Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza  (Przeczytany 9843 razy)

Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 96
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Czerwiec, 2015, 08:17 »
komitet powinien składać się z bezstronnych starszych ,którzy bez emocji osądzą ,zbadają przedstawione dowody , nie ma tam oskarżyciela i obrońcy ,za to powinni być bezstronni sędziowie ,można powołać swoich świadków .
Ale jak osądzić :))) Przecież Biblia mowi, że Bóg będzie sądził a ludziom nie wolno!
Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8


Offline Weteran

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Czerwiec, 2015, 09:07 »
W czasach biblijnych Duch Święty pomagał w rozsądzaniu. W Izraelu był zwyczaj rzucania losów, w Dziejach Apostolskich opisano przykład Ananasa i Safiry.  A teraz??? Chyba nie musimy sobie wyjaśniać, że w organizacji WTS raczej trudno o Ducha Świętego :P, więc pozostają niewykształceni, z NIELICZNYMI wyjątkami prostaccy starsi, którzy jak to ujmuje przekład NW, mają mieć "kwalifikacje duchowe", a w rzeczywistości nie mają żadnych, o "duchowych" już nie wspominając, bo ci, którzy myślą i mają jakiekolwiek rozeznanie, są w tej
"organizacji Bożej" niemile widziani i wypierniczani przez ślepo poddanych WTS-owi niedouków.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec, 2015, 09:09 wysłana przez Weteran1 »
Weteran

Ignoruję posty: accurate, Ebed, Efektmotyla, Efezjan, Kamil. Przebudzony, sabekk, tomek_s, ZAMOS


Offline dziewiatka

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Czerwiec, 2015, 07:13 »
Jestem ciekaw jak zapatrywalibyście się na publiczne wyznawanie przewinień i dociekliwe pytania członków zboru.Wtedy to by była jazda .Widzisz Weteran1 ,gdy Jezus mówił powiedz zborowi ,to przy rozpatrywaniu tego tekstu warto zastanowić się ,o co Jezusowi chodziło .Ten ktoś miał powiedzieć zborowi ,czyli wszystkim izraelitom z danej miejscowości  ,całemu Izraelowi a może starszym w ,którzy rozstrzygali sprawy publicznie w bramach .Warto też zwrócić uwagę na rodzaj problemu ,który omawiał Jezus .Miejscowi starsi nie mieli do dyspozycji losów ,poza tym poco byłyby przestrogi w biblii by nie byli stronniczy.Czy w czasach biblijnych duch święty pomagał ,tak samo jak dziś ,świadczy o tym sama biblia i bezprawie jakie miało miejsce w Izraelu .Większość osób które spotkały się z komitetem i zostały wykluczone ,Twierdzi ,że starsi nie mają odpowiednich kwalifikacji bo są ludźmi nie wykształconymi ,komitety nie biblijne i.t.p.Dla tych osób biblia jest autorytetem przede wszystkim dla tego ,że idealizują przesłanie biblii.Twierdzenie ,że biblia ma boskie pochodzenie sprawia ,że racjonalizuje się te fragmenty biblii ,które są okrutne, na przykład opisy systemu sądowniczego i systemu kar,które można porównać do systemów prawnych panujących w Afganistanie za czasów Talibów.Zgadzam się ,że starsi,którzy wchodzą w skład komitetów w większości nie znają procedur i kierują sie własnym widzimisię a to skutkuje brakiem obiektywizmu i nie jest to wina braku wykształcenia.


Offline Weteran

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Czerwiec, 2015, 22:13 »
Jestem ciekaw jak zapatrywalibyście się na publiczne wyznawanie przewinień i dociekliwe pytania członków zboru.Wtedy to by była jazda .

Większość osób które spotkały się z komitetem i zostały wykluczone ,Twierdzi ,że starsi nie mają odpowiednich kwalifikacji bo są ludźmi nie wykształconymi ,komitety nie biblijne i.t.p. Dla tych osób biblia jest autorytetem przede wszystkim dla tego ,że idealizują przesłanie biblii.Twierdzenie ,że biblia ma boskie pochodzenie sprawia ,że racjonalizuje się te fragmenty biblii ,które są okrutne, na przykład opisy systemu sądowniczego i systemu kar,które można porównać do systemów prawnych panujących w Afganistanie za czasów Talibów.Zgadzam się ,że starsi,którzy wchodzą w skład komitetów w większości nie znają procedur i kierują sie własnym widzimisię a to skutkuje brakiem obiektywizmu i nie jest to wina braku wykształcenia.

Jeśli nie jest się winnym, nie ma obawy przed publicznym wyznawaniem pzrewinień, bo ich nie ma. Dyskusje na temat boskiego pochodzenia Biblii to inny temat, ważne jest to, że komitety rzekomo na niej się opierają i dlatego trzeba przywoływać teksty biblijne, które pokazują brak zasadności do powoływania tajnych, zbójeckich komitetów. Po raz nie wiem już który na tym forum polecam lekturę www.komitetsadowniczy.net i bloga. Nie chce mi się bić piany na temat czegoś, co jest oczywiste. Natomiast brak wykształcenia skutkuje ciasnotą umysłową i od tej reguły są BARDZO RZADKIE wyjątki. Wyksztalcenie nie daje z automatu głębokiej mądrości, ale jego brak tylko pogarsza sprawę.
Natomiast powtarzam jeszcze raz: apostoł Paweł, pisząc do zboru w Koryncie pierwszy list, w rozdziale 5-tym powołał się na grzech powszechnie znany. Sprawa nie była tajna. Tajnośc służy zniesławianiu nieposzlakowanych moralnie osób, ponieważ WTS łączy (jak choćby w Strażnicy z kwietnia tego roku) wykluczenie WYŁĄCZNIE z grzechami opisanymi przez apostoła. A ponieważ pada komunikat „Kowalski nie jet już ŚJ”, wszyscy myślą, że wykluczony musiał zrobić cos niegodziwego. O odłączonych juz nawet nie wspomnę.

c.b.d.u.
Weteran

Ignoruję posty: accurate, Ebed, Efektmotyla, Efezjan, Kamil. Przebudzony, sabekk, tomek_s, ZAMOS


Offline dziewiatka

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Czerwiec, 2015, 10:31 »
Weteran 1,gdybyś użył podobnych argumentów ,omawiając różnice płci ,zostałbyś nazwany seksistą.Może i masz wykształcenie i jest to twoją chlubą ,ale nie jest to powód by obrażać innych.To co napisałeś o ciasnocie umysłowej nie jest tak oczywiste jak Ci się wydaje,to raczej nadmierne przykładanie wagi do wykształcenia zawęża horyzonty myślowe ,do tych które akceptujemy .Stwierdzenie ,że brak wykształcenia skutkuje ciasnotą umysłową ,jest próbą odhumanizowania ludzi ,którzy nie legitymują się wyższym wykształceniem.Po przeczytaniu polecanego tekstu ,nie dziwię się .To co w tym tekście napisałeś ,można uznać za prawdę składającą się z bardzo wielu nieścisłości i uogólnień .Na przykład ,to,że jest książka ,,Paście" i jak napisałeś jest tajna (tylko dla starszych )to nie znaczy ,że treść tej książki ma taki charakter.Te wszystkie informacje można znaleźć w innych książkach i strażnicach.Tak samo tajną książką dla całego społeczeństwa jest książka ,,Zorganizowani",można ją otrzymać dopiero jak ktoś zostanie głosicielem.Taką samą nieścisłością jest tekst mówiący ,że osoby już na samym początku są wprowadzane a błąd ,gdyż nie informuje się je o tajnych procedurach,które są w posiadaniu starszych.Tylko co to ma wspólnego z jawną informacją o usuwaniu ze zboru niepoprawnych grzeszników,chyba ,że chciałeś wywołać wrażenie,zanim zostałeś świadkiem już zostałeś skrzywdzony,błędnie interpretowany werset z Mateusza ,mógłbym jeszcze wiele tych powiedzmy nieścisłości wykazać,ale cóż jestem tylko człowiekiem o ciasnym horyzoncie myślowym ,wobec tego nie przejmuj się.


Offline Weteran

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Czerwiec, 2015, 11:03 »
Uderz w stół, a nożyce się odezwą... Nikogo nie obrażałem, ale jeśli moje obserwacje wynikające z doświadczenia wziąłeś do siebie, to już Twój problem.Porównywanie książki "Paście" z książką "Zorganizowani"? Chyba nie wiesz, o czym piszesz. Lecz swoje kompleksy z kimś innym, bo ja z apologetami  WTS i jego haniebnych praktyk nie dyskutuję.
Weteran

Ignoruję posty: accurate, Ebed, Efektmotyla, Efezjan, Kamil. Przebudzony, sabekk, tomek_s, ZAMOS


Offline M

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Czerwiec, 2015, 11:39 »
Na przykład ,to,że jest książka ,,Paście" i jak napisałeś jest tajna (tylko dla starszych )to nie znaczy ,że treść tej książki ma taki charakter.Te wszystkie informacje można znaleźć w innych książkach i strażnicach.

Serio?

Cytuję ks10 8:14
Cytuj
Jeżeli komitet odwoławczy podtrzyma decyzję o wykluczeniu, to nie można się już od niej odwołać. Gdyby jednak winowajca upierał się przy tym, że w ocenie sprawy popełniono błąd, komitet odwoławczy powinien go powiadomić, że w ciągu siedmiu dni może przedłożyć komitetowi odwoławczemu zarzuty na piśmie w celu przekazania ich do Biura Oddziału. Komitet nie powinien wspominać o tej możliwości, chyba że obwiniony wysunie twierdzenie, iż popełniono błąd.

To tylko jeden z przykładów rzeczy, których nie znajdziesz "w innych książkach i strażnicach", o których starsi Ci nie powiedzą.

Albo ks10 6:10
Cytuj
Jeżeli pomimo ponawianych prób nie udaje się ustnie zaprosić obwinionego na przesłuchanie, komitet sądowniczy zawiadomi go pisemnie. (...). Najlepiej wysłać je w taki sposób, by dotarło do rąk własnych oskarżonego. Jeśli mimo wysiłków starsi nie mogą przekazać mu zaproszenia lub nie są pewni, czy je otrzymał, powinni zawiesić postępowanie.

Niedostarczenie zaproszenia na komitet = brak komitetu. To ciekawa "luka prawna" którą można wykorzystać, żeby nie dać się wywalić np. za "odstępstwo". Oczywiście trzeba najpierw o niej wiedzieć, a ze Strażnic tego nie wyczytasz ;)
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec, 2015, 11:47 wysłana przez M »


Offline dziewiatka

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Czerwiec, 2015, 12:35 »
To tak jakby sąd miał obowiązek opisać metody  obejścia prawa .Zarówno w jednym jak i drugim przypadku każdy powinien sam zdecydować jakich forteli użyje.Poza tym to ,że unikanie postawienia przed komitetem to najlepszy sposób by uniknąć wykluczenia jest powszechnie znany ,tylko w niektórych wypadkach możliwy do zastosowania.Poza tym  zawieszenie  postępowania nie oznacza ,że jest to jednoznaczne z brakiem możliwości odwieszenia .Nie ma wtedy potrzeby rozpoczynania procedury od nowa .Za odstępstwo można wywalić bez obecności obwinionego .


Offline M

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Czerwiec, 2015, 13:16 »
Ja nie dyskutuję o tym, czy to jest obejście prawa czy nie, tylko z Twoją tezą, że w "Paście" są same publicznie dostępne rzeczy. Poza tym w pierwszym wypadku to nie żadne obejście prawa, ale właśnie prawo oskarżonego do odwołania się do "wyższej instancji" jest ukrywane przed nim dopóki się o to sam nie upomni.

Poza tym sądy "świeckie" bazują na prawie, które jest ogólnodostępne. To czy ktoś znajdzie w nim luki czy nie należy do niego. W każdym wypadku wie na czym stoi, jakie ma obowiązki, ale też jakie prawa. Natomiast "prawo" stosowane przez starszych jest częściowo tajne i to właśnie ten fakt jest niemoralny i niesprawiedliwy względem osób oskarżonych.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec, 2015, 13:19 wysłana przez M »


Hudson

  • Gość
Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Czerwiec, 2015, 13:27 »
Tydzień na forum zastępuje pół roku studium osobistego.  ;D


Offline M

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Czerwiec, 2015, 13:38 »
Tydzień na forum zastępuje pół roku studium osobistego.  ;D

Już raz do żony to mówiłem, a ostatnio usłyszałem też coś podobnego od znajomej - będąc "odstępcą" czytam DUŻO częściej (i zdecydowanie bardziej wnikliwie) Biblię i publikacje WTSu niż gdy byłem starszym. Jestem na bieżąco ze wszystkimi publikacjami, z czym wcześniej bywało różnie. Jak mnie ktoś pyta o mój "wieczór wielbienia w gronie rodziny" to się dziwię, że "jak to tylko w jeden wieczór w tygodniu mam studiować?" ;D
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec, 2015, 13:45 wysłana przez M »


Offline gedeon

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Czerwiec, 2015, 22:02 »
Dziewiątka wiem że masz pewne własne doświadczenie ale zwróć uwagę że KS kierują się własną filozofią której źródła nie znajdziesz w żadnej wykładni WTS. Panami życia i śmierci w tym momencie są członkowie KS.


Offline dziewiatka

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Czerwiec, 2015, 09:18 »
To ,że komitety kierują się własnym czasami osobliwym podejściem do sprawiedliwości ,to nie jest wynik tego ,że posiłkują się tajnymi instrukcjami ,lecz pewnymi skrzywieniami charakteru .Ostatni komitet w jakim brałem udział to była totalna porażka,były dwa spotkania za każdym razem obwiniony(a) nie pojawił(a) się .Samo powołanie komitetu miało wątpliwe podstawy,ale wykluczenie było .Na mnie spoczął obowiązek sporządzenia sprawozdania,musiałem to zrobić w taki sposób żeby bez uwag mogli podpisać pozostali starsi ,za trzecim razem się udało .Tylko  nie mogłem się z tym pogodzić ,sam doniosłem na ten komitet do NO,w zasadzie doniosłem na samego siebie  ,potem namówiłem osobę która została wykluczona by napisała list, nie było to łatwe.Najtrudniejsze było to by podczas przesłuchania  przed komitetem odwoławczym,nie wsypać się ale tak pokierować sprawami by wcześniejsza decyzja została anulowana.Przez bardzo długi okres jak byłem starszym brałem udział w komitetach sądowniczych ,odwoławczych ,powszechną bolączką ale też poważnym utrudnieniem ,to,że starsi nie trzymali się procedur ,nie zapoznali się z tym co jest napisane w książce i działali na tak zwanego czuja.Najgorsi pod tym względem byli ci najlepiej wykształceni ,bo co taki ktoś jak ja będzie im mówił co i gzie jest napisane ,zawsze można było odnieś wrażenie ,że mają wątpliwości ,czy ktoś niewykształcony czytać potrafi .Tylko potem po tych jaśnie oświecono-wykształconych przepraszać trzeba było.Chyba każda organizacja ma jakiś system sądowniczy ,w jednych  są to formalne organy gdzie indziej załatwia to lider.Świadkowie mają swój system sądowniczy i tak jak wszędzie jego działanie zależy od ludzi.Nie starałbym się na siłę udowadniać ,że KS nie mają podstaw biblijnych ,lecz skupiłbym się na tym co jest rzeczywistym problemem komitetów ,to zasiadający tam niekompetentni ludzie-starsi którym nie chce  się przeczytać prostej instrukcji jak mają postąpić.Problemem komitetów jest też to jakich starszych mianuje NO ,delikatnie mówiąc zasada BMW plus dużo godzin sprzyja głupocie .


Offline M

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Czerwiec, 2015, 09:24 »
Dziewiatka: Postanowienia o komitetach nie należy bronić, bo jest ono nie tylko niemoralne, ale nawet niebiblijne.

"Człowiek panuje nad człowiekiem ku jego szkodzie"

"Do ziemskiego człowieka jego droga nie należy. Do męża który idzie nie należy nawet kierowanie swym krokiem"

"Nie jakobyśmy byli panami waszej wiary"

Itp. Itd. Trzymając się tych zasad człowiek, czy 3 ludzi nie powinno decydować o "życiu i śmierci" innego człowieka, kropka. Szczególnie w taki sposób - utajniony, obdzierający oskarżonego z podstawowych praw (np. do obrony), itp.
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec, 2015, 09:27 wysłana przez M »


Offline dziewiatka

Odp: komitet sądowniczy - instytucja rodem ze średniowiecza
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Czerwiec, 2015, 10:19 »
M nie gniewaj się ale w podobny sposób można uzasadnić wszystko ,prócz tego te wersety zostały wyrwane z kontekstu .Widzę ,że będę musiał przemóc lenistwo,zabrać się do roboty  i przygotować biblijne uzasadnienie,jak za starych zebraniowych czasów.O tym napiszę jutro jak wrócę z pracy.O tym też czy oskarżony ma prawo do obrony i jak może je realizować.