Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Co to znaczy szukać Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości Mat 6:33  (Przeczytany 1686 razy)

Offline gerontas


[Biblia Warszawska, Mt 6:33] Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.

Jak rozumiecie te słowa Pana Jezusa?

Towarzystwo Strażnica podaje następującą interpretacje:

*** kr rozdz. 6 s. 65 ak. 21 Głosiciele — ludzie, którzy ochoczo popierają Królestwo ***
Kto ‛szuka najpierw Królestwa’, ten dowodzi tego nie tylko słowem, ale i czynem. Tacy lojalni poddani prowadzą ofiarne życie, wykorzystując swoje zdolności i środki w dziele głoszenia o Królestwie. Niejeden zdobywa się na wielkie poświęcenia, żeby pełnić służbę pełnoczasową. Wszyscy ci gorliwi głosiciele osobiście przekonują się, że Jehowa błogosławi tym, którzy dają pierwszeństwo sprawom Królestwa.

*** w12 15.9 ss. 20-21 ak. 12 Ucz się cierpliwości od Jehowy i Jezusa ***
(...) Czy nie mógłbyś ściślej stosować się do rady z Ewangelii według Mateusza 6:33? Może to oznaczać poświęcanie większej ilości czasu na służbę kaznodziejską bądź skorygowanie niektórych aspektów swojego stylu życia. (...)


*** w14 15.1 s. 19 ak. 9 Dokonywanie mądrych wyborów w młodości ***
Szukaj najpierw Królestwa Bożego oraz Bożej prawości (odczytaj Mateusza 6:19-21, 24-26, 31-34). Jehowa szanuje naszą godność przez to, że pozostawia nam swobodę wyboru. Nie mówi, ile młodości masz poświęcić na głoszenie o Królestwie. Jezus podał jednak pomocną zasadę, by Królestwa szukać w pierwszej kolejności.

*** w13 1.7 s. 13 Biblia pomaga zmienić życie ***
Z czasem jednak zrozumiałem, że jedyną realną nadzieją dla świata jest Królestwo Boże. Postanowiłem całą energię spożytkować na popieranie tego Królestwa i pomaganie innym w nabywaniu wiedzy o nim (Mateusza 6:33).

A tu szukanie królestwa to popieranie przedsięwzięć budowlanych :)

*** w12 15.6 s. 22 ak. 9 Dlaczego służbę dla Jehowy trzeba stawiać na pierwszym miejscu? ***
To prawda, że organizacja Jehowy wciąż planuje budowę nowych Sal Królestwa i obiektów biur oddziałów, a także inne teokratyczne przedsięwzięcia budowlane. Ale dążenia te mają przyszłość, ponieważ ich celem jest popieranie spraw Królestwa. Układając plany, wszyscy oddani słudzy Jehowy powinni kierować się podobną hierarchią wartości. Czy jesteś pewien w swym sercu, że ‛szukasz najpierw królestwa oraz prawości Jehowy’? (Mat. 6:33).


Z tych tylko kilku fragmentów wynika, że dla Towarzystwa Strażnica szukanie Królestwa to popieranie spraw Królestwa, czyli przede wszystkim głoszenie dobrej nowiny. Natomiast słowo "najpierw" znaczy, że Świadkowie Jehowy mają głoszenie stawiać na pierwszym miejscu. Warto zauważyć, że WTS dzieli szukanie Królestwa i jego prawości na dwa: 1. szukanie Królestwa -jak wspomniałem wyżej oraz 2. szukanie jego prawości. Dopiero tutaj oznacza to stosowanie w życiu Bożych mierników prawości.
Myślę, że robią to celowo, po to aby wywrzeć presję na Świadkach, że popieranie spraw Królestwa (głoszenie, przedsięwzięcia budowlane) to bardzo ważny element życia chrześcijańskiego. Dobrze wiemy, że ewangelia Chrystusa mówi przede wszystkim o miłości do Boga, Pana Jezusa oraz bliźniego i przejawianiu tej miłości w swoim życiu.
Po wnikliwej analizie kazania na górze rozdziały 5-7 ew. Mateusza w kontekście wszystkich ewangelii rozumiem, że szukanie królestwa i jego sprawiedliwości. to gromadzenie sobie skarbów w niebie u Boga. Zatem wykazywanie takich chrześcijańskich cech jak miłość do Boga przejawiająca się w przestrzeganiu jego przykazań (nie zabijaj, nie kradnij, nie cudzołóż itd..), miłość do bliźniego i tu Pan Jezus wiele nauczał o tym jak traktować bliźniego (wszystko, cobyście chcieli, aby wam ludzie czynili, to i wy im czyńcie).


Offline Roszada

No tak ale od czasu do czasu też jakąś datę dla tego szukanego Królestwa wrzucają. :)

Jeśli szukanie Królestwa ma polegać na szukaniu go w czyjejś chałupie, to ja dziękuję za takie szukanie. ;)

A przedsięwzięcia budowlane?
Toć raczej to budowanie Królestwa tu na ziemi, niż szukanie go. :-\


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 338
  • Polubień: 2671
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Moim skromnym zdaniem ważny jest drugi człon wypowiedzi: "i jego sprawiedliwości"
Kiedy będziemy "sprawiedliwi" wg. słów Jezusa, wtedy "inne rzeczy będą nam dodane".

Jest to doskonała parafraza słów: "czyńcie innym to, co chcielibyście by wam uczyniono".

Tak więc to "królestwo Boże" to nasz stosunek do bliźnich wyrażający się w naszych uczynkach  :)
Tak jak powiedział Jezus "a pokój wszelki będzie waszym działem"  :)
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline dziewiatka

Mateusza 6;33 można dowolnie interpretować jeżeli tą wypowiedź wyrwiemy z kontekstu. To fragment szerszej wypowiedzi Jezusa.Kto szuka królestwa i jego sprawiedliwości to może być pewny ,że Bóg zadba o niego ,w związku z tym nie musi się o nic zamartwiać.Moim zdaniem jest to zachęta do życia pełnego poświęceń ale też pewna forma manipulacji .Często stosowana dzisiaj przez różnego rodzaju grupy religijne.Ja osobiście znam to ze zboru.


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 338
  • Polubień: 2671
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Te słowa dotyczą hierarchii wartości. I celu, sensu życia. To jest nasz wybór!!! A Jezus daje pewną obietnicę... :)
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.