Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: "Czysta nowomowa" Znalezione w Strażnicy i w jej okolicy = blog  (Przeczytany 1968 razy)

Offline gedeon

Czysta nowomowa
http://znalezionewstraznicy.blogspot.com/2014/04/czysta-nowomowa.html


Cytuj
Wypróbowanym narzędziem totalitarnych reżimów okazała się tzw. nowomowa (zob. Nowomowa – Wikipedia, wolna encyklopedia). W tej dziedzinie ogromne sukcesy mają nasi ulubieńcy spod znaku wieżyczki. Naprawdę mają się czym poszczycić. Ogromnie ułatwia im ona zadanie oderwania rzeszy wielbicieli od rzeczywistości i zamknięcia ich w zaklętym magicznym kręgu wykreowanego "nowego świata". Nowe słowa, eufemizmy tworzą żargon zrozumiały tylko dla rzeszy wielbicieli tego "nowego porządku rzeczy". Właśnie obydwa zwroty zostały zaczerpnięte z tej ichniejszej nowomowy. Ta nowomowa modeluje i wartościuje obraz rzeczywistości zgodnie z życzeniem jej twórców. Przykładem są słowa i wyrażenia popularne w społeczności ŚJ:

    Babilon - ogół wszystkich religii z wyjątkiem tej strażnicowej
    Człowiek ze świata - przeznaczony na zagładę każdy, kto w porę nie przystąpi do strażnicowej rzeszy wielbicieli; w żargonie grupy - światus
    Pójście na kompromis - złamanie  któregoś z zakazów dotyczących tzw. neutralności.
    Drugie owce - członkowie wyznania przeznaczeni do życia na Ziemi.
    Pokarm duchowy - wszystkie wydawnictwa sygnowane przez korporację z logo wieżyczki strażniczej.
    Symbol - chrzest przez zanurzenie; miał wyrugować słowo 'chrzest' z języka ŚJ.
    Owoc - miesięczne sprawozdanie głosiciela, dawniej łącznie z datkiem na 'dzieło'.
    Świadectwo, dawanie świadectwa - przekazywanie ustne lub pisemne poglądów Towarzystwa Strażnica "ludziom ze świata"; czas spędzony na "dawaniu świadectwa" sumuje się do "owocu".
    Kozły (kozy) - osoby negatywnie reagujące na "świadectwo".
    Odstępcy - w opinii ŚJ najgorsza klasa grzeszników przeznaczonych na zagładę; w rzeczywistości wszyscy ci, którzy potrafią racjonalnie obalić doktryny lansowane przez Strażnicę.
    Prawda - najświeższa wersja wierzeń podawanych w "pokarmie duchowym"
    Być w prawdzie - utożsamiać się z wielbicielami "prawdy"

W opracowaniu Świadkowie Jehowy a kwestia krwi. Wyczerpujaca odpowiedź na wszelkie przejawy krytyki omawianym na niniejszym blogu w poście p.t. "Wyczerpująca (siły i cierpliwość) odpowiedź na wszelkie przejawy krytyki" musiały oczywiście wystąpić elementy nowomowy, zacytujmy przykład:

    Prawo Mojżeszowe, jak i Prawo Chrystusowe zakazywało spożywania krwi. Spożywanie zawsze jest związane z przedłużaniem funkcji życiowych, a więc krwi nie wolno używać przede wszystkim w celu przedłużania sobie, czy innym ludziom życia

Otóż bardzo charakterystyczne dla nowomowy jest zastąpienie konkretnego, jasnego wyrażenia przez eufemizm; powyżej zastąpiono właśnie "ratowanie życia" przez "przedłużanie życia". W pierwszej chwili można pomyśleć, że są to synonimy, ale w rzeczywistości dokonano zabiegu przewartościowującego tę czynność. "Ratowania życia" nie da się nigdy przedstawić w negatywnym świetle, natomiast "przedłużanie życia" już tak. Twórcom tej zamiany chodzi o dewaluację znaczenia. Czynność "przedłużania" ma już negatywny wydźwięk np. w tak krytykowanym wśród ŚJ przedłużaniu przez niezdyscyplinowanych mówców ich wystąpień na zebraniach zborowych. Przedłużanie życia ma być - w zamierzeniu jego krytyków - uważane za czynność nienaturalną, wydłużającą je ponad jego naturalną długość. Może być nawet kojarzone z wampirami, które w opowieściach o nich właśnie, przedłużają swój pośmiertny żywot żywiąc się ludzką krwią. Nowomowa właśnie to potrafi:  najszlachetniejszą czynność jaką jest ratowanie ludzkiego życia przekształcić w czynność prawie odrażającą. Sam Pan Jezus powiedział, że nie ma większej miłości jak oddanie swego życia dla ratowania życia przyjaciół (Jana 15:13). Śmierć wywołana odmową przyjęcia transfuzji nie ma z tym nic wspólnego, jest celebracją tejże śmierci w obecności "mistrzów ceremonii", to znaczy jej "strażników" z Komitetu Łączności ze Szpitalami.
Nowomowa zawsze czyniła spustoszenia w poglądach osób nieodpornych na nią, zarówno w totalitaryzmach politycznych jak i religijnych.
Można by jeszcze rozpisywać się na temat, jak w tych systemach z "niewoli" czyni się "wyższy stopień wolności", tak jak z "demokracji socjalistycznej" czyniło się "wyższy stopień demokracji" itp., ale na ten temat już sporo napisano, więc nie warto się powtarzać.

Opublikowano 10th April 2014, autor: clearance


Mario

  • Gość
Odp: "Czysta nowomowa" Znalezione w Strażnicy i w jej okolicy = blog
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwiecień, 2015, 17:57 »
Nowomowa to także zmiana wypowiadania imion biblijnych lub używania odmiennych słów w związku z religią.
Podam dwa przykłady: Pisma Greckie zamiast Nowy Testament, Imię własne króla Babilońskiego Nebukadneccar zamiast Nabuchodonozor.Przykładów jest setki albo jeszcze więcej. Wszystko w tym celu aby pokazać różnicę pomiędzy Świadkami Jehowy a innymi wyznaniami , innymi ludźmi. Św J są bardziej nowocześni , idą z duchem postępu.    Szkoda , że zapominają o tej regule używając imienia Bożego w formie Jehowa podczas gdy według biblistów i uczonych właściwszą formą jest Jahwe.


Offline Janosik

Odp: "Czysta nowomowa" Znalezione w Strażnicy i w jej okolicy = blog
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Kwiecień, 2015, 09:57 »
Wypróbowanym narzędziem totalitarnych reżimów okazała się tzw. nowomowa
Czyli chodzi o poniżanie przez Strażnice  innych przyczepiając im różne łatki słowne.
Jestem homofobem.


Offline Magda

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 323
  • Polubień: 351
  • https://www.youtube.com/watch?v=clS6USdnB58
Odp: "Czysta nowomowa" Znalezione w Strażnicy i w jej okolicy = blog
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Kwiecień, 2015, 10:53 »
Świetny tekst.
Nie rozumiem jednego. Dlaczego ŚJ zastąpili słowo chrzest słowem symbol. Przecież w Biblii to słowo występuje. Poza tym myślałam, że symbol to oznaczenie komunii. A jak się nazywa komunia w takim razie? Pamiątka? Dziękuję Gedeon za te wyjaśnienia.
jeśli coś wydaje ci się zbyt piękne, żeby było prawdziwe to jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe
https://www.youtube.com/watch?v=H_a46WJ1viA
https://www.youtube.com/watch?v=UoavV7D74BU


Offline Ariana

Odp: "Czysta nowomowa" Znalezione w Strażnicy i w jej okolicy = blog
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Maj, 2015, 13:40 »
Jak zaczynałam studiować ze sj wydawało mi się, że mówią jakimś dziwnym językiem...nie rozumiałam wszystkiego. Potem jak już wsiąkłam wielu ludzi mówiło do mnie dokładnie to samo - nie rozumieli mnie.

Zrozumienie tego, co mówi wts było możliwe dopiero po dłuższym czasie - kolejny etap wtajemniczenia ;)
Jak zaczynałam coraz więcej 'rozumieć' czułam się ważna, czułam się częścią tej społeczności. Nie odstawałam.


Offline Roszada

Odp: "Czysta nowomowa" Znalezione w Strażnicy i w jej okolicy = blog
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Maj, 2015, 13:47 »
U ŚJ symbolem jest chrzest.
Symbolami są też emblematy.

*** w04 15.3 s. 5 ***
Ustanawiając Wieczerzę Pańską, Jezus posłużył się chlebem i kielichem wina jako emblematami, czyli symbolami.


No i wszyscy ŚJ symbolicznie spożywają ciało Pana...:

*** dx86-13 Kształtowanie się wierzeń ***
1986: „wielka rzesza” symbolicznie spożywa ciało i krew Jezusa (Jn 6:51-56):

Pełna symbolika. :)