Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?  (Przeczytany 29014 razy)

Offline listonosz

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 261
 • Polubień: 3385
 • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Luty, 2018, 19:56 »
Nie jest to do końca wina ludzi, bo to doktryna wbija ich w pychę.

Tak , to bardzo subiektywne odczucie . Wszystko zalezy od tego z jakimi ludzmi sie w zborze zetknelismy .
Faktem jest , ze przyklad idzie z gory  i ryba psuje sie od glowy .
Niestety  CK nie grzeszy pokora i ta tendencja rozszerza sie na zbory .
Jest to jednak problem i w innych religiach .
Co ciekawe , doktryna chrzescijanska raczej podkresla role pokory  . Jednak  , im kto wyzej stoi w hierarchii  , tym trudniej  ja znalezc .

Wracajac do glownego nurtu...
Wyglada na to , ze wspolczesnie  zostaje swiadkiem  Jehowy taki czlowiek  , ktory  wpisuje sie wyraznie  w schemat osob  podatnych na wplyw radykalnych sekt .
Moga to byc ludzie  z  problemami zyciowymi , rozchwiani emocjonalnie , szukajacy akceptacji i pomocy  , rozczarowani do spoleczenstwa  i oficjalnych religii .
Nie jest jednak prawda , ze ludzie ograniczeni intelektualnie  sa bardziej podatni na psychomanipulacje sekt .
Jest dokladnie odwrotnie , co podkreslaja roznego typu  osrodki poradnictwa .
Aby zainteresowac sie jakim nowym ruchem religijnym konieczny jest okreslony poziom intelektualny i  zdolnosc do  krytycznej analizy otoczenia .
To by tlumaczylo , dlaczego pomiedzy  SJ spotyka sie , wcale nie tak rzadko , naprawde inteligentnych ludzi .
« Ostatnia zmiana: 12 Luty, 2018, 19:59 wysłana przez listonosz »


Offline Roszada

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Luty, 2018, 20:24 »
Niektórzy potrafią nawet przyznać, że ktokolwiek by ich przygarnął, to by za nim poszli. :-\
A ponieważ największe prawdopodobieństwo jest trafić na ŚJ, więc stąd grubo ponad 100 tysięcy ŚJ.
Adwentyści np. w Polsce nie mają takiego wzięcia, bo gdzie ich spotkać?


Offline Nulka

 • Nieochrzczony głosiciel
 • Wiadomości: 89
 • Polubień: 241
 • Fajnie jest być wolnym od 'prawdy'
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Luty, 2018, 20:27 »
Jest masa osób 'wiecznych zainteresownych' którzy nigdy nie zdecydują się na zostanie ŚJ. Są odwiedzani dla 'godzin', a rozmawiają bo się nudzą, są samotni, lubią jak przychodzą młode dziewczyny, mają jakąś pomoc itd. Ale nie są w stanie zrobić postępów duchowych. To są ludzie różnego pokroju, alkoholicy, starsi ludzie, schorowani, często ledwo potrafiący czytać.
By zostać ŚJ trzeba mieć na tyle pojemny umysł, by nauki tak podziałały, by móc zmienić życie, porzucić przyjaciół, rodzinę, pracę... Tak wybitne zafiksowanie mogą mieć ludzie z maniami kompulsywno-impulsywnymi, schizofrenią, chorobami ludzi inteligentnych i wrażliwych, po traumach życiowych i problemach rodzinnych.Offline Roszada

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Luty, 2018, 20:32 »
Nulka masz rację.
Rzeczywiście sporo jest takich osób.

Sam znałem niewidomego, który przyjmował w domu ŚJ, bo mu się nudziło i sobie pogadał z nimi.
Oni mu poczytali a sami godziny zaliczali.
Na zebrania nie chodził, bo go to nie interesowało. Wolał sobie w domu pogadać.


Offline Nadaszyniak

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 4 690
 • Polubień: 6869
 • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Luty, 2018, 21:20 »
Moje skromne zdanie: Wiele osób uważa, że na innym polu działania może ponownie zaistnieć bo wszystko dotychczas się wypaliło w ich życiu: (wiele czynników już zostało wymienione w tym rozważanym temacie, dlatego nie będę ich powtarzał z którymi się całkowicie zgadzam)
Myślę, że chcą się sprawdzić, na nowo !
Omijając swoje dotychczasowe błędy i niepowodzenia- taka druga szansa na życie i ponownie wystartować tuszując wewnętrzne porażki przed samym sobą.


Offline Villa Ella

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Luty, 2018, 21:38 »
Świadkowie, to dobrze dopracowana maszyna marketingowa. Działają na podobnej zasadzie, co Amwaye itp. Sprzedają dobrze opakowaną pseudonadzieję i pseudoprawdę. Jest to o tyle atrakcyjne, że pozornie bezpłatne. Nic nie kosztuje porozmawianie z miłymi, uprzejmymi i uśmiechniętymi ludźmi. Nic nie kosztuje przyjęcie kolorowych gazetek.
Początkowo nikt nie naciska. Okazują zainteresowanie i życzliwość. Powoli zarzucają sieci. Sprawnie posługują się wersetami z biblii, mając pozornie odpowiedź na wszelkie wątpliwości. Najpierw rozmowa przy drzwiach. Dają ci coś do ręki, co przeważnie rodzi potrzebę odwzajemnienia się. Więc jeżeli masz czas, po któryś odwiedzinach zapraszasz ich do siebie. Mówią, że szanują twoje wyznanie, nie naciskają abyś je zmieniał. Chcą rozmawiać o Bogu. Jesteś raczej wierzący, niekoniecznie praktykujący. Bardzo często jesteś katolikiem. Zadają parę pytań, które być może zaświtały ci w głowie, np. Dlaczego jest tyle niesprawiedliwości, nieszczęść, zła. Prowadzą marketing bezpośredni. Spotykają się z tobą osobiście, poświecają ci czas. Nie jesteś anonimowy, jak w kościele. Zadajesz pytanie, przychodzi odpowiedź. Sprawia ona wrażenie, dobrze opartej na Biblii. To dla ciebie nowość. Przy okazji, początkowo dyskretnie, potem coraz śmielej, zasiewane są wątpliwości. Rosną one w twojej głowie. Ziarno pada na podatny grunt.
Oglądasz dobrze zrobione filmiki, z których bohaterami utożsamiasz się. Jest jak w bajce. Bohater przechodzi wiele prób. Prosty schemat. Jeżeli trzyma się on wskazówek "Biblijnych", wygrywa szczęście i spokój ducha. Jeżeli od nich odstąpi popada w kłopoty. To samo na poglądowych obrazkach. W twojej głowie utrwala się schemat org=Bóg=szczęście z perspektywą wiecznego, szczęśliwego życia w przyszłości.
Przychodzisz na zebrania. Zewsząd serdeczności, życzliwiść. Obcy ludzie witają się z tobą. Mówią sobie siostro, bracie. Normalnie jedna wielka szczęśliwa i kochająca się rodzina. Lud boży. Już jesteś w sieci.
Teraz zabierają cię na głoszenie. Teren wybrany. Ktoś jest przy tobie, wspiera cię, chwali twojepostępy, mobilizuje do dalszej pracy. Jeżeli trafisz na brak zainteresowania na terenie, to już wiesz, że jest to osoba ślepa, którą nic dobrego nie czeka...
Naturalną koleją przychodzi pora na symbol
To wszystko dzieje się naturalnie. Oczywiście nie każdy podatny jest na werbowanie. Ale jeżeli ma jakieś wątpliwości odnośnie swojej religii, jest w potrzebie emocjonalnej, to duża szansa, że się uda. Do tego ta otoczka jedynej, prawdziwej, zestawiona ze złem tego świata.
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Offline Bożydar

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Luty, 2018, 21:58 »
Najczęściej świadkowie trafiają w dobry moment do zwerbowania, czyli rozchwianie emocjonalne ofiary  spowodowane: chorobą, śmiercią bliskiej osoby, rozwodem, biedą, krzywdą. Takie osoby są podatne na zwerbowanie, potrzebują nadziei jak tlenu. Łykną wszystko / zwłaszcza te osoby które nie znają i nie szanują swojej wiary/ Taka kiedyś byłam w dołku i łyknęłam. Dlatego nas uczono pisania listów do osób, które straciły bliskich, niektórzy świadkowie głoszą na cmentarzach. Na początku przed chrztem człowiek nie ma pojęcia jak tam jest faktycznie, nie wie że już jest w niewoli umysłowej. Przyczyną też może być niskie poczucie własnej wartości , bycie biednym, niedocenionym, na marginesie społeczeństwa. Świadkowie dają wstęp do elitarnego klubu, wybranych, elity, ego rośnie i już człowiek  czuje się lepszy od tych ze świata no i plus on przeżyje a reszta... Wykorzystuje się tu naturalną skłonność każdego człowieka do bycia lepszym. Myślę że pycha to główna cecha świadków / z obserwacji i ich literatury to widać słychać i czuć/ FUJ !

Ta opcja jest najbliższa moim odczuciom. Aczkolwiek wszyscy dobrze piszecie. Są różne typy ludzi, słabości, deficyty i dewiacje.

 ŚJ szczególnie żerują na chwilach słabości ludzi w chwili śmierci bliskich i załamania nerwowego. Takich ludzi łatwo prowadzić za rękę, bo mydlenie im oczu jest dla nich słabo odczuwalne. Inni mają potencjał, z którym nie wiedzą co począć więc "teokracja" daje im drzwi otwarte do realizacji.

Ostatnio przeczytałem krótką książkę, do której Baran wrzucił tu na forum. Autor opisał tam program 7 kroków werbowania ludzi, wywoływanie prześladowań dla uzyskania pozorów bycia prześladowanymi "chrześcijanami" i przede wszystkim obrzydzenie ludziom religii w jakiej są, po to żeby za chwilę przedstawić im same plusy religii"prawdziwej".

Inteligentów u SJ nie brakuje, ale u nich akurat propaganda trafia poprzez potrzebę bycia "kimś" pomiędzy prostymi posłusznym ludem. Oni chcą władzy, prestiżu, figurowania na salowej tablicy pionierskich vipów, smrodzenia z podium, na zgromadzeniach, w wywiadach, awansowania na coraz większych despotów. To typ inteligentnego robota ustawionego na wybicie się, a nie inteligentną analizę nauk Jezusa. Tacy świetnie żonglują wersetami i uprawiają pseudo argumentację. Jeśli zaczęli by inteligentnie obalać buble Ck wtedy ich własna "pozycja/przywileje" byłyby zagrożone i staliby się NIKIM. Kimś kto dał się zmanipulować. Taki inteligent na samą myśl o takim "upadku" dostaje wypieków na policzkach.

Obejrzawszy przesłuchanie Jacksona było mi szkoda biedaka. Mam wrażenie, że musiał się tłumaczyć za debilne ustalenia poprzednich "braci Króla", którzy są już w niebie. Zastanawiam się czy wiedział w co go wciągają proponując członkostwo w CK. W głębi czuję, że ten człowiek wychowany od dziecka w orgu ma straszne wewnętrzne rozterki, ale nie potrafi z tego się wyłamać jak R.Franz.

« Ostatnia zmiana: 12 Luty, 2018, 22:14 wysłana przez Bożydar »


Offline HARNAŚ

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 3 075
 • Polubień: 10153
 • Nie mów co myślisz . Myśl co mówisz.
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Luty, 2018, 07:08 »
Zgadzam się z każdą wypowiedzią , bo na każdego zadziałało co innego. Wiem po sobie , że jak spotkałem jakąś osobę . która przejawiała formę zainteresowania , albo jak  to się mówi u świadków
- z niego byłby dobry świadek
to starałem się dopasować metodę jak do niego dotrzeć. Wachlarz możliwości ogromny i narzędzi teokratycznych  też sporo. Myślę jednak , że dlatego ktoś z tak zwanej ulicy zostaje świadkiem , bo nie zna dobrze albo przynajmniej w stopniu podstawowym swojej religii. Przecież gdyby zestawić dobro jakie wyświadcza religia katolicka społeczeństwu z ofertą  świadków to organizacja względem akcji humanitarnych , domów opieki itp, wygląda blado


Offline Tazła

 • Mistrzyni Ciętej Riposty
 • Wiadomości: 3 360
 • Polubień: 12288
 • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Luty, 2018, 10:00 »
Ja chcę zostać Świadkiem Jehowy dlatego, ze ich nauki są zgodne z tym co czytam w Biblii . Z tego co wiem to ludzie dlatego zostają Świadkami Jehowy bo w innych religiach widzą zakłamanie chociażby w tym czego nauczają.

  Powodzenia, aby Twój entuzjazm i wiara w organizację nigdy nie osłabła. A jeśli będzie inaczej, wiesz gdzie nas szukać.  :)
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline listonosz

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 261
 • Polubień: 3385
 • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Luty, 2018, 11:22 »
Jest moze  jeszcze jeden aspekt , ktory  moze nam pomoc zrozumiec stan umyslu czlowieka , ktory zostaje  SJ.
Mam na mysli  poczucie spelniania konkretnej misji  od Boga . Przekonanie , ze nalezy sie do grupki wybrancow  , elity elit.
Syndrom "twierdzy obronnej" jest w zborach dosyc mocno widoczny . Przekonanie  , ze "tylko jedna arka " , ze "caly swiat lezy w mocy zlego" , ze " musimy trzymac  sie z dala od swiata" , ze "tylko jedna religia cieszy sie uznaniem Boga" itd, itp..., powoduje  u wyznawcow   chec izolowania  od inaczej  wierzacych czy myslacych . Jedyna platforma  porozumienia ze swiatem zewnetrznym  jest  gloszenie  . Oczywiscie  , nie wszyscy sa w jednakowym stopniu radykalni  ale takie nastawienie jest propagowane w oficjalnej doktrynie .
Wyglada na to , ze ta ELITARNOSC jest dla niektorych dosyc  istotnym motywem zostania  i pozostania  SJ .
« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2018, 11:24 wysłana przez listonosz »


Offline HARNAŚ

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 3 075
 • Polubień: 10153
 • Nie mów co myślisz . Myśl co mówisz.
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Luty, 2018, 12:01 »
Ja raczej szedł bym w kierunku nadziei na życie wieczne w raju na ziemi już tuż, tuż . Magnes , który swoją atrakcyjnością przebija nagrody innych wyznań. Tym bardziej , że przy odpowiednim  manipulowaniu Biblią można udowodnić swoją rację.


Offline Sebastian

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 4 969
 • Polubień: 6912
 • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Luty, 2018, 14:59 »
pytać dlaczego ktoś AD 2018 zostaje świadkiem Jehowy to tak jak zapytać dlaczego w dobie internetu i telewizji (a więc mając pełną świadomość że wielu mężczyzn chce się "tylko zabawić" na dyskotece) tysiące młodych dziewczyn ładuje się do łóżka pierwszy raz widzianemu mężczyźnie, który pojechał na dyskotekę drogim samochodem...

po prostu: albo nie wiedząc albo nie chcąc wiedzieć o niebezpieczeństwie ludzie próbują zaspokoić swoje normalne potrzeby. Znalezienie partnera życiowego jest normalne, na wiosce nie ma dobrej oferty miejscowych chłopaków to panna liczy że trafi na majętnego z miasta, a trafia jak trafia. Ona wie że inni faceci obiecywali innym jej koleżankom złote góry i wyszło jak wyszło, ale przecież właśnie ona będzie miała inaczej bo właściciel BMW-icy właśnie jej powiedział że ona jest wyjątkowa i ona się jemu wyjątkowo podoba. No i stąd własnie ta niezaplanowana dyskotekowa ciąża...

Podobnie nawet prości ludzie wiedzą że z ameryki przychodzą różne naciągane pomysły, ale przecież właśnie do niego przyszły dwie miłe panienki ładnie opowiadały ładnie się uśmiechały i miały takie ładne książeczki z ładnymi obrazkami i jeszcze coś o raju opowiadały. Od razu widać że to wyjątkowa oferta :)

pytać dlaczego ktoś AD 2018 zostaje świadkiem Jehowy to tak jak zapytać dlaczego po aferze Amber Gold (i w trakcie transmitowanych w telewizji obrad komisji śledczej badającej tę sprawę) ludzie "inwestują" w BTC

po prostu: ktoś naczyta się w internecie o tym że wszystko co robią rządy jest złe ("jeśli rząd chce twego dobra, schowaj je") i skoro kontrolują rynek walut i kurs walutowy to każdy fiducjarny pieniądz jest zły bo to tylko kartka papieru i nie budzi zaufania. Zamiast nie ufając rządom inwestować w nieruchomości czy we własne wykształcenie lepiej nie ufając rządom zainwestować w coś co nie jest nawet kartką papieru i co wcześniej czy później musi stać się przystanią dla grup przestępczych i siłą rzeczy wcześniej czy później musi stać się nielegalne (a inwestycja musi przepaść jak nie teraz to za kilka lat).

Podobnie ktoś kto nie ufa kościołom nie decyduje się ani na ateizm który jak nieruchomości ograniczałby się do pokładania zaufania w tym co namacalne i materialne ani na własną ścieżkę (typu samodzielna modlitwa i czytanie Biblii) która dawałaby nadzieję taką jak zaufanie do własnego wykształcenia które albo przyniesie albo nie przyniesie poprawę sytuacji materialnej ale będzie Twoje własne ale... ale woli obrazki malowane w Ameryce i drukowane w traktatach opowiadających bajeczki o głaskaniu lwów...

sumując: NAIWNOŚĆ, NAIWNOŚĆ, NAIWNOŚĆ, ona jest wieczna i ponadczasowa...


Offline greekNT

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Luty, 2018, 15:59 »
Kochani wolontariusze pragnęliście raju na ziemi czyż nie tak ? Pragnęliście zakończenia udręk , wojen , chorób na tym Bożym świecie ?
Jest naturalnym ludzkim pragnieniem dążenie do sprawiedliwości  , pokoju dobrobytu , zdrowia , przyjaznej komunikacji międzyludzkiej.
Zawsze znajdą się osoby w depresji , dołku życiowym , które utraciły kogoś bliskiego , dające odpowiedz na właściwe impulsy doktryny religijnej takiej . lub innej.

Wszystkie religie chrześcijańskie są uwikłane w ludzkich wykładniach, często sprzecznych ze sobą .
Tylko na temat listów Pawła w minionych wiekach napisano tomy objaśnień.
Dlaczego chrystusowym nie trzeba było wykładać, objaśniać listów do nich adresowanych ?
Dlaczego nie zapieczętowano wizji danych Janowi ?
A dlaczego od pewnego czasu utworzono klasę duchownych i klasę niewolnika do objaśniania ?
Religia zabezpieczała tym sposobem swoją pozycję , wpływy, interesy grupy.   
   
Popatrzcie na Biblie z innej perspektywy , jako na dowód historyczny zawartych przez Boga przymierzy z ludźmi w określonym celu.
Nie pozwólcie, aby czyjeś wykładnie zdominowały, lub wyłączyły wasze samodzielnie myślenie.


 


Offline HARNAŚ

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 3 075
 • Polubień: 10153
 • Nie mów co myślisz . Myśl co mówisz.
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Luty, 2018, 16:07 »
Popatrzcie na Biblie z innej perspektywy , jako na dowód historyczny zawartych przez Boga przymierzy z ludźmi w określonym celu.
Nie pozwólcie, aby czyjeś wykładnie zdominowały, lub wyłączyły wasze samodzielnie myślenie.

Popatrzcie na Biblię ile u ludzi wyrządziła zła.


Offline Sebastian

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 4 969
 • Polubień: 6912
 • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Luty, 2018, 16:11 »
wyżej już TaZła skomentowała wypowiedź AndrzejaG ale i ja nie odmówię sobie tej przyjemności

Cytat: AndrzejG w Dzisiaj o 09:52
Cytuj
    Ja chcę zostać Świadkiem Jehowy dlatego, ze ich nauki są zgodne z tym co czytam w Biblii . Z tego co wiem to ludzie dlatego zostają Świadkami Jehowy bo w innych religiach widzą zakłamanie chociażby w tym czego nauczają.

słowa (jak rozumiem jeszcze nie brata ale nadal pana) Andrzeja uzupełniają i potwierdzają moją wypowiedź
NAIWNOŚĆ, NAIWNOŚĆ, NAIWNOŚĆ, ona jest wieczna i ponadczasowa

Nie sposób nie zgodzić się z Andrzejem, który napisał oczywistą oczywistość:
Cytuj
Ja chcę zostać Świadkiem Jehowy dlatego, ze ich nauki są zgodne z tym co czytam w Biblii.
W pełni zgadzam się z Andrzejem, że "ich nauki" są zgodne z tym, co pan Andrzej czyta w Biblii. "Jedyny problem" dotyczy tego, że Andrzej czyta w Biblii te fragmenty które mu głosiciele pokażą palcem. W nawiązaniu do mojego przykładu o podrywaczu który przyjechał BMW-icą na wiejską dyskotekę, podrywacz mówi naiwnej panience "ty mi się wyjątkowo podobasz", ale nie dodaje że to samo mówił stu jedenastu innym panienkom. Podrywacz chwali się samochodem ale nie dodaje że pożyczył go od kolegi itd. itp.

drugie zdanie w wypowiedzi Andrzeja także jest prawdziwe

Cytuj
Z tego co wiem to ludzie dlatego zostają Świadkami Jehowy bo w innych religiach widzą zakłamanie chociażby w tym czego nauczają.
i to jest "świnto prawdo", ale niestety jest to prawda o ludzkiej psychice a nie prawda o korporacji warwickiej.

Innymi słowami, kandydaci na świadków Jehowy widzą zakłamanie innych religii, ale nie dostrzegają zakłamania korporacji warwickiej.

Niestety, to że kandydaci nie dostrzegają zakłamania nie dowodzi samo w sobie że tego zakłamania nie ma. Dowodzi tylko tego że kandydaci go nie dostrzegają.