Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Psychoza religijna - co to takiego ?  (Przeczytany 13550 razy)

Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #45 dnia: 09 Wrzesień, 2018, 21:07 »


intencjonalność o której piszesz, Listonoszu, nie wzięła się znikąd; ludzie (lub praludzie) używali prostych narzędzi, nimi zmieniali otoczenie i powoli uczyli się je zmieniać, a to skłaniało ich do obserwowania zależności przyczynowo-skutkowych; i ta intencjonalność rosła powolutku przez tysiące a może miliony lat


Cos w tym jest...  Faktem jest , ze u Neandertalczykow , ktorzy mieli  mozgi nawet troche wieksze   niz Kriomanczycy (a wiec nasi bezposredni przodkowie)  stwierdzono maly rozmiar platow czolowych  . Ich czaszki sa masywne i lekko wydluzone  i nie ma tam miejsca na duze platy czolowe . Podobnie u  innych naczelnych  , ktore uzywaja co prawda prymitywnych nazedzi ale  ich mozgi maja za maly potencjal do  wytworzenia  kultury wysokiej .
A wiec anatomia  przyczynia sie do rozwoju  cywilizacji , ale jest to raczej anatomia mozgu  a nie dloni .


Offline Stanisław Klocek

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #46 dnia: 09 Wrzesień, 2018, 21:13 »
No pewnie , ze jestem wierzacy ! Tyle , ze nie w Boga ... ;D ;)
Ale jesli sie myle i jednak on istnieje  to moze mnie o tym w kazdej chwili przekonac .  :-*
To proponuje Ci zagrać z Nim w szachy - może Ci się uda  :D
Wszak wszystko jest możliwe dla człowieka  :) , ;)
Sęk w tym, że jeśliby istniał jakiś bóg, to miałby możliwość wykazać swą wyższość startując w tym lub następnym turnieju. Bardzo bym kibicował.
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień, 2018, 21:15 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline sawaszi

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #47 dnia: 09 Wrzesień, 2018, 21:33 »
Poczekajcie - aż ludzkość stworzy sztuczną inteligencje i nanoroboty samo się replikujące - to dopiero będzie kosmos na Ziemi  ::)
- ja się takich czasów boję  :o - bo to  może być końcem przyrody i gatunku homo sapiens ?  :-\ , :(
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień, 2018, 21:42 wysłana przez sawaszi »


Offline Sebastian

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #48 dnia: 09 Wrzesień, 2018, 22:24 »
jaka fajna odmiana ról - listonosz jako wierzący a sawaszi (jak niewierzący) proponuje grę w szachy z Bogiem
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline sawaszi

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #49 dnia: 09 Wrzesień, 2018, 22:40 »
ja też Ciebie lubię Sebastianie - choć może tego nie okazuję - wybacz mnie za szczeroć. Pozdrawiam  :)
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień, 2018, 22:57 wysłana przez sawaszi »


Offline sawaszi

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #50 dnia: 14 Wrzesień, 2018, 22:20 »
Powiedziałem , że zwierzęta czują i myślą - podobnie jak "homo sapiens" (podobnie-tego nie dodałem)  :(
Przepraszam .
A cha "Boga jeszcze nikt z żyjących (na tej planecie) nie oglądał .." , "Bóg jest Duchem" , "człowiek nierozumny powie - nie ma Boga" itp. itd.
Sebastianie - ja jestem wierzący (realnie i obiektywnie) - taki już ze mnie relatywista i pragmatyk .
« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień, 2018, 23:17 wysłana przez sawaszi »


Offline sawaszi

Odp: Psychoza religijna - co to takiego ?
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Sierpień, 2019, 22:16 »
Dziś byłem w ZOO i ujrzałem a oto stado szympansów i pawianów zjednoczyło się we wspólnej modlitwie i składając ręce w podzięce zaśpiewali  ;) ( ;D)
A goryl bił się w piersi swe i beknoł (coś w swym języku goryli)  :) ( ;))
Ech ta przyroda jakże jest fascynująca i ciekawa  :)
Zastanawia mnie jednak fakt pewien ;
Dla czego "matka natura" za pomocą "ewolucji" nie wyposażyła te gatunki "człekokształtnych małpowatych" w płaty czołowe mózgu i potrzeby duchowe ?
To pytanie zostawiam wszystkim do przemyślenia .