BYLI... OBECNI... > CICHE OWCE

Polska - Państwowa Komisja ds. pedofilii

<< < (11/11)

NNN:
 Kodeks Karny. Art.200. [Seksualne wykorzystanie małoletniego]
  Par.1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Kodeks Karny.Art. 240. [karalne niezawiadomienie o przestępstwie]Par.1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, art. 118a, art. 120-124, art. 127, art. 128, art. 130, art. 134, art. 140, art. 148, art.  156, art. 163, art. 166, art. 189, art. 197 par. 3 lub 4, art. 198, art. 200, art. 252 lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (podkreślenie moje)
 (…) 


 Par. 2.Nie popełnia przestępstwa określonego w par. 1, kto zaniechał zawiadomienia, mając dostateczną  podstawę do przypuszczenia, że wymieniony w par.1 organ wie o przygotowywanym, usiłowanym lub dokonanym czynie zabronionym; nie popełnia przestępstwa również ten, kto zapobiegł popełnieniu przygotowywanego lub usiłowanego czynu zabronionego  określonego w par. 1.


 Par. 2a.Nie podlega karze pokrzywdzony czynem wymienionym w par. 1, który zaniechał zawiadomienia o tym czynie. Par. 3.Nie podlega karze, kto zaniechał zawiadomienia z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.      

zero1:
Kilka tygodni temu wysłałem do komisji maila - załączam Wam screeny (1 i 2 - mój e-mial; 3 i 4 - odpowiedź komisji).

Vog:

--- Cytat: zero1 w 06 Maj, 2022, 06:46 ---Kilka tygodni temu wysłałem do komisji maila - załączam Wam screeny (1 i 2 - mój e-mial; 3 i 4 - odpowiedź komisji).

--- Koniec cytatu ---
Czyli to raczej nie ten adres na zgłoszenie. Z tego co odpisali, zajmują się wyłącznie potwierdzonymi przypadkami pedofilii. Może warto jednak uderzyć do innej instytucji?

NNN:
   Komunikat z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej:

23 stycznia 2023 roku podpisana została przez Prezydenta Andrzeja Dudę Ustawa z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o Państwowej Komisji d/s pedofilii  oraz innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.


26 lutego 2023 r. (w niedzielę)  po 30 dniach, nastąpiło uprawomocnienie powyższej Ustawy.


Postępowania w sprawie wpisu do rejestru przestępców seksualnych będą mogły ruszyć z miejsca dzięki nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji. Mowa o postępowaniach wyjaśniających dotyczących spraw przedawnionych, których do Komisji wpłynęło już ponad 180. Dodatkowo, obowiązek przekazywania Komisji dokumentów w 30 dni wpisany został do ustawy wprost, wzmocniona została jej rola jako oskarżyciela posiłkowego oraz dodano uprawnienia badawcze. Doprecyzowano też przepisy organizacyjne, a nazwę uproszczono.

 Postępowania wyjaśniające przed Państwową Komisją są jedyną szansą na sprawiedliwość dla poszkodowanych w dzieciństwie przestępstwem wykorzystania seksualnego, których sprawy się przedawniły (w związku z ukończeniem przez nich 30 roku życia). Znowelizowana ustawa wprowadza tu istotne zmiany, do najważniejszych należą  doprecyzowanie procedury postępowania przed Komisją oraz wprowadzenie możliwości:
 
* umorzenia postępowania w razie sprzeciwu osoby pokrzywdzonej,
* umorzenia postępowania w razie śmierci sprawcy,
* kontynuowania postępowania w razie śmierci osoby pokrzywdzonej (tzn. wykonywanie praw przez osoby najbliższe lub prokuratora),
* odwołania się osoby poszkodowanej od postanowienia Komisji do sądu okręgowego (mógł tylko sprawca),
* wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego – z uwagi na charakter spraw i skutki wpisu lub odmowy wpisu do Rejestru. 
W nowelizacji Ustawy wyraźnie sformułowano też podstawę prawną do żądania przez Komisję informacji i dokumentów. Przy tym – wszystkim podmiotom i organizacjom wyznaczono termin 30-dniowy na przekazanie danych lub materiałów niezbędnych dla określonej sprawy. Doprecyzowano również zasady udziału Komisji w postępowaniu karnym na prawach oskarżyciela posiłkowego. Daje to możliwość profesjonalnego wsparcia pokrzywdzonych w sądzie.
Zmiana ustawy o Państwowej Komisji wprowadza nowe zasady dotyczące publikacji materiałów dotyczących jej działania. Raporty merytoryczne nt. zjawiska wykorzystywania seksualnego małoletnich z rekomendacjami będą publikowane co 3 lata, ale sprawozdania ze swojej działalności Komisja będzie przedstawiała co roku.
 
 
Uproszczona została nazwa organu na „Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15”.
 (Z: Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15).

https://pkdp.gov.pl/26-lutego-weszly-w-zycie-zmiany-w-ustawie-o-panstwowej-komisji-odblokowuja-postepowania-wyjasniajace/
 

zero1:
Bardzo dobrze! Niech instytucje mają pełną paletę narzędzi na sekciarskich oprawców! Starsi - współwinni czynów poprzez ukrywanie sprawców!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej