Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku  (Przeczytany 1648 razy)

Offline Roszada

Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Kwiecień, 2020, 18:38 »
Jeszcze dwa słowa o polskim czasopiśmie Nowy Dzień, które w 1936 r. zastąpiło Złoty Wiek.

Wydawało się ŚJ że przechytrzyli władzę polską, która zakazała sprowadzania tego czasopisma ze Szwajcarii, ale niestety gdy przyszła władza niemiecko-hitlerowska to ostatni numer wydali z data 1 września 1939 r.

*** yb94 s. 198 Polska ***
Bracia jednak nie dali za wygraną. Ostatni numer Złotego Wieku nosił datę 1 września 1936 roku, a już 1 października tego samego roku zaczęło się w to miejsce ukazywać w Warszawie inne pismo: Nowy Dzień. W dalszym ciągu publikowano w nim artykuły demaskujące zepsucie i obłudę religijną, a zarazem uwypuklające prawdę z Biblii. Drukowano je aż do samego wybuchu drugiej wojny światowej.

*** yb94 s. 199 Polska ***
Kiedy zakazano wydawania „Złotego Wieku”, bracia zmienili jego tytuł na „Nowy Dzień”


Offline Roszada

Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Kwiecień, 2020, 20:04 »
Dla mnie Przebudźcie się! jest teraz całkiem bezwartościowym czasopismem.
Po 2005 r. chyba tylko jeden raz zacytowałem w swoich publikacjach to czasopismo.

Oto te słowa:

„Dlatego w przeciwieństwie do niektórych kreacjonistów nie kwestionujemy wiarygodnych badań naukowych wskazujących, że nasza planeta mogła powstać miliardy lat temu” (Przebudźcie się! Nr 1, 2016 s. 9).

To jest pewien obraz otwierania się na pewien 'ewolucjonizm'. ;)

Wcześniej raczej pisano o tysiącach lat, a później milionach lat:

„Wprawdzie Świadkowie Jehowy wierzą w stwarzanie, ale nie są kreacjonistami. Ich zdaniem sprawozdanie z biblijnej Księgi Rodzaju dopuszcza możliwość, iż Ziemia istnieje już miliony lat” (Przebudźcie się! Nr 9, 1997 s. 12).


Offline Sebastian

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 5 249
 • Polubień: 7391
 • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Kwiecień, 2020, 21:27 »
już wtedy gdy ja w 1989 r. zostałem ochrzczony, dopuszczano myśl o tysiącach a nawet milionach czy miliardach lat ale stanowczo zaprzeczano jakiejkolwiek ewolucji

wyglądało to w ten sposób że dopuszczano opcję że pierwsze zdanie Biblii "na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" opisuje pewien proces twórczy trwający tysiące lub miliony lub nawet miliardy lat, ale w tym samym czasie nauczano o 7 dniach stwarzania liczących 7.000 lat każdy

tak więc (przynajmniej wtedy - w 1989 roku) miliardy lat NIE stanowiły żadnego otwierania się na ewolucjonizm


Offline Roszada

Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Kwiecień, 2020, 22:50 »
Nie znam publikacji o miliardach lat.
A 'ewolucjonizm' dałem w przenośni, jako wypływający z tych długich okresów miliardowych.

Podałem obok fragment o milionach.


Offline Sebastian

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 5 249
 • Polubień: 7391
 • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Kwiecień, 2020, 22:53 »
Mam jeszcze pomysł na pytanie czytelników: "Czy seks z androidem to pornea?"
Może ktoś ma natchnienie na odpowiedź.
Towarzystwo Strażnica w kwestiach seksualnych udzielało różnych odpowiedzi na pytania dot. np. seksu oralnego i analnego, więc i w tej kwestii zapewne poglądy Ciała Kierowniczego będą ewoluować. Dlatego przygotowałem kilka wersji odpowiedzi

Czy seks z androidem to porneia?

2040 Wersja 1: tak, wykluczajcie, wykluczajcie, wykluczajcie!

Uzasadnienie biblijne: Na początek małe wyjaśnienie. O ile kilkadziesiąt lat temu „androidami” nazywano niektóre telefony komórkowe (i/lub oprogramowanie niektórych telefonów) o tyle współcześnie „android” kojarzy sie głównie z robotem domowym w kształcie człowieka. Robot ten traktowany jest jak mechaniczna gosposia. Niestety, niektóre e-sex-shopy sprzedają androidy które oprócz funkcji użytecznych w prowadzeniu gospodarstwa domowego (takich jak pranie, zmywanie, prasowanie, sprzątanie, gotowanie) oferują również świadczenie usług seksualnych na rzecz człowieka. Niektóre reklamy podkreślają że „androida nigdy nie boli głowa” i w inny przewrotny sposób zachęcają do kupna tego wynalazku. Jak Pismo Święte traktuje androidy? Co prawda w Bibli nie występuje słowo „android”, ale lektura pierwszej strony Biblii wskazuje, że Jehowa nie dał Adamowi androida, ale Ewę, kobietę. Jezus w dyskusji z faryzeuszami także nic nie wspomniał o żadnych androidach, ale o mężczyźnie i kobiecie. Czy potrafisz sobie, czytelniku, wyobrazić Jezusa Chrystusa współżyjącego seksualnie z androidem?! Na pewno nie! Słusznie, gdyż seks z androidem jest tak samo obrzydliwy w oczach Jehowy jak związek homoseksualny lub jak współżycie człowieka ze zwierzęciem. Kto popełnia tak obrzydliwy czyn podlega wykluczeniu przez komitet sądowniczy!

2060 Wersja 2: seks z androidem jest wyuzdaniem, ale nie jest porneia!

Uzasadnienie biblijne: Co prawda Jehowa nie dał Adamowi androida, ale Ewę, kobietę, jednakże Pismo Św. NIE zabrania stanowczo seksu z androidami; Co więcej, wielu pionierów chwali sobie że android świetnie sprawdza się jako gosposia, nie marudzi jak cieknąca rynna, nie domaga sie pieniędzy na kosmetyki i inne wydatki, a więc pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas, który można przeznaczyć na wielbienie Jehowy. Oczywiście sługa Jehowy może mieć taką mechaniczną gosposię, ale musi trzymać swoje serce na wodzy, aby nie zakochać się w niej. Gdyby jednak uległ pokusie i pozwolił sobie na seks z maszyną, wystarczy łagodne braterskie upomnienie. Sprzedanie androida i przeznaczenie uzyskanej kwoty na cele teokratyczne jest wystarczającym dowodem skruchy i nie ma powodów, aby wykluczać takiego brata. Trzeba okazac mu miłosierdzie. Jeśli przekazałby na Towarzystwo Strażnica trzykrotność ceny sprzedaży, może nadal usługiwać jako pionier stały.

2080 Wersja 3: seks z androidem dopuszczalny jest w małżeństwie ale nie jest to optymalna opcja!

Uzasadnienie: Co prawda Jehowa nie dał Adamowi androida, ale Ewę, kobietę, jednakże Pismo Św. NIE zawiera definicji słowa „kobieta”, a tym bardziej nie wynika z niej że kobieta to człowiek zbudowany z białka. Pismo Św. domaga sie za to posłuszeństwa Cezarowi, a niektóre państwa dopuszczają rejestrację małżeństwa człowieka z mechaniczną gosposią. Jeśli sługa Boży zawarł takie małżeństwo PRZED poznaniem prawdy, to posłuszeństwo Cezarowi wymaga, aby starsi zboru traktowali je jako ważne, ze wszelkimi konsekwencjami. Nie będą jednak ogłaszać w zborze zaręczyn człowieka z maszyną ani użyczać sali królestwa na ceremionię ślubną. Jeśli ochrzczony brat poślubi androidkę należy zastanowić się, czy posiada on kwalifikacje duchowe, aby nadal pełnić funkcję starszego zboru lub sługi pomocniczego. W rozstrzygnięciu tej kwestii pomocne będą słowa Pisma Św. „gdzie skarb Twój tam serce Twoje”. Ponieważ od kilku lat prawo Cezara dopuszcza dziedziczenie majątku przez mechaniczną gosposię, należy upewnić się czy brat ten dokonał przewłaszczenia swoich nieruchomości oraz swoich samochodów na Towarzystwa Strażnica. Jeśli tak, to może nadal usługiwać, gdyż jego serce wyżej ceni Jehowę niż androida. Trzeba jednak pamiętać, że małżeństwo z androidem nie jest ideałem chrześcijańskim i zbór odradza takie związki, propagując monogamiczny związek mężczyzny i kobiety. Należy pamiętać, że android nie urodzi nowego chwalcy Jehowy, zdolnego do zarabiania pieniędzy przeznaczonych na ofiarowanie Towarzystwu Strażnica.

2100 Wersja 4: seks z androidem dopuszczalny jest w małżeństwie; zawarcie takiego związku jest sprawą prywatną i nie podlegającą ocenie przez starszyznę zborową!

Uzasadnienie: Co prawda Jehowa nie dał Adamowi androida, ale Ewę, kobietę, jednakże Pismo Św. NIE zawiera definicji słowa „kobieta”, a tym bardziej nie wynika z niej że kobieta to człowiek zbudowany z białka. Pismo Św. dopuszcza seks tylko w małżeństwie oraz domaga sie posłuszeństwa Cezarowi, a niektóre państwa dopuszczają rejestrację małżeństwa człowieka z mechaniczną gosposią. Jeśli sługa Boży zawarł takie małżeństwo PRZED poznaniem prawdy, to posłuszeństwo Cezarowi wymaga, aby starsi zboru traktowali ten związek małżeński jako ważny, ze wszelkimi konsekwencjami. „Każdy za siebie zda sprawę Bogu” mówi Pismo Święte.

2120 Wersja 5: tzw. „seks” z androidem jest sprawą prywatną i nie jest zagrożony wykluczeniem ze zboru!

Uzasadnienie: Co prawda w języku potocznym nadal używane są wyrażenia „seks z androidem”, jednakże Towarzystwo Strażnica zgodnie z nakazem Apostoła Pawła okazuje posłuszeństwo Cezarowi. Należy wskazać że orzecznictwo sądowe stanu Pensylwania wskazuje że tzw. „seks z androidem” to nie jest seks w ścisłym tego słowa znaczeniu. Starsi zboru powinni zapoznać się z senstencją wyroku, która wskazuje że „ani występowanie erekcji ani występowanie ejakulacji ani nawet wytrysk nasienia do mechanicznej pochwy nie czynią czynności związanych z użytkowaniem androidki ‘czynnościami seksualnymi’, dlatego Sąd Najwyższy Stanu Pensylwania oddalił powództwo dot. uznania rozwodu za wynikający z winy męża”. Ciało Kierownicze zaleca aby starsi zboru nie podejmowali żadnych kroków sądowniczych przeciwko właścicielom androidek. Co więcej: Ciało Kierownicze zaleca, aby mężowie, którzy przeżywają kryzys małżeński, zamiast wiązać się emocjonalnie z kochanką, kupili sobie androidkę i w ten sposób znaleźli ukojenie. Zalecenie to jest zgodne ze słowami Apostoła Pawła, który mówił o „oddaleniu sie, za obupólną zgodą, aby oddać się modlitwie”. Jeśli mąź zgadza sie i androidka też zgadza się, spełniony jest wymóg obupólnej zgody, a marudna żona nie ma nic do gadania. Przypominamy jednak że po każdym akcie seksopodobnym należy zwrócić się do Jehowy z podziękowaniem za to że umożliwił nam seks-nie-będący-seksem z androidką. Gdybyście nie dopełnili tego warunku, werset biblijny ze słowami Apostoła Pawła nie miałby do was zastosowania (a zatem bylibyście winni grzechu). Ale jeśli wypowiecie modlitwę dziękczynną, wszystko będzie w porządku.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień, 2020, 22:58 wysłana przez Sebastian »


Offline Sebastian

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 5 249
 • Polubień: 7391
 • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Kwiecień, 2020, 18:03 »
Nie znam publikacji o miliardach lat.
ja też nie znam, ale pamiętam że gdy na zebraniach książki omawiano niebieską książeczkę "jak powstało życie", to uczestnicy zgłaszali się do odpowiedzi, mówili o "miliardach" lat (a nie o milionach czy tysiącach) i nikt tego nie korygował, wszystkim pasowało. Taki był ówczesny stan świadomości ówczesnych świadków Jehowy w Polsce.


Offline Roszada

Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Kwiecień, 2020, 18:15 »
Masz rację Seb, jest:

1989
*** ce rozdz. 3 s. 26 ak. 3 Co mówi Księga Rodzaju? ***
Z pierwszego fragmentu Księgi Rodzaju wynika, że Ziemia mogła istnieć miliardy lat przed pierwszym „dniem” stwarzania, chociaż nie jest powiedziane, jak długo to trwało

Ja się wcześniej skupiałem na zmianie nauki "ile czasu trwały poszczególne dni stworzenia" i tu faktycznie mowa była o tysiącach lat albo i bardzo długich okresach:

„Jak stąd wynika, każdy z dni stwarzania, czyli okresów działalności stwórczej, trwał co najmniej tysiące lat” (Wnikliwe poznawanie Pism 2006 [ang. 1988] t. 1, s. 519-520).

   „Jak długo więc te dni trwały? Sformułowania użyte w pierwszych dwóch rozdziałach Księgi Rodzaju wskazują na bardzo długie okresy” (Przebudźcie się! Nr 9, 2006 s. 19).


No ale sam widzisz że tu piszą:

„Wprawdzie Świadkowie Jehowy wierzą w stwarzanie, ale nie są kreacjonistami. Ich zdaniem sprawozdanie z biblijnej Księgi Rodzaju dopuszcza możliwość, iż Ziemia istnieje już miliony lat” (Przebudźcie się! Nr 9, 1997 s. 12).


Offline Sebastian

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 5 249
 • Polubień: 7391
 • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Kwiecień, 2020, 18:23 »
1989
*** ce rozdz. 3 s. 26 ak. 3 Co mówi Księga Rodzaju? ***
Z pierwszego fragmentu Księgi Rodzaju wynika, że Ziemia mogła istnieć miliardy lat przed pierwszym „dniem” stwarzania, chociaż nie jest powiedziane, jak długo to trwało
tak z ciekawości: jakiego angielskiego słowa użyto w oryginalnej angielskiej wersji?
po angielsku nie ma miliardów, więc powinny być "biliony", zgadza się?!


Offline Roszada

Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Kwiecień, 2020, 18:42 »
Tak biliony:

The first part of Genesis indicates that the earth could have existed for billions of years before the first Genesis “day,” though it does not say for how long.

W dawnych czasach polonijni tłumacze strażnicowi czasem mylili się. Teraz już nie.

Zauważ, że oni używają określeń "mogła", "dopuszcza możliwość", tak jakby nie chcieli orzec, albo zgorszyć wierzących inaczej. :)
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień, 2020, 19:02 wysłana przez Roszada »


Offline Safari

Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Kwiecień, 2020, 07:25 »
 Ahah! Nie Hibernuj ! 😂😂

A ja mysle ze do tego czasu ich juz na swiecie nie bedzie. (Oby)

Ale gdyby byli to mysle ze zmienia 1914 na 2014 jako poczatek DNI ostatnich. Teraz moga zrobic wszystko 😂 (pozmieniaja daty itd w electronicznej bibliotece.

"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Sebastian

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 5 249
 • Polubień: 7391
 • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Kwiecień, 2020, 19:13 »
mysle ze zmienia 1914 na 2014 jako poczatek DNI ostatnich.
w 2014 nic szczególnego (poza napaścią rosyjskich zielonych ludzików na Ukrainę) nie wydarzyło się;
lepszy byłby rok 2020 jako rok pandemii

wystarczy sprawdzić w encyklopedii co oznacza wyraz "pandemonium" i już mamy "dowód" na zrzucenie Szatana z niebios akurat w 2020 roku :)


Offline NieZnaPrawdy

Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Kwiecień, 2020, 19:56 »
"Przeprogramujcie się!"
(Dawniej Przebudźcie się)

Trial gry (pobrania za darmo wersja testowa ) "Samson i wycinka 2 tysięcy Filistynów"
Płatny dodatek dla dorosłych "Samson i Dalila"

A także do pobrania nowa wersja blokady odstępców.
Jeśli chcecie zobaczyć jak to działa:
https://www.cda.pl/video/511154e0 0d 48minuty
Black Mirror - White Christmas (Czarne Lustro - Białe Święta)Offline Roszada

Odp: Przebudźcie Się! - Nr 1 z 2120 roku
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Kwiecień, 2020, 12:41 »
Ja potrafię sobie wyobrazić sytuację bez Przebudźcie się!.
W Polsce w latach 1939-1959 nie było wcale i też żyli polscy ŚJ. :)
Jak pisałem w latach 1960-1979 też było szczątkowe. Średnio zaledwie 1 numer rocznie, czy raczej 1,5. ;)

W latach 1980-83 też tylko po 4-6 numerów w roku. No więcej niż dziś. ;D

Pierwszym krokiem będzie przeniesienie tej skurczonej gazetki wyłącznie na jw.org. ;)