Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zaratusztrianizm  (Przeczytany 2279 razy)

Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Zaratusztrianizm
« dnia: 02 Lipiec, 2019, 15:41 »
Nie wiem czy tu było ale wklejam link do zoroastryzmu, nie komentuje , info nie jest jakieś rozbudowane bo pochodzi z Wiki, zapytam tylko czy czegoś Wam to nie przypomina, co powstało długo po.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zaratusztrianizm

Ahura Mazda jest bogiem, który stworzył świat i wszystko, co w nim dobre. W pierwszym etapie Ahura Mazda poprzez swoje Świetliste Istoty stworzył wszystko oprócz ognia, co trwało siedem dni, po czym pozostawił to w stanie bezcielesnym i wstrzymał upływ czasu aby odpocząć


Od tego czasu zaczęła się druga epoka - epoka "zmieszania" - walki dobra ze złem, w której obecnie żyjemy. Pod koniec tej epoki nastanie czas sądu ostatecznego, kiedy to Ahura Mazda zstąpi osobiście na ziemię, oddzieli dobro od zła i ustanowi z powrotem doskonały porządek
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline julia7

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lipiec, 2019, 04:57 »
Religie staroperskie są pasjonujące!


Offline klara kot

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lipiec, 2019, 07:27 »
A co było pierwsze opis stwarzania z księgi Rodzaju czy Awesta? Chyba powstawały jakoś w podobnym czasie?

To może nie ma nic dziwnego w tym, że podobne opisy powstawały w podobnym czasie, bo opierały się na na prawdziwej historii która naprawdę się wydarzyła? Coś jak na zasadzie, że są różne opisy potopu, różnią się pewnymi szczegółami, ale w samej istocie są zbieżne a więc potwierdzają że coś takiego było...? julia7 Ty chyba się masz na ten temat wiedzę?


Offline Drengr

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lipiec, 2019, 08:39 »
Polecam tę stronę : https://www.religie.424.pl/awesta,3147,article.html

Opisane są religie starożytne, polecam szczególnie religie Kanaanu, Ugarit oraz Sumeru.


Offline julia7

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Lipiec, 2019, 15:18 »
A co było pierwsze opis stwarzania z księgi Rodzaju czy Awesta? Chyba powstawały jakoś w podobnym czasie?

To może nie ma nic dziwnego w tym, że podobne opisy powstawały w podobnym czasie, bo opierały się na na prawdziwej historii która naprawdę się wydarzyła? Coś jak na zasadzie, że są różne opisy potopu, różnią się pewnymi szczegółami, ale w samej istocie są zbieżne a więc potwierdzają że coś takiego było...? julia7 Ty chyba się masz na ten temat wiedzę?

Nie wiem :o


Offline Drengr

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Lipiec, 2019, 15:31 »
A co było pierwsze opis stwarzania z księgi Rodzaju czy Awesta? Chyba powstawały jakoś w podobnym czasie?

To może nie ma nic dziwnego w tym, że podobne opisy powstawały w podobnym czasie, bo opierały się na na prawdziwej historii która naprawdę się wydarzyła? Coś jak na zasadzie, że są różne opisy potopu, różnią się pewnymi szczegółami, ale w samej istocie są zbieżne a więc potwierdzają że coś takiego było...? julia7 Ty chyba się masz na ten temat wiedzę?

Klara kocie - teraz pytanie która z tych opowieści jest bliższa prawdy?

Logika podpowiadałaby że im starsza wersja tym bliższa rzeczywistości?! ;)


Offline Jacek Kotela

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Lipiec, 2019, 23:27 »
Nie wiem :o
Jestem polskim zaratusztrianinem, wiarygodne informacje można znaleźć na naszym blogu i naszej stronie na facebooku. Polska wikipedia jest w wielu punktach niezgodna z historią i rzeczywistością naszej religii. Consensus naukowy wynikający z badań lingwistycznych, archeologicznych i analiz historycznych lokuje życie Zaratusztry na nie wcześniej niż 1500 r. p.n.e. i nie później niż VIII wiek p.n.e. Taki jest w tej chwili stan badań. Pominąłem teorie starożytnych historyków, które te daty rozsuwają na okres od 13 000 lat p.n.e. do IV w p.n.e. Gathy czyli najstarsza część Awesty będąca zapisem objawienia jest datowana zatem na okres życia Zaratusztry. Pozostałe części Awesty i nowej Awesty były tworzone po jego śmierci. Z oryginalnych ksiąg zaratusztriańskich zachowały się w 70-80% Gathy zapisane w języku awestyjskim równoległym do sanskrytu Pozostałe teksty to stan zachowania rzędu 40% po dwóch falach metodycznego niszczenia ksiąg przez Greków Aleksandra Wielkiego w IV i III w p.n.e. i Muzułmanów w VII-X w n.e.

załączam link do naszego bloga i strony:

https://zaratusztrianiepolscy.home.blog/

https://www.facebook.com/Zaratusztrianie/


Offline Sebastian

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lipiec, 2019, 00:05 »
Jestem polskim zaratusztrianinem, wiarygodne informacje można znaleźć na naszym blogu i naszej stronie na facebooku.
bardzo dziękuję za te informacje.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Martin

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lipiec, 2019, 10:17 »
Ahura Mazda jest bogiem, który stworzył świat i wszystko, co w nim dobre. W pierwszym etapie Ahura Mazda poprzez swoje Świetliste Istoty stworzył wszystko oprócz ognia, co trwało siedem dni, po czym pozostawił to w stanie bezcielesnym i wstrzymał upływ czasu aby odpocząć


Od tego czasu zaczęła się druga epoka - epoka "zmieszania" - walki dobra ze złem, w której obecnie żyjemy. Pod koniec tej epoki nastanie czas sądu ostatecznego, kiedy to Ahura Mazda zstąpi osobiście na ziemię, oddzieli dobro od zła i ustanowi z powrotem doskonały porządek
Domyślam się, co brał ten, kto to wymyślił. :D
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Sebastian

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Lipiec, 2019, 10:43 »
Jestem polskim zaratusztrianinem, wiarygodne informacje można znaleźć na naszym blogu i naszej stronie na facebooku.
bardzo dziękuję za te informacje.
wątek zaratusztrianizmu powraca jak refren w różnych dyskusjach ze świadkami Jehowy, najczęściej w kontekście antykatolickich zarzutów na temat rzekomego "pogańskiego" pochodzenia chrześcijaństwa jako systemu wierzeń.

Moja opinia jest taka, że (patrząc z boku) zarzuty ŚJ są zabawne, gdyż tą samą metodyką można atakować nie tylko katolicyzm ale również świadków Jehowy.

Dzięki Jackowi Kotela i podanym przez niego adresom internetowym każdy z czytelników będzie mógł samodzielnie poczytać w co wierzą współcześni nam zaratusztrianie w XXI wieku i będzie mógł samodzielnie ocenić, na ile owe "tajemnicze" zaratusztriańskie wierzenia są zgodne lub niezgodne z nauczaniem Biblii (i ewentualnie wyrobić sobie opinię "co było pierwsze"), a więc pośrednio wyrobić sobie własne zdanie o prawdziwości twierdzenia świadków Jehowy o "pogańskich" korzeniach chrześcijaństwa.

Natomiast nie wróżę sukcesów ateistom, którzy na podstawie zalinkowanych tekstów chcieliby podważać natchnienie Biblii, ukazując ją jako jedną z wielu podobnych do siebie ksiąg świętych, gdyż powyżej Klara Kot zaprezentowała nam "linię obrony" wierzących chrześcijan.

Jeśli ktoś chce wierzyć w Biblię, to będzie prezentował stanowisko identyczne lub zbliżone do tego co napisała Klara Kot (i nawet w "pogańskich" opisach stworzenia świata dopatrzy się "pośredniego" potwierdzenia wiarygodności tekstu biblijnego).
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2019, 11:07 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Lipiec, 2019, 23:06 »
tak pół żartem pół serio,

Ahura Mazda ma przynajmniej ładne drugie imię, nazywa się jak samochód :)

a bożek czczony w Warwick ma organizację z licznymi problemami ale je chowa :) (te problemy, znaczy - tzn. jest bożkiem chowania problemów pod dywan)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline rychtar

Odp: Zaratusztrianizm
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lipiec, 2019, 12:15 »
Bardzo lubię Queen i Freddiego Mercury a w ramach ciekawostki on był wyznawcą zaratusztrianizmu.
Du...Du hast...Du hast mich...Du hast mich...Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt und ich hab' nichts gesagt