Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Komunikat w sprawie akcji ulotkowej.  (Przeczytany 2115 razy)

Offline Stowarzyszenie Wyzwoleni

Komunikat w sprawie akcji ulotkowej.
« dnia: 08 Lipiec, 2015, 18:03 »
Komunikat w sprawie akcji ulotkowej


Szanowni Państwo,
W związku z rozpoczynającą się akcją ulotkową, którą włączamy się w obchody międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Strażnicy - 26 lipca, zamieszczamy komunikat Zarządu Stowarzyszenia.

    Realizujemy jeden z celów statutowych  Stowarzyszenia "Wyzwoleni" zarejestrowanego w Poznaniu, którym jest

    - podejmowanie przedsięwzięć zmierzających do wzrostu świadomości polskiego społeczeństwa z zagrożeń, jakie wynikają z działań niektórych sekt i ruchów religijnych izolujących się od społeczeństwa [§ 10 Statut], w tym działalność informacyjno-edukacyjną na rzecz upowszechniania wiedzy o sektach i ruchach religijnych w Rzeczypospolitej Polskiej [§ 11 pkt. 4 Statut].

    Stowarzyszenie rozpoczyna akcję informacyjną obejmującą patronat wydawniczy i kolportażowy ulotki, która ma zwrócić uwagę na pewne zjawiska w związku wyznaniowym „Świadkowie Jehowy w Polsce".

    Chcemy, by ta ulotka zwróciła uwagę, że tuż obok nas w wydającym się na pozór pokojowo usposobionym związkach wyznaniowych, są ludzie, którzy cierpią z powodu ostracyzmu, bo mają inne zdanie od ciągle zmieniających się zaleceń przywódców wyznaniowych, bądź stracili bliskich w wyniku surowo przestrzeganego zakazu przyjmowania krwi. Świadkowie Jehowy To również grupa wyznaniowa, w której pedofilia jest grzechem a nie przestępstwem. Tą akcją informacyjną włączmy się również w obchody międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Strażnicy – 26 lipca, upamiętniającego na całym świecie ofiary okrutnej polityki Towarzystwa Strażnica.

    Stowarzyszenie udostępnia ją bezpłatnie na swoich stronach i nie pobiera żadnych opłat z jej wykorzystywania. Prosimy jednak, aby przekazując ją innym nie naruszać przepisów obowiązującego prawa i postępować zgodnie wykładnią przepisów, która została sporządzona przez kancelarie prawną Mec. Jacka Świece.  Nie należy nagabywać ani zmuszać nikogo do jej przyjęcia.

    Wykładnia prawna, co do postępowania z udostępnianiem ulotki:

    "Kolportaż uliczny nie podlega znacznym obostrzeniom. Należy jednak mieć na uwadze, że jeżeli treści zawarte w przygotowanych materiałach będą miały charakter dyskryminacyjny, możliwe będzie powołanie się na ustawę z dnia 17 maja 1989 roku o wolności sumienia i wyznania, której art. 6 stanowi, że „Nikt nie może być dyskryminowany bądź uprzywilejowany z powodu religii lub przekonań w sprawach religii”, w ramach sprzeciwu wobec prowadzonej akcji. Uznanie, że Państwa akcja będzie miała takowy charakter jest mocno uznaniowe, lecz ze skłonieniem się ku braku dyskryminacji w niniejszym zakresie.

    Zakazane jest umieszczanie ulotek w miejscach, które nie zostały do tego celu wyznaczone, o ile zarządca tych miejsc nie wyraził na to zgody. Nieprzestrzeganie przepisu wiąże się z groźbą ukarania grzywną w wysokości do 1500 złotych. O ile przekazywanie materiałów bezpośrednio do rąk odbiorcy jest działaniem legalnym, to pozostawienie ich w miejscu publicznym jest już wykroczeniem.

    W przypadku rozpowszechniania ulotek na terenie przynależnym do komunikacji miejskiej (przystanki/stacja metra) niezbędne jest uzyskanie zgody Zarządu Transportu Miejskiego (§ 15 ust. 1 pkt. 15 Uchwały Nr XLVII/1273/2012 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 22 listopada 2012 r.).

    Rozpowszechnianie ulotek na terenach centrów handlowych i innych obiektów prywatnych również wymaga zgody ich właściciela.

    Na mocy Kodeksu cywilnego właściciele prywatnych skrzynek pocztowych również mają możliwość niewyrażenia zgody na dostarczanie materiałów promocyjnych, a dostarczania materiałów pomimo ich sprzeciwu grozi sankcją (art. 222 § 2 KC).

    Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, każda gmina ma możliwość decydowania o miejscowych przepisach porządkowych – również tych dotyczących ograniczenia w rozpowszechnianiu materiałów promocyjnych. Na terenie m. st. Warszawy nie wprowadzono jednak żadnych ograniczeń cd. kolportażu bezpośredniego.

    W przypadku Ośrodka Interwencji Kryzysowej, warto podjąć współpracę z tą jednostką. Podstawę jej działalności stanowi uchwała Nr LX/1866/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 27 sierpnia 2009 r.

    Nie ma jednak jakichkolwiek przeciwwskazań prawnych, aby akcja mogła zostać podjęta także bez współdziałania z tego rodzaju ośrodkami."


    Kancelaria Prawna Mec. Jacka Świecy.

    Stowarzyszenie „Wyzwoleni” nie ponosi odpowiedzialności za udostępnianie ulotki niezgodnie z instrukcją i opinią prawną

                                                                                                               Stanisław Chłościński               Mariusz Nowak
                                                                                                                   Prezes Zarządu                  Wiceprezes Zarządu
Stowarzyszenie Wyzwoleni
http://wyzwoleni.org/
tel. +48 792-453-606