pytanie: czy wtedy strażnica ukazywała się z wyprzedzeniem czy z opóźnieniem czy na bieżąco?
bo jeśli na bieżąco i takie światło opublikowano akurat na miesiąc przed spodziewanym ziemskim zmartwychwstaniem Abrahama Izaaka i Jakuba, to spodziewam się że próbowano asekurować się i odwracać uwagę od tego że w kwietniu nastanie rozczarowanie niespełnionym proroctwem
On miał kłopoty z opublikowaniem tego. Komitet Redakcyjny przegłosowywał go i odrzucał mu art., ale się wnerwił i postawił na swoim.
Oto opisane przez Sędziego perypetie:
W roku 1925 J. F. Rutherford zaczął rozprawiać się z Komitetem Redakcyjnym, pozostawionym Testamentem przez C. T. Russella. Początkowo pewnie tylko w myślach.
Nie wiadomo czemu w polskiej Strażnicy angielski termin editorial committee (Komitet Redakcyjny) oddano dwukrotnie przez określenie „komitet śledczy” (czyżby ironicznie?):
„Artykuł pod tytułem »Narodzenie Narodu« wydrukowany był w Strażnicy z 1 marca (w języku polskim z 15 kwietnia) 1925 zaraz na początku pierwszego miesiąca żydowskiego i to pokazało, że królestwo zaczęło funkcjonować. Komitet śledczy [w ang. editorial committee], który był wybrany przez ludzi, wówczas miał przypuszczalną kontrolę nad wydawaniem Strażnicy. Większość tego komitetu nie chciała dopuścić do wydania artykułu pod tytułem »Narodzenie Narodu«, lecz z łaski Jehowy artykuł ten był wydrukowany. To rzeczywiście zaznaczyło początek końca tego komitetu śledczego [w ang. editorial committee] i pokazało, że Jehowa sam kieruje swoją organizacją” (Strażnica 15.08 1938 s. 249 [ang. 15.06 1938 s. 185]).
Widzimy z powyższego, że sam J. F. Rutherford w roku 1938, w kilka lat po całkowitym rozwiązaniu Komitetu Redakcyjnego (w 1931 r.) orzekł, iż w roku 1925 nastał czas, o którym powiedział: „To rzeczywiście zaznaczyło początek końca tego komitetu”.