BYLI... OBECNI... > HISTORIA ŚWIADKÓW JEHOWY

Historia książek tzw. komentarzy szczegółowych do ksiąg Biblii

(1/6) > >>

Roszada:
Oddzielnie omówiliśmy ogólne omówienie Biblii:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/historia-swiadkow-jehowy/historia-ksiazek-o-biblii/

Pierwszym komentarzem szczegółowym do poszczególnych ksiąg Biblii był znany tom Dokonana Tajemnica wydawany w latach 1917-1927:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1917: Dokonana tajemnica (Wykłady Pisma Świętego, tom VII):

Tom ten omawiał trzy księgi: Ap, PnP i Ez (w ostatnim wydaniu z roku 1927 był tylko komentarz do Ap):

"Mimo szczerych chęci brat Russell nie zdążył napisać tego tomu. Kiedy umarł, Komitet Wykonawczy Towarzystwa upoważnił dwóch jego współpracowników, Claytona J. Woodwortha i George’a H. Fishera, do przygotowania tej książki, będącej komentarzem do Księgi Objawienia, Pieśni nad Pieśniami oraz Księgi Ezechiela. Częściowo oparli się oni na tym, co o tych księgach napisał Russell, i uzupełnili to innymi komentarzami i wyjaśnieniami. Upoważnieni członkowie zarządu zatwierdzili rękopis do druku i we wtorek 17 lipca 1917 roku przy stołach w jadalni członkowie rodziny Betel otrzymali gotową książkę” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 66-67).

Trzeba tu zaznaczyć, że w wydaniach polskich z lat 1922-1925 nie zamieszczono komentarza do PnP, choć był on wydany osobno w roku 1919 jako broszura,

Roszada:
Drugi komentarz do Ap wydano, gdy Dokonana Tajemnica było obłożona zakazem, a Sędzia siedział w więzieniu. Zawierał on skrótowe omówienia z powyższej książki. To takie małe ominięcie prawa. Jedno zakazano, to skrótowo pod innym tytułem wydano podobne treści.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1918: Objawienie Jezusa Chrystusa — według tekstu synajskiego (po polsku brak):

Trzeci komentarz już Sędziego zawierał omówienie Księgi Hioba. Była to książka przeznaczona przede wszystkim dla Żydów (jest po polsku):

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1929: Życie:

*** re rozdz. 19 s. 118 ***
A w roku 1929 ukazała się atrakcyjnie wydana książka Życie, omawiająca na 360 stronach między innymi Księgę Hioba i przeznaczona głównie dla Żydów. Podjęto spory wysiłek — zwłaszcza w Nowym Jorku — by dotrzeć do nich z tym orędziem mesjanistycznym.

Roszada:
Kolejnym komentarzem do Ap była książka Sędziego pt. Światło (dwa tomy):

1930: Światło (tom I):
           Światło (tom II):

*** re rozdz. 1 s. 8 ***
W miarę rozwoju wydarzeń światowych spełniających proroctwa biblijne opracowano dwutomowe dzieło pod tytułem Światło, opublikowane w 1930 roku, a będące zaktualizowanym studium Objawienia

Jeden z członków zarządu Towarzystwa tak powiedział o tej książce:

„Obecnie odbiło się na mnie głębokie przekonanie, że żadne ludzkie stworzenie nie jest autorem »Światła«. Że żaden człowiek nie mógł napisać tej książki – i też żaden jej nie napisał. (...) Bracie! – byłeś jedynie użyty za narzędzie do sporządzenia »Światła«. Jehowa jest autorem tegoż pisma, tak jako jest tam wymienione. (...) Czy pismo to pojaśnia Biblję? Tak jest ono prawdziwem pojaśnieniem” (Strażnica 01.07 1931 s. 208 [ang. 01.04 1931 s. 111]). [To wypowiedź J. A. Bohneta, który w pewnym okresie był członkiem zarządu Towarzystwa Strażnica]

Roszada:
W latach 1931-1932 wydano 3 tomy książki pt. Vindication (Usprawiedliwienie), która była komentarzem do Księgi Ezechiela.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1931: Usprawiedliwienie (tom I) (po polsku brak):
1932: Usprawiedliwienie (tom II) (po polsku brak):
          Usprawiedliwienie (tom III) (po polsku brak):

*** kj rozdz. 4 s. 43 ***
W czerwcu roku 1920, kiedy uchylono zakaz rozpowszechniania książki Dokonana tajemnica, słudzy Jehowy zaczęli ją znowu udostępniać ludziom. Za pomocą tego podręcznika nadal studiowali biblijną księgę Ezechiela. Później, w latach 1931 i 1932, Towarzystwo Strażnica opublikowało rezultaty bardziej pogłębionego, aktualnego zrozumienia proroctwa Ezechiela w trzytomowej książce Usprawiedliwienie [„Vindication”]

Książka ta między innymi odrzuciła C. T. Russella jak „męża z kałamarzem”:

*** kj rozdz. 9 s. 114 ***
Nie tak dawno temu, bo w roku 1931, został wydany podręcznik biblijny pod tytułem Usprawiedliwienie. Książkę tę, szeroko rozpowszechnioną w całym chrześcijaństwie, wydało Towarzystwo Strażnica. Był to komentarz do pierwszych dwudziestu czterech rozdziałów proroctwa Ezechiela. Wyjaśniono w nim, że proroctwo o mężu „odzianym w lnianą szatę” nie spełniło się na pojedynczej osobie mającej do czynienia z chrześcijaństwem, powiedzmy na Charlesie T. Russellu, pierwszym prezesie Towarzystwa Strażnica, który zmarł w połowie pierwszej wojny światowej, 31 października 1916 roku, kończąc w ten sposób swoją działalność chrześcijańską na ziemi.

Roszada:
W roku 1932 ukazał się też komentarz do Ksiąg Estery i Rut.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1932: Ocalenie (po polsku brak):

Właściwie Towarzystwo Strażnica nie wspomina tej książki prawie.

*** w78/21 s. 1 ***
Prorocze znaczenie Księgi Rut omówiono szczegółowo w „Strażnicy” nr XCIII/22, strony 1-14, oraz na stronach 169-335 książki „Preservation”, którą w języku angielskim wydało Towarzystwo Strażnica w roku 1932.

Dziś ŚJ odeszli pod takiej symboliki, jak mieli kiedyś, że Rut i Etera mówiły o ich organizacji, że zapowiadały o niej wiele rzeczy, iż treści z tych ksiąg mają teraz nowożytne wypełnienie. :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej