Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Adwentyści - nurt liberalny  (Przeczytany 191 razy)

Offline szymonbudny

 • Pionier
 • Wiadomości: 590
 • Polubień: 353
 • https://unitarianin.wordpress.com
  • https://unitarianin.wordpress.com
Adwentyści - nurt liberalny
« dnia: 25 Czerwiec, 2022, 16:06 »
Nie wiem, czy o tym wspominałem, ale u Adwentystów poza nurtem konserwatywnym (taki dominuje chyba w Polsce - a na pewno dominuje w Polskim Internecie) są jeszcze Adwentyści mniej lub bardziej liberalni.


Tacy średnio liberalni to ci skupieni wokół magazynu Adventist Today. Można tam na przykład przeczytać o plagiatowaniu książek przez Ellen White, ewolucjonizmie, prawach osób LGBT, zmarłym niedawno dysydencie Desmondzie Fordzie itd

Bardziej liberalny jest nurt skupiony wokół czasopisma Spectrum. Tutaj mamy już zdecydowaną krytykę obecnych władz i konserwatywnego kierunku Kościoła. Swoją przystań znajdują tu np duchowni adwentystyczni, którzy ujawnili się jako osoby LGBT i zostały zdjęte z urzędów.

Nie wiem czy w Polsce są pastorzy albo w ogóle jakieś osoby utożsamiające się z tymi czasopismami?


https://atoday.org
https://spectrummagazine.org
https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Adventism


----
taki ciekawytekścik nt E.G.White https://atoday.org/aunt-sevvy-did-ellen-white-plagiarize-other-authors/


21 czerwca 2022 r.|

Droga ciociu Sevvy,

Ludzie mówią mi, że Ellen White nie popełniła plagiatu, ponieważ kopiowanie od innych autorów było powszechnie przyjętą praktyką w czasach Ellen White. Czy to prawda?

Podpisano, Poszukiwacz Prawdy

Drogi Poszukiwaczu,

Kiedy w latach 70. adwentystyczni uczeni zaczęli zauważać, że znaczna część pism Ellen White (w niektórych książkach prawie cała) została skopiowana od innych autorów, przywódcy kościoła i Ellen White Estate przeszli w tryb pełnej obrony.

Kościół wynajął katolickiego adwokata Vincenta L. Ramika, aby wydał "wyrok" na Ellen White. Ramik, który nie wiedział nic o Ellen White, stwierdził, że ponieważ prawo autorskie w XIX wieku było słabe, a on sam przeczytał trochę dzieł Ellen White i uznał jej pisarstwo za przyjemne i interesujące, to nie zrobiła ona nic złego.

To całkowicie mijało się z istotnymi problemami.

Po pierwsze, choć prawo amerykańskie nie nadążało za europejskim, pojęcie własności intelektualnej było dobrze znane. Już w 1842 roku Charles Dickens, którego książki były drukowane w Ameryce bez grosza przy duszy, powiedział,

ci, którzy są bardzo zainteresowani istniejącym systemem piractwa i grabieży (...), bardzo wygodnie żyją z mózgów innych ludzi, podczas gdy bardzo trudno byłoby im zarobić na chleb dzięki własnej pracy".

Ale co ważniejsze, obrona plagiatu przez pana Ramika nie odpowiedziała na głębsze pytanie. To, co niepokoiło adwentystów w kopiowaniu Ellen White, to fakt, że ci, którzy wierzyli w nią jako Ducha Proroctwa, byli przekonani, że wszystko, co napisała, było oryginalne, dane jej przez Boga. Jej rozległe kopiowanie pokazało, że to po prostu nieprawda.

Ellen White jest ważną częścią naszego dziedzictwa. Ale ci, którzy nadal twierdzą, że Ellen White nie plagiatowała, ponieważ nikt nie przejmował się wtedy prawami autorskimi, mówiąc wprost, oszukują was. Adwentyści doskonale rozumieli, że nieetyczne jest zapożyczanie słów innych osób bez podania ich autorstwa, czego dowodzi ten cytat z The Review and Herald z 1864 roku:

Możemy być skłonni wybaczyć Ellen White jej kopiowanie. Ale nie mówmy, że ona tego nie robiła. Przywódcy Kościoła wiedzieli o tym od jej życia, wiedzieli, że to było złe, i nie przyznawali się do tego, dopóki nie zostało to odkryte przez innych. Ciotka życzyłaby sobie, żeby potraktowali to inaczej.

Ciotka Sevvy

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwiec, 2022, 16:47 wysłana przez szymonbudny »
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline szymonbudny

 • Pionier
 • Wiadomości: 590
 • Polubień: 353
 • https://unitarianin.wordpress.com
  • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Adwentyści - nurt liberalny
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Czerwiec, 2022, 23:00 »
Są też grupy adwentystów bardziej konserwatywne niż ADS.
Tak, tylko że wątek ten jest o nurcie liberalnym.


Wracając do tematu - jednak pochwała nauki i studiowania daje nadzieję, nawet w takim Kościele jak ADS.
Bo przecież ideę i sens świętowania szabatu jak najbardziej da się pogodzić nawet z heterodoksyjnym adwentyzmem.
A za niewiarę w EGWhite ani za nie płacenie dziesięcin się nie wyklucza.


Napisałem do Adventist Today zapytanie czy mają jakiś kontakt w Polskim KADS. Zobaczymy.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]