Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Złe nauki przez wieki wedle zamierzenia Bożego!  (Przeczytany 3609 razy)

Offline Roszada

Złe nauki przez wieki wedle zamierzenia Bożego!
« dnia: 10 Czerwiec, 2018, 15:22 »
Towarzystwo  z jednej strony zawsze podkreśla, że kościoły przez wieki źle nauczały.
Z drugiej zaś strony uczy Towarzystwo, że do XIX wieku nie nadszedł właściwy czas by dobrze nauczać.
Skąd więc miały brać te kościoły dobre nauki, skoro właściwy czas nie nastał?

Oto słowa Towarzystwa o Russellu:


*** jv rozdz. 10 s. 143 ak. 2 Coraz dokładniejsze poznawanie prawdy ***
Jak brat Russell pojmował swą rolę? Czy utrzymywał, że Bóg dał mu jakieś specjalne objawienie? W Strażnicy z 15 lipca 1906 roku (strona 229) pokornie przyznał: „Nie, drodzy przyjaciele, nie uważam siebie za kogoś wyższego ani nie roszczę sobie pretensji do nadprzyrodzonej mocy, godności czy władzy; nie dążę też do wywyższenia siebie w oczach moich braci w domu wiary, chyba że w takim znaczeniu, w jakim zalecał to Pan, gdy powiedział: ‚Ktobykolwiek między wami chciał być pierwszym, niech będzie sługą waszym’ (Mat. 20:27). (...) Prawdy, które przedstawiam jako rzecznik Boga, nie zostały objawione w wizjach czy snach ani przez słyszalny głos Boży, ani wszystkie naraz, lecz stopniowo (...) To wyraźne odsłonięcie prawdy nie wynika również z ludzkiej pomysłowości czy bystrości umysłu, ale ze zwykłego faktu, iż nadszedł stosowny czas wyznaczony przez Boga; a gdybym nie mówił ja i nie znalazłby się kto inny, wołałyby nawet kamienie”.

Po raz pierwszy C. T. Russell nazwał siebie „rzecznikiem Boga” już w roku 1890 (ang. Strażnica maj 1890 s. 3; por. ang. Strażnica, wydanie specjalne, 25.04 1894 s. 93), a po raz ostatni w roku 1916 (ang. Strażnica 01.06 1916 s. 170).

No niech Towarzystwo Strażnica nie ma pretensji, że źle nauczano przez wieki, skoro Russell się nie narodził i nie nadszedł właściwy dla Boga czas by te nauki dobre objawić. :)


Offline Roszada

Odp: Złe nauki przez wieki wedle zamierzenia Bożego!
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Czerwiec, 2018, 19:27 »
Tu podobne wyjaśnienie:

*** jv rozdz. 28 s. 622 ak. 3 Próby i odsiew wewnątrz organizacji ***
Brat Russell nie twierdził, jakoby dysponował nadludzką mocą albo otrzymywał Boskie objawienia. Nie przypisywał sobie chwały za to, czego nauczał. Był wybitnym badaczem Biblii. Ale jak wyjaśnił, zadziwiające zrozumienie Pisma Świętego zawdzięczał ‛zwykłemu faktowi, iż nadszedł stosowny czas wyznaczony przez Boga’. Oświadczył: „Gdybym nie mówił ja i nie znalazłby się kto inny, wołałyby nawet kamienie”. Przyrównał siebie do palca wskazującego, który kieruje uwagę na to, co jest napisane w Słowie Bożym.

No no no. Palec Boży, niczym Mojżesz  :) :

„Dlatego kapłani uprawiający magię rzekli do faraona: „To palec Boży!” Ale serce faraona trwało w uporze i nie posłuchał ich, jak to powiedział Jehowa.” (Wj 8:19).

Coś mi te słowa: "nadszedł stosowny czas" przypominają. :)


Offline Roszada

Odp: Złe nauki przez wieki wedle zamierzenia Bożego!
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 11:16 »
Z czasem ŚJ przenieśli to wylewanie prawdziwej wiedzy na rok 1914:

*** bh rozdz. 9 s. 92 ak. 13 Czy żyjemy w „dniach ostatnich”? ***
„Nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” — obwieszczała biblijna Księga Daniela. Kiedy należało tego oczekiwać? Właśnie w „czasie końca” (Daniela 12:4). Szczególnie od roku 1914 ludzie pragnący służyć Jehowie mogą dzięki Jego pomocy coraz lepiej rozumieć Biblię.

*** w01 1.7 s. 9 ***
Prorok Daniel zapowiedział, iż właśnie wtedy miała nastać „obfitość prawdziwej wiedzy” (Daniela 12:4). W związku z tym Jehowa, niezrównany w przekazywaniu informacji, pomaga szczerym osobom zrozumieć znaczenie Słowa Bożego. Dzisiaj już całe rzesze wiedzą, że w roku 1914 w niewidzialnych niebiosach Chrystus Jezus zasiadł na tronie.

*** w92 15.7 s. 31  ***
Na przykład fakty spełniające zapowiedzi biblijne potwierdzają, że w roku 1914 Jezus otrzymał władzę królewską nad ludzkością. Od tej pory żyjemy w „czasie końca” i stale nabywamy coraz więcej wiedzy duchowej, a przy tym coraz lepiej rozumiemy proroctwa biblijne (Daniela 12:4, NW). Tak więc zbliżamy się do doskonałego poznania i „to, co jest zupełne”, musi być bardzo blisko.

To wskazuje, że ŚJ nie mogą mieć pretensji, że chrześcijanie przez całe wieki źle nauczali, bo przecież dopiero w roku 1914 miała przyjść wiedza. :)


Offline Roszada

Odp: Złe nauki przez wieki wedle zamierzenia Bożego!
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Czerwiec, 2018, 17:15 »
Poznanie biblijne miało przyjść wg Towarzystwa dopiero w XIX czy XX w.

Rutherford jeszcze w roku 1931 uczył, że „w roku 1874 począł Pan kierować uwagę swego ludu na wielkie zasadnicze nauki” (Królestwo nadzieja świata 1931 s. 58; por. s. 29).

Jeśli dopiero od 1874 r. Pan zaczął kierować uwagę na swe nauki, to nie dziwota, że chrześcijaństwo od końca wieku I do roku 1874 nie mogło nauczać odpowiednio. :-\
Po co więc pokrzykiwanie na chrześcijaństwo, papiestwo, protestantyzm, prawosławie? ;)