Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Prowadzenie spotkań przez kobiete  (Przeczytany 2465 razy)

Offline Janosik

Prowadzenie spotkań przez kobiete
« dnia: 30 Kwiecień, 2015, 11:31 »
Czy istnieje równouprawnienie wśród Świadków Jehowy podczas spotkań?
Nowe światło z USA.

Nasza Służba Królestwa — 2015
km 3/15 ss. 3-6
Gdy zbiórkę musi poprowadzić siostra
Kiedy zbiórkę prowadzi siostra, zrobi to z nakrytą głową i zazwyczaj na siedząco. Przy wyborze materiału będzie się kierować tymi samymi wskazówkami co bracia. Nie powinna pouczać obecnych, ale zachęcać ich do wspólnej dyskusji. Jeżeli poprosi o modlitwę inną ochrzczoną siostrę, ta też nakryje głowę. Kiedy w trakcie zbiórki przyjdzie ochrzczony brat, z reguły to on dalej ją poprowadzi. Nadzorca służby postara się przewidzieć różne okoliczności i udzieli stosownych wskazówek, żeby można było uniknąć niezręcznych sytuacji. Na przykład spodziewa się, że na zbiórkę, którą ma poprowadzić siostra, przyjdzie bardzo młody ochrzczony brat, powiedzmy w wieku 11—12 lat, który zdaniem starszych nie jest jeszcze wykwalifikowany do prowadzenia nawet tak krótkich zebrań. W takiej sytuacji nadzorca służby mógłby powiedzieć obojgu, że zbiórkę poprowadzi wyznaczona siostra, ale pomodli się ten młody brat, o ile starsi uważają, że się do tego nadaje. Czasem jakiś dorosły brat z przyczyn znanych starszym ma nałożone ograniczenia i nie może prowadzić zebrań ani publicznie się modlić. Bez wyjawiania poufnych informacji starsi wyjaśnią wyznaczonym siostrom, że powinny poprowadzić zbiórkę i pomodlić się, nawet gdyby taki brat był obecny. A jemu mogliby powiedzieć, w które dni do tego zadania zostały wyznaczone siostry.
Jestem homofobem.


Offline Janosik

Odp: Prowadzenie spotkań przez kobiete
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Kwiecień, 2015, 11:32 »
Czy ktoś wie co to jest niezręczna sytuacja? :D :D
Jestem homofobem.


Offline dziewiatka

Odp: Prowadzenie spotkań przez kobiete
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Kwiecień, 2015, 16:54 »
Janosiku te niezręczne sytuacje zostały opisane w cytowanej przez Ciebie służbie.Pamiętam jak moja żona poszła na zbiórkę ,na którą nie przyszedł brat prowadzący i żaden z braci obecnych nie chciał przeprowadzić zbiórki.Powiedzieli pionierka niech prowadzi ,żona poprowadziła tą zbiórkę ,przeczytała tekst i poprosiła o modlitwę brata.Powiedziała potem ,że dla niej była to niezwykle niezręczna sytuacja.Był to przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.Dzisiaj te wskazówki są tylko dla przypomnienia .


Offline gedeon

Odp: Prowadzenie spotkań przez kobiete
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Kwiecień, 2015, 18:24 »
A moja mama miała na piśmie nominacje na "sługę studiów biblijnych" w latach 60. ;D


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Prowadzenie spotkań przez kobiete
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Maj, 2015, 09:55 »
   
   W tygodniu chodziliśmy na zebrania gdzie większość to byli ludzie starsi. Pamiętam niejednokrotnie ( zwłaszcza zimą gdy autobus nie dojechał ) moja mama zakładała chustkę na głowę i prowadziła zebranie.
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline awmala

Odp: Prowadzenie spotkań przez kobiete
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maj, 2015, 11:09 »
A czy odnośnie nakrycia głowy u kobiet tez były zmiany?


Offline Janosik

Odp: Prowadzenie spotkań przez kobiete
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Maj, 2015, 12:26 »
A czy odnośnie nakrycia głowy u kobiet tez były zmiany?
W artykule z serii „Pytania czytelników” zamieszczonym w Strażnicy z 15 lipca 2002 roku napisano, że chrześcijanka powinna nakrywać głowę, gdy prowadzi studium biblijne w obecności głosiciela, bez względu na to, czy jest on ochrzczony, czy nie. Z głębszej analizy tego zagadnienia wynika jednak, że należy zmodyfikować tę wskazówkę.

Jeśli siostrze, która prowadzi regularnie odbywające się studium biblijne, towarzyszy ochrzczony głosiciel, niewątpliwie zechce ona nakryć głowę. W ten sposób okaże szacunek postanowieniu Jehowy co do sprawowania zwierzchnictwa w zborze chrześcijańskim, ponieważ wykonuje zadanie, którym normalnie zająłby się brat (1 Kor. 11:5, 6, 10). Siostra mogłaby też poprosić brata, żeby to on poprowadził studium, jeśli ma ku temu kwalifikacje i jest w stanie to zrobić.

Z drugiej strony, kiedy na regularnie prowadzonym studium chrześcijance towarzyszy nieochrzczony głosiciel, który nie jest jej mężem, nie ma ona biblijnego obowiązku noszenia nakrycia głowy. Jednak niektórym siostrom sumienie może podpowiadać, żeby nawet w takich sytuacjach nakrywać głowę.
Jestem homofobem.