Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii  (Przeczytany 1158 razy)

Offline Roszada

Prawdopodobnie w roku 1959 Towarzystwo Strażnica rozpoczęło w cytatach z własnej Biblii, zamieszczanych w Strażnicach, dostawiać termin Jehowa, nawet tam, gdzie go w jego Biblii nie ma. Słowo Jehowa jest wtedy dodane w nawiasie jako [Jehowa]. Oto pierwszy przykład z roku 1959 i praktyka taka do dziś:

*** w59 2/1 p. 81 ***
Correspondingly in our times, Jehovah brought forth the Seed of his woman, Jesus Christ, making him King of the heavenly government born in 1914. In heaven the announcement rang out: “The kingdom of the world has become the kingdom of our Lord [Jehovah] and of his Christ, and he will rule as king for ever and ever.” On earth, however, the nations of Christendom raged. They reduced the earthly estate of the spiritual remnant of Jehovah’s witnesses to a desolation like that of ancient Judah and Jerusalem. The revival of Jehovah’s worship in the earth was halted and was in danger of being crushed.—Rev. 11:15-18, 3-10.

„Zaczęła się wreszcie spełniać wizja z Księgi Objawienia, dana apostołowi Janowi, i można było obwieścić następującą proklamację: »Królestwo świata stało się Królestwem naszego Pana [Jehowy] i Jego Chrystusa, a będzie królował [Jehowa] na wieki, na zawsze« (Objawienie 1:10; 4:1; 11:15)” (Strażnica Nr 20, 1990 s. 19).
Patrz też Strażnica Nr 2, 1990 s. 20; Strażnica Nr 11, 1994 s. 30; Strażnica Nr 14, 1995 s. 5.

„Słowa Psalmu 2:1, 2 odnieśli do Jezusa jego uczniowie. Prześladowani za wiarę, modlili się: »Wszechwładny Panie [Jehowo], ty uczyniłeś niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, i ty przez ducha świętego powiedziałeś ustami naszego praojca Dawida, twego sługi: ‘Dlaczego narody wszczęły tumult, a ludy rozmyślały nad rzeczami daremnymi? Królowie ziemi się ustawili i władcy jak jeden mąż zgromadzili się przeciw Jehowie i przeciw jego pomazańcowi’. Tak też zarówno Herod [Antypas], jak i Poncjusz Piłat wraz z ludźmi z narodów i z ludami Izraela istotnie zebrali się w tym mieście przeciw twemu świętemu słudze Jezusowi, którego namaściłeś« (Dzieje 4:24-27; Łukasza 23:1-12)” (Strażnica Nr 14, 2004 s. 17).

„Następnie dodał: »Trzy razy upraszałem Pana [Jehowę], żeby to ode mnie odstąpiło« (2 Koryntian 12:7, 8)” (Strażnica Nr 24, 2006 s. 24).

„»Nagle do swej świątyni przyjdzie prawdziwy Pan [Jehowa Bóg]« oraz »posłaniec przymierza [Jezus Chrystus]«. Bóg ‛przyjdzie do swego ludu na sąd’ i stanie się »szybkim świadkiem« przeciw wszelkim złoczyńcom. Ponadto będzie spisywana »księga pamięci dla bojących się Jehowy« (Malachiasza 3:1, 3, 5, 16)” (Strażnica Nr 24, 2007 s. 27).

„Apostoł Paweł napisał pod natchnieniem: »Zawsze radujcie się w Panu [Jehowie]. Raz jeszcze chcę powiedzieć: Radujcie się!« (Filip. 4:4)” (Strażnica wrzesień 2018 s. 18).

   „Na początku Paweł chciał, żeby Jehowa usunął ten problem. Przyznał: »Trzy razy błagałem Pana [Jehowę], żeby usunął mi ten cierń«. Ale mimo jego próśb problem nie zniknął. Czy to oznacza, że Jehowa nie odpowiedział na modlitwy Pawła?” (Strażnica listopad 2019 s. 9).

Widocznie mało jest im te ich ponad 7000 razy.
Czasem owo Pan odnoszone jest przez innych do Chrystusa.
Trzeba tu zaznaczyć, że w innych cytowanych Bibliach ten proceder znany był już wcześniej, co najmniej od roku 1950:

*** w50 3/1 p. 70 par. 2 Uniting Our Praises Universally ***
Certainly not, for he picked up the Holy Scriptures and read his commission from the book of the prophet Isaiah: “The spirit of the Lord [Jehovah] is on me, because he has anointed me to proclaim glad tidings to the poor; he has sent me to publish a release to the captives, and recovery of sight to the blind; to dispense freedom to the oppressed; to proclaim an era of acceptance with the Lord.”—Luke 4:16-21, Diaglott.

Jak można w czyjejś Biblii dostawiać coś?
Jeśli robią to w swojej, to dziwne, ale w cudzej, to tym bardzo naganne. :-\
« Ostatnia zmiana: 22 Październik, 2019, 14:27 wysłana przez Roszada »


Offline Gremczak

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Październik, 2019, 18:44 »
Prawdopodobnie w roku 1959 Towarzystwo Strażnica rozpoczęło w cytatach z własnej Biblii, zamieszczanych w Strażnicach, dostawiać termin Jehowa, nawet tam, gdzie go w jego Biblii nie ma. Słowo Jehowa jest wtedy dodane w nawiasie jako [Jehowa]. Oto pierwszy przykład z roku 1959 i praktyka taka do dziś:




Prawdopodobnie -czyli nie jest pewne czy tak było.
 To tylko takie przypuszczenie.
Jakaś informacja nie potwierdzona.


Offline Roszada

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Październik, 2019, 19:00 »
"Prawdopodobnie w roku 1959".
Nie wcześniej jak w 1950, bo dopiero wtedy ŚJ wydali swój I tom NT i zaczęli cytować go w Strażnicy.
"Prawdopodobnie" dlatego, bo nie sposób prześledzić każde jedno występowanie słowa "Jehowa", bo jest ich w latach 1953-1959 ponad 32 000 razy w samej Strażnicy (a są jeszcze inne publikacje).
Ale pewien klucz wyszukiwania na to wskazuje, że w roku 1959 to nastąpiło.
Poprawić łatwo, gdy się natrafi. ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Październik, 2019, 14:53 wysłana przez Roszada »


Offline Gremczak

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Październik, 2019, 08:03 »
"Prawdopodobnie w roku 1959".
Nie wcześniej jak w 1953, bo dopiero wtedy ŚJ wydali swój I tom ST i zaczęli cytować go w Strażnicy.
"Prawdopodobnie" dlatego, bo nie sposób prześledzić każde jedno występowanie słowa "Jehowa", bo jest ich w latach 1953-1959 ponad 32 000 razy w samej Strażnicy (a są jeszcze inne publikacje).
Ale pewien klucz wyszukiwania na to wskazuje, że w roku 1959 to nastąpiło.
Poprawić łatwo, gdy się natrafi. ;)
Dzięki za wyjaśnienie. :)


Offline Roszada

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Październik, 2019, 13:10 »
Oczywiście proces dodawania słowa Jehowa w Biblii ŚJ ma miejsce już od lat 60. XX wieku.

Oto zmieniająca się ilość występowania imienia Jehowa w Biblii Świadków Jehowy, w Pismach Hebrajskich:

6962 razy (Strażnica Nr 20, 1966 s. 11).
6970 razy (ang. Przebudźcie się! 22.01 1974 s. 19).
6961 razy („Narody mają poznać, że ja jestem Jehowa – Jak?” 1978 s. 34).
6960 razy (Strażnica Rok CII [1981] Nr 9 s. 23).
6973 razy („Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata” 1997 s. 1642).
6979 razy (6973 + 6 nowych miejsc):

*** w15 15.12 s. 10  ***
W zrewidowanym Przekładzie Nowego Świata z roku 2013 imię Boże występuje 7216 razy, czyli o 6 więcej niż w wydaniu z 1984 roku.

Czyli 6979 (ST) i 237 (NT).


Offline Roszada

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Październik, 2019, 15:04 »
Co ciekawe w roku 1958 dostawili słowo Bóg, a w 1959 Jehowa:

*** w58 10/15 p. 625 P***
“The kingdom of the world has become the kingdom of our Lord [God] and of his Christ, and he will rule as king for ever and ever.”—Rev. 11:15.

*** w59 5/1 p. 261  ***
“the kingdom of the world has become the kingdom of our Lord [Jehovah] and of his Christ, and he will rule as king for ever and ever.” (Rev. 11:15-18)

*** w59 2/1 p. 81  ***
The kingdom of the world has become the kingdom of our Lord [Jehovah] and of his Christ, and he will rule as king for ever and ever.”

*** w95 7/15  ***
“The kingdom of the world did become the kingdom of our Lord [Jehovah] and of his Christ.” (Revelation 11:15)



Offline Gremczak

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Październik, 2019, 15:16 »
Co w tym nadzwyczajnego ? Przecież każda religia dopasowuje do siebie.


Offline Gremczak

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Październik, 2019, 15:33 »
To idź im powiedz to. 8-)
Ja tylko stwierdzam fakt jak każda religia kombinuje aby pokazać ,że ich jest ta prawdziwa i jej należy zaufać.


Offline Gremczak

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Październik, 2019, 16:06 »
To wszyscy wiedzą i nic nie odkrywasz. :(
Zastanawia mnie po co wytykasz innym ,że kombinuj jak Twoja religia tak samo czyni?


Offline Roszada

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Październik, 2019, 16:19 »
To jest dział Kalendarium, rok po roku, a nie wytykanie.
To kalendarium niczemu nie służy, tylko pasjonatom, a Ty nie należysz do nich więc nudzisz się tu na forum i starasz się innym zakłócać uwagę.
To samo robiło tu kilku innych ale wylecieli z czasem, sam wiesz o kim myślę.

To samo co ja, pisze Towarzystwo, ale nie ma tego usystematyzowanego jak należy. Nie bawię się w wytykanie (czasem pożartuję) tylko historycznie to porządkuję w swoich książkach i artykułach, a tu w przystępny sposób dzielę się z mymi licznymi znajomymi.
https://piotrandryszczak.pl/zmienne-nauki-swiadkow-jehowy.html


Offline Gremczak

Odp: 1959 - Dostawianie słowa Jehowa w Strażnicach w cytatach z Biblii
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Październik, 2019, 16:36 »
To jest dział Kalendarium, rok po roku, a nie wytykanie.
To kalendarium niczemu nie służy, tylko pasjonatom, a Ty nie należysz do nich więc nudzisz się tu na forum i starasz się innym zakłócać uwagę.
To samo robiło tu kilku innych ale wylecieli z czasem, sam wiesz o kim myślę.

To samo co ja, pisze Towarzystwo, ale nie ma tego usystematyzowanego jak należy. Nie bawię się w wytykanie (czasem pożartuję) tylko historycznie to porządkuję w swoich książkach i artykułach, a tu w przystępny sposób dzielę się z mymi licznymi znajomymi.
https://piotrandryszczak.pl/zmienne-nauki-swiadkow-jehowy.html
No to ja też chyba jestem pasjonat.Tylko nie tylko tematów dotyczących SJ ,ale wszystkich religii.Nie należąc do żadnej religii na wszystkie religie patrzę neutralnie jednakowo. Wiadomo, że ten kto należy do jakieś religii w swojej pewnych absurdów nie jest w stanie dostrzec.Albo udaje ,że to nic takiego. Osobiście do Ciebie nic nie mam.To tak w celu wyjaśnienia.
Czy staram się coś zakłócić jak to nazwałeś? Nic podobnego. Chce tylko pewne rzeczy zrozumieć.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik, 2019, 16:39 wysłana przez Gremczak »