Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii  (Przeczytany 2632 razy)

Offline Kyuubi

https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-styczen-2021/Czy-o-tym-wiedziałeś-styczeń-2021/

Przykul mi uwagę pewien fragment:

Cytuj
Wyrażenie „Jahwe Sabaot”, wyryte na kamiennej płycie, dosłownie znaczy „Jehowa Zastępów”. Wygląda więc na to, że w czasach biblijnych ono również było w powszechnym użyciu. Nic dziwnego, że w Biblii, w oryginalnym tekście Pism Hebrajskich, występuje 283 razy, najczęściej w księgach Izajasza, Jeremiasza i Zachariasza.

Jak mozna tłumaczyć słowo "Jahwe Sabaot" na "Jehowa Zastępów" czy słowo "Jahwe" w tłumaczeniu na polski to Jehowa??

Powinni tu napisać "Jahwe Zastępów" nie "Jehowa" co to za szopka ? przecież na tej kamiennej inskrypcji nie ma słowa 'Jehowa" tylko "Jahwe" to dlaczego to tłumaczą jako Jehowa. To tak jak by ktoś moje Imie "Mateusz" z polskiego na angielski przetłumaczyć jako JOHN. Skoro Jehowa i Jahwe to są dwa rożne imiona.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Październik, 2020, 11:08 »
 :) Kyuubi wyluzuj  ;D Gdzie Ty widzisz na tej płycie słowo Jahwe?

https://assetsnffrgf-a.akamaihd.net/assets/m/2021242/univ/wpub/2021242_univ_lsr_xl.jpg

Równie dobrze jest tam Jahwe jak Jehowa, bo nie ma tam ani Jahwe ani Jehowy.  ;D

Przykład tłumaczenia imion też podałeś kulawy. Mateusz po angielsku to nie Mateusz ale Matthew, Matt, Matty. John natomiast to po polsku Jan. Ale nadal są to różne imiona. Tracisz wiarygodność chłopie.  ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Październik, 2020, 11:10 wysłana przez DeepPinkTool »


Offline Kyuubi

Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Październik, 2020, 12:35 »
Chodzi mi o to co w straznicy napisano:
Cytuj
Wyrażenie „Jahwe Sabaot”, wyryte na kamiennej płycie, dosłownie znaczy „Jehowa Zastępów”.

Skoro tam napisano "Jahwe Sabot" wg straznicy jak nam napisali.
To dlaczego dalej pisze ze to znaczy "Jehowa zastępów" a nie "Jahwe Zastępów" skoro napisali ze wyrażenie wyryte ma ,,Jahwe" a później piszą że Jehowa skoro tam jest "JAHWE" a nie "JEHOWA" o to mi chodzi to co tam jest Jahwe czy Jehowa?

https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/straznica-do-studium-styczen-2021/Czy-o-tym-wiedziałeś-styczeń-2021/


Offline Szwejk (dawniej Gorolik)

Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Październik, 2020, 13:44 »
Nie napisano ani Jahwe ani Jehjowa, tylko JHWH, ponieważ nie ma samogłosek na tabliczce, a że Strażnica nie przytacza źródeł na które się powołuje, to nie powód emocjonować się jej błędem. Ciekawe czy ten post tez 'zniknie'.
Ps. Inaczej mówiac, Strażnica chciała podkreślić sam fakt użycia Imienia Boga, a że przypadkiem zaliczyli wpadkę przy kortzystaniu z metody 'kopiuj-wklej'.....
« Ostatnia zmiana: 26 Październik, 2020, 13:56 wysłana przez Szwejk (dawniej Gorolik) »


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Październik, 2020, 14:27 »
Zastanawia mnie co tak parzy  odstepcow w imieniu Jehowa co nie parzy w imieniu Jahwe? Miałem podobny dylemat z braćmi, tyle że wtedy zastanawiało mnie co ich parzy w Jahwe, nie parząc w Jehowie. Ludzie bez indoktrynacji używają tych imion wymiennie, jak wielu innych starożytnych imion.


Offline Szwejk (dawniej Gorolik)

Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Październik, 2020, 14:30 »
"Co ich parzy"? to samo co "parzył i parzy czerwony kolor", momo że róże były czerowne przed komunistami, tak jak Jehowa przed Świadkami Jehowy. 
Ps. Czyli tak jak komuniści przywłaszczyli sobie jeden kolor, tak SJ przywłaszczyli sobie imię Boże.
« Ostatnia zmiana: 26 Październik, 2020, 14:46 wysłana przez Szwejk (dawniej Gorolik) »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Październik, 2020, 18:28 »
Dla Kyuubiego artykuł czy Jahwe czy Jehowa?  http://zbawienie.pl/jak-brzmi-poprawnie-imie-boze-jahwe-czy-jehowa/

Jak brzmi poprawnie imię Boże: Jahwe czy Jehowa?
Odpowiedź: Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ nawet bibliści specjalizujący się w starożytnym języku hebrajskim nie są zgodni w swoich opiniach. By wytłumaczyć tą niepewność należy przypomnieć kilka faktów historycznych.

Starożytny język hebrajski nie zawierał w swoim tekście pisanym samogłosek, dlatego w Biblii mamy napisane, że imię Boże brzmi JHWH (tzw. Tetragrammaton). Dla Żydów żyjących przed czasami zburzenia światyni w Jerozolimie (70 r.n.e.) Imię to było znane, więc zapis samogłoskowy nie był im potrzebny. Po zburzeniu świątyni rabini żydowscy doszli do przekonania, że Imię Boże jest tak święte, że grzeszny człowiek nie powinien go wypowiadać i w Misznie (komentarz żydowski do St. Testamentu) zabronili wymawiać Imienia Bożego.

W XV wieku uczeni żydowcy tzw. Masoreci wprowadzili system znakowania samogłosek w tekście hebrajskim – wynikało to z faktu, że hebrajski stawał się językiem martwym, liturgicznym. należy zaznaczyć, że już w czasach Chrystusa wielu Żydów posługiwało się językiem aramejskim a nie hebrajskim. Nawiasem mówiąc, jednym z cudów nowożytnego Izraela jest przywrócenie do życia martwego języka hebrajskiego, historia ludzkości nie zna drugiego podobnego przypadku. Celem umieszczenia samogłosek w Tetragrammatonie nie było jednak przekazanie brzmienia Imienia Bożego, ale raczej przypomnienie, że w miejscu JHWH żydzi powinni czytać Adonaj lub Elohim. Jako wynik zespolenia słowa JHWH i Adonaj powstała wymowa Jehowa. Dlatego w tekście hebrajskim pozostawionym przez Masoretów mamy 6525 wystąpień Imienia Bożego z samogłoskami od Adonaj oraz 305 wystąpien z samogłoskami od Elohim (STRONG 3068 i 3069).

Różnorodność ta ma także swoje odbicie w słowach złożonych w kórych występuje Imię Boże np. Halleluja co dosłownie znaczy „chwalcie Pana (Jah)” HaLal + Jah, gdzie „Jah” jest skrótem Imienia Bożego, z drugiej strony mamy imiona typu Jeremiasz co oznacza „którego Bóg (Jah) wyznaczył” lub Jehu co oznacza ” On jest Jah” a mimo to nie mówimy Jaremiasz lub Jahu.

Współcześnie uważa się, że bardziej poprawną formą jest JAHWE (taka forma też występuje w polskim języku w Biblii Tysiąclecia), jednak w krajach anglosaskich bardziej powszechna jest forma JEHOWA ze względów historycznych. Tak też tłumaczy Imię Boże Biblia Gdańska w 2 Moj. 6:3, jednakże ponieważ w Polsce bardziej popularna jest Biblia Tysiąclecia powszechnie uznaje się, że Imię Boże oddaje się w brzmieniu JAHWE (choć konsekwentnie powinno być JaHWeH).

Myślę, że należy przyjąć w tym przypadku ogólnie obowiązującą zasadę przy tłumaczeniu imion, mówiącą, że tak się wymawia imię jak jest przyjęte na danym terenie np. w Polsce mówimy Piotr, w Angli Peter a w Niemczech Peter a w Grecji Petros, ale w każdym języku imię to jest rozpoznawalne i gdy przedstawia nam się ktoś imieniem Peter wiemy, że jest to Piotr. Rozmawiając z polakiem na temat Boga, chcąc doprecyzować o jakiego Boga mi chodzi używam słowa Jahwe.

Istotniejsze od brzmienia jest znaczenie Imienia Bożego, ponieważ imię w kulturze hebrajskiej wskazuje na ważne cechy noszącego to imię. I tak JHWH tłumaczy się na polski „Jestem który Jestem, Będę który Będę”; najpełniej wyrażone jest znaczenie Imienia Bożego w słowie „Wiekuisty” (tak też tłumaczy je STRONG). Niektóre słowniki oddają JHWH jako formę causatywną (czasownik wyrażający powodowanie wykonanie pewnej czynności np.poić znaczy powodować, że ktoś pije) niedokonaną hebrajskiego czasownika hawah tłumacząc jako „On jest przyczyną powstania”. Tłumaczenie Pardes Lauder (współczesne tłumaczenie Tory) tłumaczy JHWH jako Jestem (w Sprawiedliwości Ten), kóry jestem (w Miłosierdziu). Jak sądzę wszystkie te tłumaczenia dają nam głęboką informację na temat Jedynego Boga:

    JHWH jest jedynym Bogiem wiecznym, bez początku i końca
    JHWH jest źródłem wszelkiego życia
    Sprawiedliwość i Miłosierdzie Boże zawsze są w harmoni nigdy nie kolidując z sobą

Istotniejsze od brzmienia i znaczenia Imienia Boga jest znajomość Jego Istoty i charakteru, ponieważ znajomość ta ma bezpośrednie przełożenie na nasze postępowanie. „A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa.”
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Październik, 2020, 20:14 »
A tu masz treść zaczerpniętej z broszury pt. ,,Imię Boże, które pozostaje na zawsze". Podstawowa literatura do nauczania ŚJ,

Czy wobec tego używanie formy Jahwe jest błędne? Nic podobnego. Chodzi jedynie o to, że najprawdopodobniej czytelnik prędzej zareaguje na formę Jehowa, gdyż zdobyła ona sobie prawo obywatelstwa w większości języków. Powinniśmy więc koniecznie posługiwać się tym imieniem i ogłaszać je innym. „Jehowie składajcie dzięki! Wzywajcie Jego imienia. Obwieszczajcie wśród ludów Jego poczynania. Mówcie, że Jego imię jest nader wzniosłe” (Izajasza 12:4).

https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1101984301
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Październik, 2020, 16:15 »
Zastanawia mnie co tak parzy  odstepcow w imieniu Jehowa co nie parzy w imieniu Jahwe?

Może należy złożyć wniosek, by ci z Warwick przemianowali się na Świadków Jahwe. Wtedy Jahwowy będzie opluwany, a Jehowowy gloryfikowany. Dać Wam ignora, czy lepiej poblokować Was na fejsach? 😄


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Październik, 2020, 17:29 »
 :) Wielki Tròjjedyny HWHJaHWoHJeHoWaH  ;) dawał kiedyś ignora wszystkim bez pejsów. Dziś ja ignoruję Fejsa i w ten sposób nikt nie jest w stanie dać mi ignora.  >:D


Offline agent terenowy

Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Październik, 2020, 13:53 »
A najlepsze podejście do formy imienia mają chyba Mormoni.
W angielskiej księdze Mormona mają Jehowę, a jak tłumaczyli na polski, dali Jahwe.
Ot, potrafią się skubani dostosować do lokalnych warunków, jak choćby lokalnie uznawana wymowa JHWH. :)
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline janeczek

Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Październik, 2020, 01:30 »
Jest jeszcze coś takiego jak płeć wiem że teraz są pomysły że to sprawa kulturowa,ale w moim przypadku to raczej fakt że męska broda charakter no empatią spokojem czy brakiem agresji, nie są moją mocną stroną staram się ale nie zawsze wychodzi, dla mnie Jehowa po naszemu Polsku to ona a zachowanie temu przeczy,dlatego wokalizację Jahwe uważam za bardziej zgodną z postępowaniem, to że organizacja promuję Jehowę to sprawa nazwy wiadome że damska nazwa lepiej brzmi, i wyzwala pozytywne emocje fajna miła uprzejma Jehowa, słowo Jahwe trudno odmieniać i jednoznacznie określa płeć
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Gremczak

Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Październik, 2020, 07:18 »
A może ten bóg to gender?


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Październik, 2020, 07:28 »
Nie mieszałbym Boga z płcią.  Czy może mieć płeć coś co nie ma samogłosek? Czy idea jest kobietą? Czy idea powstała w głowach mężczyzn? W sumie, kto wie, może... w każdym razie, biblijny Bóg jest troszkę takim upośledzonym dzieckiem starożytnych mężczyzn. Później się postarzał... słyszałem coś o pogrzebie a może mi się zdawało... nie wiem czy da się sprawdzić 1 listopada mogą na cmentarz nie wpószczać nikogo oprócz Jarków Sławnych.


Offline Gremczak

Odp: Straznica Styczeń 2021 Starożytna inskrypcja potwierdza wiarygodność Biblii
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Październik, 2020, 08:12 »
Ja by bym powiedział ,że nawet przewidywał swoją śmierć.
Kazał spisać testament.
Nawet dwa testamenty.
Jak to dzisiaj się mówi stary i nowy.
Może on już dawno kaput.