- Posiadam w papierze (także skany) opracowanie fragmentów książki psychologa, doktora filozofii Jerrego R. Bergman`a "Świadkowie Jehowy a zdrowie psychiczne" (1987). Tłumacz: Karol Słupski, opracował Tadeusz Połgensek.
To opracowanie ukazało się w zeszycie Słowo Nadziei w roku 1997 numer 29. Szkoda tylko, że nie ma go w sieci na stronach Fundacji Słowo Nadziei (cały zeszyt zawierał tylko ten temat i nosił tytuł taki jak książka " Świadkowie Jehowy a zdrowie psychiczne".
Opracowanie wspominało, iż autor jest czołowym ekspertem USA w dziedzinie zdrowia psychicznego Świadków Jehowy. W podsumowaniu znalazły się takie słowa:
"Należy jednak pamiętać, że niektóre doświadczenia nie dają się wręcz przedstawić w słowach. Sformułowania takie jak przygnębiony, zrażony, rozczarowany czy załamany nie są w stanie oddać tego co przeżyły poszczególne osoby. Dla tych, którzy nie poznali Organizacji Świadków Jehowy w sposób bezpośredni, opisane zjawiska mogą być mało zrozumiałe. Wiele z pośród problemów towarzyszy organizacji niemal od jej poczatków. Niektóre jednak dotyczą czasów współczesnych, kiedy to Organizacja przeżywa poważny kryzys. W ostatnich latach opuściły ją setki tysięcy osób (w tym wielu wysokich rangą działaczy). Towarzystwo 'Strażnica' jest świadome, iż ograbianie podwładnych z potrzeb psychicznych jak też ciągłe zmiany w doktrynie prowadzą do podziałów. Wycofanie się jednak z błędnych decyzji utrudnia zarówno konserwatyzm, jak też świadomość, iż zmiana pozycji przynieść może więcej problemów, niż jej pozostawienie. W tej materii przywódcy Świadków Jehowy nauczyli się niewątpliwie wiele od kościoła katolickiego.
Problemy z jakimi boryka się obecnie Organizacja Świadków Jehowy będą miały niewątpliwie wpływ na przyszłość tego ruchu. Trudno jednak przewidzieć czy przywódcy zdecydują się na gruntowne reformy, jakich domaga się nacisk od wewnątrz, czy też pozostaną na stanowisku konserwatywnym. Powszechnie uważa się, iż największym wrogiem Towarzystwa 'Strażnica' - jest ono samo." (podkreślenia moje).
- Pamiętajmy, iż książka Bergman`a "Świadkowie Jehowy a zdrowie psychiczne" była napisana w 1987 roku i dotyczyła spadków związanych z upadkiem oczekiwań na rok 1975. Szkoda tylko, że stało się tak jak wspomniano, iż zarówno konserwatyzm jak i obawa przed większymi szkodami pchnęła przywódców Organizacji do działań zachowawczych starej skostniałej i co za tym idzie mocno szkodliwej struktury, która wpływa bardzo negatywnie na psychikę ich podwładnych.