Tak proponują przygotowanym być:
*** w88/2 ss. 25-26 Mów o chwale królowania Bożego ***
Branie udziału w tej gałęzi służby wymaga jednak przygotowania. Może planujesz podróż samolotem, pociągiem lub autobusem? W takim razie miej przy sobie Biblię oraz kilka traktatów, czasopism lub broszur. Czytanie wydawnictw chrześcijańskich w środkach komunikacji publicznej (albo gdzie indziej) często ułatwia nawiązanie rozmowy.
13 Oczywiście trzeba taktownie przygotować grunt do takiej wymiany myśli. W podręczniku Reasoning From the Scriptures (Przekonywanie na podstawie Pisma Świętego) podano propozycje wstępów, od których można zacząć rozmowę w służbie polowej; część z nich bez trudu da się dostosować do świadczenia nieoficjalnego. Na przykład siedząc podczas podróży obok osoby w starszym wieku możesz powiedzieć: „Nazywam się... Często się zastanawiam nad sensem życia. Wiele ludzi jest tak zapracowanych, że nawet nie mają czasu o tym pomyśleć. Ale w miarę przybywania lat uprzytomniamy sobie, że życie jest krótkie, i nasuwa się nam pytanie, czy tylko tyle mamy od niego oczekiwać. Czy pana (pani) zdaniem Bóg ma w stosunku do nas jakieś plany?” Poczekaj na odpowiedź. Potem możesz porozmawiać o zamierzeniu Bożym wobec ludzkości i omówić wspaniałe obietnice, przedstawione w Księdze Objawienia 21:3, 4. Jeżeli chcesz, żeby twoje świadczenie nieoficjalne było skuteczne, to wykorzystuj cenny materiał omawiany na zebraniach zborowych i w publikacjach chrześcijańskich.
*** km 10/09 s. 1 Czy jesteś przygotowany do głoszenia nieoficjalnego? ***
Czy jesteś przygotowany do głoszenia nieoficjalnego?
1 Świadczenie nieoficjalne może być bardzo skuteczne. Biblia opisuje sytuacje, w których ta forma głoszenia przyniosła dobre rezultaty (Jana 4:7-15). Jak się przygotować do tej dziedziny służby kaznodziejskiej?
2 Wygląd zewnętrzny. Dbałość o wygląd zewnętrzny pomoże nam swobodnie rozmawiać o naszej wierze (1 Tym. 2:9, 10). Jeśli ktoś jest zakłopotany swoim wyglądem, to najprawdopodobniej zrezygnuje z dania świadectwa. Natomiast schludny, czysty ubiór może sam w sobie wzbudzić czyjeś zainteresowanie. Na przykład pewne małżeństwo Świadków Jehowy podczas podróży usiadło obok muzułmanina. Kiedy zobaczył, że są porządnie ubrani, zapytał, czy są chrześcijanami. Zaowocowało to trzygodzinną rozmową o Biblii.
3 Nawiązywanie rozmów. Kiedy Jezus spotkał Samarytankę przy studni Jakuba, zaczął rozmowę od zwykłej prośby o wodę. My również możemy rozpoczynać rozmowy od prostego stwierdzenia lub pytania. Jeśli polegamy na Jehowie, to nawet mając pewne obawy, ‛zdobędziemy się na śmiałość’, by wykazać inicjatywę (1 Tes. 2:2).
4 Stwarzanie okazji. Wielu głosicieli umiejętnie wykorzystuje różne okazje do głoszenia nieoficjalnego. Przemyśl swoją sytuację i zastanów się, jakie osoby najczęściej spotykasz na co dzień. Noś ze sobą literaturę i niewielką Biblię. Obserwuj otoczenie i interesuj się ludźmi. Wcześniejsze rozważenie, z jakimi sytuacjami możesz się spotkać w ciągu dnia, zwiększy szanse, że będziesz gotowy dać dobre świadectwo (Filip. 1:12-14; 1 Piotra 3:15).
5 Mamy dwa istotne powody, by starać się głosić nieoficjalnie: miłość do Boga i miłość do bliźnich (Mat. 22:37-39). Biorąc pod uwagę, jak pilne jest obecnie dzieło głoszenia, nie możemy w tej dziedzinie służby zdawać się na przypadek. Musimy być gotowi wykorzystać każdą sposobność, by dzielić się z innymi dobrą nowiną o Królestwie, póki jeszcze jest na to czas (Rzym. 10:13, 14; 2 Tym. 4:2).