Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło  (Przeczytany 646 razy)

Offline Emerem

Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« dnia: 14 Grudzień, 2019, 10:39 »
Źle wrzuciłam pytanie, bo do biblioteczki Roszady.
Ktoś może mi powiedzieć na jakie wersety biblijne powołuje się CK mówiąc o nowym świetle?
Jeśli coś wiesz, przyznaj że wiesz,. Gdy zaś czegoś nie wiesz, przyznaj że nie wiesz.
Oto prawdziwa wiedza


Offline Roszada

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Grudzień, 2019, 10:44 »
Tak w ogóle to wpierw była "Teraźniejsza Prawda".  :)

   C. T. Russell i jego następca prezes J. F. Rutherford (1869-1942) posługiwali się też często określeniem „teraźniejsza prawda”, które pozwalało im twierdzić, że obecna nauka jest na dziś, z zastrzeżeniem, iż wkrótce może się ona zmienić:

„Czy uważali, iż wszystko dokładnie zgłębili i posiedli pełne światło prawdy? Na pytanie takie brat Russell trafnie odpowiedział: »Na pewno nie; i nie posiądziemy go, zanim nie nadejdzie ‘dzień doskonały’« (Prz. 4:18, Bg). Swoje wierzenia oparte na Piśmie Świętym często nazywali »teraźniejszą prawdą«, przez co wcale nie chcieli zasugerować, że zmienia się sama prawda, lecz że oni robią postępy w jej rozumieniu” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 121; patrz też s. 634 – „Chwalę Boga za dzień, w którym przyniesiono do mych drzwi Teraźniejszą Prawdę”).

   Czasem Towarzystwo Strażnica przytacza starsze fragmenty ze swych publikacji, w których pada określenie „teraźniejsza prawda”:

„W późniejszym numerze Strażnicy, w wydaniu z 1 stycznia 1892 roku (strona 9), ukazało się pod nagłówkiem „Rzut oka z wieży” takie stwierdzenie: (...) A Pan mówi: tak, to moi słudzy [po angielsku: minister], ponieważ mi służą, udostępniając mej czeladzi teraźniejszą prawdę. To ja rozesłałem orędzie, z którym idą. Kto gardzi nimi, gardzi też mną (...). (Zobacz też wydanie z 1 lutego 1899 roku, paragrafy 6 i 7 pod nagłówkiem: „Czy można zrozumieć teraźniejszą prawdę?”)” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 2 s. 14).
   Patrz też Strażnica Rok CIII [1982] Nr 6 s. 11; Rocznik Świadków Jehowy 2007 s. 78.

Później o nowym świetle, bo trzeba było "teraźniejszą prawdę" uteraźniejszać. ;D


Offline Opatowianin

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudzień, 2019, 10:52 »
Chyba najczęściej powołują się na Przysłów 4:18 - "droga sprawiedliwych jest jak blask zorzy porannej, która coraz jaśniej świeci aż do białego dnia".


Offline Roszada

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Grudzień, 2019, 10:56 »
Kiedyś (2015) napisałem przekrojowy artykuł na ten temat:

Czy Świadkowie Jehowy przestali posługiwać się określeniem
„nowe światło”?


https://piotrandryszczak.pl/polemika2a/czy-swiadkowie-jehowy-przestali-poslugiwac-sie-okresleniem-nowe-swiatlo.html

To jest fajny tekst:

*** kr rozdz. 19 s. 203 Budowanie, które przysparza chwały Jehowie ***
Najwyraźniej było to jedno z pierwszych miejsc wielbienia Boga wybudowanych przez nowożytny lud Jehowy. Budynek ten stał się znany jako kościół „Nowego Światła”, ponieważ prawdy przekazywane tam przez Badaczy Pisma Świętego uważano za nowe światło, czyli nowe zrozumienie Biblii. Sala ta służyła braciom jeszcze w latach dwudziestych XX wieku.
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień, 2019, 11:13 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Grudzień, 2019, 12:35 »
Dziś 14 grudnia. W zeszłym roku 24 grudnia opublikowano nowe statystyki (Sprawozdanie roczne), to dopiero będzie nowe światło.  :)


Offline Roszada

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudzień, 2019, 15:17 »
Dziś uzasadnieniem dla nowych świateł jest rydwan Jehowy:

„Rydwanem tym kieruje Jehowa przez swojego ducha. Z kolei niebiańska część organizacji kieruje ziemską. Rydwan z pewnością nie stoi w miejscu! Pomyślmy o wielu zmianach, które zaszły w ciągu ostatnich 10 lat. Pamiętajmy, że zostały one wprowadzone z woli Jehowy” (Strażnica listopad 2016 s. 16).


Offline Emerem

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Grudzień, 2019, 15:51 »
Okej wszystko pięknie, tylko nadal poza przysłów nie jest podany werset, w którym jest napisane że światło będzie coraz jaśniejsze, że będą od Boga podawane coraz bardziej aktualne wiadomości
Jeśli coś wiesz, przyznaj że wiesz,. Gdy zaś czegoś nie wiesz, przyznaj że nie wiesz.
Oto prawdziwa wiedza


Offline Roszada

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudzień, 2019, 16:00 »
A kto mówił, że poza Prz 4:18 coś jeszcze przywoływali? ;)


Offline erich

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Grudzień, 2019, 16:03 »
Tu masz jak oni to jaśniejsze światło wyjaśniają:
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2006126


Offline Emerem

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Grudzień, 2019, 16:10 »
Roszada, przeczytałam twój artykuł.
No cóż, za pobyt honoru postawiłeś sobie wiedzieć wszystko o SJ.
Wymiatasz 😃
Jeśli coś wiesz, przyznaj że wiesz,. Gdy zaś czegoś nie wiesz, przyznaj że nie wiesz.
Oto prawdziwa wiedza


Offline Roszada

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Grudzień, 2019, 16:17 »
Ostatnio bardziej historycznie opisuję, niż polemicznie. :)
Po prosty zbieram co pisali na przestrzeni czasu na dany temat. Co się zmieniało i jak.

Dzięki za przeczytanie. :) Natrudziłem się by napisać.


Offline erich

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Grudzień, 2019, 16:24 »
Okej wszystko pięknie, tylko nadal poza przysłów nie jest podany werset, w którym jest napisane że światło będzie coraz jaśniejsze, że będą od Boga podawane coraz bardziej aktualne wiadomości
Wszystko pięknie pod siebie próbują dopasować:

"....2 Jehowa jest także Źródłem światła duchowego (Psalm 43:3). Świat pogrąża się w gęstniejących ciemnościach, natomiast prawdziwy Bóg nieprzerwanie zlewa na swój lud światło. Z jakim rezultatem? Biblia odpowiada: „Ścieżka prawych jest jak jasne światło, które świeci coraz jaśniej, aż nastanie pełny dzień” (Przysłów 4:18). Jaśniejsze strugi światła od Jehowy rozświetlają ścieżkę Jego sług i uszlachetniają ich pod względem organizacyjnym, doktrynalnym i moralnym.

Usprawnienia organizacyjne

3. Co obiecano w Izajasza 60:17?

3 Za pośrednictwem proroka Izajasza Jehowa zapowiedział: „Zamiast miedzi przyniosę złoto, a zamiast żelaza przyniosę srebro, a zamiast drewna — miedź, a zamiast kamieni — żelazo” (Izajasza 60:17). Zastępowanie gorszego materiału wartościowszym oznacza ulepszenie. Właśnie taki postęp w sprawach organizacyjnych daje się zaobserwować wśród Świadków Jehowy w okresie „zakończenia systemu rzeczy”, czyli w „dniach ostatnich” (Mateusza 24:3; 2 Tymoteusza 3:1).
4 U zarania „dni ostatnich” zbory Badaczy Pisma Świętego (ówczesna nazwa Świadków Jehowy) wybierały starszych i diakonów w sposób demokratyczny. Jednak niektórzy starsi nie przejawiali szczerego ducha ewangelizacji. Część nie tylko ociągała się z uczestniczeniem w dziele głoszenia, ale też zniechęcała do niego innych. Dlatego w roku 1919 w każdym zborze zaczęto powoływać kierowników służby. Nie byli oni wybierani przez zbór, ale mianowani teokratycznie przez biura oddziałów. Do obowiązków takiego brata należało organizowanie działalności kaznodziejskiej, przydzielanie terenów i zachęcanie do służby. W następnych latach głoszenie o Królestwie nabrało rozmachu.

5. Jakie ulepszenie wprowadzono w latach dwudziestych ubiegłego wieku?

5 Dodatkową zachętę stanowiło wezwanie: „Rozgłaszajcie, rozgłaszajcie, rozgłaszajcie wieść o Królu i jego Królestwie”. Zostało ono skierowane w roku 1922 do Badaczy Pisma Świętego uczestniczących w zgromadzeniu w mieście Cedar Point. W roku 1927 służbę kaznodziejską jeszcze lepiej zorganizowano — za najodpowiedniejszy dzień na głoszenie od domu do domu uznano niedzielę. Dlaczego? Ponieważ dla większości ludzi był to dzień wolny od pracy. Dzisiaj Świadkowie Jehowy też starają się docierać do ludzi wtedy, gdy najłatwiej zastać ich w domu, na przykład w weekendy czy wieczorami.

6. Jaką rezolucję przyjęto w roku 1931 i jak ona wpłynęła na dzieło głoszenia o Królestwie?

6 Potężnym bodźcem do rozwoju działalności ewangelizacyjnej okazała się rezolucja przyjęta w niedzielne popołudnie 26 lipca 1931 roku na zgromadzeniu w Columbus, a potem w innych miejscach na całym świecie. Oświadczono wówczas między innymi: „Jesteśmy sługami Jehowy Boga upoważnionymi do wykonania w Jego imieniu pewnego dzieła, mianowicie dawania — zgodnie z Jego przykazaniem — świadectwa o Jezusie Chrystusie i powiadamiania ludzi, iż Jehowa jest prawdziwym i wszechmocnym Bogiem. Z radością więc obieramy i przyjmujemy imię, które Pan Bóg wypowiedział swymi ustami, i pragniemy, by nas znano pod tym imieniem i nazywano nim, a mianowicie: Świadkowie Jehowy” (Izajasza 43:10). Nowa nazwa jednoznacznie określiła najważniejsze zadanie tych, którzy mieli się z nią utożsamiać. Jehowa powierzył wszystkim swym sługom doniosłe dzieło. Reakcja na tę rezolucję była naprawdę entuzjastyczna!

7. Jaka zmiana nastąpiła w roku 1932 i dlaczego?

7 Wielu starszych pokornie zajęło się głoszeniem, ale niektórzy wybrani demokratycznie starsi nie chcieli pogodzić się z myślą, że w tej działalności powinien uczestniczyć każdy członek zboru. Na szczęście wkrótce miały nastąpić kolejne usprawnienia. W roku 1932 poinformowano zbory za pośrednictwem Strażnicy, że należy zaprzestać wybierania starszych i diakonów, a zamiast nich powołać komitet służby złożony z duchowo usposobionych mężczyzn uczestniczących w publicznym głoszeniu. W ten sposób przewodnictwo powierzono braciom, którzy wysilali się w służbie, i dzięki temu działalność energiczniej ruszyła do przodu.

Coraz jaśniejsze światło i dalsze ulepszenia

8. Jaką zmianę przyniósł rok 1938?

8 Światło stawało się ‛coraz jaśniejsze’. W roku 1938 całkowicie zaprzestano demokratycznego wybierania braci usługujących w zborze — każdy z nich miał być mianowany w sposób teokratyczny pod nadzorem „niewolnika wiernego i roztropnego” (Mateusza 24:45-47). Zmianę tę chętnie wprowadziły praktycznie wszystkie zbory Świadków Jehowy, a dzieło głoszenia dalej wydawało wspaniałe owoce....."

itd. itp....ciąg dalszy centralizacji, brania za twarz owieczek. A tych, którzy mieli inne zdanie, wypier....do wilków z zakazem kontaktowania się innym owieczkom, pod grożbą wykopania.
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień, 2019, 16:27 wysłana przez erich »


Offline hynek

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Grudzień, 2019, 16:34 »
Wszystko pięknie pod siebie próbują dopasować:
itd. itp....ciąg dalszy centralizacji, brania za twarz owieczek. A tych, którzy mieli inne zdanie, wypier....do wilków z zakazem kontaktowania się innym owieczkom, pod grożbą wykopania.
Pycha, buta, buta pycha


Offline erich

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Grudzień, 2019, 16:45 »
Nie ma jak przekonać innych o swej słuszności, wyjątkowości, posiadania monopolu na prawdę, zdobyć władzę nad umysłami a potem już z górki.
Przekonać jeszcze, że ci inaczej myślący, to szatańskie nasienie, chorzy na umyśle. Nie wolno ich słuchać bo to heretycy i wywalać każdego kto utrzymuje kontakt z takimi. I pełnia władzy nad umysłami gotowa.
Skądś my to już znamy


Offline Roszada

Odp: Skąd się wzięło pojęcie nowe światło
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Grudzień, 2019, 18:21 »
A komu się nie podobają nowe światła to:

„Niewłaściwe poglądy, wierzenia i praktyki są stopniowo zarzucane, a kto decyduje się przy nich obstawać, odchodzi razem z nimi” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 641).

„Kiedy nasze zrozumienie pewnych zagadnień biblijnych jest korygowane, niektórzy się gorszą i odłączają od ludu Bożego” (Strażnica Nr 19, 1997 s. 22).

Nie wspomnieli, że ci, co nie odejdą sami, jak napisano, to ich się przymusi do odejścia. ;)