Temat jakby zakończony.
Ale taka krótka refleksja.
Ciekawe w ilu krajach, gdzie była komuna, zakazy czy działające junty, ŚJ zmieniali teksty angielskie, dostosowywali się do prawa i cenzury.
Nie jest to organizacja w pełni neutralna i apolityczna, jak sama deklaruje.
Polskich Badaczy Pisma Św. też po wojnie złapałem na usunięciu całego fragmentu dotyczącego wojska.
Dotyczy to książki pt.
Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania w stosunku do nowej edycji pt.
Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917].
Edycja z roku 2015 zawiera trzy pytania dotyczące służby wojskowej i wojny,
których nie ma w edycji z roku 1947 (i z 1989 r.) (tytuł jej:
Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania)!
Być może drukujący książkę w USA badacze wiedzieli, że polska cenzura czasów głębokiej ‘komuny’ w roku 1947 nie przepuści treści, które krytycznie patrzyły na wojsko.
Oto te trzy pytania, których odpowiedzi nie cytujemy z powodu ich obszerności:
„Pytanie (1916) – Jakie powinno być nasze stanowisko względem służby wojskowej itp.” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 491-492).
„Pytanie (1915) – Czy odmówienie służby wojskowej byłoby popełnieniem samobójstwa, skoro wiemy, że idzie się za to pod sąd wojskowy i zostaje się rozstrzelanym?” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 731).
„Pytanie (1916-Z) – Mam problem, w którym czuję, że mógłbyś mi pomóc. Jak wiesz, będziemy mieli obowiązkową służby wojskowej. Mam siedemnaście lat i jeżeli ucisk nie zakończy się, zanim osiągnę dziewiętnaście lat, to czuję, że wolałbym raczej być zastrzelony jako »zdrajca«, niż sprzeciwiać się Boskiemu przykazaniu. Czy jest jakiś sposób, w jaki moglibyśmy bronić naszych najbliższych bez konieczności posuwania się do morderstwa? Jestem mocno zagubiony, a bardzo chcę uczynić to, co właściwe. Postąpię, jak doradzisz, gdyż mocno wierzę w to, że Bóg używa cię, by oświecać tych, którzy pragną się uczyć. Mam nadzieję, że nie zająłem za dużo czasu” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 731).
Tak więc badacze Pisma Św., podobnie jak ŚJ, dostosowywali się częściowo do zaleceń władz świeckich.