BYLI... OBECNI... > HISTORIA ŚWIADKÓW JEHOWY

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

(1/4) > >>

Terebint:
Wiecie, że wśród społeczności badackich jest 21 osób uznanych za Sprawiedliwych? Info to znalazłem na stronie wikipedii o prześladowaniu świadków Jehowy podczas III Rzeszy.


--- Cytuj ---Świadków Jehowy zamordowanych w okresie III Rzeszy wielokrotnie upamiętniono również na stolperstein. Choć Świadkowie Jehowy sami byli prześladowani to udzielali też pomocy i schronienia Żydom. Do roku 2017 Instytut Pamięci Narodowej Jad Waszem uhonorował 21 członków społeczności badackich narodowości polskiej, węgierskiej, białoruskiej i słowackiej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.  źródło
--- Koniec cytatu ---

Cieszy mnie to tym bardziej, że przecież im wtedy też nie było lekko. Badacze znaleźli się na cenzurowanym.

Zastanawia mnie tylko ile z tych osób to świadkowie Jehowy a ile to inne grupy badackie? Orientuje się ktoś bardziej w temacie?

Sebastian:
biorąc pod uwagę że członkiem władz polskiej wikipedii jest betonowy świadek Jehowy, to sam brak wzmianki ilu spośród tychże sprawiedliwych było świadkami Jehowy pozwala przypuszczać że nikt (czyli że wszyscy należeli do innych grup badackich)

innymi słowami: gdyby tylko ŚJ mieli chociaż jednego sprawieliwego to niezwłocznie pochwaliliby sie tym na wikipedii

Terebint:
Całkiem sensowna dedukcja, ale przydałoby się jakieś oficjalne potwierdzenie. Jak dobrze pamiętam Badacze Pisma Świętego w obozach koncentracyjnych również byli naznaczani fioletowym trójkątem?

A ten administrator strony znany jest z imienia i z nazwiska?

Sebastian:
Tylko Czesław Kasprzykowski, który zakładał biuro ŚJ w Polsce w 1920, a w 1925 został odstępcą został Sprawiedliwym...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Kasprzykowski

tak więc mamy jednego "sprawiedliwego" odstępcę i ani jednego sprawiedliwego wśród ŚJ :)

Storczyk:
Jak sie glebiej wczytać w historie tych prześladowań oktutnych, to one byly skutkiem glupoty Rutheforda, ktory slal listy do Hitlera z pogrozkami.Listy bez ladu i skladu pisane najprawdopodobniej po pijaku.Jak ktos ma to moze podpiąć .

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej