Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Rolf Furuli autor książki broniącej 607r wzywa do reformy Świadków Jehowy?  (Przeczytany 9557 razy)

Offline Roszada

Czyli tak, jak pisałem:

"Zdaje się że Furulii był kiedyś nadzorcą okręgu (s. 146)"

Na monitorze jest ex district overseer, czyli Nadzorca okręgu.
Miał pod sobą obwodowych. W 2014 r. znieśli tę funkcję:

W liście do wszystkich zborów z dnia 20 marca 2014 roku Ciało Kierownicze Świadków Jehowy powiadomiło, że od 1 września 2014 roku zostanie zlikwidowany urząd nadzorcy okręgu.
https://wtsarchive.com/letter/20140320-p_dot-nadzorcow-okregow

„W ostatnich latach wielu doświadczonym braciom i siostrom zmieniono przydział służby. Na przykład w roku 2014 nadzorcy okręgów i ich żony dostali zaproszenie do innej formy służby pełnoczasowej. W tym samym roku postanowiono, że nadzorcy obwodów będą kończyć służbę w tym charakterze w wieku 70 lat. A bracia, którzy mają 80 lub więcej lat, nie mogą być koordynatorami gron starszych. Ponadto w ostatnim czasie wiele osób należących do rodziny Betel zostało wysłanych w teren.” (Strażnica wrzesień 2019 s. 6-7).

Na ang. Wiki już napisali:

https://en.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli&prev=search
Cytuj

W 2020 r. Furuli opublikował książkę zatytułowaną Moja umiłowana religia - i Ciało Kierownicze, w której utrzymuje, że podstawowe doktryny denominacji są prawidłowe, ale podważają autorytet przywództwa Świadków Jehowy.


Offline Aliki

Hej kochani, czy ktoś kto ma już dostęp do tej książki może tu wrzucić parę zdań (cytaty) odnośnie krytyki przekładu NS?


Offline Roszada

Hej kochani, czy ktoś kto ma już dostęp do tej książki może tu wrzucić parę zdań (cytaty) odnośnie krytyki przekładu NS?
Tylko tyle, że stary przekład był lepszy, a nowy zawiera błędy.
Mało o Biblii tylko 1 strona (wstępna), rozdz. The Revised New World Translation of 2013:

The result of this rejection is an inconsistent translation with several errors. (s. 299)

Tłum. google:
Rezultatem tego odrzucenia jest niespójne tłumaczenie z kilkoma błędami.

Później sa szczegółowe omówienia kilku kwestii.


Offline julia7

Jakby co to całą książkę mogę podesłać mailem. Kto chce, niech pisze priv.


Offline Roszada

Na s. 11 jakby krytycznie wypowiada się na temat polityki wchodzenia na sumienie pielęgniarek-ŚJ:

Kilka pielęgniarek powiedziało mi, że nie mają problemów z przeprowadzeniem transfuzji krwi, ponieważ jest to część ich pracy i transfuzja nie jest przez nich przepisana. Ale lekarze-świadkowie lub pielęgniarki-świadkowie nie przepisują transfuzji krwi. Co więcej, Żydzi nie mogli jeść mięsa zwierzęcia, które nie zostało wykrwawione, ale mogli sprzedawać to mięso nie-Żydowi.

O studiach s. 146:

Od 1914 roku wiemy, że podczas tego pokolenia nastąpi wielki ucisk. Wiemy, że wielki ucisk zbliża się każdego roku. Ale nie wiemy, jak blisko jesteśmy w danym roku. Dlatego nigdy nie należy używać argumentów, że nie powinieneś zajmować się szkolnictwem wyższym, ponieważ czas jest skrócony (krótki).

To dla mnie taki ŚJ na 50%  :)

Kończy książkę słowami (s. 329):

Moja żona i ja mamy wielu przyjaciół w całym kraju, a także w innych krajach. I czujemy, że społeczność Świadków Jehowy jest naszym domem. Nigdy w życiu nie doświadczyliśmy niczego złego jako Świadkowie i nie mam pretensji do nikogo, w tym do członków Ciała Kierowniczego. Nie piszę więc tej książki z powodu jakichkolwiek negatywnych uczuć ani jako formy zemsty. Ale napisałem tę książkę w imieniu wszystkich tysięcy moich Braci i Sióstr, którzy byli i będą traktowani w zły sposób z powodu skrajnych punktów widzenia i decyzji podjętych przez członków Ciała Kierowniczego. Napisałem tę książkę, aby walczyć o sprawiedliwe zasady w mojej ukochanej religii Świadków Jehowy.


Offline Roszada

Tu ciekawy powód napisania tej książki (s. 319):

Ale widziałem, jak obecne CK w ostatnich latach prowadzi organizację w złym kierunku. Dla mnie punkt kulminacyjny nastąpił w 2019 r., Kiedy otrzymaliśmy nową książkę dla starszych, „Paście trzodę Bożą” 1 Piotra 5: 2. Zawiera kilka ludzkich przykazań, które nie mają podstaw w Biblii. Z tego powodu tysiące zostały wykluczone, a inne tysiące zostaną wykluczone w przyszłości, jeśli te ludzkie przykazania nie zostaną usunięte. W tej sytuacji nie mogę już być cicho i dlatego napisałem tę książkę.

A na polskiej wiki nie ma chętnych by uzupełnić. Kończą się uzupełnienia na 2018 r.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli


Offline Roszada

Cytuj
To dla mnie taki ŚJ na 50%   :)

Za kilka czy kilkanaście dni, jak już będą mogły się zbierać komitety, będzie exŚJ na 100%  ;D


Offline Roszada

Odszczekać na komitecie nie może wszystkiego, ale może powiedzieć tak:

Popieram CK, ale chyba mogę mieć krytyczne uwagi, bo CK nie jest nieomylne, jak samo napisało. ;)


Offline Triss

A może go nie wykluczą? Sprawa jest bardzo głośna i CK wie, że podpadnie no bo na jakiej podstawie mieliby go wykwalić? Za kilka krytycznych uwag w ich stronę ? Jeżeli to zrobią wiele osób zacznie się zastanawiać nad tym, a raczej CK będzie dążyło do wyciszenia sprawy.
Tak tylko się zastanawiam, jakie kroki podejmą.
"Forgive your enemies, but never forget their name"


Offline Profesor Tutka

Wiele osób?Mam nieodparte przekonanie że bardzo ,ale to bardzo niewielu słyszało o tym człowieku.
a poza tym niewielu chce o takich sprawach dyskutować i opuścić strefę komfortu.


Offline donadams

To wszystko zależy od tego, jak rozumiemy "wiele osób". Faktycznie może być tak, że setki osób odeszły by w tej sytuacji od organizacji ale czy to tak dużo w skali świata? Na pewno jest tak, że kropla drąży skałę, a jego praca nie zostanie niezauważona.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj, 2020, 07:02 wysłana przez donadams »
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Aliki

Mało znany? Ja tę książkę rozreklamuję wśród wszystkich znajomych SJ na Instagramie i FB 8-)... Zastanawiam się jak to się dzieje że Roszada ma polskie tłumaczenie...


Offline Triss

Może nie jest jakiś super znany wśród ŚJ, ale w swoim środowisku napewno nie odbije się to bez echa. Jest medialną osobą, media mogą to podchwycić a wtedy info trafi do szerszej publiki,w tym do ŚJ.
"Forgive your enemies, but never forget their name"


Offline Roszada

Dotychczas znany był tylko drążącym temat ŚJ.
Po polsku wydawnictwo A Propos (związane ze ŚJ ale już zdaje się nie istnieje; wydało też książkę pt. Hiobowie XX wieku, o ŚJ w Polsce) wydało jego dwie książki w obronie 607:
Cytuj
Tłumaczenia polskie

    2009 – Chronologia, Asyrii, Babilonii i Egiptu. Chronologia, Asyrii, Babilonii, Egiptu i Persji w porównaniu z chronologią Biblii, tom II, (Wrocław 2009, Wydawnictwo A PROPOS)
    2011 – Chronologia Persji a długość wygnania babilońskiego Żydów. Chronologia Asyrii, Babilonii i Egiptu w porównaniu z chronologią Biblii, tom I (Wydawnictwo A PROPOS)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli

Właściwie znali go w Polsce i na Zachodzie ŚJ koneserzy, obrońcy nauk ŚJ, szczególnie roku 607 i 1914.

Zawsze bardziej wierzyłem Jonssonowi, niż Furuliemu. Ten ostatni jakby na zamówienie swojej organizacji bronił 607.

Nie mam polskiej wersji, bo jej nie ma, ale kawałki tłumaczyłem przez google.
Książka po ang. wyszła w maju 2020.
Aktualizacje jego osoby na ang. wiki są od 7 maja, więc pewnie wtedy ukazała się książka.
 Ostatnie publikacje, które przytacza są z kwietnia 2020.
Liczę, że to nie ostatnia jego publikacja.
Następna będzie po wykluczeniu. ;)
Jeśli go nie wykluczą, to będzie recenzował zapewne kolejne zmiany i posunięcia CK. To samo będzie gdy go wykluczą. :)


Offline donadams

Co ciekawsze fragmenty z książki dotyczące "niewolnika" (tlumaczenie moje; kwadratowe nawiasy moje).

"Nowe spojrzenie na 'przyjście' Jezusa wskazuje na to, że nie ma 'niewolnika wiernego i roztropnego'".


Odnosząc się do Strażnicy z 15 lipca 2013 roku pisze:
"Zastosowanie wszystkich ośmiu przypadków 'przybycia' [Jezusa] w tym samym krótkim czasie, do wielkiego ucisku, jest logiczne. Ponieważ jednak jeden z tych przypadków występuje w Mateusza 24:46 w związku z 'niewolnikiem wiernym i roztropnym', to zrozumienie 'przyjścia' wpływa również na zrozumienie zależności 'niewolnika' względem obecności Jezusa. Ale CK jak dotąd tego nie przyznało!"

"To, że 'przyjście' Mistrza (Mateusza 24:46) odnosi się do wielkiego ucisku, pokazuje, że nie było 'niewolnika wiernego i roztropnego' dającego pokarm w czasie obecności Chrystusa".

"Twierdzenie, że 'niewolnik wierny i roztropny' został powołany w 1919 roku do wydzielenia pokarmu duchowego jest sprzeczne z całym otoczeniem proroctwa Jezusa, a także z jego bliskim kontekstem. W powyższym cytacie [ze Strażnicy z Lutego 2017 roku] nie ma wyjaśnień, ani argumentów, a jedynie roszczenia. Twierdzenie to jest oczywiście konieczne do utrzymania autorytetu CK. Innym problemem jest to, że w 1919 r. nie było CK. Większość decyzji podejmował prezes J. F. Rutherford. Pisał on także wszystkie książki i broszury, oraz wiele artykułów do Strażnicy. Od 1942 r. prezes N. H. Knorr podejmował większość decyzji, a wiceprezes F. W. Franz kierował pisaniem literatury. Ciało Kierownicze w sensie grupy równych sobie, którzy dyskutują na różne tematy i podejmują decyzje, zostało powołane w 1971 r. Logicznie rzecz biorąc, 'niewolnik wierny i roztropny' nie mógł zostać powołany w 1919 r. kiedy nie było CK i żadnej grupy pomazańców, którzy rozdawali pokarm".


Jak dla mnie powyższe zakrawa o "grzech przeciwko duchowi świętemu" (przynajmniej dla organizacji).
« Ostatnia zmiana: 27 Maj, 2020, 10:49 wysłana przez donadams »
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.