Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu  (Przeczytany 3349 razy)

Offline Roszada

Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu
« dnia: 24 Marzec, 2017, 11:39 »
Noszenie broni

   Do roku 1983 Towarzystwo Strażnica pozwalało na podejmowanie pracy związanej z posiadaniem broni, chociaż w latach pięćdziesiątych XX wieku pisało, że Świadkowie Jehowy nie noszą broni. W roku 1983 dano głosicielom „sześciomiesięczny termin na zmianę zatrudnienia”. Gdyby tego nie zrobili, byliby pozbawieni „specjalnych przywilejów służby” lub „pełnienia odpowiedzialnej funkcji w zborze”.

Niedopuszczalne noszenie broni

„Nie uzbrajają się w broń cielesną ani takiej nie noszą przy sobie w oczekiwaniu lub jako przygotowanie się na trudności albo żeby móc stawić czoło groźbom” (Strażnica Nr 11, 1951 s. 9 [ang. 01.02 1951 s. 75]).

   Interesujące jest to, że w tamtych latach Towarzystwo Strażnica pozostawiało sumieniu głosicieli decyzję dotyczącą „pracy w fabrykach, które służą obronie”:

   „Jak chrześcijanin powinien się zachowywać pod względem pracy w fabrykach, które służą obronie (...) itd.? (...)
Co się tyczy innych form działalności lub pracy, to Towarzystwo nie ma dawać żadnych szczegółowych zaleceń. Wypracowanie reguł dla wszelkich możliwych sytuacji pod względem pracy świeckiej doprowadziłoby nas do zestawienia obszernych, podobnych talmudowi przepisów, gdy staralibyśmy się ustalić wszystkie owe subtelne różnice odnośnie pytania, kiedy przeciw pewnej pracy powinny być podniesione sprzeciwy a kiedy nie. Pan nie przekazał tej odpowiedzialności Towarzystwu; każdy poszczególny ponosi sam odpowiedzialność za rozstrzygnięcie swego wypadku. (...) Gdzie musi być przeprowadzona linia? Lub kiedy jakaś praca staje się pracą służącą obronie? Nie potrzeba wcale pracować przy taśmie montażowej w fabryce czołgów, aby wytwarzać rzeczy używane do wojny. (...) Milczenie, jakiego Towarzystwo w takich rzeczach przestrzega, nie powinno być uważane ani za przyzwolenie ani za potępienie, które zdawalibyśmy się nie chcieć wyrazić otwarcie. Oznacza ono, że powzięcie swego wyboru uważamy za dziedzinę odpowiedzialności każdej poszczególnej jednostki, a nie naszą. Odnośna osoba musi w swym sumieniu być spokojna pod względem swego sposobu postępowania, a nie my w naszym co do jej postępowania. Dana osoba zna wszystkie okoliczności sprawy, a nie my. (...) Tak więc niech każdy weźmie na się swą własną odpowiedzialność i niech odpowiada przed swym własnym sumieniem, nie krytykując innych ani sam nie będąc krytykowany przez innych, gdy sumienie poszczególnych jednostek dopuszcza różne decyzje w jednej i tej samej sprawie. Nie ‘powinniśmy być sądzenie przez sumienie innej osoby’. »Kim jesteś ty, aby sądzić służącego u kogoś innego? Swemu własnemu panu on stoi lub upada«. – Rzym 14:4; 1 Kor. 10:29” (Strażnica dodatkowa z lat 1950-1959 s. 13-14, „Pytania czytelników”, art. z okładki „Słowu Bożemu ustąpić pierwsze miejsce w naszym życiu” [ang. Strażnica 15.09 1951 s. 574]).

Tolerowane noszenie broni

„Czy można pogodzić z sumieniem chrześcijańskim przyjęcie pracy wymagającej uzbrojenia, na przykład noszenia karabinu czy pałki? Sam Jehowa Bóg zezwala rządom ludzkim na sprawowanie władzy celem wymuszania przestrzegania prawa, w razie potrzeby nawet z bronią w ręku. (...) Zatem Pismo Święte nie daje podstawy do podnoszenia zarzutów przeciwko istnieniu służb uzbrojonych celem wymuszania posłuszeństwa wobec prawa ani przeciwko upoważnianiu przez rząd pewnych ludzi do noszenia broni dla ochrony ludzi albo mienia. Niemniej jednak chrześcijanin sam musi zadecydować, czy przyjmie taką posadę, jak praca konwojenta bądź stróża nocnego, jeżeli przy tym wymaga się od niego noszenia karabinu czy innej broni. (...) Każda decyzja chrześcijanina powinna pozostawać w harmonii z jego sumieniem, wyszkolonym na podstawie Biblii” (Strażnica Rok XCV [1974] Nr 10 s. 24).

Krytykowane noszenie broni, ale tolerowane

„Dziesięć lat później Strażnica z 15 lipca 1983 roku (w języku polskim numer 23 z roku 1983) wyjaśniła nasz pogląd na posługiwanie się bronią palną” (Strażnica Nr 4, 2006 s. 30).

„W tych »dniach ostatnich« na wielu stanowiskach pracy żąda się noszenia broni. Straż bankowa lub przemysłowa, konwojenci czy policjanci muszą chodzić uzbrojeni, jeśli nie chcą stracić posady. Co więc ma zrobić chrześcijanin (...) Jego pogląd wyrobiony na podstawie Biblii będzie się różnił od zapatrywań ludzi ze świata, którzy bez skrupułów noszą przy sobie broń i nie wahają się użyć jej, gdy uznają, że sytuacja jest niebezpieczna. (...) Dojrzały chrześcijanin powinien starać się znaleźć pracę, która nie ma nic wspólnego z bronią. (...) nie możemy już dłużej uważać za wzór godny naśladowania brata, który by w dalszym ciągu wykonywał pracę wymagającą noszenia broni. Należałoby mu wyznaczyć sześciomiesięczny termin na zmianę zatrudnienia. Gdyby tego nie zrobił, nie nadawałby się do specjalnych przywilejów służby ani do pełnienia odpowiedzialnej funkcji w zborze” (Strażnica Rok CIV [1983] Nr 23 s. 19-20).

Krytykowane noszenie broni

   „A zatem prawdziwi chrześcijanie nie noszą broni, służącej do wyrządzania innym krzywdy (porównaj Izajasza 2:4)” (Przebudźcie się! Nr 10, 1995 s. 14).

Krytykowane noszenie broni, ale tolerowane

„Czy chrześcijanin może z czystym sumieniem podjąć pracę wymagającą noszenia broni? Podjęcie pracy wymagającej noszenia broni palnej jest sprawą osobistą. Jednakże ktoś, kto tak postępuje, naraża się na niebezpieczeństwo obciążenia się winą krwi, gdyby w pewnych sytuacjach wymagano od niego użycia broni. Zwiększa się też ryzyko odniesienia ran lub utraty życia w wyniku jakiegoś ataku bądź odwetu. Taki chrześcijanin nie spełnia wymagań, by otrzymać jakiekolwiek przywileje w zborze (1 Tymoteusza 3:3, 10)” (Strażnica Nr 24, 2005 s. 30).

Posiadanie w domu broni palnej w celu samoobrony

   W lipcu 2017 roku Towarzystwo Strażnica podało, że posiadanie przez głosiciela broni palnej w domu, w celu samoobrony, spowoduje pozbawienie go przywilejów w zborze (kwestie zatrudnienia związanego z noszeniem broni nie zmieniły się):

„Jeśli chrześcijanin posiada broń, żeby chronić się przed ludźmi, starsi udzielą mu rad na podstawie Biblii. Gdyby nie chciał pozbyć się broni, nie byłby traktowany jako przykładny członek zboru. Nie spełniałby wymagań, żeby otrzymywać w zborze przywileje. To samo dotyczy chrześcijanina, którego praca wymaga noszenia broni palnej. Byłoby dobrze, żeby znalazł inne zatrudnienie. (...) Z szacunku do tych zasad dojrzały duchowo chrześcijanin nie będzie posiadać broni palnej, żeby chronić się przed ludźmi. Przypis: Więcej informacji na temat podejmowania pracy, która wiąże się z noszeniem broni, można znaleźć w Strażnicy z 1 listopada 2005 roku, strona 31, oraz numer 23 z 1983 roku, strony 19 i 20” (Strażnica lipiec 2017 s. 32).


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Marzec, 2017, 12:11 »
A można mieć łuk albo kuszę?
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Marzec, 2017, 15:21 »
A można mieć łuk albo kuszę?

Łuk tak, kusza - kwestia sumienia, balista - zakazana.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Marzec, 2017, 16:09 »
 Cale szczescie , ze jedyna bron , ktora nosze w pracy to dlugopis i bloczek z awizami .
Acha i jeszcze spray pieprzowy na psy. Moje sumienie podpowiada mi  , ze to nic zlego . Ale, aby byc 100%-owo pewny napisze  do Selters . ;D


Offline Roszada

Odp: Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Marzec, 2017, 17:33 »
Łuk tak, kusza - kwestia sumienia, balista - zakazana.
Kusza to już w ST była :):

„(...)A synami Kusza byli: Seba i Chawila(...)” (Rdz 10:7)

Łuków pełno, więc biblijna broń:

„(...)A jednak jego łuk mieszkał w stałym miejscu, siła zaś jego rąk była prężna(...)” (Rdz 49:24)

Nie wiedziałem, że łuk "mieszka". ;)

A z balistych to tylko Żydzi: ;D

„(...)Jego rodzice powiedzieli to, gdyż bali się Żydów, bo Żydzi już uzgodnili, że jeśli ktoś wyzna, iż on jest Chrystusem, to ma zostać wykluczony z synagogi(...)” (Jn 9:22)


Offline Dietrich

Odp: Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Marzec, 2017, 17:55 »
Ciekaw jestem jak wygląda kwestia tzw. "straszaków"  czy też broni pneumatycznej.

Kiedyś w jednej fejsbukowej grupie ktoś podniósł temat paintballa, co również wywołało dezaprobatę, że to niewłaściwe dla chrześcijanina oraz "niebudujące".


Offline Roszada

Odp: Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Marzec, 2017, 17:58 »
Cytuj
Ciekaw jestem jak wygląda kwestia tzw. "straszaków"  czy też broni pneumatycznej.
Pewnie jak papierosy elektroniczne. :)


Offline HARNAŚ

Odp: Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Marzec, 2017, 18:09 »
Ciekaw jestem jak wygląda kwestia tzw. "straszaków"  czy też broni pneumatycznej.

Kiedyś w jednej fejsbukowej grupie ktoś podniósł temat paintballa, co również wywołało dezaprobatę, że to niewłaściwe dla chrześcijanina oraz "niebudujące".
Kiedyś jakieś 7-8 lat temu kilku młodych ludzi jeździło po mieście samochodem i celowali do kierowców ze straszaka. Po jakimś czasie zatrzymano ich i opisali wyczyn w gazecie. Odbyły się dwie sprawy sądowe. Jedna w sądzie wojewódzkim druga na zapleczu sali królestwa ;D W wojewódzkim dostali zawiasy , z sądu zborowego dostali ,pod wpływem modlitwy starszych do boga , info aby jednak wykluczyć. ;D


Offline HARNAŚ

Odp: Praca z noszeniem broni i posiadanie jej w domu
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marzec, 2017, 08:02 »
Dodam tak poza protokołem , że dwaj z tych skazanych mocno ubiegali się o usługiwanie i są synami  braci starszych