Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną  (Przeczytany 1902 razy)

Offline Roszada

1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« dnia: 06 Lipiec, 2015, 11:03 »
Pomimo, że krzyż odrzucono dopiero w roku 1936, to znak krzyża i korony, noszony w klapach marynarek wcześniej skrytykowano:

*** kr rozdz. 10 s. 104 ***
Badacze Pisma Świętego byli bardzo przywiązani do symbolu krzyża w koronie. Jednakże pod koniec lat dwudziestych XX wieku zaczęli lepiej rozumieć kwestię krzyża. Brat Grant Suiter, późniejszy członek Ciała Kierowniczego, tak wspominał zgromadzenie, które odbyło się w roku 1928 w Detroit w Stanach Zjednoczonych: „Na zgromadzeniu tym wykazano, że noszenie symbolu krzyża i korony jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewłaściwe”. W kolejnych latach zagadnienie to zrozumiano jeszcze lepiej. Stało się jasne, że w czystym wielbieniu Boga nie ma miejsca na używanie krzyża.


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Lipiec, 2016, 20:31 »
Towarzystwo Strażnica tak oto tłumaczy wycofanie w roku 1928 emblematów krzyża i korony noszonych w ubiorze:

„Brat Grant Suiter, późniejszy członek Ciała Kierowniczego, tak wspominał zgromadzenie, które odbyło się w roku 1928 w Detroit w Stanach Zjednoczonych: »Na zgromadzeniu tym wykazano, że noszenie symbolu krzyża i korony jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewłaściwe«.” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 104).

„Noszenie znaczka z krzyżem w koronie jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewłaściwe (zgromadzenie w Detroit w USA, rok 1928)” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 105).

   „Jednakże w roku 1928 zwrócono uwagę, iż nie jakaś ozdoba, ale działalność w charakterze świadka pokazuje, czy ktoś jest chrześcijaninem” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 200).

   „A brat Suiter pisze o zgromadzeniu Badaczy Pisma Świętego w Detroit w roku 1928: »Na zgromadzeniu tym wykazano, że noszenie symbolu krzyża i korony jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewłaściwe. Zaniechaliśmy więc tego zwyczaju«” (Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975 s. 66).

Ciekawe jest to, że nigdy nie przytoczono żadnych konkretnych słów z publikacji Towarzystwa Strażnica, a tylko wypowiedz jednego człowieka!
Jeśli nawet słowa jakieś padły na tym zgromadzeniu w roku 1928, to dlaczego ich nie opublikowano?
Dlaczego tylko na jednym zgromadzeniu w Detroit mówiono na ten temat, bo przecież kongresy odbywały się też w Europie i w innych krajach?
Dlaczego symbolu tego rzekomo nie wolni było już nosić, a na czasopiśmie Strażnica prawie do końca roku 1931 widniał on na centralnym miejscu?
Dlaczego nie wspomniano nic o symbolach zawieszanych na ścianach w domach i w zborach?

Przeszukaliśmy wszystkie możliwe polskie i angielskie publikacje Towarzystwa Strażnica omawiające kongres w roku 1928 (Strażnica; Złoty Wiek; Biuletyn; Rocznik Świadków Jehowy; Posłaniec [Raport konwencyjny]). Nie znaleźliśmy w nich żadnego śladu dotyczącego wprowadzenia ‘zakazu’ używania emblematu krzyża i korony. :-\

Czy zatem nadal po roku 1928 noszono jeszcze emblematy krzyża i korony, skoro ciągle były one na stronie tytułowej Strażnicy aż do października 1931 roku (w Polsce do końca 1931 r.)?


Offline Snowid

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lipiec, 2016, 21:46 »
oczywiście, że noszono. Jeszcze w latach 50./60. bracia nosili krzyże w koronie wpięte czasami w marynarki oraz palili papierosy.


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lipiec, 2016, 23:03 »
oczywiście, że noszono. Jeszcze w latach 50./60. bracia nosili krzyże w koronie wpięte czasami w marynarki oraz palili papierosy.
Papierosy to tak, bo dopiero w 1973 zabroniono.
Ale krzyż w 1936 odrzucono więc by ich na zbity 'pysk' wyrzucono w latach 60. XX w. razem z tym krzyżem.
Może mylisz z badaczami Pisma Św., którzy do dziś mogą nosić.

„Kolejny krok w konsekwentnym przestrzeganiu owej wskazówki biblijnej polegał na tym, że od roku 1973 nie dopuszczano żadnego palacza do chrztu” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 181).


Tusia

  • Gość
Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Sierpień, 2016, 14:00 »
„Kolejny krok w konsekwentnym przestrzeganiu owej wskazówki biblijnej polegał na tym, że od roku 1973 nie dopuszczano żadnego palacza do chrztu” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 181).

Palacz w kotłowni i woda, to dwie wykluczające się możliwości.


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Sierpień, 2016, 14:28 »
Czyli lepiej być pomocnikiem palacza, bo tych chrzczą. ;)


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Sierpień, 2016, 18:45 »
Trzeba tu dodać, że w polskich publikacjach przez wiele lat nie było informacji na temat krzyża i korony i wielu Świadków Jehowy myślało, czytając poniższy tekst z roku 1989, że dotyczył on tylko odstępców, a nie ich samych:

„Niektórzy czcili stworzenia, ulegając kultowi jednostki związanemu z osobą Charlesa T. Russella, pierwszego prezesa Towarzystwa Strażnica. Bez żadnego uzasadnienia biblijnego obchodzili urodziny i święta Bożego Narodzenia. Istotną rolę w ich zapatrywaniach dalej odgrywał krzyż. Byli tacy, co nosili wpięty w klapę marynarki emblemat krzyża i korony, inni natomiast zabiegali o szacunek, jakiego powszechnie zażywało chrześcijaństwo. Potem w roku 1917, krótko po śmierci Russella, zaczęły zachodzić istotne zmiany” (Strażnica Nr 9, 1989 s. 4).

Prawda że dwuznacznie zostało to opisane?
Gdyby nie ostatnie zdanie, ktoś by pomyślał, że to tylko o odstępcach piszą.

W języku angielskim po raz pierwszy od czasu wojny wspomniano o tym symbolu w roku 1975 w Roczniku ŚJ.


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Sierpień, 2016, 10:47 »
Pomimo, że w roku 1928 skrytykowano noszenie oznaki krzyża i korony, a w roku 1933 zaliczono to do bałwochwalstwa, to w roku 1935 ŚJ wyprzedawali je pośrednio na 'chwałę Jehowy':

„Znalezione zastosowanie dla przypinanych oznak krzyża i korony
Świadkowie Jehowy z Lakewood, stan Nowy Jork, będący praktycznie prawie wszyscy bez grosza, chcieli kupić ciężarówkę w dobrym stanie by rozgłaszać chwałę imienia Jehowy. Upragniony sprzęt miał kosztować $175. Przynieśli wszystkie swoje przypinane oznaki z krzyżem w koronie, pięć kompletów sztucznych pozłacanych zębów, stare srebrne zegarki i łyżeczki i tym podobne i w rezultacie starannych poszukiwań czegokolwiek ze złota lub srebra, wśród rzeczy posiadanych przez świadków, mają teraz dobry samochód i najszczęśliwszy okres w swoim życiu. (ang. Złoty Wiek 23.10 1935 s. 51).

Tekst ten został przetłumaczony przez dwóch naszych forumowiczów.
Brawo im! Komentarz mój.

Inny podobny tekst, ale bardziej współczesny:

   „Na przykład Świadkowie Jehowy nosili niegdyś znaczki z krzyżem i koroną. Potem zrozumieliśmy, że Jezus został stracony na palu (Dzieje 5:30). Dlatego przestaliśmy nosić te znaczki. Powierzono mi zadanie oddzielania od nich szpilek. Później złote emblematy przetopiono i sprzedano” (Strażnica Nr 7, 1996 s. 24).
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień, 2016, 10:55 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Sierpień, 2016, 16:52 »
A jednak aż do 1932 krzyż i korona były obecne, nawet na Pamiątce

„W tym okresie miały miejsce kolejne zmiany. Na przykład od września 1931 przestała być wydawana »madrycka« edycja Strażnicy. Pomimo tego, ta z Brooklynu wciąż przychodziła, której ilustracja tytułowa przedstawiała wieżę z trzema oknami w kształcie krzyża. Powyżej tytułu, La Torre del Vigia, znajdował się symbol krzyża i korony, tak długo używany przez Badaczy Pisma Świętego. Ale wydanie ze stycznia 1932 przybyło z całkowicie nowym designem okładki, a krzyż i korona zniknęły.
Wiatr zmian wiał mocno w Madrycie. Podczas Wieczerzy Pańskiej w 1932, obrus z haftowanymi symbolami krzyża i korony także znikł ze sceny. Jak powiedział brat Gabler: »bracia, tak musi być. Pozbyć się tego! Pozbyć się tego!« Podobnie pozbyto się przypinanych oznak z symbolami krzyża i korony, które niegdyś nosiliśmy. A co z obrazami prezesów Towarzystwa Strażnica C. T. Russella i J. F. Rutherforda? One także znikły ze ścian miejsca spotkań Świadków w Madrycie” (ang. Rocznik Świadków Jehowy 1978 s. 145).


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Sierpień, 2016, 19:04 »
Czy i czemu w roku 1928 odrzucono emblematy krzyża i korony?

   Dlaczego w latach 1928-1932 odrzucono symbol krzyża i korony skoro Towarzystwo Strażnica nadal do roku 1936 uznawało „krzyż”, a słowo „korona” też uważało za termin biblijny?
   Wydaje się, że powodem tego zabiegu była chęć odróżnienia się od innych grup badaczy Pisma Świętego, którzy oderwali się od Towarzystwa Strażnica po śmierci prezesa C. T. Russella.
Te wyznania badackie do dziś uznają i używają symbolu krzyża i korony zamieszczając go też na swoich czasopismach (patrz np. Na Straży – Zwiastun Obecności Chrystusa; Teraźniejsza Prawda i Zwiastun Chrystusowej Epifanii; Świt Królestwa Bożego i Wtórej Obecności Jezusa Chrystusa [obecnie nie ukazuje się]).
   Pamiętajmy, że w latach 20. XX wieku głosiciele Towarzystwa Strażnica nie nazywali siebie jeszcze „Świadkami Jehowy”, a spotykając się na drodze jedni i drudzy badacze posiadali wpięte w ubiór identyczne emblematy. Stwarzało to pewne zamieszanie. Prezes J. F. Rutherford nie przepadał za rozłamowcami, lecz głosiciele niestety dość często kontaktowali się z nimi, bo niejednokrotnie powodem tego były ich powiązania rodzinne i towarzyskie z dawnych lat.
Od momentu, gdy wszyscy głosiciele J. F. Rutherforda przestali nosić symbole krzyża i korony, każda osoba napotkana przez nich, posiadająca taką oznakę, stawała się ich wrogiem. Sami też przez ten manewr nie byli rozpoznawani przez ‘wrogów’. Szczególnie sytuacja między wolnymi badaczami Pisma Świętego a zwolennikami J. F. Rutherforda zaostrzyła się po roku 1925, gdy prezes Towarzystwa Strażnica i jego uczniowie ośmieszyli się w oczach innych ludzi swoimi niespełnionymi proroctwami i oczekiwaniami na ten rok. Dotyczyły one zabrania ich do nieba i zmartwychwstania patriarchów:

„Powszechnie uważali wówczas, że w roku 1925 rozpocznie się zmartwychwstanie, a na ziemi zostanie przywrócony raj. Wielu służyło więc z myślą o określonej dacie. (...) Po roku 1925 święci już nie służyli Bogu z myślą o tym, że koniec nastąpi w konkretnym, niezwykle bliskim terminie” (Pilnie zważaj na proroctwa Daniela! 1999 s. 303-304).

„Lud Boży musiał na przykład skorygować swe poglądy na temat roku 1925. (...) A. D. Schroeder wspomina: »Uważano, że ostatek namaszczonych duchem naśladowców Chrystusa pójdzie w owym roku do nieba, aby tam wejść w skład Królestwa...«.” (Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975 s. 65).


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Sierpień, 2016, 19:41 »
Towarzystwo Strażnica tak oto tłumaczy rzekome wycofanie używania w roku 1928 emblematów krzyża i korony noszonych w ubiorze:

„Brat Grant Suiter, późniejszy członek Ciała Kierowniczego, tak wspominał zgromadzenie, które odbyło się w roku 1928 w Detroit w Stanach Zjednoczonych: »Na zgromadzeniu tym wykazano, że noszenie symbolu krzyża i korony jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewłaściwe«.” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 104).

Ciekawe jest to, że nigdy nie przytoczono żadnych konkretnych słów z publikacji Towarzystwa Strażnica, a tylko wypowiedź jednego człowieka, który w roku 1928 nie pełnił jeszcze żadnych specjalnych funkcji w Towarzystwie Strażnica!
   Wspomniany G. Suiter urodził się w roku 1908, zmarł w roku 1983, a do zarządu Towarzystwa Strażnica został powołany w roku 1941.
   Jeśli nawet jakieś słowa o omawianym symbolu padły na tym zgromadzeniu w roku 1928, to dlaczego ich oficjalnie nie opublikowano?
   Dlaczego tylko na jednym zgromadzeniu w Detroit mówiono na ten temat, a przecież kongresy odbywały się też w Europie i w innych krajach?
   Dlaczego symbolu tego rzekomo nie wolno było już nosić, a na czasopiśmie Strażnica prawie do końca roku 1931 widniał on na centralnym miejscu?
   Dlaczego nie wspomniano wtedy nic o symbolach zawieszanych na ścianach w domach i w zborach?

   Przeszukaliśmy wszystkie możliwe polskie i angielskie publikacje Towarzystwa Strażnica omawiające kongres w roku 1928 (Strażnica; Złoty Wiek; Biuletyn; Rocznik Świadków Jehowy; Posłaniec [Raport konwencyjny]). Nie znaleźliśmy w nich żadnego śladu dotyczącego wprowadzenia ‘zakazu’ używania emblematu krzyża i korony. Kongres ten odbył się latem 1928 roku, co jest tu istotne:

„(...) zgromadzenia Badaczy Pisma Świętego zorganizowanego w Detroit w stanie Michigan od 30 lipca do 6 sierpnia 1928 roku” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 172).

I co się jeszcze okazuje? Otóż w Strażnicy z 15 listopada 1928 roku nadal oferowano w sprzedaży oznaki krzyża i korony i to różnego rodzaju (!):

Cytuj
„Oznaki przypinane krzyża i korony, wisiorki i akcesoria
5/8 calowa, krzyż i korona, Nr 1-damska (przypinana), Nr 3-męska (noszona w klapie).....1,50
1/2 calowa, krzyż i korona, Nr 2-damska (przypinana), Nr 4-męski (noszona w klapie).....1,25
1/2 calowa, krzyż i korona wisiorek, bez łańcuszka.....1,25
Lekki łańcuszek.....1,35
Średnio lekki łańcuszek.....2,00
Ciężki łańcuszek.....3,25
Łańcuszki długość 15 cali, za 16 calowy dopłata 15 centów, za 17 calowy dopłata 30 centów” (ang. Strażnica 15.11 1928 s. 351).

Do roku 1925 (co najmniej od roku 1921) podawano jeszcze dodatkową informację pod powyższymi słowami:

W starym złocie (matowym) oraz polerowanym (jasnym)” (ang. Strażnica 01.11 1925 s. 335).

Podobne reklamy znajdywały się w Strażnicy co najmniej od roku 1919 (do roku 1928):

ang. Strażnica 15.11 1919 s. 351;
ang. Strażnica 01.11 1920 s. 335;
ang. Strażnica 01.11 1921 s. 335;
ang. Strażnica 15.11 1922 s. 367;
ang. Strażnica 01.11 1923 s. 335;
ang. Strażnica 01.11 1924 s. 335;
ang. Strażnica 01.11 1925 s. 335;
ang. Strażnica 01.11 1926 s. 335;
ang. Strażnica 01.11 1927 s. 335.

Czy zatem nadal po roku 1928 ciągle noszono wpięte w ubiór emblematy krzyża i korony, skoro nadal były one obecne na stronie tytułowej Strażnicy aż do października 1931 roku (w Polsce do końca roku 1931)?
   Tak się nam wydaje. Dlaczego tak sądzimy?
Otóż dlatego, że jak powyżej podaliśmy, wtedy (w roku 1928) zaledwie powiedziano iż „noszenie symbolu krzyża i korony jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewłaściwe”. Nie napiętnowano w tamtym czasie tego zwyczaju, jak miało to miejsce później, gdy w roku 1933 zaliczono emblematy do objawów „bałwochwalstwa” (!):

„Posługiwanie się symbolem krzyża w koronie to bałwochwalstwo [ang. idols] (Przygotowanie, 1933, strona 239)” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 105).


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Grudzień, 2016, 09:43 »
Dziś wstawiono cz. 1 mego artykułu:

Czy w roku 1928 głosiciele Towarzystwa Strażnica odrzucili oznakę krzyża i korony? (cz. 1)

http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/czy-w-roku-1928-gosiciele-towarzystwa-straznica-odrzucili-oznake-krzyza-i-korony-cz-1,961.htm


Offline Roszada

Odp: 1928 - Skrytykowano noszenie odznaki krzyża z koroną
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Styczeń, 2017, 21:04 »
Dziś druga i ostatnia część mego artykułu na ten temat, która została wstawiona:

Czy w roku 1928 głosiciele Towarzystwa Strażnica odrzucili oznakę krzyża i korony? (cz. 2)


http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/czy-w-roku-1928-gosiciele-towarzystwa-straznica-odrzucili-oznake-krzyza-i-korony-cz-2,963.htm