Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?  (Przeczytany 3323 razy)

Offline WIDZĘ MROKI

Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Luty, 2019, 06:33 »
Po co zaraz artykuly straznicowe - na poparcie moznaby ogladnac na brutkastingu jak Lett podaje przyklad malowania sali przez glosicieli malymi pedzelkami - to apropo slepego posluszenstwa  ;D

Coś w tym jest, w wojsku, dawno to było, sznurówką sprzątać kible, oczywiście chodziło o to, by młody nie spał, w cywilu, taki jeden z drugim nie wydał by takiego polecenia, bo wiązałoby się to z jednym.

Podobnie i tu, my to widzimy, ZACHIPNOTYZOWANI NIE.

Co do W. P. przejżał ich grę i powiedział SEKCIE z Warwick, WILCZY BILET masz. Przecież chyba nie napiszesz, że się ich boi.

Sianie rozkładu tak, przecież to aż kuje w oczy, nawer u siebie to robią, rozbijając rodziny.

Bezwzględne posłuszeństwo, a w szerszym aspekcie, realizacja planów Masońskich, bo przecież są w kooperacji z nimi, to już nie ulega dyskusji, że tak jest.
Dobrego dnia
« Ostatnia zmiana: 15 Luty, 2019, 06:43 wysłana przez WIDZĘ MROKI »
Polecam książkę:"ŚWIADKOWIE Jehowy wobec polityki USA, Syjonizmu i Wolnomularstwa". Robin de Ruiter

Świadkowie Jehowy= zakaz samodzielnego myślenia


Offline DeepPinkTool

Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Luty, 2019, 08:41 »
Starsi czytający ten artykuł mogą wyciągnąć z omawianej relacji biblijnej kilka pożytecznych wniosków. 1) Najpraktyczniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, żeby przygotować się na nadciągający atak „Asyryjczyka”, jest umacnianie swojej wiary w Boga i pomaganie w tym naszym braciom. 2) Gdy „Asyryjczyk” zaatakuje, starsi muszą być całkowicie przekonani, że Jehowa nas wyzwoli. 3) Wskazówki organizacji Jehowy, od których będzie zależało nasze życie, według ludzkiej oceny mogą się wtedy wydać niepraktyczne. Wszyscy musimy być gotowi usłuchać każdego polecenia, jakie otrzymamy, bez względu na to, czy z naszego lub strategicznego punktu widzenia będzie ono rozsądne, czy też nie. 4) Teraz jest czas, żeby ci, którzy pokładają ufność w świeckim wykształceniu, dobrach materialnych albo ludzkich instytucjach, zmienili swój sposób myślenia. Starsi powinni być gotowi pomóc każdemu, kto się chwieje w wierze.
w13 15.11 s. 20 ak. 17
Przytoczony przez kp.poz fragment potwierdza jednak, że ślepe posłuszeństwo wobec Niewolnika jest jednak konieczne i ma wagę życia.  ;) Słuchać należy! Choćby to co słyszymy było niepraktyczne i nierozsądne należy mimo wszystko nie chwiać się w wierze.  :)


Offline dziewiatka

Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Luty, 2019, 10:20 »
To będzie wtedy nie dziś.Choć nie zmienia to faktu,że w zborze promowane jest bezrefleksyjne posłuszeństwo.Moim zdaniem to jeszcze jeden przykład że  w organizacji promuje się BMW.Taki sposób wychowania wiernych ma jeszcze jedną zaletę,gdyby łowieczka się zbuntowała to na zewnątrz organizacji poczułaby się tak samotna że albo sznur albo powrót na kolanach do macierzy.


Offline UWAGA AWARIA

Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Luty, 2019, 11:43 »
To będzie wtedy nie dziś.Choć nie zmienia to faktu,że w zborze promowane jest bezrefleksyjne posłuszeństwo.Moim zdaniem to jeszcze jeden przykład że  w organizacji promuje się BMW.Taki sposób wychowania wiernych ma jeszcze jedną zaletę,gdyby łowieczka się zbuntowała to na zewnątrz organizacji poczułaby się tak samotna że albo sznur albo powrót na kolanach do macierzy.

To mnie już przeraża mimo ze mam przywilej to ostatnio wala z grubej rury , biblia sumienie nic już sie nie liczy ,rozkaz i koniec,a nowe pokolenie to już nawet biblii nie chce czytać... list i w ogień


Offline Gandalf Szary

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 775
 • Polubień: 2827
 • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Luty, 2019, 12:27 »
Zorganizowani do spełniania woli Jehowy
ROZDZIAŁ 15


Odnoś pożytek z podporządkowania się Bogu

7 W zborze chrześcijańskim uznajemy zwierzchnictwo Chrystusa oraz władzę, jaką powierzył on „niewolnikowi wiernemu i roztropnemu”. Wpływa to na nasze nastawienie i zachowanie wobec siebie nawzajem. Takie zbożne podporządkowanie skłania nas do respektowania Pisma Świętego we wszystkich dziedzinach służby dla Boga, które obejmują między innymi głoszenie, obecność na zebraniach i branie w nich udziału, współpracę ze starszymi oraz popieranie postanowień organizacyjnych (Mat. 24:45-47; 28:19, 20; Hebr. 10:24, 25; 13:7, 17).

8 Gdy respektujemy władzę Boga, zbór cieszy się pokojem, bezpieczeństwem i panuje w nim porządek. Jako poddani Jehowy odzwierciedlamy Jego przymioty (1 Kor. 14:33, 40). Dzięki temu, czego doświadczamy w organizacji Bożej, podzielamy odczucia króla Dawida, który widząc różnicę między sługami Jehowy a niegodziwcami, zawołał radośnie: „Szczęśliwy lud, którego Bogiem jest Jehowa!” (Ps. 144:15).
Zorganizowani w zgodzie ze wzorem biblijnym
Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy (wydanie do studium) — 2016


13. Jak możemy pokazać, że popieramy działania starszych?

13 Powinniśmy słuchać opartych na Biblii wskazówek przekazywanych przez starszych. Ci lojalni pasterze kierują się „zdrowymi słowami” i mają na celu nasze dobro (1 Tym. 6:3). Rozważmy radę Pawła dotyczącą osób postępujących nieporządnie. Niektórzy członkowie zboru ‛nie pracowali, lecz mieszali się w to, co ich nie dotyczyło’. Starsi najwyraźniej udzielali im rad, ale oni uparcie je lekceważyli. Jak zbór miał traktować kogoś, kto się tak zachowywał? Paweł polecił: „Miejcie go za naznaczonego, przestańcie z nim obcować”. Jednocześnie przestrzegł braci, żeby nie uważali takiej osoby za nieprzyjaciela (2 Tes. 3:11-15). Obecnie starsi mogą wygłosić przemówienie ostrzegawcze, jeśli ktoś uporczywie trwa w postępowaniu, które negatywnie wpływa na zbór. Może na przykład chodzić o umawianie się z osobą niebędącą Świadkiem Jehowy (1 Kor. 7:39). Jak reagujesz, gdy starsi uznają, że konieczne jest takie przemówienie? Jeżeli wiesz, o kim jest mowa, czy będziesz unikać kontaktów towarzyskich z taką osobą? Swoją zdecydowaną postawą pokażesz, że zależy ci na kimś takim, i być może zachęcisz go do zmiany postępowania[1].
Lojalnie podporządkowuj się władzy Bożej
Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy — 2002

Jak obecnie rozpoznać kanał łączności

16. (a) Co powinno było przekonać Żydów w I wieku, że Jezus reprezentował Jehowę? (b) Kim i dlaczego Jehowa zastąpił kapłaństwo lewickie?

16 Obecnie Jehowa jest niewidzialnym Sędzią, Ustawodawcą i Królem nowego „narodu” (Mateusza 21:43). Powstał on w I wieku n.e. W tamtym okresie przybytek z czasów Mojżesza zastąpiła już piękna świątynia jerozolimska, w której wciąż usługiwali potomkowie Lewiego (Łukasza 1:5, 8, 9). Jednakże w roku 29 n.e. pojawiła się kolejna, duchowa świątynia, w której Arcykapłanem był Jezus Chrystus (Hebrajczyków 9:9, 11). Ponownie wyłoniła się kwestia respektowania władzy Bożej. Kim Jehowa miał się posłużyć do przewodzenia temu nowemu „narodowi”? Jezus okazał się bez reszty lojalny wobec Boga. Darzył ludzi miłością. Dokonywał też wielu cudownych znaków. Ale większość Lewitów, podobnie jak ich zatwardziali przodkowie, odrzuciła Jezusa (Mateusza 26:63-68; Dzieje 4:5, 6, 18; 5:17). Ostatecznie w miejsce kapłaństwa lewickiego Jehowa ustanowił całkowicie inne, „królewskie kapłaństwo”, które istnieje po dziś dzień.

17. (a) Jaka grupa tworzy obecnie „królewskie kapłaństwo”? (b) Jak Jehowa posługuje się tym kapłaństwem?

17 Kto obecnie wchodzi w skład tego „królewskiego kapłaństwa”? Na pytanie to odpowiada w swym pierwszym natchnionym liście apostoł Piotr. Do namaszczonych członków ciała Chrystusowego napisał: „Wy jesteście ‚rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem na szczególną własność — żebyście szeroko oznajmili wspaniałe przymioty’ tego, który was powołał z ciemności do swego zdumiewającego światła” (1 Piotra 2:9). Słowa te wyraźnie wskazują, że to „królewskie kapłaństwo”, które Piotr nazwał też „narodem świętym”, tworzy grupa namaszczonych naśladowców Jezusa. Stanowią kanał, za pośrednictwem którego Jehowa udziela swemu ludowi wskazówek i zapewnia duchowe kierownictwo (Mateusza 24:45-47).

18. Jaki związek zachodzi między „królewskim kapłaństwem” a starszymi?

18 To „królewskie kapłaństwo” reprezentują starsi, którzy sprawują odpowiedzialne funkcje w zborach ludu Jehowy na całej ziemi. Mężczyźni ci zasługują na szacunek i szczere poparcie — niezależnie od tego, czy są pomazańcami, czy nie. Dlaczego? Ponieważ Jehowa ustanawia starszych za pośrednictwem swego świętego ducha (Hebrajczyków 13:7, 17). Jak to możliwe?

19. W jakim sensie starsi są mianowani przez ducha świętego?

19 Starsi spełniają wymagania przedstawione w Słowie Boga, powstałym dzięki oddziaływaniu Jego ducha (1 Tymoteusza 3:1-7; Tytusa 1:5-9). Można zatem powiedzieć, że są mianowani przez ducha świętego (Dzieje 20:28). Starsi muszą dokładnie znać Słowo Boże. Muszą też wzorem Najwyższego Sędziego, który ich ustanowił, nienawidzić wszystkiego, co mogłoby stworzyć choćby pozory stronniczego osądzania (Powtórzonego Prawa 10:17, 18).

20. Za co cenisz ciężko pracujących starszych?

20 Naprawdę cenimy naszych ciężko pracujących starszych i nie kwestionujemy ich władzy. Swą wierną służbą, nierzadko trwającą dziesiątki lat, budzą nasze zaufanie. Sumiennie przygotowują się do zebrań i je prowadzą, ramię w ramię głoszą z nami „dobrą nowinę o Królestwie” i w razie potrzeby udzielają nam biblijnych rad (Mateusza 24:14; Hebrajczyków 10:23, 25; 1 Piotra 5:2). Gdy jesteśmy chorzy lub pogrążeni w smutku, odwiedzają nas i pokrzepiają. Lojalnie i niesamolubnie popierają sprawy Królestwa. Mają ducha Jehowy i cieszą się Jego uznaniem (Galatów 5:22, 23).

21. O czym muszą pamiętać starsi i dlaczego?

21 Rzecz jasna starsi nie są doskonali. Pamiętają o swych ograniczeniach i nie próbują panoszyć się nad trzodą, będącą „dziedzictwem Bożym”. Uważają się natomiast za ‛współpracowników ku radości swych braci’ (1 Piotra 5:3; 2 Koryntian 1:24). Pokorni, ciężko pracujący starsi kochają Jehowę i wiedzą, że im dokładniej Go naśladują, tym więcej mogą zdziałać dla dobra zboru. Pomni tego, nieustannie starają się pielęgnować takie zbożne przymioty, jak miłość, współczucie i cierpliwość.

22. Jak przypomnienie relacji o Korachu umocniło twą wiarę w widzialną organizację Jehowy?

22 Jakże się cieszymy, że Jehowa jest naszym niewidzialnym Władcą, a Jezus Chrystus Arcykapłanem, że członkowie namaszczonego duchem „królewskiego kapłaństwa” usługują nam jako nauczyciele, a wierni chrześcijańscy starsi — jako doradcy! Chociaż żadna organizacja kierowana przez ludzi nie jest doskonała, z radością służymy Bogu w towarzystwie wiernych współwyznawców, którzy chętnie podporządkowują się władzy Bożej!
« Ostatnia zmiana: 18 Luty, 2019, 12:36 wysłana przez Gandalf Szary »
,,Jesteś tak daleko ode mnie, czasami jednak blisko tak"


Offline zenobia

Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Luty, 2019, 12:32 »
Gdy po 10 ciu latach wrociłam do zboru , własnie to bezwzględne posłuszenstwo w kazdej najdrobniejszej sprawie dotyczącej zboru, niemalze mnie powałiło . Poczułam się tak jakby MNIE zupełnie nie było , ot taka marionetka
Wydaje mi się , ze kiedys , kiedys tego nie było


Offline Gandalf Szary

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 775
 • Polubień: 2827
 • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Luty, 2019, 12:39 »
Więc komu powinniśmy być podporządkowani? Bogu, Jezusowi, Niewolnikowi Wiernemu i Roztropnemu czy Starszym obieranym poprzez DŚ? A może wszystkim naraz?
« Ostatnia zmiana: 18 Luty, 2019, 12:43 wysłana przez Gandalf Szary »
,,Jesteś tak daleko ode mnie, czasami jednak blisko tak"


Offline Estera

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 5 788
 • Polubień: 13389
 • Wiara, to nie łatwowierność.
Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Luty, 2019, 14:11 »
       CYTAT:
      "Starsi czytający ten artykuł mogą wyciągnąć z omawianej relacji biblijnej kilka pożytecznych wniosków.
   1) Najpraktyczniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, żeby przygotować się na nadciągający atak „Asyryjczyka”,
       jest umacnianie swojej wiary w Boga i pomaganie w tym naszym braciom.
   2) Gdy „Asyryjczyk” zaatakuje, starsi muszą być całkowicie przekonani, że Jehowa nas wyzwoli.

   3) Wskazówki organizacji Jehowy, od których będzie zależało nasze życie,
       według ludzkiej oceny mogą się wtedy wydać niepraktyczne.
       Wszyscy musimy być gotowi usłuchać każdego polecenia, jakie otrzymamy, bez względu na to,
       czy z naszego lub strategicznego punktu widzenia będzie ono rozsądne, czy też nie.


   4) Teraz jest czas, żeby ci, którzy pokładają ufność w świeckim wykształceniu, dobrach materialnych albo ludzkich instytucjach,
       zmienili swój sposób myślenia. Starsi powinni być gotowi pomóc każdemu, kto się chwieje w wierze.
                                                  w13 15.11 s. 20 ak. 17" (koniec cytatu, pogrubienie moje)

   Bezwzględne posłuszeństwo "Niewolnikowi" !!!
   Nawet gdy ono będzie nierozsądne !!!
   :-X :-X

   A w zborach nawołują do okazywania rozsądku  >:(
   Zaprzeczają sami sobie.
   :-X :-X :-X
Zachęcam do czytania, warto ... https://jedrusiowy.wordpress.com
Tego bloga również skarbnica wiedzy ... https://komitetsadowniczy.blogspot.com


Offline UWAGA AWARIA

Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Luty, 2019, 15:57 »
       CYTAT:
      "Starsi czytający ten artykuł mogą wyciągnąć z omawianej relacji biblijnej kilka pożytecznych wniosków.
   1) Najpraktyczniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, żeby przygotować się na nadciągający atak „Asyryjczyka”,
       jest umacnianie swojej wiary w Boga i pomaganie w tym naszym braciom.
   2) Gdy „Asyryjczyk” zaatakuje, starsi muszą być całkowicie przekonani, że Jehowa nas wyzwoli.

   3) Wskazówki organizacji Jehowy, od których będzie zależało nasze życie,
       według ludzkiej oceny mogą się wtedy wydać niepraktyczne.
       Wszyscy musimy być gotowi usłuchać każdego polecenia, jakie otrzymamy, bez względu na to,
       czy z naszego lub strategicznego punktu widzenia będzie ono rozsądne, czy też nie.


   4) Teraz jest czas, żeby ci, którzy pokładają ufność w świeckim wykształceniu, dobrach materialnych albo ludzkich instytucjach,
       zmienili swój sposób myślenia. Starsi powinni być gotowi pomóc każdemu, kto się chwieje w wierze.
                                                  w13 15.11 s. 20 ak. 17" (koniec cytatu, pogrubienie moje)

   Bezwzględne posłuszeństwo "Niewolnikowi" !!!
   Nawet gdy ono będzie nierozsądne !!!
   :-X :-X

   A w zborach nawołują do okazywania rozsądku  >:(
   Zaprzeczają sami sobie.
   :-X :-X :-X
w związku z tym było już kilka listów i szkolenie,na jednym nie tak dawno nawet taki młody starszy krzyknął"niech żyje Jehowa" i tam mu kilku zawtórowało ..aż mnie ciarki przeszły po plecach bo zabrzmiało to ja to co krzyczą araby z bombom na plecach allach....<nie wiem ja to idzie>ale było to straszne,jeden z naszego grona zapytany co by zrobił jak dostał by list o zamordowaniu rodziny wiecie co powiedział powaga:no cóż ...nie wiem czy coś przeoczyłem ale te młode pokolenie to ma naprawdę poprany mózg,zdarzają się tacy co w twarz powiedzą że ich doktryna i biblia nie interesuje a biblia jest dla dziadków...,i nie ma się co dziwić
ja też lata pewnie będe sie prostował z prawdy
« Ostatnia zmiana: 18 Luty, 2019, 16:04 wysłana przez UWAGA AWARIA »


Offline Estera

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 5 788
 • Polubień: 13389
 • Wiara, to nie łatwowierność.
Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Luty, 2019, 17:55 »
ja też lata pewnie będe sie prostował z prawdy
   AWARIO.
   Byłeś tam pół wieku i chciałbyś w sekundę się wszystkiego pozbyć?
   Wiadomo, że to nie jest możliwe, a z pewnymi schematami myślowymi, będziemy walczyć do końca życia.
   
jeden z naszego grona zapytany co by zrobił jak dostał by list o zamordowaniu rodziny wiecie co powiedział powaga:
no cóż ...nie wiem
   Włos się na głowie jeży od takiego myślenia.
   Fanatyzm najwyższa klasa.
   :'( :'(
   
Zachęcam do czytania, warto ... https://jedrusiowy.wordpress.com
Tego bloga również skarbnica wiedzy ... https://komitetsadowniczy.blogspot.com


Offline sawaszi

Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Luty, 2019, 19:10 »
Więc komu powinniśmy być podporządkowani? Bogu, Jezusowi, Niewolnikowi Wiernemu i Roztropnemu czy Starszym obieranym poprzez DŚ? A może wszystkim naraz?

Paweł pisał pod natchnieniem ; "niech każdy będzie podporządkowany władzy zwierzchniej , albowiem każda władza pochodzi z góry" ..


Offline Gandalf Szary

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 775
 • Polubień: 2827
 • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Luty, 2019, 19:52 »

Paweł pisał pod natchnieniem ; "niech każdy będzie podporządkowany władzy zwierzchniej , albowiem każda władza pochodzi z góry" ..
[/b][/size]
W/g WTS podporządkowanie się władzom zwierzchnim jest względne. Przede wszystkim powinniśmy być podporządkowani Jehowie!!!
,,Jesteś tak daleko ode mnie, czasami jednak blisko tak"


Offline sawaszi

Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Luty, 2019, 20:28 »

W/g WTS podporządkowanie się władzom zwierzchnim jest względne. Przede wszystkim powinniśmy być podporządkowani Jehowie!!!
 

A wyobraziłeś sobie bracie taką sytuację , że nagle całą władzę na Ziemi przejmuje WTS i jak wtedy będą "paść trzodę" ??
To temat warty dalszych rozważań teoretycznych w sposobach obiektywnej obserwacji ..
Wiem że opisać merytorycznie to trudne zadanie i nastręcza problemów . Pozdrawiam Cię serdecznie  :) :)
« Ostatnia zmiana: 18 Luty, 2019, 20:54 wysłana przez sawaszi »


Offline Gandalf Szary

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 775
 • Polubień: 2827
 • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Luty, 2019, 21:42 »
 

A wyobraziłeś sobie bracie taką sytuację , że nagle całą władzę na Ziemi przejmuje WTS i jak wtedy będą "paść trzodę" ??
To temat warty dalszych rozważań teoretycznych w sposobach obiektywnej obserwacji ..
Wiem że opisać merytorycznie to trudne zadanie i nastręcza problemów . Pozdrawiam Cię serdecznie  :) :)
[/b][/size]

Nie wiem o co ci chodzi. Napisałem tylko jakie stanowisko jest organizacji w tym temacie. Wiele szeregowych świadków musiało iść do więzienia, bo podporządkowanie rządom tego świata jest względne. Wiesz o tym dobrze. Nie wiem o co ci chodzi z tą merytoryką. 
Jeżeli chodzi o twoje pytanie. Nie nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. W zbiorach jest zbyt wiele nepotyzmu, korupcji, kolesiostwa itp. Jeżeli WTS miałby rządzić światem i paść trzodę w ten sposób co teraz to dziękuje bardzo i nie chcę sobie tego wyobrażać.
Także pozdrawiam bracie!
,,Jesteś tak daleko ode mnie, czasami jednak blisko tak"


Offline dziewiatka

Odp: Jakiej władzy bezwzględnie powinien być podporządkowany ŚJ ?
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Luty, 2019, 10:09 »
Jeżeli cała ziemia byłaby we władaniu CK ,to oznaczałoby że musiałbym pogodzić się z istnieniem Jehowy psychopatycznego Boga ,pozostawałaby nadzieja że da się jakoś okpić.Gorzej by mieli starszaki,bo za najmniejsze nieposłuszeństwo czeluście ogniste by ich spotkały.CK wysyła sprzeczne sygnały co do posłuszeństwa. Raz piszą że posłuszeństwo wobec starszych jest posłuszeństwem Jehowie innym razem że starsi są niedoskonali i nie powinni się wynosić ponad łowieczki.Patrząc na tą twórczość z punktu widzenia świadka ,trzeba zauważyć że w praktyce zborowej  starsi jak i zwykli głosiciele działają na zasadzie ''bliższa koszula ciału'' czyli w zależności co przyniesie korzyść taki fragment  strażnicy się przytacza .Często zapomina się w zborze że te wszystkie rady i sugestie wyszły z pod ręki ludzi i to niedoskonałych,nawet biblijni prorocy mylili się i potem musieli odszczekać to co powiedzieli( Natan o budowie świątyni przez Dawida ). Wniosek jest taki ,że każda  rada powinna być zweryfikowana czy jest zgodna z biblią,niezależnie czy pochodzi od CK czy zborowego starszego.Po za tym jeżeli to są rady i sugestie to decyzja usłuchania leży po stronie osoby do której są kierowane ponieważ to ona poniesie skutki jakie wynikną z usłuchania danej rady.