Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: prośba o korepetycje :) ws. niejasności dot. pojęć językowych używanych w zborze  (Przeczytany 820 razy)

Offline Sebastian

zaciekawiła mnie ta wypowiedź:
Dla niewtajemniczonych, 'mający dobrą opinię' jest niżej w hierarchii oceny duchowości niż 'przykładny'. Jest to  zdefiniowane w Paście.

mam pytanie: czy ktoś z Was byłby tak miły i mógłby (dla mnie i dla innych Czytelników) uporządkować i przejrzyście przedstawić aktualną "hierarchię ocenę oceny duchowości"?

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Technolog

zaciekawiła mnie ta wypowiedź:
mam pytanie: czy ktoś z Was byłby tak miły i mógłby (dla mnie i dla innych Czytelników) uporządkować i przejrzyście przedstawić aktualną "hierarchię ocenę oceny duchowości"?
Nie wiem ile stopni ma ta hierarchia, ale to co napisałem jest w Paście:

"cieszący się dobrą opinią" - jeżeli głosiciel nie ma ograniczeń nałożonych przez Komitet Sądowniczy ani Biuro Oddziału, nie przynosi zborowi ujmy, a otrzymanie jakiegoś zadania nie wzbudzi u innych poważnych wątpliwości, nie zgorszy to można uznać jak wyżej.

"przykładny" - to coś więcej, w postępowaniu i wielbieniu Boga jest godny naśladowania, daje innym dobry przykład jeśli chodzi o obecność na zebraniach, udział w służbie, życie rodzinne, wybór rozrywki, ubiór, wygląd zewnętrzny i tak dalej.

Starszy- (na podstawie Paście) musi on być człowiekiem duchowym oraz dawać dowody, że oddziałuje na niego duch święty, i tu jest cała lista pytań na które trzeba odpowiedzieć przy rozważaniu zamianowania. Bierze się również pod uwagę stan duchowy najbliższej rodziny.

Skąd wziąć informacje o stanie duchowym?
Z dokumentu S-61 dotyczącego wizyty nadzorcy wynika (pisałem o tym w 2016, nie wiem jak jest teraz):
Cytuj
Nadzorca obwodu uzyska informacje dotyczące danych osobowych i stanu duchowego ze „Zborowych kart sprawozdań głosiciela” każdego z zalecanych braci.

głosiciel nieczynny - nie zdał sprawozdania przez ostatnie 6 miesięcy

głosiciel nieregularny - zdał przynajmniej jedno sprawozdanie przez ostatnie 6 mcy
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec, 2022, 19:48 wysłana przez Technolog »


Offline Technolog

zaciekawiła mnie ta wypowiedź:
mam pytanie: czy ktoś z Was byłby tak miły i mógłby (dla mnie i dla innych Czytelników) uporządkować i przejrzyście przedstawić aktualną "hierarchię ocenę oceny duchowości"?

upomniany - upomnienie otrzymuje się na komitecie sądowniczym jeśli zostanie okazana skrucha, nakłada się wtedy ograniczenia w zborze np. brak możliwości zabierania głosu na zebraniach, przedstawiania punktów, nie mówiąc już o publicznej modlitwie i innych przywilejach. W przypadku wniosku do stałej służby pionierskiej, nie można być upomnianym w ciągu ostatniego roku, w przypadku zalecenia na starszego bycie upomnianym w ciągu ostatnich 3 lat powoduje dodatkowe wyjaśnienia.
Co więcej, są trzy możliwości/rodzaje nadania upomnienia: upomnienie ogłoszone publicznie z mównicy, upomnienie podczas komitetu sądowniczego, przy czym na komitecie może być w obecności świadków grzechu rozpatrywanego na komitecie lub bez.

wykluczony- status wykluczonego otrzymuje się na komitecie sądowniczym za popełnienie grzechu (z listy grzechów w Paście) jeśli nie została okazana skrucha, przy czym czasem wraca się do powodów wykluczenia po przyłączeniu, np przy zalecaniu na starszego. To jest wg mnie w zależności od rodzaju grzechu przedostatni sort stanu duchowego, zaraz po nim jest "odłączenie się". Chociaż z punktu widzenia zwykłego SJ  to jest to samo.

odłączenie się - samodzielne odejście, najgorszy sort, bo jeśli ktoś odchodzi samodzielnie to znaczy, że odstępca, a tu już nie ma zmiłuj.

przyłączony - po wykluczeniu lub odejściu, w przypadku zalecenia na starszego bycie przyłączonym w ciągu ostatnich 5 lat powoduje dodatkowe wyjaśnienia. W innych przypadkach dla szeregowego głosiciela wydaje mi się, że nie ma znaczenia bycie przyłączonym w przeszłości i ustaje to po zdjęciu ograniczeń nadanych np. na okres 6 mcy w momencie przyłączenia.
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec, 2022, 20:16 wysłana przez Technolog »


Offline PoProstuJa

upomniany - upomnienie otrzymuje się na komitecie sądowniczym jeśli zostanie okazana skrucha, nakłada się wtedy ograniczenia w zborze np. brak możliwości zabierania głosu na zebraniach, przedstawiania punktów, nie mówiąc już o publicznej modlitwie i innych przywilejach. W przypadku wniosku do stałej służby pionierskiej, nie można być upomnianym w ciągu ostatniego roku, w przypadku zalecenia na starszego bycie upomnianym w ciągu ostatnich 3 lat powoduje dodatkowe wyjaśnienia.
Co więcej, są trzy możliwości/rodzaje nadania upomnienia: upomnienie ogłoszone publicznie z mównicy, upomnienie podczas komitetu sądowniczego, przy czym na komitecie może być w obecności świadków grzechu rozpatrywanego na komitecie lub bez.


Wydaje mi się, że oprócz upomnianego jest jeszcze instytucja ograniczonego... Czyli osoby po komitecie sądowniczym, która okazała skruchę i nie została wykluczona. Ale z racji tego, że miała komitet, to ma pewne ograniczenia (na przykład nie może zgłaszać się podczas zebrań).
Ponadto ograniczona jest osoba, która została przyłączona do zboru po wykluczeniu. Wracając do zboru nie otrzymuje z automatu wszystkich praw, tylko jest ograniczona chyba przez kilka miesięcy... czyli nie może nosić mikrofonu, zgłaszać się itp.

Chcę więc dopytać czy upomniany to to samo co ograniczony, czy to dwie różne kategorie? (Moim zdaniem 2 różne, choć bardzo podobne).


Offline Technolog

[quote author=PoProstuJa link=topic=11168.msg241730#msg241730 date=1647721051

Chcę więc dopytać czy upomniany to to samo co ograniczony, czy to dwie różne kategorie? (Moim zdaniem 2 różne, choć bardzo podobne).
[/quote]
Czytam Paście i ograniczenia są nadawane albo przez Komitet Sądowniczy albo Biuro Oddziału.
W przypadku nieochrzczonych nie powołuje się formalnie komitetu sądowniczego, ale po rozpoznaniu sprawy przez starszych i rozmowie z nieochrzczonym głosicielem można nałożyć ograniczenia i ogłosić z podium, że starsi zajęli się sprawą danego głosiciela albo ogłosić, że dana osoba nie jest już głosicielem.
Technicznie wydaje się to samo co dla ochrzczonego.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 284
  • Polubień: 2213
  • Między ślepymi jednooki królem
Proszę o wyjaśnienie terminu "naznaczony".


Offline PoProstuJa

Proszę o wyjaśnienie terminu "naznaczony".

Z tego co kojarzę naznaczoną może być osoba, która np. planuje ślub z kimś "ze świata". I słyszałam już co najmniej dwie takie historie kiedy siostra była zaręczona ze "światusem" i siedząc na zebraniu zdziwiła się, że odbył się wykład o treści by "pobierać się tylko w Panu" (czyli brać ślub tylko z drugim Świadkiem). I wtedy cały zbór wie już o kogo chodzi w tym przemówieniu i taka osoba jest naznaczona, bo są jeszcze w tym przemówieniu zalecenia aby ograniczyć z taką osobą kontakty (czyli taki mini-ostracyzm; można się z nią witać i rozmawiać, ale najlepiej nie mieć zażyłych kontaktów).

O ile się nie mylę, to naznaczone zostają osoby nieporządne (takie, które nie popełniają grzechu zasługującego na wykluczenie, ale z drugiej strony swoim zachowaniem nie dające przykładu  ludziom ze zboru. Szukanie męża/żony  w "świecie" i zaręczyny z taką osobą to przykład takiego niepożądanego zachowania w zborze.)

Zaczynam się zastanawiać jak nazywa się osobę, która wyszła za mąż za "światusa"? Bo przez całe jej małżeństwo nie jest uznawana za wzór dla innych braci... a to malżeństwo może trwać ze 30 lat. Zawsze ma taki niższy status... Ale czy jakoś można ją oficjalnie nazwać, czy tylko uznać za słabszą duchowo?

P.S. Nie jestem pewna na 100% czy podałam właściwą definicję naznaczonego i nieporządnego, więc jakby co, to proszę o korektę (starszym zboru nigdy nie byłam, a to oni raczej potrafią żonglować tym nazewnictwem).


Offline Technolog

Z tego co kojarzę naznaczoną może być osoba, która np. planuje ślub z kimś "ze świata"....
Masz rację. Naznaczenie jest za grzeszki nie podpadające pod komitet.
Naznaczenia są powiedzmy dwa rodzaje - zwykła rozmowa (jeśli sprawa nie jest znana) albo rozmowa i dodatkowo później przemówienie ostrzegawcze bez podawania nazwisk (jeśli sprawa jest powszechnie znana).
Wg Paście naznaczenie realizują starsi przez nie utrzymywanie kontaktów towarzyskich z naznaczonym. Jeśli starsi zaczną utrzymywać kontakt towarzyski to znak dla zboru, że naznaczenie jest zdjęte.
Naznaczenie jest dosyć dobrze opisane w wol.jw.org. W książce Zorganizowani jest naznaczenie jest opisane tak:
Cytuj
Wtedy wszyscy zorientowani w sytuacji przestaną utrzymywać z kimś takim kontakty towarzyskie, choć dalej będą się z nim spotykać na gruncie duchowym i ‛napominać go jak brata’.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec, 2022, 10:04 wysłana przez Technolog »


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 284
  • Polubień: 2213
  • Między ślepymi jednooki królem
Teraz są modne anglojęzyczne terminy, zatem można naznaczenie czyli mini-ostracyzm tłumaczyć jako "wykluczenie light"


Offline Sebastian

bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

jestem zdziwiony, że to wszystko tak dokładnie opisano w książkach towarzystwa strażnica.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

jestem zdziwiony, że to wszystko tak dokładnie opisano w książkach towarzystwa strażnica.
Seb w książkach Towarzystwa jest wszystko opisane (tylko że porozrzucane).
Ja obecnie tworzę mój art. o ofiarach Strażnicy, wyłącznie oparty na publikacjach CK.
Tam jest o wszystkim, o samobójstwach ŚJ, o tym że Strażnica ciągana jest po sądach, że ona ciąga po sądach, itp. itd. A o wykluczonych i odstępcach nikt więcej nie napisał niż CK. ;D