Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1943 - Świadkowie Jehowy służą w wojsku! - Szwajcaria  (Przeczytany 1051 razy)

Offline Roszada

1943 - Świadkowie Jehowy służą w wojsku! - Szwajcaria
« dnia: 21 Czerwiec, 2015, 12:53 »
Od roku 1920 istniało w Szwajcarii tak zwane „Centralne Biuro Europejskie Towarzystwa Strażnica” (Działalność Świadków Jehowy w Niemczech w czasach nowożytnych. Według Rocznika świadków Jehowy na rok 1974, 1975 s. 11).

Wydawało ono literaturę dla Świadków Jehowy zamieszkałych w Europie. Ponieważ podczas wojny nie było możliwe sprowadzanie jej z USA, trzeba było zagwarantować Szwajcarom możliwość jej wydawania.
Aby nie drażnić władz i nie dopuścić do likwidacji wydawnictwa, jak to się stało w Niemczech, w czasopiśmie niemieckim (szwajcarskim) pt. Trost (Pociecha) z 1 października 1943 r., (odpowiednik obecnego Przebudźcie się!), napisano między innymi:

„Setki naszych członków i przyjaciół naszej wiary wypełniło swe obowiązki militarne i wypełnia je nadal. Nie ośmieliliśmy się nigdy i nigdy się nie ośmielimy widzieć w spełnianiu obowiązków wojskowych czegoś przeciwnego zasadom i dążeniom Zjednoczenia Świadków Jehowy...” (cały tekst patrz Byłem Świadkiem Jehowy G. Pape, 1991, rozdz. „Dziwni obywatele”; Największe oszustwa i proroctwa Świadków Jehowy C. Podolski, Gdańsk 1996, rozdz. „Służba wojskowa”).
« Ostatnia zmiana: 15 Październik, 2019, 09:52 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: 1943 - Świadkowie Jehowy służą w wojsku - Szwajcaria
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Październik, 2019, 09:52 »
Dziś wstawiono część pierwszą mojego artykułu:

Centralne Biuro Europejskie i jak Świadkowie Jehowy w Szwajcarii nie przestrzegali neutralności podczas drugiej wojny światowej? (cz. 1)

https://www.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/centralne-biuro-europejskie-i-jak-swiadkowie-jehowy-w-szwajcarii-nie-przestrzegali-neutralnosci-podczas-drugiej-wojny-swiatowej-cz1,1230.htm
« Ostatnia zmiana: 15 Październik, 2019, 09:57 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: 1943 - Świadkowie Jehowy służą w wojsku! - Szwajcaria
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Październik, 2019, 13:57 »
Dziś wstawiono cz. 2 tego artykułu, w którym już opisywane są fakty dotyczące neutralności, bo w pierwszej części opisywano tylko znaczenie tej europejskiej centrali ŚJ:

Centralne Biuro Europejskie i jak Świadkowie Jehowy w Szwajcarii nie przestrzegali neutralności podczas drugiej wojny światowej? (cz. 2)

https://www.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/centralne-biuro-europejskie-i-jak-swiadkowie-jehowy-w-szwajcarii-nie-przestrzegali-neutralnosci-podczas-drugiej-wojny-swiatowej-cz-2,1232.htm


Offline Roszada

Odp: 1943 - Świadkowie Jehowy służą w wojsku! - Szwajcaria
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Październik, 2019, 18:11 »
Kluczowe czasopismo ŚJ pt. Trost (Pociecha) z 1 października 1943 r. (odpowiednik obecnego Przebudźcie się!):

https://piotrandryszczak.pl/graf/graf/Schweizer-Erklarung-1943.jpg

„Deklaracja
Każda wojna przynosi niewypowiedziane cierpienia ludzkości. Każda wojna stawia tysiące i miliony ludzi w obliczu trudnych problemów sumienia. Odnosi się to szczególnie do obecnej wojny, która nie oszczędziła żadnego kontynentu i toczy się w powietrzu, na morzach i lądach. Jest rzeczą nieuniknioną, że w takich czasach nie tylko poszczególni ludzie, ale też wszelkiego rodzaju wspólnoty padają ofiarą mylnych albo też świadomie fałszywych podejrzeń. Taki los nie został oszczędzony również nam, Świadkom Jehowy. Przedstawia się nas jako stowarzyszenie, które ma na celu, czy też prowadzi, działania w kierunku poderwania dyscypliny wojskowej, w szczególności skłonienia tych, którzy podlegają obowiązkowi służby wojskowej, do nieposłuszeństwa, naruszenia czy odmówienia tej służby albo do dezercji. Takie poglądy może reprezentować tylko ktoś, kto w ogóle nie zna ducha i działalności naszej wspólnoty albo wbrew swemu prawdziwemu rozeznaniu zniekształca jej obraz. Stwierdzamy dobitnie, że nasze Zjednoczenie ani nie nakazuje, ani nie poleca czy w jakikolwiek sposób sugeruje, by postępować wbrew przepisom wojskowym. Tego rodzaju kwestie nie są omawiane ani w naszych zgromadzeniach, ani w wydawanych przez nasze Zjednoczenie pismach. Nie zajmujemy się w ogóle takimi kwestiami. Nasze zadanie widzimy w dawaniu świadectwa Jehowie i głoszeniu wszystkim ludziom prawdy biblijnej. Setki naszych członków i przyjaciół wypełniło swe obowiązki militarne i wypełnia je nadal. Nie ośmieliliśmy się nigdy i nigdy się nie ośmielimy widzieć w spełnianiu obowiązków wojskowych czegoś przeciwnego zasadom i dążeniom Zjednoczenia Świadków Jehowy, tak jak ujęte są one w statutach. Prosimy wszystkich naszych członków i przyjaciół w wierze, aby głosząc orędzie o Królestwie Bożym (Mt 24:14) ograniczali się, tak jak dotąd, ściśle do głoszenia prawd biblijnych i unikali wszystkiego, co mogłoby stać się przyczyną nieporozumień czy też być wręcz interpretowane jako wezwanie do nieposłuszeństwa wobec zarządzeń militarnych.
Berno, dnia 15 września 1943
Zjednoczenie Świadków Jehowy Szwajcarii
Prezydent: Ad. Gammenthaler
Sekretarz: D. Wiedenmann” (Trost 01.10 1943).
« Ostatnia zmiana: 29 Październik, 2019, 19:10 wysłana przez Roszada »