BIBLIOTEKA > KANAŁ PRAWDA O PRAWDZIE

Pamiątka śmierci Chrystusa 23 Marca czy 22 Kwietnia?! (PoP vol.87)

(1/2) > >>

Technolog:
Chciałbym się odnieść do filmu https://www.youtube.com/watch?v=6Riwar_tXKc
Powiedziano tam, że data 23 marca jest błędna. Dlaczego błędna? Ponieważ kalendarz żydowski na rok 2016 wyznacza datę Paschy na 22 kwietnia.
Można to sprawdzić tu:
http://www.chabad.org.pl/swieta/515-kalendarium-swiat-zydowskich-w-5776-roku
http://www.chabad.org/calendar/view/month.htm
Jednak w filmie tym nie powiedziano, że kalendarz ten został unormowany w IV wieku, żeby Żydzi nie mieli wątpliwości jaki jest dzień.

SJ do wyznaczania daty posługują się pierwotną zasadą podaną np. tu:
http://www.chabad.org/holidays/passover/pesach_cdo/aid/495531/jewish/How-Does-the-Spring-Equinox-Relate-to-the-Timing-of-Passover.htm

--- Cytuj ---The primary factor, which overrode all others, was the spring equinox. If the spring equinox would fall later than the first half of Nissan (i.e., on the 16th or later), then the year was automatically declared to be a leap year.
--- Koniec cytatu ---
Opis tego u SJ:
Strażnica 15 lutego 1990

--- Cytuj ---Ciało Kierownicze Świadków Jehowy ustala datę Wieczerzy Pańskiej zgodnie z metodą starożytną. 1 Nisan wyznacza się na dzień, w którym w Jeruzalem o zachodzie słońca ukazuje się nów najbliższy wiosennemu zrównaniu dnia z nocą. Przez doliczenie 14 dni otrzymujemy 14 Nisan, który zazwyczaj pokrywa się z pełnią (zob. Strażnicę [wyd. ang.] z 15 czerwca 1977, strony 383, 384 lub nr 4/1978, strony 23, 24).
--- Koniec cytatu ---
http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1200003262

--- Cytuj ---Prawdopodobnie obserwowali, kiedy przypadnie nów księżyca w stosunku do wiosennego zrównania dnia z nocą, które co roku następuje ok. 21 marca. Jeżeli nów mający wyznaczać początek miesiąca Nisan (Abib) był za bardzo oddalony od wiosennej równonocy, wówczas uznawano go za początek 13 (dodatkowego) miesiąca, a Nisan liczono od kolejnego nowiu. W pełni znormalizowany kalendarz Żydzi wprowadzili dopiero w IV w. n.e.
--- Koniec cytatu ---

W tym roku nów był 9 marca, równonoc 20/21 marca, więc jest to różnica 11-12 dni. Więc 14 nisan wypada 23 marca.
Dokładnie taka sama sytuacja była w 1997, 2005, 2008 roku, i wtedy obecny kalendarz żydowski też 14 nisan wyznaczał miesiąc później.
Taka sytuacja będzie się powtarzać do 19 lat, więc następna różnica będzie w 2024 i zawsze będzie powtarzać się w latach przestępnych.
Pozostałe lata występuje różnica do 2 dni.

Dlatego dorabianie akurat do tego tematu tekstów o podążaniu ślepo za  "...kilka obrażających epitetów... niewolnikiem" jest zwyczajnie chybione (5:06). Nawet jeśli ja bym się mylił to jest to co najmniej nie na miejscu.

Poza tym jeśli ktoś ma dostęp do pierwszego wydania "Czego uczy Biblia?" z przed 2005 roku to mam prośbę o sprawdzenie i wrzucenie starego fragmentu dodatku, bo wpis na stronie 206 o wyznaczaniu daty został w 2005 poprawiony.

Roszada:
Czego naprawdę uczy Biblia?

ed. 2005
*** bh s. 206 ***
Gdy po równonocy ukazywał się pierwszy nów, oznaczało to początek miesiąca Nisan. Pascha następowała 14 dni później, po zachodzie słońca.

ed. 2013
*** bh s. 206 ***
Gdy ukazywał się nów najbliższy równonocy, oznaczało to początek miesiąca Nisan. Pascha następowała 14 dni później, po zachodzie słońca.

Nie wiem w czym rzecz. :-\

Technolog:
Rzecz w tym, że istotne jest czy ten nów jest pierwszy po równonocy, czy w ogóle najbliższy równonocy, czyli po lub przed.

Roszada:
No jest pewnie różnica, nawet może i prawie dwa miesiące.
Jeśli może być albo przed, albo po równonocy.

Towarzystwo Strażnica zmieniło datę obchodzonej Pamiątki.

„Do roku 1919 namaszczeni chrześcijanie określali datę 14 Nisana w oparciu o kalendarz żydowski” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).

„W ostatnich latach ciało kierownicze świadków Jehowy ustala (...) w taki sposób, jak to miało miejsce w czasach biblijnych, mianowicie na podstawie faktycznego uwidocznienia się nowego księżyca w Jerozolimie. Z tego też względu powstawała niekiedy różnica jednego lub dwóch dni między datą obchodzenia Pamiątki u świadków Jehowy, a datą 14 Nisana w aktualnym kalendarzu żydowskim” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).

Gorszyciel:
Technolog ma rację.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej