Świadkowie Jehowy - forum dyskusyjne
DYSKUSJE DOKTRYNALNE => BIBLIA - DYSKUSJE..... => Wątek zaczęty przez: ROB660 w 17 Kwiecień, 2026, 12:51
-
Początek kuszenia po 40 dniach postu
1. próba chleba Mt4:4 i ta sama lub 2 podobna ( poszerzona odpowiedź wskazuje na dodatkowe pytanie - a czym żyje jak nie chlebem ) Łuk 4:3
2. Wyjście w górę Łuk4:5 ( TU NIE MA słowa „góra” (ὄρος) ale jest ἀναγαγὼν (anagagōn) poprowadzić w górę )czyli na jakieś wzniesienie w drodze do Jerozolimy. Z resztą droga do Jerozolimy to ciągle w górę
3. Na blanku świątyni w Jeruzalem wspólne przekazy Mt i Łk - można się domyślać że było święto
4 . Diabeł odchodzi na jakiś czas a Jezus zostaje w świątyni.
5. Jezus znowu wchodzi na pustynie i dociera do bardzo wysokiej (niezwykle wysokiej) góry i diabeł powtarza pokusę o władzy ale roztacza dużo lepszy widok z tej wysokości wysokości
6. Idź precz szatanie -koniec kuszenia i zaczynają usługiwać aniołowie
-
Masz rację. Biorąc dosłownie, to faktycznie, słowo ἀναγαγὼν (anagagōn) to imiesłów aorystu czynnego (czyli czynność dokonana, wcześniejsza względem głównego czasownika), oznacza: „ten, który wyprowadził / gdy wyprowadził / wyprowadziwszy”. Jest tylko jedno ale. Jak po wyprowadzeniu Jezusa w górę Jezus mógł zobaczyć wszystkie królestwa ziemi nie będąc na wysokiej górze? Zważ że Mateusz wspomina o wysokiej górze. Stąd użyłem wyrażenie: w mojej ocenie...
Jerycho leży w Dolinie Jordanu – jest jednym z najniżej położonych miast na świecie (około −250 m p.p.m.), a Jerozolima znajduje się na wyżynie (ok. 750–800 m n.p.m.). Dlatego każda droga z Jerycha w kierunku Jerozolimy oznacza strome podejście „pod górę”. W Biblii jest nawet znana trasa zwana „wstępowaniem do Jerozolimy” , którą podróżni pokonywali właśnie z Jerycha. Ale prawda jest jedna. Droga ta nie kończy się żadną wysoką górą. Istnieje ona jedynie w wyobraźni ewangelistów.
-
Jest tylko jedno ale. Jak po wyprowadzeniu Jezusa w górę Jezus mógł zobaczyć wszystkie królestwa ziemi nie będąc na wysokiej górze? Zważ że Mateusz wspomina o wysokiej górze. Stąd użyłem wyrażenie: w mojej ocenie...
kończy się żadną wysoką górą. Istnieje ona jedynie w wyobraźni ewangelistów.
Sprawa jest prosta - wchodziąc do góry od strony pustyni i idąc do Jerozolimy mamy wzgórze Adummim a raczej system grzbietów górskich . W tym rejonie chyba najlepsze miejsce aby roztoczyć widok na dolinę Jordonu i inne (ok 800 m nad doliną) i tam PRAWDOPODOBNIE szatan pokazał pierwszy raz wszystkie królestwa świata . Technicznie ciężko powiedzieć jak ale w naszych czasach już moglibyśmy pokazać podobną projekcję .
A niezwykle wysoka góra to następna próba dla Jezusa ale już w zupełnie innym miejscu .
Odpowiadam w następnym poście - miejsca geograficzne kuszenia
-
Różnica między górą a wzgórzem dotyczy głównie wysokości, stromości i ogólnego charakteru terenu:
Góra ma większą wysokość (zwykle powyżej 300–500 m względnej wysokości, choć granica nie jest ścisła). Charakteryzuje się stromymi zboczami i wyraźnym szczytem. Często występuje w pasmach górskich (np. Tatry).
Wzgórze: Jest niższe od góry, ma łagodniejsze, bardziej zaokrąglone kształty, zbocza są mniej strome, a wzniesienie mniej wyraźne.
Granica między nimi nie jest dokładnie określona — w praktyce często zależy od kontekstu geograficznego i lokalnych nazw. W Wielkiej Brytanii przez długi czas stosowano dość konkretną, choć dziś już nieoficjalną zasadę:
wzgórze (hill): forma terenu poniżej ok. 600 metrów n.p.m.
góra (mountain): forma terenu powyżej ok. 600 metrów n.p.m.
Dlatego też drogi przyjacielu nie rozwiążemy tego problemu.