Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)  (Przeczytany 799 razy)

Offline Kyuubi

     Na wstępie chce zaznaczyć ze zmieniam koncept pisania postów może teraz to będzie wyglądało dobrze.
Podejmuje Bardzo trudny temat chociaż to będzie wyłącznie moje sugestywna opinia. Wiem ze sporo jest artykułów na ten temat tutaj na forum i nie tylko. Ale chciał bym sie podzielić z tym co ja o tym sądzę. Na wstępie mojego posta chce zaznaczyć ze werset Dzieje 15:28-29 na który ŚJ sie powołują sądzę że jest pozbawiony kontekstu w kwestii "Transfuzji Krwi"  i nie tylko.
     
    Jest również kilka wersetów które zaprzeczają temu żeby to stosować w dzisiejszych czasach.
Zeby zrozumieć Dzieje 15:28-29 należy łaskawie przeczytać kontekst wypowiedzi ale  ŚJ mają z tym problem ja z nimi juz o tym dyskutowałem ale nic to nie dało wielki brat ma zawsze racje. Kolejny ich argument padł taki że Bóg juz za czasów Noego mówił ze krew jest święta i nie  można jej spożywać. Moja argumentacja jak zwykle została rozwiana mimo cytowania wersetów.

    Z tego co pytałem lekarza(psycholog) bo akurat chodzę, zapytałem go czy Transfuzja Krwi to spożywanie odpowiedział mi że nie. Raczej żaden lekarz ci nie powie ze to spożywanie no ale wiadomo "Ciało Kierownicze" to lekarze i wiedzą lepiej.
Cofnijmy sie na początek rozdziału zeby dowiedzieć sie z jakiego powodu nakaz z Dz 15:28-29 został dany i przytoczony przez Apostoła Pawła.

Wersety Dz 15:1-6 mówią nam o pewnych rzeczach ze przybyli do Judei pewni ludzie zaczęli jak by to powiedzieć, robić albo wprowadzać zamęty a dlaczego? ponieważ nawoływali do tego braci by zachowali prawo mojżeszowe bo inaczej nie zostaną zbawieni jeśli nie dazą się obrzezać  (Dz 15:1)

Cytat: [...] Przybyli pewni ludzie z Judei i przekonywali braci: "Nie będziecie zbawieni, jeżeli nie poddacie się obrzezaniu, zgodnie z nakazami Mojżesza". [Biblia Paulistów, Dz 15]

     Noi przez to doszło wtedy do kłótni między Pawłem i Barnabą i nimi(Dz 15:2).
Po tym wszystkim Paweł udaje sie do starszych w Jeruzalem by rozpatrzyć tą sprawę. Opowiadali o tym jakich cudów przez nich Bóg dokonał, o nawracaniu Pogan, i jaką radość  im tam sprawiali wszystkim bracią (Dz 15:3).

Dalej bedę pisał w skrócie reszta bedą omawiał tutaj: https://bibliavsswiadkowiejehowy.blogspot.com/

Zmieniłem tez styl pisania już nie zaznaczam kolorem jak popadnie, i nie cytuje tyle wersetów jak nie trzeba. I myślę że to teraz lepiej wygląda
Obalając wierzenia SJ nie mozesz cytować wersetów bibli. Tak co nie którzy mówią na tym forum.


Offline Kyuubi

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Czerwiec, 2020, 12:15 »
 Chce omówić wersety po kolei ponieważ inaczej moim zdaniem sie nie da. I chce żebyście zrozumieli o co mi chodzi.
 
   Kolejna rzeczą jest Dz 15:5-6 Który nam mówi o "Członkach Stronnictwa Faryzeuszy" którzy przyjęli wiare ale mimo tego uznawali ze należy nawróconych pogan zobowiązać do zachowania "Prawa Mojżesza" czyli prawo Staro Testamentowe obrzezanie itp.  Jeśli chodzi o "Prawo Mojżeszowe" to wiemy ze ono nas dzisiaj nie obowiązuje:

Galatów 2:21
Ja nie lekceważę łaski Boga. Jeśli zaś usprawiedliwienie osiąga się dzięki Prawu, to Chrystus umarł na darmo. [Biblia Paulistów, Ga 2]

   I Nie tylko ten werset: Gałatów 2:15-21 polecam przeczytać cały drugi i trzeci rozdział do Galatów. Teraz podam kilka ciekawych wersetów jeśli chodzi o "Prawo Mojżeszowe" postaram sie zacytować to co ważne ale dobrze by było gdybyście jeśli macie ochote przeczytać 2 i 3 rozdział w całości. Jeśli macie ochote to możecie sprawdzić sami te wersety: Galatów 2:15-21, Ga 3:1-26
Jeśli nie chce ci sie czytać pozwole zacytować sobie kilka wersetów:

Ga 2:16
[...] Człowiek nie zostaje usprawiedliwiony dzięki przestrzeganiu Prawa, ale jedynie dzięki wierze w Jezusa Chrystusa. Dlatego my uwierzyliśmy w Jezusa, abyśmy zostali usprawiedliwieni dzięki wierze w Chrystusa, a nie dzięki przestrzeganiu Prawa [...]

Galatów 3 roździał
(19): Po co więc Prawo? Zostało dodane ze względu na wykroczenia, do czasu przyjścia potomka, dla którego przeznaczona była obietnica. Zostało podane przez aniołów na ręce pośrednika.
(23): Zanim nadszedł czas wiary, żyliśmy pod władzą Prawa zamknięci w oczekiwaniu objawienia się wiary.
(24): W ten sposób Prawo stało się naszym opiekunem aż do czasu przyjścia Chrystusa, abyśmy mogli otrzymać usprawiedliwienie dzięki wierze.
(25): Kiedy zaś nadszedł czas wiary, nie jesteśmy już poddani opiekunowi. [Biblia Paulistów, Ga 3]

C.D.N
Obalając wierzenia SJ nie mozesz cytować wersetów bibli. Tak co nie którzy mówią na tym forum.


Offline dziewiatka

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Czerwiec, 2020, 15:00 »
Kyuubi a może by spojrzał na to z tej strony,że nastąpiła pierwsza poważna walka o  władzę w tej grupie.Walka między judeochrześcijaństwem reprezentowanym  przez Jakuba ,brata Jezusa a chrześcijaństwem greckim (pochodzenia pogańskiego), reprezentowanym przez Pawła.Pierwsze starcie wydaje się kompromisem ze wskazaniem na zwycięstwo Jakuba .Jednak jakby na to nie patrzeć chrześcijaństwo zrywa z tradycją żydowską, rezygnując z obrzezania.Tak więc szala przechylona była na stronę Pawłowej wizji chrześcijaństwa,co za tym idzie otworzyło drogę do nieskrępowanego przyjmowania neofitów z pogaństwa.Choć to trochę trwało ale wizja Pawłowa święciła tryumfy pod koniec wieku a na pewno w wieku pierwszym i drugim. Według mojego zrozumienia kwestia krwi w tym postanowieniu to margines,pierwszoplanowa kwestia to obrzezanie i tu to Paweł święcił tryumf.


Offline Kyuubi

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwiec, 2020, 15:15 »
Coś w tym racji jest. Jednak ja rozumiem wlasnie to w ten sposób jednak opisze jeszcze dalej ponieważ w późniejszych rozdziałach tez jest coś ciekawego. Bo jak dalej czytałem Dzieje Apostolskie to miałem wrażenie ze Paweł nadał takie prawo tylko wtedy kiedy przebywamy z tymi "Judo-CHrześcjianami" i mamy sie do tego stosować.
Obalając wierzenia SJ nie mozesz cytować wersetów bibli. Tak co nie którzy mówią na tym forum.


Offline enterol

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwiec, 2020, 15:32 »
....Choć to trochę trwało ale wizja Pawłowa święciła tryumfy pod koniec wieku a na pewno w wieku pierwszym i drugim. Według mojego zrozumienia kwestia krwi w tym postanowieniu to margines,pierwszoplanowa kwestia to obrzezanie i tu to Paweł święcił tryumf.
Obrzezenie jest git bo facet dłużej może  >:D >:D >:D


Online listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 3388
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Czerwiec, 2020, 19:28 »
Obrzezenie jest git bo facet dłużej może  >:D >:D >:D

Hmmm ...  ?   To po co  nas    JHWH z  napletkami  stworzyl  ?    :-[ 


Offline enterol

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Czerwiec, 2020, 21:09 »
Hmmm ...  ?   To po co  nas    JHWH z  napletkami  stworzyl  ?    :-[
Zeby szybko zapładniac a nie się delektować  ;D ;D ;D


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 000
  • Polubień: 5907
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Czerwiec, 2020, 22:57 »
Hmmm ...  ?   To po co  nas    JHWH z  napletkami  stworzyl  ?    :-[

Z napletkami to stworzyli Nas Elohimy. Wiedzieli co robią. JHWH pozazdrościł i dlatego kazał użynać napletki. Szybko przyuważył, że facet z napletkiem naciągniętym na podstawowym poziomie może dłużej, i dodatkowo nie musi z automatu zapładniać. Kobiety za to mają podwójnie. Raz, że też długo. Dwa, że im ten zrolowany napletek chrobocze po suficie. ;)
Jahwe jest zazdrosny, a to zła cecha. Tylu facetów zastrugał i zabrał przyjemność im i ich żonom. 


Offline Kyuubi

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Czerwiec, 2020, 10:12 »
Kolejne wersety są również ciekawe mianowicie Dz 15:7-12. Tutaj możemy wyczytać ze Bóg wybrał Pawła żeby poganie usłyszeli słowa Ewangelii (Dz 15:7-8) również o tym mówi że Bóg znając ich serca udzielił im "Duch Świętego" na ich korzyść:

Cytat:
 
Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, udzielając im Ducha Świętego, tak samo jak nam. [Biblia Paulistów, Dz 15]

    Czytamy dalej ze Bóg nie wprowadza różnicy między nami i nimi i ze wiarą oczyszczone zostały ich serca prze Boga. Paweł w w wersecie dziesiątym(Dz 15:9) zarzuca faryzeuszom tym ludziom
którzy przybyli z Judei ze chcą nałożyć ciężar na uczniów którego  oni sami ani przodkowie nie potrafili udźwignąć(Dz 15:10) również zarzut jest jeszcze jeden
taki ze występują przeciwko Bogu.

Cytat:
 
Dlaczego więc teraz wy występujecie przeciw Bogu[...][Biblia Paulistów, Dz 15]

     Skoro Paweł wypowiada te słowa w taki sposób to chyba oznacza ze te "Prawo Mojżeszowe" nas nie obowiązuje przynajmniej ja tak to odbieram. W kolejnym 10 wersecie mamy wyjaśnienie że dzięki łasce Jezusa będziemy zbawieni nie dzieki Przestrzeganiu Prawa (Dzieje 15:11, Rzymian 7,  Galatów 3:10-12) kolejne mówią ze wszyscy którzy ich słuchali zamilkli.

     Teraz powoli zabliźniamy sie do klasycznych wersetów które nam "niby" mówią ze nie można korzystać z "Transfuzji Krwi" Dz 15:13-18 mamy mowę Jakuba który mówi ze Bóg wybrał ludzi spośród pogan również Cytuje słowa proroka Amosa(Amosa 9:11) i po tym wszystkim znamy ten fajny werset który przytaczają ŚJ pozwolę go sobie zacytować:

Dzieje Apostolskie 15:19-20
 
(19): Dlatego uważam, że nie należy czynić trudności poganom zwracającym się do Boga, (20): ale trzeba im napisać, aby się powstrzymali od spożywania pokarmów złożonych na ofiarę bożkom, od nierządu, od jedzenia mięsa z uduszonych zwierząt i od krwi. [Biblia Paulistów, Dz 15]

     Jednak Paweł mówi tutaj nam żeby się powstrzymywać, anie ze zabronił kategorycznie. Nic nam tutaj nie pisze że Bóg sie zezłości czy mamy zostać wykluczeni albo ze odeszliśmy od Boga i utraciliśmy wiarę jak to ŚJ często wmawiają.

Więcej na: https://bibliavsswiadkowiejehowy.blogspot.com/2020/06/transfuzja-krwi-jaki-mamy-kontekst-2.html
Obalając wierzenia SJ nie mozesz cytować wersetów bibli. Tak co nie którzy mówią na tym forum.


Offline DeepPinkTool

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Czerwiec, 2020, 11:04 »
 ;D Można zatem wywnioskować, że podstępny Bóg urządził sobie na materii ludzkiej poligon doświadczalny. Najpierw coś pomerdał w ludzkich sercach. W jednych potencjometr "wiara" dał na maxa a inne wysterował na "prawo". Później przewrotnie dał swoje Święte Prawo z zaleceniami aby w sercu je nosić a nawet między uszami (no może między oczami) by je w efekcie znieść za pośrednictwem greckich filozofii głoszonych przez Pawła. Wszystko to oczywiście pouczające bo już w I/II w. n.e. ludzie mieli możliwość dowiedzieć się, że w gruncie rzeczy nie ma żadnych świętości i grzechu. Tako rzecze Biblia.  >:D


Offline Letnia

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Czerwiec, 2020, 12:54 »
Witaj Kyuubi. Masz ciekawe przemyślenia ale chyba w złym kierunku. Skoro ktoś pisze że masz powstrzymywać się od czegoś np lekarz każe ci powstrzymywać się od słodyczy czy od alkoholu to czy to znaczy, że możesz dalej jeść słodycze albo pić alkohol ? Raczej nie. Dlatego masz jako chrześcijanin powstrzymywać się nie tylko od krwii ale również np od nierządu czy od pokarmów ofiarowanych innym bożkom.


Offline Kyuubi

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Czerwiec, 2020, 13:41 »
Witaj Kyuubi. Masz ciekawe przemyślenia ale chyba w złym kierunku. Skoro ktoś pisze że masz powstrzymywać się od czegoś np lekarz każe ci powstrzymywać się od słodyczy czy od alkoholu to czy to znaczy, że możesz dalej jeść słodycze albo pić alkohol ? Raczej nie. Dlatego masz jako chrześcijanin powstrzymywać się nie tylko od krwii ale również np od nierządu czy od pokarmów ofiarowanych innym bożkom.

Nie dokońca z powstrzymywaniem od słodyczy. Nie którzy mają np cukrzyce i lekarz mówi ze nie morze jeść słodkiego itp a co jakiś czas sobie jakieś ciasto zjedzą ;P później sie jeszcze do tego ustosunkuje :D wiedz spokojnie a z tym nie rządem to wiadomo ze nie można :P . Masz tutaj tez racje ale trzeba spojrzec również na inne wersety itp. Ja nie twierdze ze ja mam w 100% racje wiedz spokojnie :P. Ale na logikę czy jeśli jest szansa ze człowiek moze przezyc dzieki krwi a jak wiemy dla Boga zycie jest cenne to kim by był Bóg gdy kazał takie osobie umrzeć.

Np kobieta która cierpiała na krwotok(ubytek krwi) Jezus ją uleczył dzięki temu ze dotknęła jego szaty bo wierzyła że dzięki temu będzie zdrowa. Jezus z pewnością wiedział ze ona to zrobi. I ten czyn nam tez pokazuje ze powinniśmy takim ludziom również pomagać daje nam przykład nawet sam łamał prawo zeby pomóc innym. Pamiętajmy też ze Pismo mówi że wiara w miłości jest ponad prawem i trzeba wziąć cało kształt bibli. Nie jestem jakimś biblista praktycznie nim nie jestem, zresztą skoro Bóg jest miłością to co to za miłość gdy człowiek moze uratować życie swoje a ktos mu tego zabrania?
Obalając wierzenia SJ nie mozesz cytować wersetów bibli. Tak co nie którzy mówią na tym forum.


Offline Roszada

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Czerwiec, 2020, 22:46 »
Witaj Kyuubi. Masz ciekawe przemyślenia ale chyba w złym kierunku. Skoro ktoś pisze że masz powstrzymywać się od czegoś np lekarz każe ci powstrzymywać się od słodyczy czy od alkoholu to czy to znaczy, że możesz dalej jeść słodycze albo pić alkohol ? Raczej nie. Dlatego masz jako chrześcijanin powstrzymywać się nie tylko od krwii ale również np od nierządu czy od pokarmów ofiarowanych innym bożkom.
A "Bo" to ze względu na Żydów, jak napisano dodając "Bo":

Bo od najdawniejszych czasów w każdym mieście byli ludzie, którzy przekazywali słowa Mojżesza. Jego pisma odczytuje się w synagogach w każdy szabat”.” (Dz 15:21)

Żydzi, których mieli pozyskać, byliby zgorszeni tym spożywanym mięsem ofiarowanym bożkom, tym "nierządem" (chodzi zapewne o nierząd sakralny, a nie zwykły, który był zabroniony przez inne nakazy).

A styl tego piszącego, jako Letnia, jest tu ogólnie znany myślę. :)
Jakby 'żona' trampka. ;D

Poza tym lekarz niczego nie może nakazać.
Może wskazać, zasugerować, lub dać lek wspomagający.
Poza tym czasem nie może nawet wskazać, gdy ktoś ma inne problemy i musi coś tam brać, np. glukozę. A ty paplasz o tych słodyczach.
Alkohol też jest wskazywany np. nalewki do nacierania, czy leki na alkoholu, opłukiwanie ran spirytusem, itp.
Zachowaj więc swą argumentację dla dzieci ŚJ. ;)


Offline Kyuubi

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Czerwiec, 2020, 10:34 »
XD  :o :o :o :o lekarz nie może nakazać ale CK już tak bo jak zrobisz nie tak jak oni chcą to cię wyklucza a z tymi słodyczami to może nie trafnie napisałem chodź miałem troszkę co innego na msli

« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec, 2020, 10:39 wysłana przez Kyuubi »
Obalając wierzenia SJ nie mozesz cytować wersetów bibli. Tak co nie którzy mówią na tym forum.


Offline Roszada

Odp: Transfuzja Krwi - Jaki jest kontekst Dz 15:19-20 ? (Moja Opinia)
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Czerwiec, 2020, 11:31 »
Cytuj
Dlatego masz jako chrześcijanin powstrzymywać się nie tylko od krwii ale również np od nierządu czy od pokarmów ofiarowanych innym bożkom.
Powoływanie się na lekarzy w sprawie alkoholu czy słodyczy to jakieś dziwactwo.
Dlaczego na tego samego lekarza nie powołać się w sprawie krwi?
Letnia-trampek kombinuje jak może, powołując się wybiórczo na lekarzy.

Co do zdania "pokarmów ofiarowanych innym bożkom", to co to są "inni" bożkowie?
Poza tym Paweł właśnie w innym miejscu wskazał, że wszystko co w jatce sprzedają jedzcie, a więc i 'słabo wykrwawione mięso' i mięso ofiarowane bożkom.
Co to ma wspólnego z transfuzją?
Ponieważ Letnia zna Biblię, więc nie muszę jej podawać wersetów, sama znajdzie.