się za ogólnoświatową rodzinę Betel i za specjalnych sług pełnoczasowych w terenie. Jesteśmy pewni, że Jehowa ceni ich posłuszeństwo.
7. W niektórych częściach świata ponownie rośnie liczba zachorowań na COVID-19. Ponadto im dłużej trwa pandemia, tym większe stanowi wyzwanie pod względem emocjonalnym, mentalnym i fizycznym. Jednak nie pora na to, byśmy tracili czujność. W związku z tym warto w ramach rodzinnego wielbienia przypomnieć sobie trzy zasady omówione w Sprawozdaniu Ciała Kierowniczego nr 4/2020.
8. Każda głowa rodziny musi z modlitwą zdecydować, co w okresie pandemii będzie najmądrzejsze i najbezpieczniejsze dla domowników. Rozważając fizyczne i emocjonalne potrzeby swojej rodziny, w dalszym ciągu należy oceniać ryzyko ewentualnego kontaktu z wirusem. Należy przy tym uwzględnić poniższe czynniki:
1) Czy ktoś z domowników ze względu na charakter swojej pracy zawodowej jest narażony na kontakt z wirusem w większym stopniu?
2) Czy ktoś z rodziny jest w starszym wieku lub ma choroby współistniejące?
3) Jak szybko wirus rozprzestrzenia się w danej okolicy?
4) Jakie są zalecenia władz dla danego rejonu?
9. Niezależnie od tego, czy jesteś w miejscu pracy, szkole, na wizycie u lekarza, czy też zamierzasz udać się po żywność lub załatwić inne pilne sprawy osobiste, wymagające kontaktu z ludźmi, zachęcamy cię do starannego zachowywania środków ostrożności. Chodzi o zakrywanie twarzy, dystans fizyczny i regularne mycie rąk. Jeśli jesteś przeziębiony lub masz objawy grypopodobne, najlepiej, żebyś został w domu i skontaktował sięz lekarzem.
10. Potrzeby rodzin bywają odmienne, dlatego decyzje podjęte przez głowę jednej rodziny mogą się różnić od tego, co zdecyduje głowa drugiej rodziny. Powinniśmy szanować osobiste decyzje innych w tych sprawach. W Liście do Galatów 6:5 znajdujemy przypomnienie: „Każdy (...) poniesie swój własny ciężar”. Ufamy, że każda głowa rodziny z modlitwą ustali, jak najlepiej zatroszczyć się o swoich domowników, kierując się zasadami biblijnymi i respektując wytyczne „władz zwierzchnich” (Rzym. 13:1). Chcemy, byście wiedzieli, że wszystkich was bardzo kochamy i szanujemy.
11.
Nowe publikacje, które można zamawiać za pośrednictwem zboru. Czyste wielbienie Jehowy — nareszcie przywrócone! (5435, rr)
— polski brajl (stopień I) (P BR1)