Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Psychoza religijna - co to takiego ?  (Przeczytany 6577 razy)

Offline sawaszi

Psychoza religijna - co to takiego ?
« dnia: 05 Wrzesień, 2018, 22:15 »
Gatunek ludzki "homo sapiens" cierpi na wiele chorób 'normalnych' - jak i inne stworzenia na tej planecie , czego końcem jest zgon .
Zastanawialiście się kiedykolwiek , dla czego tylko u 'naszego' gatunku dochodzi do czegoś takiego jak "fanatyzm religijny" - oddawanie swego "życia za wiarę" ..
Zapraszam Wszystkich do takiej dyskusji (wierzących i ateistów) .
« Ostatnia zmiana: 05 Wrzesień, 2018, 22:24 wysłana przez sawaszi »


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Wrzesień, 2018, 22:37 »
dla czego tylko u 'naszego' gatunku dochodzi do czegoś takiego jak "fanatyzm religijny" - oddawanie swego "życia za wiarę" ..

Bo tylko my mamy na tyle rozwinięte funkcje poznawcze by w pierwszej kolejności doświadczać, ewentualnie tworzyć (zależnie od punktu widzenia) duchowość i systemy religijne.


Offline sawaszi

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Wrzesień, 2018, 22:48 »
Ciekawe jest Twoje spojrzenie - nie powiem  :)


Offline zero1

 • Pionier
 • Wiadomości: 952
 • Polubień: 2019
 • YT - 'Świadkowie Jehowy przebudźcie się!'
Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Wrzesień, 2018, 22:51 »
Odpowiadając na pytanie tytułowe rzekłbym, że jest to narzędzie dominacji brutalnie i bezwzględnie wykorzystywane przez tych, którzy je znają na tych, którzy go nie znają.
W filmie 'Błękitna laguna' jest scena, jak tzw. cywilizowani ludzie odwiedzają wyspę zamieszkaną przez dzieci, będące głównymi bohaterami opowieści i nagle dochodzi do sprzeczki pomiędzy chłopakami - tym z wyspy i tym z lądu. Nagle ten z wyspy bierze strzelbę, na co ten z lądu instynktownie reaguje podniesieniem rąk do góry. Nagle ten z wyspy wykonuje strzelbą ruch odstraszający jakby dzidą - pomyślał, że to inna wersja dzidy - i ten z lądu przejmuje kontrolę mentalną na sytuacją zorientowawszy się, że 'dzikus' nie wie o co chodzi i nie użyje tej strzelby właściwie.
Tak widzę manipulatorów z Warwick - i nie tylko ich, bo książki o tematyce różnorakiej pokazują wykorzystanie siły przeciwko innym, gdzie często siła ta nie leży w mięśniach, a w wiedzy.
Jak to w tym przysłowiu nt. kiedy powstała religia - gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.
nowezrozumienie@gmail.com
J3b4ć komitety sądownicze.


Offline sawaszi

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Wrzesień, 2018, 23:02 »
Hmm.. ciekawe ..


Offline Nadaszyniak

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 3 821
 • Polubień: 5805
 • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 00:24 »
moje trzy grosze:

Psychoza religijna - Znaczną część  urojeń zajmują sprawy ostateczne, apokaliptyczne wizje końca świata, sądu ostatecznego, raju czy piekła, krwawych wojen, zaciętych walk między stronnikami dobra i zła itp.
Światu grozi zagłada - chory chce ludzkość ostrzec, poświęcić się dla niej; heroiczne czyny uchronią przed niełaską Boga. Chce cierpieć, być męczennikiem.

Zwróćmy uwagę:Bóg Starego Testamentu wielokrotnie działał poprzez uśmiercanie, dopuszczał próbę wiary przez morderstwo własnego dziecka, nie zawsze przemawiał bezpośrednio, czasami poprzez wybrane miłe mu osoby, które często nie znajdowały początkowego uznania otoczenia.
Są to w Biblii najbardziej spektakularne i szokujące świadectwa wiary i mogą one mocno oddziaływać na fantazje psychotyków. Przy takich treściach Pisma Świętego zdumiewa, że ktokolwiek znający chrześcijaństwo może reagować oburzeniem na pokazywanie np. dzieciobójstwa w kontekście religijnym.

Naturalnie, osoby wierzące i stabilne psychicznie traktują te opowieści jako metafory, niedosłownie, w najlepszym razie jako rzeczy z zamierzchłej historii początków religii.
Jednak u osób słabszych i niestabilnych psychicznie, które będą dążyły do nawiązania bardzo osobistej relacji z Bogiem, obrazy takie mogą przemawiać żywą realnością, która może eskalować stany psychotyczne.
Wydaje się jednak, że tego rodzaju wykolejenia psychiczne właściwe są głównymi czynnikami sekty(Ww), wyrażając aprobatę do spreparowanej lektury Biblijnej i ślepego posłuszeństwa swoich wiernych.
« Ostatnia zmiana: 06 Wrzesień, 2018, 00:37 wysłana przez Nadaszyniak »


Offline sawaszi

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 01:05 »
A co powiedzieć o wojnach "na tle religijnym" podżeganej zaciekłości "w imię Boże" , "Bóg jest z nami" (z nimi nie ??) itd.
Fanatyzm jest zarazliwy ? (to jak choroba?) - jednostki "charyzmatyczne" mogą pociągnąć za sobą tłumy do walki ze sobą  :o
Czy tak powinno być w naszym gatunku ?! - gdzie jest istota tego szaleństwa ? - wszak powinno być "człowiek brzmi dumnie" , i "stworzył go na obraz i podobieństwo Swoje , jako mężczyznę i niewiastę , stworzył ich ..." , a jednak coś 'nie gra' z tym "gatunkiem" - czy co  ???


Offline Nemo

 • El Kapitan
 • Wiadomości: 4 388
 • Polubień: 10468
 • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 07:58 »
Wojny religijne to wg mnie nic innego jak wojny o wpływy. Przecież wojna łączy się z podbojem terytoriów i ludzi. A to przekłada się na wojenne łupy, czyli bogactwo.
Nawet plaga dzisiejszego świata czyli radykalny islam i terroryzm z tym związany, to nic innego jak walka o wpływy. Wytłuc niewiernych i na całym świecie dominuje radykalny islam.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline listonosz

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 148
 • Polubień: 3105
 • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 08:28 »
Moze najpierw uscislijmy pojecia...
Psychoza religijna  i fanatyzm religijny to nie  to samo .

 Cytat z  Wiki :

Psychoza (gr. psyche – dusza i osis – szaleństwo) – zaburzenie psychiczne definiowane w psychiatrii jako stan umysłu, w którym doznaje się silnych zakłóceń w percepcji (postrzeganiu) rzeczywistości. Osoby, które doznają stanu psychozy, doświadczają zaburzeń świadomości, spostrzegania, a ich sposób myślenia ulega zwykle całkowitej dezorganizacji. Osoba znajdująca się w stanie psychozy ma przekonanie o realności swoich przeżyć i wydaje się jej, że funkcjonuje normalnie. Istotą psychozy jest brak krytycyzmu wobec własnych, nieprawidłowych spostrzeżeń i osądów, przy czym należy tu rozróżnić psychozy z prawidłowo zachowaną świadomością, od psychoz z towarzyszącymi zaburzeniami świadomości.

Fanatyzm (łac. fanaticus, dosł. „zagorzały”, „szalony”) – postawa oraz zjawisko społeczne polegające na silnej wierze w słuszność jakichś poglądów politycznych, religijnych lub społecznych występujące w połączeniu ze skrajną nietolerancją wobec przedstawicieli odmiennych poglądów. (koniec cytatu)

Oba te zjawiska moga ( ale nie musza) miec podloze religijne.

Z porownania tych dwoch definicji wynika , ze istnieja pewne podobienstwa  ale  psychoza to  choroba  a fanatyzm  to postawa spoleczna .  Fanatyk nie musi byc psychotykiem  , ale  psychotyk  z reguly  jest fanatykiem .

Skad nam sie to  bierze jako  gatunkowi ?

Psycholg ewolucyjny  R. Dunbar  pisze  o  "teorii umyslu "  i " poziomie intencjonalnosci"   jaki jest typowy dla naszych mozgow i ktory umozliwia nam  tworzenie  systemow religijnych . ( To , miedzy innymi , odroznia nas od innych naczelnych .)
W obrebie tych systemow  wystepuja postawy skrajne  czyli  fanatyczne .
Te nasze "super-hiper " umysly  maja niestety rowniez sklonnosc do zapadania na roznego typu  psychozy , takze religijne .

To tyle , bardzo skrotowo , o  punkcie widzenia  psychologii ewolucyjnej na ta sprawe .  Wiecej  w  "Nowa historia ewolucji"   R. Dunbar .
Pzdr.Offline Kerostat

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 10:04 »
Popatrz może koleżko jak to np katolicy czy prawosławni oddają życie za polityków  !!! ;) ;) ;) Ilu to tacy jak ty zamordowali tylko w czasie II wojny światowej ? ;) ;) ;) Tego nie widzisz ? Świadkowie Jehowy nie zabijają innych na wojnach bo tak nakazuje im Jehowa !!!

Za to zabijają swoich, zakazując transfuzjii.
Ateizm to postawa, że zaprezentowane dowody za istnieniem boga są za słabe aby uznać istnienie takiego bytu za realne.


Offline klejnagorąco

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 11:32 »
Jest też psychoza antyreligijna.A także fanatyzm antyreligijny.


Offline Kerostat

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 11:44 »
Jest też psychoza antyreligijna.A także fanatyzm antyreligijny.

Dokładnie. Właśnie dla tego że łatwo popaść w skrajność, z uwagą czytam gdy ktoś mi zwraca uwagę.
Może właśnie zawraca mnie z drogi ku skrajności. Zawsze trzeba się mniej lub bardziej pilnować, analizować swoje zachowanie.
Ateizm to postawa, że zaprezentowane dowody za istnieniem boga są za słabe aby uznać istnienie takiego bytu za realne.


Offline Salamander

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 14:30 »
A fanatyzm naukowy skąd się bierze?
Wiele ludzi nie daje sobie prawa do popełniania błędu. Jak już sobie coś przeanalizują to już musi tak być i koniec, zdania nie zmienią. Do tego dochodzi jeszcze przeogromna potrzeba narzucania innym swoich racji, bo prawda może być tylko jedna. No i mamy fanatyka.


Offline sawaszi

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 15:05 »
Bo zapewne nie chcą zniweczyć swojej wieloletniej pracy i wyrzeczeń (z tym związanych) - egoizm ?
- chyba nikt nie lubi przyznawać się do swoich błędów  ::)


Offline Nemo

 • El Kapitan
 • Wiadomości: 4 388
 • Polubień: 10468
 • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Wrzesień, 2018, 15:21 »
Jest też psychoza antyreligijna.A także fanatyzm antyreligijny.
Ale ta psychoza i ten fanatyzm, jak to nazywasz, nie morduje ludzi.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi