Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!  (Przeczytany 3835 razy)

Offline Roszada

C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« dnia: 07 Czerwiec, 2018, 20:07 »
Dziś (od lipca 2013 r.) odmawia się Russellowi prawa do zaliczania go "niewolnika".
CK dziś uczy tak:

„W roku 1919, trzy lata po śmierci brata Russella, Jezus ustanowił »niewolnika wiernego i roztropnego« (...) Określenie „ciało kierownicze” zaczęło się pojawiać w naszych publikacjach w latach czterdziestych” (Strażnica luty 2017 s. 25, 26).
 
Jeśli nie było niewolnika, przed rokiem 1919, to i nie było Ciała Kierowniczego. :)

Tymczasem, Ray Franz napisał (Kryzys sumienia 2006 s. 56), że jego stryj F. Franz w jednym z artykułów w roku 1971 napisał tak:

*** w72/7 s. 20  ***
Fakty wskazują, że owo ciało kierownicze związało się z Towarzystwem Strażnica. W ostatnim ćwierćwieczu dziewiętnastego stulecia do ciała kierowniczego najpewniej należał C.T. Russell. Będąc człowiekiem całkowicie oddanym Bogu poprzez Chrystusa, poświęcił wszystek swój czas, energię, zdolności, majątek i wpływy obronie natchnionego Słowa Bożego i krzewieniu znajomości jego treści.

W 1995 r. powtórzono podobne słowa:

*** jv rozdz. 15 s. 229 ak. 1 Rozwój struktury organizacyjnej ***
Trzeba przyznać, że największy wkład finansowy, fizyczny i myślowy w działalność Towarzystwa wniósł Charles Taze Russell, który przez pierwsze 32 lata istnienia tej korporacji odgrywał czołową rolę w ciele kierowniczym.


Tak więc ci co zeszli ze świata przed rokiem 2013 żyli w innym przekonaniu co do Russella.


Offline Roszada

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Czerwiec, 2018, 21:11 »
Tu jakby na równi z innymi zaliczono Russella do Ciała Kierowniczego:

*** jv rozdz. 9 s. 117 ak. 4 Słowo Jehowy ‛prędko się przenosi’ (1976-1992) ***
Od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia do chwili obecnej niektórzy ludzie, tacy jak Charles T. Russell, Joseph F. Rutherford, Nathan H. Knorr i Frederick W. Franz oraz inni członkowie Ciała Kierowniczego bardzo się przyczynili do rozwoju dzieła Królestwa.

   W lipcu 2013 roku ogłoszono, że tylko Ciało Kierownicze stanowi „niewolnika wiernego i roztropnego”, wybranego w roku 1919:

   „Członkowie Ciała Kierowniczego jako grupa tworzą »niewolnika wiernego i roztropnego«” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 130).

„W Strażnicy z 15 lipca 2013 roku wyjaśniono, że niewielka grupa namaszczonych braci, którzy tworzą Ciało Kierownicze, to »niewolnik wierny i roztropny«” (Strażnica luty 2017 s. 26).


Offline DeepPinkTool

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Czerwiec, 2018, 21:25 »
W zagadnieniu postaci C.T. Russella oraz "niewolnika" można było kiedyś stawiać wręcz znak równości. Sięgając do historycznych źródeł towarzystwa, wg "Dokonanej Tajemnicy" z 1923r. były to postacie tożsame. W przedmowie tego "dzieła" czytamy:
"... z tego wynika, że ostatni posłaniec okresu Laodycejskiego, ogłosi obecność Chrystusa i czas Żniw Wieku Ewangelicznego. Wielki Mistrz zaznaczył ważność misyi posłańca siódmego, czyli Laodycejskiego okresu kościoła mówiąc, że on będzie "wiernym i roztropnym sługą, którego postanowił Pan nad czeladzią swoją, aby im dawał pokarm na czas słuszny." Poświęceni Bogu chrześcijanie, którzy czytali i ocenili Prawdę jaka się zawiera w poprzednich sześciu tomach WYKŁADÓW PISMA ŚW, zgodzą się, że Charles Taze Russell był tym posłańcem kościoła Laodycejskiego. Ktokolwiek wierzy w naukę Pisma świętego, to po dowodach, jakie są przedstawione w tym tomie, przyjdzie absolutnie do tego przekonania."


Offline Roszada

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Czerwiec, 2018, 22:41 »
No tak, wtedy był jednoosobowy niewolnik. Zatem i jednoosobowe Ciało Kierownicze. :)

On był wszystkim we wszystkich:

"Brat Russell wypełnił ten urząd, a przeto zgodzić się trzeba, że czynił to pod nadzorem Pana. (...) Często, pytany przez drugich: Kto jest on wierny i roztropny sługa? – Brat Russell odpowiadał: »Jedni mówią, że ja jestem; drudzy zaś, że Towarzystwo.« Oba zdania były prawdziwe, albowiem Brat Russell był faktycznie Towarzystwem w najabsolutniejszym znaczeniu tego wyrazu, kierował bowiem sprawą Towarzystwa bez oglądania się na kogokolwiek w świecie. Niekiedy pytał o rady drugich, mających łączność z Towarzystwem, słuchał ich porad, a potem czynił, co według swego zdania uważał za dobre, wierząc, że Pan chciał, aby tak było” (Strażnica 01.04 1923 s. 100 [ang. 01.03 1923 s. 68]).


Offline DeepPinkTool

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 06:11 »
Z powyższego cytatu ze Strażnicy 01.04.1923 s.100 moją uwagę przykuwa zdanie: "Niekiedy pytał o rady drugich, mających łączność z Towarzystwem, słuchał ich porad, a potem czynił, co według swego zdania uważał za dobre, wierząc, że Pan chciał, aby tak było”, nasuwając skojarzenie z wypowiedzią przypisywaną Panu Jezusowi: Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!" (Ewangelia wg św. Mateusza 7:21-23, Biblia Tysiąclecia)
Zatem Brat Russell mamiąc wszystkich wokół (nawet pośmiertnie) łudził samego siebie.


Offline Roszada

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 10:25 »
Russell uważał siebie za wyjątkowego wybrańca Bożego:

*** jv rozdz. 10 s. 143 ak. 2 Coraz dokładniejsze poznawanie prawdy ***
Jak brat Russell pojmował swą rolę? Czy utrzymywał, że Bóg dał mu jakieś specjalne objawienie? W Strażnicy z 15 lipca 1906 roku (strona 229) pokornie przyznał: „Nie, drodzy przyjaciele, nie uważam siebie za kogoś wyższego ani nie roszczę sobie pretensji do nadprzyrodzonej mocy, godności czy władzy; nie dążę też do wywyższenia siebie w oczach moich braci w domu wiary, chyba że w takim znaczeniu, w jakim zalecał to Pan, gdy powiedział: ‚Ktobykolwiek między wami chciał być pierwszym, niech będzie sługą waszym’ (Mat. 20:27). (...) Prawdy, które przedstawiam jako rzecznik Boga, nie zostały objawione w wizjach czy snach ani przez słyszalny głos Boży, ani wszystkie naraz, lecz stopniowo (...) To wyraźne odsłonięcie prawdy nie wynika również z ludzkiej pomysłowości czy bystrości umysłu, ale ze zwykłego faktu, iż nadszedł stosowny czas wyznaczony przez Boga; a gdybym nie mówił ja i nie znalazłby się kto inny, wołałyby nawet kamienie”.

Gdyby nie on, to kamienie by to ogłosiły. :)
Czyli mielibyśmy "kamienne Ciało Kierownicze". ;D

Po raz pierwszy C. T. Russell nazwał siebie „rzecznikiem Boga” już w roku 1890 (ang. Strażnica maj 1890 s. 3; por. ang. Strażnica, wydanie specjalne, 25.04 1894 s. 93), a po raz ostatni w roku 1916 (ang. Strażnica 01.06 1916 s. 170).
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2019, 18:25 wysłana przez Roszada »


Offline DeepPinkTool

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 10:42 »
cała chrześcijańska społeczność świata powinna więc być wdzięczna za to, że ten pokorny brat zechciał zostać niewolnikiem Pana  ;)


Offline Roszada

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 11:14 »
cała chrześcijańska społeczność świata powinna więc być wdzięczna za to, że ten pokorny brat zechciał zostać niewolnikiem Pana  ;)
No i go doceniono i sam siebie docenił. :)

„Russell był utożsamiany z ‘Towarzystwem’. Jego zapał i niezłomne postanowienie spełniania woli Bożej nadawały dziełu impet” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 63).

Nie wiem czy nie miał więcej do powiedzenie niż papież w KK. :)

Jakoś nie słyszałem bo powiedziano: papież to Watykan.
W najgorszym wypadku Russell był u siebie równy papieżowi.
Może dlatego tak nie lubił papiestwa. :)


Offline DeepPinkTool

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 11:28 »
Roszada, przeceniasz troszkę, moim zdaniem, pozycję brata Russella przyrównując go do pozycji Papieża w KK. Faktycznie brat Niewolnik przypisywał sobie absolutną władzę nad "kościołem" który stworzył, nie mniej jego pozycja była wyższa niż Papieża, bowiem Papież rozpoczyna pontyfikat w momencie przyjęcia wyboru dokonanego przez konklawe a Russell konklawe nie potrzebował.  ;)


Offline Roszada

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 12:27 »
Cytuj
a Russell konklawe nie potrzebował.
No tak, naczelnym członkiem Ciała Kierowniczego, jednoosobowego, został wybrany i powołany już w momencie urodzenia:

„Prywatnie przyznawał, że wierzył, iż go Bóg powołał od urodzenia” (Dokonana Tajemnica 1925 s. 59).

Pismo Święte wskazuje, że go Bóg wybrał od samego urodzenia” (Strażnica styczeń 1918 s. 3 [ang. 01.11 1917 s. 6159, reprint]).


Offline Roszada

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 19:23 »
Jak Russell mógł być członkiem CK skoro był większościowym udziałowcem. :)

   „Mając do dnia 1 grudnia 1893 roku trzy tysiące siedemset pięciu (3705) udziałów, uprawniających do głosowania – spośród ogólnej liczby sześciu tysięcy trzystu osiemdziesięciu trzech (6383) udziałów – oczywiście siostra Russell i ja wybieramy urzędników. W ten sposób zarządzamy Towarzystwem. Zamiar ten członkowie zarządu rozumieli w pełni od początku. Ich użyteczność – zgodnie z tym zrozumieniem – wysunie się na pierwszy plan wraz z chwilą naszej śmierci” (ang. Strażnica 25.04 1894 s. 59, wydanie specjalne pt. A Conspiracy Exposed and Harvest Siftings [Zdemaskowanie spisku oraz Odsiew w czasie żniwa]).

Jeśli on był członkiem CK, to i wymieniona z nim żona. :)


Offline Sebastian

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 4 889
  • Polubień: 6689
  • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 19:30 »
wyżej podano że małżeństwo Russellów posiadało łącznie konkretną ilość akcji

ale czy wyszczególniono kiedykolwiek ile akcji posiadała żona Russella?
i czy akcje te były objęte wspólnotą majątkową małżeńską?


Offline Roszada

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 19:51 »
To był jedyny tekst o udziałach.
Russell był jakby zmuszony o tym napisać, dlatego napisał, gdy pojawili się spiskowcy, co go chcieli zdjąć z urzędu. :)

Dlatego ten numer specjalny Strażnicy miał tytuł, jak podano powyżej: Zdemaskowanie spisku oraz Odsiew w czasie żniwa.

Zydek na s. 188 pisze, że w roku 1897 Russell miał 990 z 1000 udziałów w Towarzystwie.
Ale nie podaje źródeł.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec, 2018, 19:54 wysłana przez Roszada »


Offline Sebastian

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 4 889
  • Polubień: 6689
  • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 20:01 »
po uwzględnieniu informacji o późniejszym kryzysie małżeńskim u Russellów i ich jeszcze późniejszych sporów majątkowych (m.in. mąż płaci żonie alimenty) - sam fakt że nikt nigdy nie wspomina sporów o te akcje wskazuje że najprfawdopodobniej akcje były wspólne.

majątkowa wspólnota małżeńska jest szczegółowo i precyzyjnie skodyfikowana w każdym państwie cywilizacji zachodniej - więc zapewne status tych akcji był tak oczywisty że nie było o co kłócić się.

na tej podstawie zakładam wspólnotę majątkową małżeńską dotyczącą tychże akcji.


Offline DeepPinkTool

Odp: C. T. Russell był członkiem Ciała Kierowniczego!
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Czerwiec, 2018, 20:32 »
Po śmierci swojego Wielkiego Poprzednika J. F. Rutherford w książce "Harfa Boża" tak pisał o "papieżu Karolu"  ;)

"(416) W odpowiedzi na zapytanie co do Jego wtórej obecności, Jezus rzekł: “Któryż tedy jest sługa wierny i roztropny, którego postanowił pan jego nad czeladzią swoją, aby im dawał pokarm na czas słuszny? Błogosławiony on sługa, któregoby, przyszedłszy pan jego, znalazł tak czyniącego; zaprawdę powiadam wam, że go nad wszystkiemi dobrami swemi postanowi.” — Ew. Mateusza 24:45-47.
(417) Około r. 1870 Karol Taze Russell, pochodzący z Allegheny, Pennsylvanii, wówczas prawdziwie poświęcony Chrześcianin i pilny badacz Słowa Bożego, dowiedział się z PiiiL.a Świętego, że Bóg posiada wspaniały i harmonijny plan zbawienia i błogosławienia ludzkości. Jak inni skwapliwie wyczekujący, szukał znaków powrotu Pana. Około r. 1875, kiedy uważnie i z modlitwą badał Pismo Święte, został przekonany o wtórej obecności Pana, i napisał dzieło pod tytułem “Cel i Sposób Powrotu Naszego Pana,” które rozeszło się w milionach egzemplarzy między Chrześcian całego świata. W r. 1879 zaczął wydawać Pismo “Strażnica i Zwiastun Obecności Chrystusa”, które dotychczas regularnie wychodzi jako dwu-tygodnik. To jest pierwsze i jedyne pismo, które od przeszło czterdziestu lat obwieszcza wtórą obecność Pana. Pismo to jest poświęcone wyłącznie rozpatrywaniu zagadnień biblijnych i jest narzędziem rozdawania duchowego pokarmu na czas słuszny dla domowników wiary.
(418) Wtedy rozpoczęło się wielkie dzieło zgromadzenia prawdziwych naśladowców Jezusa Chrystusa, bez względu na ich przynależność kościelną, narodową lub rasową. Karol Taze Russell, później lepiej znany jako Pastor Russell, był największym kaznodzieją tegoczesnej doby. (...)"

... dalej mamy szreg ochów i achów nad bratem Karolem Russellem by by docierając do akapitu 420 przeczytać:
"Niezawodnie Pastor Russell zajmował stanowisko owego specyalnego sługi, które mu Pan przygotował, j jako taki spełniał urząd mądrego i wiernego szafarza, wydając pokarm na czas duszny dla domowników wiary. Pastor Russell skończył swój ziemski bieg w r. 1916."