Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?  (Przeczytany 6311 razy)

Offline Roszada

Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« dnia: 31 Grudzień, 2015, 18:53 »
Towarzystwo Strażnica szczyci się swoją stroną internetową jw.org.
Zaczepiani przy stojakach głosiciele przy byle jakim pytaniu odsyłają na tę stronę.
Jednak pytani o statut ŚJ robię głupią minę. :-\

Aż się prosi, by na jw.org w dziale O nas:

https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/

zamieścić statut, by każdy wiedział, że to wyznanie zarejestrowane w Polsce, że ma statut, swoje prawa i obowiązki. ;)

Tak prężna organizacja a nie stać jej na zamieszczenie oficjalnego statutu?
Dlaczego głosiciele Towarzystwa Strażnica mają pokątnie czytać statut na forum zrzeszającym w większości byłych Świadków Jehowy?
Przypominamy, gdzie są opublikowane wszystkie dostępne polskie statuty ŚJ:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=2059.0

Ciśnie się wiele pytań typu "dlaczego".
Dlaczego nie jest statut opublikowany dla wszystkich?
Dlaczego trzeba ewentualnie prosić starszych zboru o jego treść?
Dlaczego ludzie z zewnątrz nie mają możliwości do wglądu?
Dlaczego człowiek przystępujący do Świadków Jehowy nie jest informowany o statucie i nie jest wymaga się od niego by zapoznał się z organizacją do której przystępuje?

Mamy dziś XXI wiek i nie okres prześladowań ŚJ, który by mógł usprawiedliwiać dziwne działania Towarzystwa.


Offline Roszada

Odp: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Styczeń, 2016, 18:44 »
Jednemu ze ŚJ na innym forum napisałem:

Cytuj
Bobo powiedz uczciwie, jaki problem jest zamieścić statut na jw.org?
Nie ma miejsca?
Nie ma potrzeby?
A może coś nie tak jest, co?

Pokazać ci statut amerykański w Strażnicy?

Interesujące jest to, że amerykański statut Towarzystwa Strażnica, przynajmniej jeszcze w roku 1972, zawierał słowa o „wielbieniu” Jezusa:

„Z obowiązującego obecnie statutu Towarzystwa (po wniesieniu poprawek w roku 1944) wynika, że ta korporacja prawna jest jedynie »organem administracyjnym« świadków Jehowy. (...) »(...) jak również publicznym chrześcijańskim wielbieniem Boga Wszechmocnego i Chrystusa Jezusa...«” (Strażnica Rok XCIII [1972] Nr 7 s. 19 [niem. Strażnica 01.04 1972 s. 215]; por. angielski tekst statutu z 1944 r. zamieszczony w 1945 Yearbook of Jehovah’s Witnesses s. 32 – public Christian worship of Almighty God and Christ Jesus).


Offline Roszada

Odp: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Styczeń, 2016, 18:48 »
O statucie ŚJ Bobo pisałem:

A co to starsi mają monopol na statut?
Co on nie może być w biblioteczce zborowej?
Co to jest biały kruk?

Taki mądry jesteś teraz, jak w ponad rok po opublikowaniu statutu napisano, że jak ktoś poprosi o statut to można mu pokazać.
Tyle ja też wiem, bo list czytałem.
Cytat:   

Cytuj
Jednakże gdyby głosiciel poprosił o pełną treść Statutu, możecie mu go udostępnić. Dodatkowo pomocne może się okazać poinformowanie głosiciela, że kwestie omówione w Statucie zostały już wcześniej opublikowane w naszej literaturze.   

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=2076.0

A które to "kwestie omówione w Statucie zostały już wcześniej opublikowane w naszej literaturze."?
W jakich publikacjach?

Co to znaczy "gdyby głosiciel poprosił o pełną treść Statutu, możecie mu go udostępnić".

Dlaczego tylko "możecie", a nie "powinniście udostępnić"!
Dlaczego trzeba czekać aż sam "poprosi", a nie ogłosić, że chętnych do przestudiowania statutu informujemy że jest on dostępny u sługi literatury, w biblioteczce zborowej, na stronie jw.org ...


Offline todd

Odp: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Styczeń, 2016, 20:16 »
Ponieważ statut jest oparty na prawie korporacyjnym, które jest stosowane w każdej produkcyjnej handlowo usługowej korporacji. Sam pracuje w międzynarodowej korporacji, jestem technikiem i wszystko mogę widzieć od zaplecza. To zresztą spowodowało moje przebudzenie i w końcu odszedłem z organizacji z podniesiona głowa. To tak w wielkim skrócie napisałem, jak się kiedyś zbiorę to opisze tu na forum własną historie.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


Offline Roszada

Odp: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Styczeń, 2016, 20:33 »
Fragment statutu z USA:

*** w72/7 s. 19 Ciało Kierownicze w odróżnieniu od korporacji prawnej ***
Z obowiązującego obecnie statutu Towarzystwa (po wniesieniu poprawek w roku 1944) wynika, że ta korporacja prawna jest jedynie „organem administracyjnym” świadków Jehowy.

*** w72/7 s. 19 Ciało Kierownicze w odróżnieniu od korporacji prawnej ***
Oto fragment Statutu: „Do celów tego Towarzystwa należy: Usługiwać społeczności chrześcijan znanych jako świadkowie Jehowy i działać dla jej dobra w charakterze ogólnoświatowego legalnego organu administracyjnego; rozgłaszać wśród wszystkich narodów ewangelię Królestwa Bożego pod władzą Chrystusa Jezusa na świadectwo o imieniu, słowie i zwierzchnictwie Boga Wszechmocnego, JEHOWY; drukować i rozpowszechniać Biblie, a także krzewić prawdy biblijne w różnych językach przez sporządzanie i publikowanie literatury zawierającej informacje i komentarze wyjaśniające prawdy biblijne oraz proroctwa dotyczące ustanowienia Królestwa Jehowy pod władzą Chrystusa Jezusa; mianować przedstawicieli, sług publicznych, pracowników, nauczycieli, instruktorów, misjonarzy i kaznodziejów, upoważniając ich do wyruszania na cały świat celem głoszenia publicznie i od domu do domu prawd biblijnych osobom, które chcą ich słuchać, oraz celem nauczania ich, a to przez zostawianie u takich osób wspomnianej literatury i prowadzenie na jej podstawie studiów biblijnych; podnosić poziom umysłowy i moralny mężczyzn, kobiet i dzieci przez chrześcijańską działalność misyjną oraz przez charytatywne i dobroczynne pouczanie ludzi na podstawie Biblii i związanych z nią tematów naukowych, historycznych bądź literackich; zakładać i utrzymywać prywatne szkoły biblijne oraz kursy bezpłatnego nauczania mężczyzn i kobiet o Biblii, literaturze biblijnej i historii biblijnej; ćwiczyć, przygotowywać, zaprawiać oraz wyposażać mężczyzn i kobiety do roli kaznodziejów, misjonarzy, ewangelistów, głosicieli, wykładowców i lektorów; wyposażać i utrzymywać lokale, placówki i domy dla bezpłatnego kwaterowania takich studentów, wykładowców, nauczycieli i kaznodziejów; bezpłatnie zapewniać tymże studentom, wykładowcom, nauczycielom, wychowawcom i kaznodziejom odpowiednie posiłki i dach nad głową, a także przygotowywać, popierać, utrzymywać i wysyłać w różne strony świata chrześcijańskich misjonarzy, nauczycieli i instruktorów zajmujących się Biblią oraz literaturą biblijną, jak również publicznym chrześcijańskim wielbieniem Boga Wszechmocnego i Chrystusa Jezusa; urządzać i przeprowadzać lokalne oraz ogólnoświatowe zgromadzenia w celach takiego wielbienia; korzystać z usług nadawczych stacji radiowych dla głoszenia tej ewangelii Królestwa lub obsługiwać takie we własnym zakresie; podejmować wszelkie inne prawnie dozwolone przedsięwzięcia, jakie jego Zarząd uzna za przydatne do osiągnięcia wymienionych celów”.


Offline donadams

Odp: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Styczeń, 2016, 14:38 »
Szerokie udostępnienie statutu przez oficjalne kanały wywołało by falę pytań i dociekań ze strony niektórych głosicieli, czego oczywiście chce się uniknąć. Nadal są w zborze osoby, które nie szukają w sieci informacji o organizacji, ale kiedy podsunąć im coś pod nos, wykazują całkiem spore zainteresowanie tematem.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Triss

Odp: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Maj, 2020, 06:45 »
Serio? Na oficjalnej stronie świadków nie ma tak ważnej publikacji jaką jest nasz statut?
...
Organizacja sama popycha mnie na odstępcze strony w poszukiwaniu informacji które powinny być ogólnodostępne w zborze.
Co się stanie jak poproszę starszego o pokazanie statutu? Zapalą mu się kontrolki, że ktoś zaczyna wyłamywać się z systemu. Matrix szybko zadziała i już na plecach będę czuła oddech agenta Smitha...
"Forgive your enemies, but never forget their name"


Offline Estera

Odp: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Maj, 2020, 08:19 »
Serio? Na oficjalnej stronie świadków nie ma tak ważnej publikacji jaką jest nasz statut?
   Triss.
   Niestety, ale to prawda!!!
   I napewno zapalą się czerwone światła starszym, jak ich o to poprosisz.
   Może najpierw spróbuj porozmawiać o tym ze swoim mężem, co on na to?
   To tylko sugestia, wybór należy do Ciebie.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Triss

Odp: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Maj, 2020, 08:33 »
   Triss.
   Może najpierw spróbuj porozmawiać o tym ze swoim mężem, co on na to?
   To tylko sugestia, wybór należy do Ciebie.
Tak zrobię, ale muszę sprowokować jakoś temat na te tory, bo jak wyskoczę ni z gruszki ni z pietruszki to też nabierze podejrzeń.
"Forgive your enemies, but never forget their name"


Offline Estera

Odp: Statut Świadków Jehowy - dlaczego brak na jw.org?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Maj, 2020, 08:41 »
Tak zrobię, ale muszę sprowokować jakoś temat na te tory, bo jak wyskoczę ni z gruszki ni z pietruszki to też nabierze podejrzeń.
   Oczywiście, to zrozumiałe w takiej sytuacji.
   Bardzo dobra decyzja i życzę powodzenia.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.