INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > I WSZYSTKIE INNE

Zaratusztrianizm

(1/3) > >>

Bugareszt:
Nie wiem czy tu było ale wklejam link do zoroastryzmu, nie komentuje , info nie jest jakieś rozbudowane bo pochodzi z Wiki, zapytam tylko czy czegoś Wam to nie przypomina, co powstało długo po.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zaratusztrianizm

Ahura Mazda jest bogiem, który stworzył świat i wszystko, co w nim dobre. W pierwszym etapie Ahura Mazda poprzez swoje Świetliste Istoty stworzył wszystko oprócz ognia, co trwało siedem dni, po czym pozostawił to w stanie bezcielesnym i wstrzymał upływ czasu aby odpocząć


Od tego czasu zaczęła się druga epoka - epoka "zmieszania" - walki dobra ze złem, w której obecnie żyjemy. Pod koniec tej epoki nastanie czas sądu ostatecznego, kiedy to Ahura Mazda zstąpi osobiście na ziemię, oddzieli dobro od zła i ustanowi z powrotem doskonały porządek

julia7:
Religie staroperskie są pasjonujące!

klara kot:
A co było pierwsze opis stwarzania z księgi Rodzaju czy Awesta? Chyba powstawały jakoś w podobnym czasie?

To może nie ma nic dziwnego w tym, że podobne opisy powstawały w podobnym czasie, bo opierały się na na prawdziwej historii która naprawdę się wydarzyła? Coś jak na zasadzie, że są różne opisy potopu, różnią się pewnymi szczegółami, ale w samej istocie są zbieżne a więc potwierdzają że coś takiego było...? julia7 Ty chyba się masz na ten temat wiedzę?

Drengr:
Polecam tę stronę : https://www.religie.424.pl/awesta,3147,article.html

Opisane są religie starożytne, polecam szczególnie religie Kanaanu, Ugarit oraz Sumeru.

julia7:

--- Cytat: klara kot w 03 Lipiec, 2019, 07:27 ---A co było pierwsze opis stwarzania z księgi Rodzaju czy Awesta? Chyba powstawały jakoś w podobnym czasie?

To może nie ma nic dziwnego w tym, że podobne opisy powstawały w podobnym czasie, bo opierały się na na prawdziwej historii która naprawdę się wydarzyła? Coś jak na zasadzie, że są różne opisy potopu, różnią się pewnymi szczegółami, ale w samej istocie są zbieżne a więc potwierdzają że coś takiego było...? julia7 Ty chyba się masz na ten temat wiedzę?

--- Koniec cytatu ---

Nie wiem :o

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej