Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org  (Przeczytany 3614 razy)

Offline Roszada

Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« dnia: 06 Grudzień, 2015, 12:35 »
Towarzystwo Strażnica przez prawie 50 lat uczyło o Wielkiej Piramidzie jako "Biblii w kamieniu" (w latach 1879-1928/1929).
Co ciekawe, artykuł wspominający o tym dostał się jeszcze na stronę jw.org, bo był z roku 2000, a od tego roku publikowane są tam książki, broszury i czasopisma.
Oto link do tego artykułu:

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2000001#h=22:0-23:1026

Oto treść z tej publikacji:

*** w00 1.1 ss. 9-10  ***
W roku 1886 Charles T. Russell wydał książkę Boski plan wieków, w której znalazł się wykres ukazujący związek historii ludzkości z Wielką Piramidą w Egipcie. Uważano, że ten grobowiec faraona Chufu jest słupem, o którym mowa w Księdze Izajasza 19:19, 20: „W owym dniu będzie pośrodku ziemi egipskiej ołtarz dla Jehowy, a słup dla Jehowy przy jej granicy. I będzie w ziemi egipskiej znakiem i świadectwem dla Jehowy Zastępów”. Co miałoby łączyć tę piramidę z Biblią? Twierdzono na przykład, że długość niektórych korytarzy w Wielkiej Piramidzie wskazuje na czas rozpoczęcia „wielkiego ucisku”, wspomnianego w Ewangelii według Mateusza 24:21. Niektórzy Badacze Pisma Świętego byli bardzo pochłonięci pomiarami różnych elementów tej piramidy i próbowali na ich podstawie ustalić takie rzeczy jak dzień, w którym pójdą do nieba!
Ta „Biblia w Kamieniu”, jak ją zwano, cieszyła się wielkim szacunkiem przez kilka dziesięcioleci, aż do czasu, gdy w Strażnicy angielskiej z 15 listopada i 1 grudnia 1928 roku (wydania polskie z 1 i 15 stycznia 1929 roku) wykazano, że do poparcia świadectwa zawartego w Biblii Jehowa nie potrzebował żadnych kamiennych pomników wybudowanych przez pogańskich faraonów i pokrytych demonicznymi znakami astrologicznymi. Zrozumiano, że wspomniane proroctwo Izajasza ma zastosowanie duchowe. Podobnie jak w Księdze Objawienia 11:8, „ziemia egipska” symbolizuje szatański świat. „Ołtarz dla Jehowy” przywodzi na myśl cieszące się Jego uznaniem ofiary, składane przez namaszczonych chrześcijan w czasie, gdy przebywają na świecie jako tymczasowi osiedleńcy (Rzymian 12:1; Hebrajczyków 13:15, 16). Słup ‛przy granicy ziemi egipskiej’ wskazuje na zbór namaszczonych chrześcijan, będący „filarem i podporą prawdy” i stojący jako świadectwo w „ziemi egipskiej” — w świecie, który ci chrześcijanie wkrótce opuszczą (1 Tymoteusza 3:15).
Z biegiem czasu Jehowa coraz dokładniej objaśnia prawdę, między innymi pozwala lepiej zrozumieć swe prorocze słowo (Przysłów 4:18)


Offline Roszada

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Grudzień, 2015, 15:09 »
Skoro była "Biblia w Kamieniu", to i kanon był szerszy. ;)

A i natchniona była:

„W ten sposób przedstawiamy tego »Świadka«, lecz spodziewamy się, że jego świadectwo natchnione tak samo będzie kwestionowane, jak i świadectwo Pisma Świętego, przez księcia ciemności, boga świata tego i przez tych, których umysły są zaciemnione na prawdę” („Przyjdź Królestwo Twoje” 1919 s. 362).

„Nauka zawarta w Wielkiej Piramidzie jest w zupełnej zgodzie z resztą książki. (…). »Nie jest to wcale dodatek do pisanego objawienia; objawienie to jest kompletne, doskonałe i dlatego nie potrzebuje dodatku. Ale jest to silny i równorzędny świadek Boskiego planu. Izajasz oznajmia o ołtarzu i słupie w ziemi Egipskiej, »który będzie na znak i na świadectwo Pana zastępów w ziemi Egipskiej«. Poprzedni tekst wskazuje, że będzie to świadek w owym dniu, kiedy wielki Zbawca i Wybawiciel przyjdzie uwolnić z niewoli grzechu«” („Dokonana Tajemnica” 1925 [ang. 1917] s. 287 [pogrubienie tekstu pochodzi od wydawcy książki]).

A tu kłamczuszki w 1923 r.:

Nigdy nie umieszczaliśmy Wielkiej Piramidy, czasami nazywanej Kamieniem Biblijnym, na równi lub ważności ze Słowem Bożem, jak to wykazane przez Stary i Nowy Testament Pisma Świętego – to ostatnie ma zawsze pierwszeństwo jako władzę zwierzchności. Wierzymy jednak, że budowa tej Piramidy różni się od wszystkich innych piramid, przeto budowa jej była zamierzoną od Pana na świadectwo w pośród i przy granicy Egipskiej (Izaj. 19:19). (...) Jest to wspaniałe świadectwo Boskiego Planu Wieków, podziwiającem jest dla każdego kto tylko pojmuje to” („Przyjdź Królestwo Twoje” 1923 s. III [edycja z roku 1919 nie zawierała tych słów w Przedmowie Autora]).


Offline Roszada

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Grudzień, 2015, 15:24 »
W swoim dawniejszym podręczniku, z roku 1995, opisującym historię Towarzystwa Strażnica, o Wielkiej Piramidzie napisano:

*** Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 201 ***
Przez jakieś 35 lat pastor Russell uważał, że Wielka Piramida w Gizie była kamiennym świadkiem Bożym, potwierdzającym okresy wspomniane w Biblii (Izaj. 19:19). Świadkowie Jehowy odrzucili jednak pogląd, jakoby jakaś egipska piramida miała cokolwiek wspólnego z prawdziwym wielbieniem (zobacz polską „Strażnicę” z 1 i z 15 stycznia 1929 roku)

A teraz zagadka. Ile słów o piramidzie napisano w nowym podręczniku historycznym z roku 2014 pt. Królestwo Boże panuje!?
Zdaje się, że taktycznie zero słów. ;)
No bo czy ktoś jeszcze pamięta, że ta piramida to był Świadek Jehowy? ;D

Wielka Piramida jest »Świadkiem« Wielkiego Jehowy i że ona świadczy tak rzeczy naukowe jak i Boskie prawdy” („Przyjdź Królestwo Twoje” 1919 [ang. 1891] s. 363; patrz też s. 351, 359, 368, 413).


Offline Roszada

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Grudzień, 2015, 15:28 »
Skoro do roku 1928 wierzono w Wielką Piramidę, czy prawdziwe są słowa:

„Z Bożego punktu widzenia Babilon Wielki już upadł. W roku 1919 namaszczeni duchem słudzy Jehowy zostali uwolnieni spod jarzma babilońskich nauk i praktyk, które od tysiącleci zniewalały ludy i narody” (Strażnica Nr 19, 2005 s. 24).


Offline Iza

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Styczeń, 2016, 21:18 »
A o powiązaniach rodu Russelow z wolnomularstwem cos Wam wiadomo?
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline Przebudzony

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Styczeń, 2016, 21:44 »
Wszystko :DOffline Iza

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Styczeń, 2016, 09:17 »
Wszystko :D
To skoroś taki oświecony, to racz podzielić się  swoją wiedzą😜
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline Iza

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Styczeń, 2016, 09:19 »
Dzięki Roszada, Ty jak zwykle niezawodny😉, ja wczoraj wieczorem tez wynalazłem w necie PDF książki ot." Świadkowie Jehowy wobec polityki USA , wolnomularstwa i syjonizmu," no mam lekturę na pare dni  :)
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline Roszada

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Styczeń, 2016, 09:22 »
To skoroś taki oświecony, to racz podzielić się  swoją wiedzą😜
Może ma ksera podpisu Russella jak się zapisywał do masonów. ;)

Z tego co wiem, w latach 20. XX wieku był już proces o zniesławienie o kontakty z masonami i pieniądze od nich:

http://www.piotrandryszczak.pl/podolski_swiadkowie_jehowy_i_masoneria.html

Pewnie wtedy już nic nie mieli z nimi wspólnego. :-\


Offline bartek212701

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Styczeń, 2016, 10:44 »
"Pewnie wtedy już nic nie mieli z nimi wspólnego. :-\"
To sugeruje, że kiedyś mieli. A dowody jakieś są? :) Ja znam książkę, w której pewna Pani przy nazwiskach stawiała gwiazdki oznaczające stopień wolnomularstwa...tej pani zabrano tytuł naukowy własnie za tę książkę kilka lat po wydaniu :) Warto poznac historię tej kłamczuszki...


Offline Roszada

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Styczeń, 2016, 11:40 »
"Pewnie wtedy już nic nie mieli z nimi wspólnego. :-\"
To sugeruje, że kiedyś mieli. A dowody jakieś są?
Wszystko co miałem do powiedzenia w tej sprawie opisałem w artykule do którego link powyżej podałem.

Najbardziej podobało mi się, że w końcowym tekście, który cytuję, Russell mówi o "naszych braciach wolnomularzach", a nie mówi w tym artykule tak o protestantach i innych chrześcijanach, których wymienia. ;)

A prócz tego znasz jakąś ostrą krytykę Russella masonów?
Taka jak dziś przedstawiają ŚJ. ;)


Offline Roszada

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Styczeń, 2016, 15:26 »
Ja nie wiem czy Russell 'prywatnie' nie mógł należeć do masonów. Był biznesmenem, tak jak jego ojciec.
Pono na jego ulicy była nawet loża. To muszą potwierdzić mieszkańcy USA.

Przecież mógł godzić swoją przynależność do masonerii z niezależnym wyznaniem religijnym które sam tworzył.
Każdy mason czymś się zajmuje prócz tego, że jest masonem. ;)

Mógł nikt nawet z jego najbliższych doradców nie wiedzieć, gdzie on chodzi.
Tak jak nikt, nawet bliski sekretarz, nie rozumiał czemu kazał się pochować w rzymskiej todze:

„Wtedy wstał i powiada: »Bądź tak dobry i zrób mi rzymską togę«. Nie mogłem wcale pojąć co Brat Russell przez to rozumiał, lecz nie chciałem by miał to powtarzać, bo czuł się bardzo osłabiony. Głos stał się tak cichym, że zmuszony był powtarzać prawie każdy wyraz. Wtedy mówię: »Bracie Russell ja nie rozumiem co Brat chce przez to powiedzieć«.  (…) Co on przez te rzeczy rozumiał to pojąć trudno, tego jednak można być pewnym, że musiały to być najmądrzejsze rzeczy w tej sprawie, a dla nas znaczą one jeszcze więcej i możemy być pewni, że Pan na to wszystko dozwolił, by tak miało być uczynione. Togę nosili urzędnicy rzymscy, czasem nosili kapłani a czasem miało symbolizować zwycięstwo lub pokój, innym zaś razem miało znaczyć iż noszący ją wypełnił śluby. Brat Russell wypełnił swoje śluby i odniósł zwycięstwo, był w pokoju” (Strażnica Nr 12, 1916 s. 15 [ang. 01.12 1916 s. 6005 – reprint]).


Offline Hersz

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Styczeń, 2016, 16:10 »
Ja nie wiem czy Russell 'prywatnie' nie mógł należeć do masonów. Był biznesmenem, tak jak jego ojciec.
Pono na jego ulicy była nawet loża. To muszą potwierdzić mieszkańcy USA.

Przecież mógł godzić swoją przynależność do masonerii z niezależnym wyznaniem religijnym które sam tworzył.

Masoneria anglosaska nie była antyreligijna. Wręcz przeciwnie, opowiadała się za równością religii podobno na znak tego na zebraniach na stole kładziono Święte księgi obecnych na zebraniu braci. Biorąc pod uwagę przekrój społeczeństwa amerykańskiego za czasów pierwszych prezesów Strażnicy można być pewnym, że na stole zawsze leżała Biblia :). Antyreligijne i antymonarchistyczne było nastawienie masonerii łacińskiej (francuskiej i włoskiej).

P.S. Sprawdziłem czy moja potoczna wiedza na temat masonerii i zawodna pamięć nie powodują, że podaję nieprawdę. Okazuje się, że napisałem prawdę, do której przyznają się sami
masoni
http://www.masoneria.com.pl/index.php?tyt=11
polecam ostatni akapit.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń, 2016, 16:27 wysłana przez Hersz »


Offline Roszada

Odp: Biblia w Kamieniu (Wielka Piramida) na jw.org
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Styczeń, 2016, 16:15 »
No proszę, nawet nie wiedziałem, że się rzeczy tak mają. :)