Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wymóg 'celibatu' dla niektórych głosicieli a Towarzystwo Strażnica  (Przeczytany 1676 razy)

Offline Roszada

W roku 1987 wprowadzono nowy kurs dla bezżennych ŚJ.

Chrześcijanie w stanie wolnym mają możność poszerzenia zakresu swej służby ku chwale Jehowy. Ze specjalnego przeszkolenia w ramach Kursu Usługiwania mogą korzystać wyłącznie kawalerowie lub wdowcy” (Strażnica Nr 10, 1992 s. 19).

„Kandydatom stawia się, rzecz jasna, wysokie wymagania. Muszą przynajmniej od dwóch lat usługiwać w zborze chrześcijańskim jako starsi lub słudzy pomocniczy. Pierwszeństwo mają pionierzy stali. Wszyscy muszą być nieżonaci, w wieku między 23 a 50 rokiem życia. Nie mogli być napominani przez komitet sądowniczy ani wykluczeni w ciągu ostatnich pięciu lat” (Przebudźcie się! Nr 9, 1993 s. 19).

„Wielu braci w stanie wolnym, którzy jakiś czas temu zostali zamianowani sługami pomocniczymi, może powiedzieć Jehowie: »Oto jestem, poślij mnie!« (...). Mogą się zgłosić na Kurs Usługiwania, dostępny dla nieżonatych starszych i sług pomocniczych, którzy mają możliwość służyć tam, gdzie są większe potrzeby” (Strażnica Nr 20, 1996 s. 13).

„Na Kurs Usługiwania mogą być zaproszeni mężczyźni w stanie wolnym w wieku od 23 do 50 lat, którzy spełniają określone wymagania - usługują jako starsi lub słudzy pomocniczy co najmniej od dwóch lat, cieszą się dobrym zdrowiem i naprawdę pragną służyć Królestwu i swym współwyznawcom, gdziekolwiek będą potrzebni” („Rocznik Świadków Jehowy 1997” s. 23).

Samotni starsi i słudzy pomocniczy są zachęcani do poważnego rozważenia możliwości skorzystania z Kursu Usługiwania” (Nasza Służba Królestwa Nr 5, 1999 s. 8 ).

„Wymagania. Zrozumiałe jest, że kandydatom na kurs stawia się wysokie wymagania. Muszą usługiwać w charakterze starszych lub sług pomocniczych przynajmniej przez ostatnie dwa lata, być w stanie wolnym i mieć co najmniej 23, ale nie więcej niż 50 lat. (...) Jeśli jesteś starszym lub sługą pomocniczym w stanie wolnym i masz od 23 do 50 lat, to czy myślałeś już o wypełnieniu zgłoszenia na Kurs Usługiwania? A może jesteś młodym bratem i zastanawiasz się nad dalekosiężnymi celami w służbie dla Jehowy? Czy nie mógłbyś uprościć swego życia, by nic nie przeszkodziło ci wejść przez »wielkie drzwi prowadzące do działalności«? Odniesiesz z tego mnóstwo radości i satysfakcji” (Nasza Służba Królestwa Nr 8, 2004 s. 3-4).

W Polsce całkiem pokaźna liczba „nieżonatych” ukończyła omawiany kurs:

„Cieszy nas też postawa braci w stanie wolnym, którzy zgłaszają się na Kurs Usługiwania. Od roku 1993 to szczególne szkolenie ukończyło 770 starszych i sług pomocniczych” (Nasza Służba Królestwa Nr 9, 2007 s. 1).

„Dnia 4 listopada 2007 roku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom 33 klasy Kursu Usługiwania w Polsce. Do tej pory ze szkolenia tego skorzystało 794 braci” (Nasza Służba Królestwa Nr 1, 2008 s. 7).

Pod koniec roku 2010 ogłoszono, że omawiany kurs zmieni nazwę i będzie obejmował zakres wieku od 23 do 62 lat, a nie jak dotychczas od 23 do 50 lat:

„Kurs Usługiwania będzie odtąd nazywany Kursem Biblijnym dla Braci” (Strażnica 15.08 2011 s. 21 [Ciekawe, że po angielsku nazwano go trochę inaczej: He next revealed that the Ministerial Training School would henceforth be known as the Bible School for Single Brothers]).

„Kurs Biblijny dla Braci
Cel: Przygotowuje nieżonatych starszych i sług pomocniczych do dodatkowych obowiązków teokratycznych. Większość absolwentów jest kierowana na tereny z potrzebami w swoim kraju. Niektórzy mogą zostać skierowani do innego kraju, jeśli stawią się do dyspozycji.
Czas trwania: Dwa miesiące.
Miejsce: Wyznacza Biuro Oddziału. Zazwyczaj Sala Zgromadzeń lub Sala Królestwa.
Kto może skorzystać: Nieżonaci bracia w wieku od 23 do 62 lat, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, pragną usługiwać braciom i są gotowi popierać sprawy Królestwa wszędzie, gdzie istnieje taka potrzeba (Marka 10:29, 30). Muszą przynajmniej przez dwa lata bez przerwy usługiwać w charakterze starszych lub sług pomocniczych” (Nasza Służba Królestwa Nr 10, 2011 s. 5-6).
« Ostatnia zmiana: 24 Maj, 2015, 19:35 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Także od członków domów Betel pożąda się ‘celibatu’, choć nie jest on już aż tak obowiązkowy, jak w przypadku powyższych kursantów:

„Ze względu na charakter pracy wykonywanej w Betel obecnie potrzeba przede wszystkim braci w stanie wolnym. Pierwszeństwo mają pionierzy stali, gdyż pracują już pełnoczasowo (choć nie jest to warunek niezbędny). Niekiedy mogą zostać przyjęte samotne siostry lub małżeństwa w wieku od 19 do 35 lat, jeśli mają umiejętności potrzebne w Betel. (...) Niestety, wielu traci sposobność służenia w Betel w stanie wolnym, bo wcześnie zawierają związki małżeńskie. Chcielibyśmy zachęcić naszych młodszych braci, żeby usilnie dążyli do podjęcia służby pełnoczasowej, gdy są jeszcze wolni od obowiązków rodzinnych. Jeśli po jakimś czasie postanowią się ożenić, będą o wiele lepszymi mężami, gdyż nabyli więcej doświadczenia w życiu i służbie chrześcijańskiej. Niektóre osoby usługujące przez kilka lat w Betel mogły tam pozostać po zawarciu małżeństwa. Jeśli potem dostąpiły innych przywilejów, takich jak służba w obwodzie lub na terenie misjonarskim, z pewnością nie żałowały czasu spędzonego w Betel” (Nasza Służba Królestwa Nr 6, 2001 s. 4-5).