Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Rutherford zakazał używania tytułu Strażnica  (Przeczytany 341 razy)

Offline Roszada

Odp: Jak Rutherford zakazał używania tytułu Strażnica
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Marzec, 2020, 13:14 »
No sławne jest słowo Strażnica. ;)

*** jv rozdz. 22 s. 481 ***
W pewnych krajach niektórzy ludzie mający jedynie kilka publikacji Towarzystwa podawali się za Świadków Jehowy albo posługiwali się nazwą Strażnica.

*** yb11 s. 214 Estonia ***
Z Kijowa przyjechał specjalny funkcjonariusz, by przekonać Jüria do współpracy z KGB. Usiłował mu wmówić, że literatura Świadków Jehowy jest antypaństwowa i pełna błędów. Wręczył mu parę egzemplarzy Strażnicy. I chociaż nie wyglądały na podrobione, Jüri nie chciał ich czytać. Obawiał się, że mogą to być fałszywe Strażnice, jakie KGB czasem przygotowywała, by siać zamęt wśród braci. Przez cały tydzień od rana do wieczora funkcjonariusz namawiał brata do współpracy z KGB, ale on pozostał niezłomny i bezkompromisowy.

„W jednym z krajów, gdzie rządzą ateiści, tajna policja państwowa rozesłała do różnych braci powielane listy, w których zaciekle atakowano poszczególne osoby odpowiedzialne w organizacji świadków Jehowy. Oskarżano je, jakoby się dopuszczały pijaństwa, cudzołóstwa i zdrady. Cel tych machinacji jest całkiem jasny: tego rodzaju listami chciano spowodować zamieszanie i podkopać zaufanie do tych odpowiedzialnych braci. Oczywiście na tych listach nie widniało, że napisane i rozesłane są przez tajną policję. Na kopertach uwidoczniono w miejscu nadawcy nazwiska wiernych braci, by wzbudzić wrażenie, jakoby pochodziły od tych braci. W innym kraju tajna policja nawet wyprodukowała sfałszowane Strażnice, również po to, aby wśród braci wprowadzić zamieszanie. Do tego szmatławca miedzy innymi ściągano niekiedy artykuły z oryginalnego czasopisma Strażnica, a potem tak je przekręcano, żeby spełniły cel wroga. Bracia jednak potrafili zauważyć różnicę, tak że i ten podstęp się nie powiódł.” (Strażnica Nr 22, 1964 s. 5).


Offline Roszada

Odp: Jak Rutherford zakazał używania tytułu Strażnica
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Marzec, 2020, 10:12 »
To byłby numer jakby ktoś dziś zaczął wydawać w Polsce czasopismo pt. Strażnica.

Np.
Strażnica prostująca nauki Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy :)


Offline Roszada

Odp: Jak Rutherford zakazał używania tytułu Strażnica
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Marzec, 2020, 13:28 »
Inna ciekawostka związana z tytułami.

W roku 1918 Strażnica polska chwilowo nie wychodziła, z powodu aresztowania Sędziego i spółki, więc polonijni badacze Rutherforda wydawali przez 5 miesięcy czasopismo ze zmienionym tytułem (by sie władzom nie narażać):
Brzask Tysiąclecia i Zwiastun Obecności Chrystusa.

Co ciekawe odstępczy badacze, ale po wielu latach, nawiązali w tytule swojego czasopisma wydawanego od 1932 do słowa Brzask:

Brzask Nowej Ery i Zwiastun Obecności Chrystusa

https://wydawnictwostraz.org/images/stories/brzask_1932/B1932_01.pdf

No tu nikt nie protestował, bo wydawane było aż do roku 1946:
https://wydawnictwostraz.org/dawne/brzask/211-lata-1940-1946.html