OGŁOSZENIA oddam, przyjmę, wymienię literaturę > SZUKAM, ODDAM, ZAMIENIĘ

Zapytanie o tematy historyczne do opracowania na forum

<< < (3/3)

Roszada:
Nie pisałem nigdy artykułu zbiorczego, co sam Russell pozmieniał u siebie.
Pisałem tylko co Rutherford zmienił z nauk Russella.
Teraz zaś mam w planie podobny ale szczegółowy, rok po roku 1917-1942. wszystkie najważniejsze zmiany.

Roszada:

--- Cytat: kłapouchy w 28 Grudzień, 2018, 20:16 ---Charles Russell twierdził, że prawdy biblijne są rozproszone po różnych wyznaniach, a jego zadaniem było tylko je pozbierać. Powiedzmy że kupiłem jego historyjkę - nie co do prawd biblijnych tylko co do pochodzenia jego teologii. Gdzieś wyczytałem, że ideologię Russella charakteryzuje unikatowe połączenie doktryn, a nie oryginalność którejkolwiek z nich. Jeśli można zgłaszać zamówienia na tematy to moje pytanie dotyczy czy istnieją nauki oryginalne, które można przypisać tylko Russellowi i prosiłbym o listę takich nauk. oczywiście jak jest ich dużo to tylko kilka przykładów. Chyba że zostało to gdzieś opisane to wystarczy mnie naprowadzić. Dziękuję

--- Koniec cytatu ---
Przykłady wypowiedzi Russella:

W specjalnej Przedmowie Autora, datowanej na 1 października 1916 roku, takie oto usprawiedliwienie dla dokonywanych w niej zmian:

   „Biorąc pod uwagę to, że Tom ten pisany był dwadzieścia lat wstecz nikt nie powinien się dziwić, gdyby zauważył w nim wyrażone myśli, kładące w początku wielki nacisk, nie w zupełności ziszczone” (Walka Armagieddonu 1923 s. 3).

Prezes tej organizacji, C. T. Russell, w specjalnym wstępie (Przedmowa autora) do jednej ze swych książek, datowanym na 1 października 1916 roku, opisał zaistniałą sytuację następująco:

   „Naturalnie nie mogliśmy wiedzieć w roku 1889, t. j. w chwili pisania tego tomu, czy data 1914 roku, tak jasno naznaczona w Biblii, jako koniec użyczonej Poganom władzy panowania nad światem, akuratnie oznacza, że w czasie tym Poganie rzeczywiście będą pozbawieni władzy w zupełności, czy też, że władza ta będzie im wtedy odmówioną, a oni stopniowo będą jej pozbawieni. Teraz wierzymy, że to ostatnie tłumaczenie jest zgodne z zamiarem Pańskim; albowiem akuratnie w roku 1914 wspomniane tu królestwa pogańskie rozpoczęły wielką walkę światową, która według proroctwa biblijnego zakończy się wreszcie kompletnem obaleniem wszystkich ludzkich rządów i otworzy drogę do założenia Królestwa umiłowanego Syna Bożego” (Nadszedł Czas 1919 s. III);

   „Autor przyznaje, że w tym tomie wyraża jasno myśl, iż święci Pańscy mogą spodziewać się połączenia z Panem w Jego chwale, przy końcu Czasów Pogan. Była to naturalna pomyłka, ale Pan dopuścił jej dla pobłogosławienia Swego ludu. Przekonanie, że Kościół Chrystusowy będzie zgromadzony i wywyższony przed październikiem 1914 roku, wywarło ogromnie uświęcający wpływ na tysiące sług Bożych, a za to wszyscy oni muszą błogosławić Pana – chociaż nawet stało się to przez pomyłkę. Zaprawdę, wielu jest takich, którzy dziękują Bogu, że wywyższenie Kościoła i osiągnięcie wszystkich Jego nadziei nie nastąpiło jeszcze w czasie przez nas wyczekiwanym. Gdyż teraz my, słudzy Pańscy, mamy dalszą sposobność uzupełnienia swojej świątobliwości i uczestniczenia wraz z naszym Mistrzem w dalszem głoszeniu Jego posłannictwa przed ludźmi. Pomyłka nasza jednak nie odnosiła się do zakończenia Czasów Pogan, wyciągnęliśmy tylko fałszywy wniosek, nie upoważniony przez Pańskie Słowo. Widzieliśmy w Biblii pewne równoległości pomiędzy Wiekiem Żydowskim i Wiekiem Ewangelii; powinniśmy zauważyć, że te równoległości doprowadzają nominalne systemy w obu wypadkach do zniszczenia, a nie wskazują czasu wywyższenia do chwały Nowego Stworzenia. To wyjaśnienie pomoże czytelnikowi w badaniu tomu »NADSZEDŁ CZAS«. Nie wątpimy, że podobnie jak przedtem, tak i teraz spłynie błogosławieństwo Pańskie na tysiące tych ludzi, którzy pilnie zbadają ten tom. Aby tak się stało, zanosi modły autor,
   CHARLES T. RUSSELL. Brooklyn, N. Y., 1 paźdz. 1916” (Nadszedł Czas 1919 s. IV).

Roszada:
Przykład zmiany nauki u Russella.
W Trzy światy, książce opublikowanej w roku 1877 wraz z Barbourem, było o tym, że Duch Św. nie może być żadną mocą.

   Pierwszy tekst krytyczny, odrzucający osobowość Ducha Świętego, ukazał się w połowie roku 1882. Duch Święty został w nim ukazany jako „wpływ”, „moc” i „energia” (influence-the motive power of Divinity (...) energy – ang. Strażnica lipiec 1882 s. 370).

Być może już wcześniej tak wierzył Russell, ale liczy się publikacja, która to opisuje.

Roszada:

--- Cytat: Roszada w 28 Grudzień, 2018, 21:23 ---Nie pisałem nigdy artykułu zbiorczego, co sam Russell pozmieniał u siebie.
Pisałem tylko co Rutherford zmienił z nauk Russella.
Teraz zaś mam w planie podobny ale szczegółowy, rok po roku 1917-1942. wszystkie najważniejsze zmiany.

--- Koniec cytatu ---
Temat realizowany tu:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/historia-swiadkow-jehowy/historia-zmian-'swoich'-nauk-przez-russella/msg171203/#msg171203

Jakby na zamówienie. ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej