BIBLIOTEKA > BOSKI PLAN WIEKÓW.

Badacze Pisma Świętego nadal działają?

<< < (9/10) > >>

Roszada:
Aktualne dane statystyczne GUS za 2018 tu:

https://sjwp.pl/koscioly-chrzescijanskie/swiecki-ruch-misyjny-epifania/msg210597/#msg210597

szymonbudny:
Dzisiaj byłem na nabożeństwie w Wieliczce. Zbór, w którym byłem wyłonił się z Krakowskich Wolnych Badaczy Pisma Świętego kilka lat temu.
Świetna atmosfera, ciekawe rozważania, pieśni.
Gdybym nie użył słowa Russell, to od prowadzących bym go prawdopodobnie nie usłyszał.
Zresztą, zbór (Zabrze) z którym się utożsamiam w około 50% składa się też z byłych i aktualnych Wolnych Badaczy.
Zarówno u nich, jak i u nas przewaga ludzi <50. Są też maluchy.

To tak a propos tych statystyk, w których Wolnych Badaczy jest coraz mniej.

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka

Roszada:

--- Cytuj ---Niektórzy mówią, że był związany z PBI a niektórzy temu zaprzeczają.
--- Koniec cytatu ---
Grupa Oleszyńskiego była polską grupą, a PBI angielską.
Zapewne współpracowali.
Oleszyński przyjął ich nowe wyliczenie końca czasów pogan, na 1934 r., 2520 lat (587-1934). Później podam namiary. Oni zdaje się w 1922 czy 1923 jak mnie pamięć nie myli. Rutherford w Strażnicy a Johnson u siebie zwalczali ten 1934.
On w 1925 to wprowadził i dopiero gdy minął ten rok (1934), a on zmarł w 1930, badacze Wolni to odrzucili. Wcześniej było to przeszkodą ich połączenia się z Polish Bible Students Association czyli wydających Brzask.

Sędzia o Heraldzie PBI:

   „Nie potrzeba dodawać: świadectwo Wielkiej Piramidy, »kamienny świadek« Pański, w które Brat Russell wyraził swoją niezachwianą wiarę w swej ostatniej wzmiance o tym pomniku, w swoim nowym wstępie do Tomu III, coś na jeden miesiąc przed swoją śmiercią – zupełnie się sprzeciwia nowym (?) zapatrywaniom chronologicznym »Heralda«. Lecz oczywiście pisarzom »Heralda« świadectwo Piramidy jest teraz niepotrzebne. Odrzucili je na bok tak samo, jak Brat Henninges z Australji uczynił przed nimi w nieco podobnych okolicznościach. Dlaczego to pisarze »Heralda« tak usilnie pragną obalić chronologję Brata Russella, która jest prawdziwą chronologją Biblji i potwierdzającem świadectwem Piramidy? Pragną oni rzucić hańbę na pracę »dyspensacyjną« prowadzoną teraz pod nadzorem STRAŻNICY. To jest powód tego” (Strażnica 01.11 1922 s. 334 [ang. 15.08 1922 s. 254]).

Roszada:
Tak więc Oleszyński, który wpierw był obrońcą nauki Russella, wbrew Rutherfordowi, sam odrzucił chronologię pastora. Pierwszy polski odstępca od Towarzystwa z czasów Sędziego i pierwszy polski odstępca od nauki Russella. :)

Wyznaczał on tez 1944 r.:

"Czyli R. P. 1944, w tym samym czasie gdy powinien się zacząć jubileusz jubileuszy — Czas restytucji." (Strażnica Syońska Nr 1, 1925 s. 11).

http://wydawnictwostraz.org/images/stories/dawne_1925/S1925_01.pdf

W tym art. godził rok 586 z 606 (s. 10-12)

Roszada:
C. O. Jonsson opisał problem roku 1934. w Kwestia czasów pogan s. 77-80 (PDF).
Okazuje się, że już w 1921 badacze z PBI zmieniali chronologię Russella.
Z czasem, gdy rok 1934 minął, wrócili do starego roku 1914. :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej